Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nikosbt είπε

Εχω πρασινο στη δεη καιω 250kw περιπου το μηνα λετε να παω στο σταθερο το online ? με συμφερει ?

Σε λάθος νήμα πόσταρες  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/5/2024 στις 12:47 ΜΜ, simba88 είπε

Ναι αλλά αυτοί "χρησιμοποιούν" την MTAHE του προηγούμενου μήνα (0.088526) και όχι την ΤΑΕ (0.0763).

Ακόμη και αυτό να κάνουν πάντως, δε στέκει να γράφουν ότι ο Μηχανισμός Διακύμανσης = 0.088526,

όταν αυτός υπολογίζεται ως εξής 1,8 * (ΤΕΑμ - 0,06).

Μπερδεύω κάτι?

 

 

@archiezulu Λίγο που έπαιξα πάντως με τις ΤΕΑ, σε νορμάλ καταναλώσεις (~210kwh) και όσο ΤΕΑ < 72, το Home More βγαίνει φθηνότερο (μαζί με το Volton Yellow Simple Protect) απ'το we blue. Σε ψηλότερες (~310kwh), το we blue καταλήγει ελαφρώς φθηνότερο μόνο όσο ΤΕΑ>73.

 

Άλλαξε τίποτα στο preview και βγαίνει φθηνότερο ετήσιο το weblue από home more?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, nio15 said:

Καλησπερα σας

Αυτη την στιγμη βρισκομαι στον ΗΡΩΝ (προγραμμα BASIC HOME).

Προκειτε να μετακομισω σε 2-3 βδομαδες. Οι ιδιοκτητες στο νεο σπιτι εχουν NRG (δεν ξερω ποιο προγραμμα ακριβως), και στο ρευμα και στο φυσικο αεριο.

Αξιζει να κανω μεταφορα απο ΗΡΩΝ σε NRG ή να παραμεινω στον ΗΡΩΝ? Ποιος ειναι καλυτερος - φθηνοτερος?

Ξεκινά με double elpedison το smart στο ρεύμα και το double home bright στο αέριο που συνολικά δίνουν 330 ευρώ σε δώρα. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@doomnx 

το λινκ Volton Energy Free 🥇 δεν οδηγει σε προγραμμα, μαλλον δεν υπάρχει.

edit

Το Volton Energy Free μετονομάστηκε σε Volton Yellow Simple. Περισσότερες πληροφορίες σε https://volton.gr/metonomasia-programmaton

για τις εως 500 kw, ακουσα οτι κανουν κόλπα, οτι στον 1ον λογαριασμό βγάζουν εναν εναντι με πολυ χαμηλές KW (πχ 40) και οτι αυτές ειναι οι δωρεάν.. ισχύει κατι τέτοιο;

εχει app να καταχωρουμε τις kw ή μονο μεσω ιστοσελιδας;

γενικά ειναι σωστή στους λογαριασμούς στη volton? εχει παγίδες που πρέπει να προσέξουμε;

Screenshot 2024-05-22 at 14.36.45.png

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, prefuse said:

@doomnx 

το λινκ Volton Energy Free 🥇 δεν οδηγει σε προγραμμα, μαλλον δεν υπάρχει.

για τις εως 500 kw, ακουσα οτι κανουν κόλπα, οτι στον 1ον λογαριασμό βγάζουν εναν εναντι με πολυ χαμηλές KW (πχ 40) και οτι αυτές ειναι οι δωρεάν.. ισχύει κατι τέτοιο;

εχει app να καταχωρουμε τις kw ή μονο μεσω ιστοσελιδας;

γενικά ειναι σωστή στους λογαριασμούς στη volton? εχει παγίδες που πρέπει να προσέξουμε;

εχοντας παει/φυγει 2 φορες στη βολτον, τη θεωρω μακραν τη χειροτερη στο support απο τους υπολοιπους τουριστικους προορισμους.

myrae απαντησαν 2 μερες μετα την προθεσμια τους, επαιρνα πριν τηλ. σε αυτους, "το κοιταμε", δεν εκαναν τπτ.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, prefuse said:

για τις εως 500 kw, ακουσα οτι κανουν κόλπα, οτι στον 1ον λογαριασμό βγάζουν εναν εναντι με πολυ χαμηλές KW (πχ 40) και οτι αυτές ειναι οι δωρεάν.. ισχύει κατι τέτοιο;

Θα διορθωθεί έτσι και αλλιώς στον εκκαθαριστικό οπότε δεν έχει νόημα να το κάνουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, razkal είπε

εχοντας παει/φυγει 2 φορες στη βολτον, τη θεωρω μακραν τη χειροτερη στο support απο τους υπολοιπους τουριστικους προορισμους.

myrae απαντησαν 2 μερες μετα την προθεσμια τους, επαιρνα πριν τηλ. σε αυτους, "το κοιταμε", δεν εκαναν τπτ.

 

Ετοιμάζομαι να φύγω από Volton αφού έφαγα τις δωρεάν Kwh και ανησυχώ με αυτά που διαβάζω, για αργοπορημένες απαντήσεις, αργοπορημένους εκκαθαριστικούς κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, razkal said:

εχοντας παει/φυγει 2 φορες στη βολτον, τη θεωρω μακραν τη χειροτερη στο support απο τους υπολοιπους τουριστικους προορισμους.

myrae απαντησαν 2 μερες μετα την προθεσμια τους, επαιρνα πριν τηλ. σε αυτους, "το κοιταμε", δεν εκαναν τπτ.

