Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, skylouros είπε

Ίσα με 10 φορές και ακόμα δεν αρχίσαμε...! Σκέφτομαι να κάνω αποκλεισμό επαφής πια..

 

image.png.11da84a6485c5ee1f6285aebad1fb638.png

Και εγώ το έχω σκεφτεί αλλά επί του παρόντος τους απαντώ με ευγένεια ότι δεν ενδιαφέρομαι σεβόμενος πάνω από όλα τους εργαζόμενους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, geopro είπε

Και εγώ το έχω σκεφτεί αλλά επί του παρόντος τους απαντώ με ευγένεια ότι δεν ενδιαφέρομαι σεβόμενος πάνω από όλα τους εργαζόμενους.

H αλήθεια είναι ότι είναι οι πιο ευγενικοί και εξυπηρετικοί αλλά όταν το σηκώνω και μπαινω αναμονη και περνανε 5 λεπτα και δεν απαντουν, ε δε γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα μου ήρθαν οι τελικοί λογαριασμοί από ΗΡΩΝ και Volton. Μετά από το ταξίδι μου στο 2024 από ΔΕΗ σε ELPEDISON, ΗΡΩΝ, Volton και πίσω ELPEDISON, παρακάτω οι χρόνοι έκδοσης τελικού λογαριασμού από τη μέρα παύσης εκπροσώπησης:

ΔΕΗ: 5 μέρες (3 μέρες στη 2η παροχή)
ELPEDISON: 6 μέρες
ΗΡΩΝ: 39 μέρες
Volton: 21 μέρες

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doomnx πάνω που πήγα να γράψω είδα το δικό σου που είναι παρεμφερές.

Εταιρεία Volton:

Κατανάλωση από 06-03-2024 έως 12-04-2024 και στις 19-04-2024 βγήκε εκκαθαριστικής λογαριασμός.

Ακόμα δεν έχουν βγάλει τον τελικό για αυτή την περίοδο, ισχυριζόμενοι μια ότι δεν έχουν πάρει τις τελικές ενδείξεις από τον ΔΕΔΔΗΕ και την άλλη ότι θα βγει ο τελικός στις 19-05-2024 αφού ανήκε η παροχή σε αυτήν την τιμολογιακή περίοδο.

Τελευταία επικοινωνία(τηλεφωνική) πριν 10 λεπτά πάλι τα ίδια ότι δεν έχουν πάρει ενδείξεις τελικές. Ο ΔΕΔΔΗΕ ισχυρίστηκε ότι έχει στείλει τις ενδείξεις 16-04-2024.

Για δώστε τα φώτα σας, τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να βάλω πάγια εντολή, στην Εθνική τράπεζα, για να πληρώνω τον Ήρωνα.
Στην Εθνική χρειάζομαι 'Κωδικό Ανάθεσης' για την πάγια.

Νόμιζα ότι θα τον έβρισκα στον πρώτο λογαριασμό που θα μου ερχόταν, ο οποίος ήρθε αλλά δεν έχει κάποιον 'Κωδικό Ανάθεσης' ή 'Κωδικό Πληρωμής' ή RF....

Τι κάνω;
(για να φτιάξω πάγια εντολή μέσω Εθνικής, όχι στο σάιτ του Ήρωνα...)

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακάλυψα κάτι περίεργο στο λογαριασμό της Volton:

image.png.783054d06e6bc4a38d5d41a67496f94d.png

Η πρώτη κλίμακα των ΥΚΩ ημέρας και νύχτας κανονικά έχουν την ίδια τιμή 0,0069 €/kWh. Δεν αλλάζει κάτι στο σύνολο αλλά φαίνεται κουλό.

Α και η αναλογική χρέωση διανομής δεν είναι 0,00345 αλλά 0,00348 €/kWh.
Και το πάγιο διανομής δεν είναι 0,22875 αλλά 5,955 €/kVA/έτος.
Το σύνολο διανομής είναι σωστό όμως 🤪

Και η αναλογική χρέωση μεταφοράς πρέπει να είναι 0,00844 αντί για 0,00845 €/kWh αλλά μικρό το κακό.

Πέτυχαν όμως το ΕΤΜΕΑΡ!

Επεξ/σία από doomnx
  • Confused 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

@doomnx πάνω που πήγα να γράψω είδα το δικό σου που είναι παρεμφερές.

Εταιρεία Volton:

Κατανάλωση από 06-03-2024 έως 12-04-2024 και στις 19-04-2024 βγήκε εκκαθαριστικής λογαριασμός.

Ακόμα δεν έχουν βγάλει τον τελικό για αυτή την περίοδο, ισχυριζόμενοι μια ότι δεν έχουν πάρει τις τελικές ενδείξεις από τον ΔΕΔΔΗΕ και την άλλη ότι θα βγει ο τελικός στις 19-05-2024 αφού ανήκε η παροχή σε αυτήν την τιμολογιακή περίοδο.

Τελευταία επικοινωνία(τηλεφωνική) πριν 10 λεπτά πάλι τα ίδια ότι δεν έχουν πάρει ενδείξεις τελικές. Ο ΔΕΔΔΗΕ ισχυρίστηκε ότι έχει στείλει τις ενδείξεις 16-04-2024.

