Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, stavros_ace είπε

Δλδ ρε παιδιά, η Elpedison, στο κομμάτι του public, δίνει 30€/70€ public για το ρεύμα σε smart και smart zero και άλλα 30€/70€ public αν πάμε και το αέριο; Κι επίσης 50€ go for more για το καθένα, δλδ 100€ go for more σύνολο; Καταλαβαίνω σωστά; 

Νομίζω παίζουν και Σκλαβενίτη , ρώτα τα παιδιά , τα έχουν γράψει πίσω 

41 λεπτά πριν, nio15 είπε

Δεν ξερω δεν εχω ακουσει καλα λογια γενικα για elpedison, εννοω απο γνωστους που ειχανε...

Η χειρότερη με διαφορά ήταν , τώρα έστρωσε , έτσι και αλλιώς για τα δώρα θα πας , πάρτα και μετά φύγε 

42 λεπτά πριν, nio15 είπε

Στον ηρων δεν ειμαι αρκετο καιρο, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο παραπανο.

Τσέκαρε τις χρεώσεις δικτύου διανομής (το αποτέλεσμα της μαθηματικής πράξης) , από το καλοκαίρι κάνουν λάθη

Επίσης πριν μήνες έτρωγαν το 50ρικο δώρου , αρα επαλήθευσε το και αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

Νομίζω παίζουν και Σκλαβενίτη

Ναι @korakios! Πέρα από τα υπόλοιπα. Η απορία μου είναι αν τα αναφερόμενα δώρα για πόντους go for more και public, διπλασιαζονται αν πάμε σε αυτούς ρεύμα και αέριο. Από την ανάγνωση της καρτέλας Χρήσιμα του @doomnx, καταλαβαίνω ότι διπλασιαζονται.

50€ go for more για το ρεύμα και 50€ go for more για το αέριο. Σύνολο 100€ go for more. 

30€/70€ public για το ρεύμα και 30€/70€ public για το αέριο. Σύνολο 60€/140€ public. 

Και επιπλέον τα υπόλοιπα.

Επεξ/σία από stavros_ace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θαύμα, έβγαλε λογαριασμό η volton. 

1oς έναντι 21/3. Περίοδος 20/2-20/3

2ος έναντι 21/4. Περίοδος 20/3- 20/4 (με.δημοτικα τέλη πέρα από τη περίοδο καταναλωσης).

Tελικος σημερα για περίοδο 20/2-27/3. Δεν έχω ακόμα pdf να δω αν επέστρεψαν τα δημοτικά τέλη για 28/3-20/4.

Επίσης προσπερασαν την εκκαθαριστική καταμέτρηση που είχα δώσει στις 20/3 στο mydeddie app. 

Αντί για εκκαθαριστικό 30 μέρες και τελικό 7 μέρες, έβγαλαν τελικό με 37 μέρες.

Στα υπόψιν λοιπόν

α) ότι τιμολογούν πλέον μόνο τις εκκαθαρίσεις από επιτόπια μέτρηση κι απο αλλαγή παρόχου. Δε λαμβάνουν υπόψιν τις δικές μας ενδείξεις στο mydeddie;

β) ο τελικός βγαίνει περίπου 2 μήνες μετά την αποχώρηση, κι αφού έχει περάσει η ημερομηνία λήξης τυχόν λογαριασμού που εκκρεμεί, συν 5 εργάσιμες. Για ΚΟΤ είναι normal κατάσταση διότι έχει μακρινή ημερομηνία λήξης ο έναντι. Αλλά για απλές παροχές, μέχρι να εκδοθεί τελικός, στέλνουν εναντι που μπορεί και να περιέχει παραπανισια δημοτικά τέλη που θέλει προσοχή μετά να επιστραφούν.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stavros_ace είπε

Και επιπλέον τα υπόλοιπα.

Για Σκλαβενίτη δεν εχω καταλάβει αν είναι διπλάσια , τα 40€ ήταν από το Πάσχα , θα μας πουν τα παιδιά αν είναι επι δυο 

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε λαμβάνουν υπόψιν τις δικές μας ενδείξεις στο mydeddie;

Από όσο καταλαβαίνω ,αργούν να ενημερωθούν από ΔΕΔΔΗΕ , γενικα είναι αργοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, korakios said:

Από όσο καταλαβαίνω ,αργούν να ενημερωθούν από ΔΕΔΔΗΕ , γενικα είναι αργοί 

Δεν αργούν ρε συ. Πχ 15/5 ξεκίνησα νέα εκπροσώπηση, σε 2 μέρες έστειλαν sms για public. Σήμερα έλαβα sms ότι ξεκίνησε η εκπροσώπηση, και email ότι έλαβαν την ένδειξη έναρξης απ'τον ΔΕΔΔΗΕ (αυτή δηλαδή που είχαν καταχωρήσει αυτοί). Τόσο θέλει, μια βδομάδα το πολύ να ενημερωθούν συστεμικά.