 

τελικά λύθηκε το προβλημά σου;

ποιο ηταν το θεμα που ζήτησες support;

1 minute ago, Geoponer said:

Ετοιμάζομαι να φύγω από Volton αφού έφαγα τις δωρεάν Kwh και ανησυχώ με αυτά που διαβάζω, για αργοπορημένες απαντήσεις, αργοπορημένους εκκαθαριστικούς κλπ.

και οι αλλοι καθυστερούν τους εκκαθαριστικους, δεν ειναι οι μονοι..

Στο e-contract του ΗΡΩΝ τα 50€ ΔΩΡΟ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ειναι σε ολα τα προγράμματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, prefuse είπε

Στο e-contract του ΗΡΩΝ τα 50€ ΔΩΡΟ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ειναι σε ολα τα προγράμματα;

Κοιτάς μόνο το generous 

3 ώρες πριν, korakios είπε

εννοείται θα διπλοτσεκάρεις και για το guarantee αν αλλάξαν τους όρους στο συμβόλαιο που θα σου στείλουν , μπορεί να αλλάξει ανα πάσα στιγμή

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, prefuse said:

τελικά λύθηκε το προβλημά σου;

ποιο ηταν το θεμα που ζήτησες support;

"ξεχασαν" να στειλουν στο ΔΕΔΔΗΕ τις ενδειξεις που τους ειχα στειλει με μειλ. με αποτελεσμα να ξεκινησει η εκπροσωπηση μου εκει με +500kwh για τη βολτον (και αντιστοιχα -500kwh για τον προηγουμενο παροχο).

δεν λυθηκε, αλλαξα παροχο πανω στο μηνα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσφαξε θεωρω η Ελπεντισον , παιδια δεν μπορω να καταλαβω αλλα για 618kw να πληρωνω 230,73 ευρω αυτο βγαινει συνολικα με ολα μεσα 0,37 η kwh..θα τρελαθουμε τελειως;; τωρα μιλησα με εξ. πελατων, μου τα βγαλανε ολα σωστα και μαλιστα ειναι εκκαθαριστικος 3μηνου λεει λογω μηνιαιας ενδειξης απο Δεδδηε..

Μεχρι 31/12 θυμαμαι πληρωνα εως 0,25-0,27 /kwh με ολα μεσα.. , μηπως ανεβηκανε πολυ οι ρυθμιζομενες γιατι μου ειπε πως η καθαρη αξια ρευματος ειναι μικροτερη απ τις ρυθμιζομενες Ερτ κτλ..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εσφαξε θεωρω η Ελπεντισον , παιδια δεν μπορω να καταλαβω αλλα για 618kw να πληρωνω 230,73 ευρω αυτο βγαινει συνολικα με ολα μεσα 0,37 η kwh..θα τρελαθουμε τελειως;; τωρα μιλησα με εξ. πελατων, μου τα βγαλανε ολα σωστα και μαλιστα ειναι εκκαθαριστικος 3μηνου λεει λογω μηνιαιας ενδειξης απο Δεδδηε..

Μεχρι 31/12 θυμαμαι πληρωνα εως 0,25-0,27 /kwh με ολα μεσα.. , μηπως ανεβηκανε πολυ οι ρυθμιζομενες γιατι μου ειπε πως η καθαρη αξια ρευματος ειναι μικροτερη απ τις ρυθμιζομενες Ερτ κτλ.

Δεν αφορούν οι χρεώσεις εκτός προμήθειας το παρών νήμα , αν πιστεύεις ότι έγινε κάπου λάθος ανέβασε λογαριασμό και πες μας που πιστεύεις είναι το λάθος για να επαληθεύσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dasnowy είπε

Ξεκινά με double elpedison το smart στο ρεύμα και το double home bright στο αέριο που συνολικά δίνουν 330 ευρώ σε δώρα. 

Δεν ξερω δεν εχω ακουσει καλα λογια γενικα για elpedison, εννοω απο γνωστους που ειχανε...

Στον ηρων δεν ειμαι αρκετο καιρο, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο παραπανο.

Για αυτο το θεμα μου ειναι να παραμεινω εκει που ειμαι και απλα να κανω μεταφορα η να παω NRG?

5 ώρες πριν, korakios είπε

η ελπε δίνει αρκετά δώρα τώρα ...

Δεν ξερω δεν εχω ακουσει καλα λογια γενικα για elpedison, εννοω απο γνωστους που ειχανε...

Στον ηρων δεν ειμαι αρκετο καιρο, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο παραπανο.

Για αυτο το θεμα μου ειναι να παραμεινω εκει που ειμαι και απλα να κανω μεταφορα η να παω NRG?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nio15 είπε

Δεν ξερω δεν εχω ακουσει καλα λογια γενικα για elpedison, εννοω απο γνωστους που ειχανε...

Στον ηρων δεν ειμαι αρκετο καιρο, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο παραπανο.

Για αυτο το θεμα μου ειναι να παραμεινω εκει που ειμαι και απλα να κανω μεταφορα η να παω NRG?

Δεν ξερω δεν εχω ακουσει καλα λογια γενικα για elpedison, εννοω απο γνωστους που ειχανε...

Στον ηρων δεν ειμαι αρκετο καιρο, αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο παραπανο.

Για αυτο το θεμα μου ειναι να παραμεινω εκει που ειμαι και απλα να κανω μεταφορα η να παω NRG?

Ενω με nrg ψώνισες από σβέρκο 

  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ ρε παιδιά, η Elpedison, στο κομμάτι του public, δίνει 30€/70€ public για το ρεύμα σε smart και smart zero και άλλα 30€/70€ public αν πάμε και το αέριο; Κι επίσης 50€ go for more για το καθένα, δλδ 100€ go for more σύνολο; Καταλαβαίνω σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...