Για δώστε τα φώτα σας, τι να κάνω?

Τα ίδια έχω κι εγώ με Volton από 20/3, δεν έχουνπάρει χαμπάρι ότι έχω φύγει. Περιμένω τελική απάντηση από εξυπηρέτηση πελατῶν για να πάω myrae.

Αλλά κι εκεί ξαναθυμίζω ότι έχουν χαθεί 2 αιτήματά μου και ξαναρωτάω αν έχει κι άλλος τέτοια εμπειρία.

Εχει βγάλει κανείς άκρη μέσω myrae?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

@doomnx πάνω που πήγα να γράψω είδα το δικό σου που είναι παρεμφερές.

Εταιρεία Volton:

Κατανάλωση από 06-03-2024 έως 12-04-2024 και στις 19-04-2024 βγήκε εκκαθαριστικής λογαριασμός.

Ακόμα δεν έχουν βγάλει τον τελικό για αυτή την περίοδο, ισχυριζόμενοι μια ότι δεν έχουν πάρει τις τελικές ενδείξεις από τον ΔΕΔΔΗΕ και την άλλη ότι θα βγει ο τελικός στις 19-05-2024 αφού ανήκε η παροχή σε αυτήν την τιμολογιακή περίοδο.

Τελευταία επικοινωνία(τηλεφωνική) πριν 10 λεπτά πάλι τα ίδια ότι δεν έχουν πάρει ενδείξεις τελικές. Ο ΔΕΔΔΗΕ ισχυρίστηκε ότι έχει στείλει τις ενδείξεις 16-04-2024.

Για δώστε τα φώτα σας, τι να κάνω?

Περίμενε λίγες μέρες ακόμα μήπως έρθει ο λογαριασμός της 19/5 που σου είπαν.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Photios είπε

 

Εχει βγάλει κανείς άκρη μέσω myrae?

Αρκετοί έχουμε βγάλει άκρη.Αν και να ξέρεις επί της ουσίας δεν ασχολείται η ρυθμιστική αρχή.Απλα ο παροχος απαντάει και σε αυτή την περίπτωση,τις περισσότερες φορές τυποποιημένα στην αρχική του απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπα βλέπω αντικαταστάθηκε το Double Energy Home Fix με το Double Energy Home Bright! Δίνει δώρο 50 € μετά από 6 μήνες παραμονής στο λογαριασμό αερίου, τα πάγια Ιουνίου, Ιουλίου και Αυγούστου και 100 € σε πόντους Go For More.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δίνει δώρο 50 € μετά από 6 μήνες παραμονής

Γι αυτό πάει κατά διαόλου ο τουρισμός!

Επεξ/σία από panosena
  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, doomnx said:

Όπα βλέπω αντικαταστάθηκε το Double Energy Home Fix με το Double Energy Home Bright! Δίνει δώρο 50 € μετά από 6 μήνες παραμονής στο λογαριασμό αερίου, τα πάγια Ιουνίου, Ιουλίου και Αυγούστου και 100 € σε πόντους Go For More.

Αν μπει κάποιος τώρα προλαβαίνει να πάρει το 150αρι πριν αυξηθούν αρκετά οι ανάγκες για θέρμανση. Και δεν έχει και πάγια το καλοκαίρι. Μια χαρά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panosena είπε

Θέλω να βάλω πάγια εντολή, στην Εθνική τράπεζα, για να πληρώνω τον Ήρωνα.
Στην Εθνική χρειάζομαι 'Κωδικό Ανάθεσης' για την πάγια.

Νόμιζα ότι θα τον έβρισκα στον πρώτο λογαριασμό που θα μου ερχόταν, ο οποίος ήρθε αλλά δεν έχει κάποιον 'Κωδικό Ανάθεσης' ή 'Κωδικό Πληρωμής' ή RF....

Τι κάνω;
(για να φτιάξω πάγια εντολή μέσω Εθνικής, όχι στο σάιτ του Ήρωνα...)

Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι δεν έχει Κωδικό Ανάθεσης στο λογαριασμό επειδή είναι πιστωτικός! Κι αν κοιτάξω στο myΉρων, την εφαρμογή, θα το βρω.
Έψαξα αλλά τίποτα, παραμύθι.

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, panosena είπε

Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν ότι δεν έχει Κωδικό Ανάθεσης στο λογαριασμό επειδή είναι πιστωτικός! Κι αν κοιτάξω στο myΉρων, την εφαρμογή, θα το βρω.
Έψαξα αλλά τίποτα, παραμύθι.

Στο email και στο Viber στο μνμ που έρχεται γράφει το κωδικό rf ας είναι και πιστωτικός Αν δεν σου έχουν έρθει ακόμα τα μνμ θα έρθουν σύντομα και έχεις αρκετό χρονικό περιθώριο καιρό για να την βάλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εννοείται ότι ο ΗΡΩΝ μου έφαγε την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού 1,88 €. Δεν πειράζει, γλίτωσα την ΕΡΤ. Όλες οι χρεώσεις είναι spot-on πάντως.

image.png.ecc9b4b4640df32299f35b9e4a80298e.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...