Αντιστοίχως όταν φεύγεις... μέσα σε 5 εργάσιμες έχουν λάβει τελικές ενδείξεις, και ξαναστέλνουν νέα αίτημα εκπροσώπησης.

Δεν είναι δυνατόν λοιπόν να καθυστερούν 2 μήνες να λάβουν τις επιτόπιες. Απλά έχουν χειρότερο σύστημα κι απο ΗΡΩΝ στην έκδοση λογαριασμών. Κάνουν τις εκκαθαρίσεις με 2 μήνες καθυστέρηση για να αργήσει ο κόσμος να πάρει χαμπάρι τη πανολεθρία του καλοκαιριού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Εσφαξε θεωρω η Ελπεντισον , παιδια δεν μπορω να καταλαβω αλλα για 618kw να πληρωνω 230,73 ευρω αυτο βγαινει συνολικα με ολα μεσα 0,37 η kwh..θα τρελαθουμε τελειως;; τωρα μιλησα με εξ. πελατων, μου τα βγαλανε ολα σωστα και μαλιστα ειναι εκκαθαριστικος 3μηνου λεει λογω μηνιαιας ενδειξης απο Δεδδηε..

Μεχρι 31/12 θυμαμαι πληρωνα εως 0,25-0,27 /kwh με ολα μεσα.. , μηπως ανεβηκανε πολυ οι ρυθμιζομενες γιατι μου ειπε πως η καθαρη αξια ρευματος ειναι μικροτερη απ τις ρυθμιζομενες Ερτ κτλ..

 

 

Και οι ρυθμιζόμενες ανέβηκαν, ως τύπος υπολογισμού αλλά επίσης εξαρτώνται από την κατανάλωση σου. Αν δηλαδή καταναλώσεις περισσότερο, ανεβαίνουν και οι ρυθμιζόμενες.

Αν θες ανέβασε λογαριασμό με σβησμένα τα προσωπικά σου στοιχεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Δεν αργούν ρε συ. Πχ 15/5 ξεκίνησα νέα εκπροσώπηση, σε 2 μέρες έστειλαν sms για public. Σήμερα έλαβα sms ότι ξεκίνησε η εκπροσώπηση, και email ότι έλαβαν την ένδειξη έναρξης απ'τον ΔΕΔΔΗΕ (αυτή δηλαδή που είχαν καταχωρήσει αυτοί). Τόσο θέλει, μια βδομάδα το πολύ να ενημερωθούν συστεμικά.

Αντιστοίχως όταν φεύγεις... μέσα σε 5 εργάσιμες έχουν λάβει τελικές ενδείξεις, και ξαναστέλνουν νέα αίτημα εκπροσώπησης.

Δεν είναι δυνατόν λοιπόν να καθυστερούν 2 μήνες να λάβουν τις επιτόπιες. Απλά έχουν χειρότερο σύστημα κι απο ΗΡΩΝ στην έκδοση λογαριασμών. Κάνουν τις εκκαθαρίσεις με 2 μήνες καθυστέρηση για να αργήσει ο κόσμος να πάρει χαμπάρι τη πανολεθρία του καλοκαιριού.

Εμείς οι τουρίστες δε μασάμε με τέτοια 😛

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα χρόνο κοντά και 10 αλλαγές προμηθευτή (αν θυμάμαι καλά), και δεδομένου ότι είμαι τώρα στην elpedison, και μετά από το σοκ των τρεχουσών προσφορών από την elpedison, πρώτη φορά μπήκα στη διαδικασία ταχυτουρισμου και πρώτη φορά με τη ΔΕΗ να μου κάνει τη δουλειά. Ελπίζω να μην έχω τίποτα περίεργο και να προλάβω τα δώρα από την elpedison. Μπορεί κάποιος με εμπειρία ταχυτουρισμου με τη ΔΕΗ να μου πει αν ολοκληρώνεται γρήγορα η διαδικασία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Elpedison με ενεργοποίηση πάγιας εντολής σε (άδειο) τραπεζικό λογαριασμό, επέστρεψαν την εγγύηση σχεδόν άμεσα με έκτακτο. 👍

Spoiler

43f.jpg.c81daca7ff43c7d29eb978ea76b4fdf0.jpg

Οπότε παλικάρια, κάντε αυτό που σας είπα... και μη μπλέξετε με ενεργοποίηση πάγιας κάρτας στο myelpedison (wordline epos). Γιατί αν βγει κανένας τρελός λογαριασμός, καλή τύχη να την απενεργοποιήσετε εγκαίρως... που ακόμα κι αν το πράξετε, μπορεί η elpe βάσει όρων να κρατήσει τα στοιχεία της κάρτας σας μέχρι να ολοκληρωθούν οι υποχρεώσεις της παροχής.

edit: Eν τω μεταξύ πάει, άρχισα και το χάνω το μυαλό μου. Είδα "κίτρινο" τιμολόγιο και τρόμαξα... αναρωτήθηκα πως τη πάτησα και ξεχάστηκα σε κίτρινο. Μετά θυμήθηκα ότι έχω smart up με χαμηλή τιμή μέχρι το Μάιο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 3
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Elpedison με ενεργοποίηση πάγιας εντολής σε (άδειο) τραπεζικό λογαριασμό, επέστρεψαν την εγγύηση σχεδόν άμεσα με έκτακτο. 👍

  Απόκρυψη περιεχομένων

43f.jpg.c81daca7ff43c7d29eb978ea76b4fdf0.jpg

Οπότε παλικάρια, κάντε αυτό που σας είπα... και μη μπλέξετε με ενεργοποίηση πάγιας κάρτας στο myelpedison (wordline epos). Γιατί αν βγει κανένας τρελός λογαριασμός, καλή τύχη να την απενεργοποιήσετε εγκαίρως... που ακόμα κι αν το πράξετε, μπορεί η elpe βάσει όρων να κρατήσει τα στοιχεία της κάρτας σας μέχρι να ολοκληρωθούν οι υποχρεώσεις της παροχής.

Πάντως πριν που απλά έβαζες αριθμό κάρτας ήταν τρελή ευκολία (άσχετα που κανένας δεν εξήγησε το πως τεχνικά γινόταν )

Τωρα βαριέμαι , θα αφήσω με εγγύηση , έτσι και αλλιώς τώρα δεν παίζουν δώρα στο λογαριασμό άρα δε θα είναι πιστωτικός ο τελικός 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stavros_ace είπε

Ναι @korakios! Πέρα από τα υπόλοιπα. Η απορία μου είναι αν τα αναφερόμενα δώρα για πόντους go for more και public, διπλασιαζονται αν πάμε σε αυτούς ρεύμα και αέριο. Από την ανάγνωση της καρτέλας Χρήσιμα του @doomnx, καταλαβαίνω ότι διπλασιαζονται.

50€ go for more για το ρεύμα και 50€ go for more για το αέριο. Σύνολο 100€ go for more. 

30€/70€ public για το ρεύμα και 30€/70€ public για το αέριο. Σύνολο 60€/140€ public. 

Και επιπλέον τα υπόλοιπα.

Ναι, πάει x2!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, prefuse είπε

@doomnx 

το λινκ Volton Energy Free 🥇 δεν οδηγει σε προγραμμα, μαλλον δεν υπάρχει.

edit

Το Volton Energy Free μετονομάστηκε σε Volton Yellow Simple. Περισσότερες πληροφορίες σε https://volton.gr/metonomasia-programmaton

για τις εως 500 kw, ακουσα οτι κανουν κόλπα, οτι στον 1ον λογαριασμό βγάζουν εναν εναντι με πολυ χαμηλές KW (πχ 40) και οτι αυτές ειναι οι δωρεάν.. ισχύει κατι τέτοιο;

εχει app να καταχωρουμε τις kw ή μονο μεσω ιστοσελιδας;

γενικά ειναι σωστή στους λογαριασμούς στη volton? εχει παγίδες που πρέπει να προσέξουμε;

Screenshot 2024-05-22 at 14.36.45.png

Ευχαριστώ! Όντως άλλαξε όνομα. Αυτό το post δεν ισχύει πια, θα κάνουμε καινούργιο με βραβεία. Να τσεκάρεις τα excel, εκεί ισχύουν όλα τα links. Όσο για τις 500 kWh, αυτές δεν τις χάνεις όταν βγει ο εκκαθαριστικός. Είναι τυπική.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, doomnx said:

Ευχαριστώ! Όντως άλλαξε όνομα. Αυτό το post δεν ισχύει πια, θα κάνουμε καινούργιο με βραβεία. Να τσεκάρεις τα excel, εκεί ισχύουν όλα τα links. Όσο για τις 500 kWh, αυτές δεν τις χάνεις όταν βγει ο εκκαθαριστικός. Είναι τυπική.

εχει διαβάσει κανεις το συμβόλαιο της VOLTON αν γράφει τίποτα ορους αντίστοιχους με την ΗΡΩΝ για τα 50€ δωρο που πλέον ειναι ανα 6μηνο;

δεν έχω ξαναπάει volton αλλα αν το συνεχίσουν θα βόλευε περισσοτερο να μετακομίσω εκει και το χειμώνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν αφορούν οι χρεώσεις εκτός προμήθειας το παρών νήμα , αν πιστεύεις ότι έγινε κάπου λάθος ανέβασε λογαριασμό και πες μας που πιστεύεις είναι το λάθος για να επαληθεύσουμε 

Γιατι δεν αφορουν; τσπ δεν το καταλαβαινω.. ανεβαζω τους 2 λογαριασμους  εναντι κ εκκαθαριστικος να μου πειτε οποιος μπορει σορυ αν κουραζω αλλα απο σποϊλερ δεν ξερω..

ENANTI-1.jpg

ENANTI-2.jpg

ENANTI-3.jpg

ENANTI-4.jpg

ENANTI-5.jpg

Εκκαθαριστικος 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...