Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, petrosp_13 said:

Με τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής που έχει ο λογαριασμός;

Nαι.

Υπόψιν η πάγια εντολή εκτελείται από τον επόμενο λογαριασμό. Τον τωρινό τον πληρώνεις (ή αφήνεις απλήρωτη την εγγύηση).

Το θέμα είναι ότι αν αφήσεις απλήρωτα τα 130 ευρώ, αυτός θα είναι ο 1ος ληξιπρόθεσμος λογαριασμός.

Στον επόμενο λογαριασμό θα επιστραφεί η εγγύηση, όλα κομπλέ θεωρητικά και θα πληρωθεί το οφειλούμενο ποσό με τη πάγια, την ημερομηνία λήξης. Αλλά αν για κάποιο λόγο δεν εκτελεστεί η πάγια εντολή, αυτός θα είναι ο 2ος ληξιπρόθεσμος και θα φύγει αυτόματα εντολή διακοπής στον ΔΕΔΔΗΕ.

edit: Aφού ενεργοποιήσεις τη πάγια εντολή και επιστραφεί η εγγύηση, μπορείς και τον 2ο λογαριασμό να τον πληρώσεις με κάρτα (τουλάχιστον 5 εργάσιμες πριν λήξει). Αν είναι μηδενικό το οφειλόμενο ποσό κατά την ημερομηνία λήξης, η πάγια εντολή δεν εκτελείται αλλά εξακολουθεί να είναι ενεργή και να γλυτώνεις την εγγύηση. Και δε ρισκάρεις να μείνει ο λογαριασμός απλήρωτος για τον α ή β λόγο. Έτσι είχα κάνει στο αέριο.

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έμαθε κανείς ποιο είναι το αποκλειστικό δώρο του lazarnik? Δεν μπορώ να κοιμηθώ από την αγωνία.

1 ώρα πριν, Psaras33 είπε

Για νεο συμβόλαιο λογω ενοικίασης σε σπιτι με μονο τροπο θέρμανσης τα κλιματιστικα συν στεγνωτηριο αξιζει να παμε στο HomeOnline της ΔΕΗ για να κλειδώσουμε τιμη η Γ1 ειδικο και αγχωνόμαστε τον χειμώνα;

Πάρε όσα δώρα τουρισμού προλαβαίνεις μέχρι το χειμώνα. Φθηνότερα θα σου βγει in the long run.

4 ώρες πριν, Telumetar είπε

Η τρέχουσα κατανάλωση με ΔΕΗ My Home Online, σε σπίτι με μωρά και αντλία θερμότητας ήταν 1) 2850 2)2600 3) 2100 τα αντίστοιχα τετράμηνα. Σε ποιο πρόγραμμα θα πηγαίνατε; Είδα αναλυτικά τα δυο excel των παιδιών και πέρασα τις τιμές μου. Η απορία μου είναι γιατί μου εμφανίζονται υψηλότερες τιμές σε προγράμματα που τα καταγράφεις @doomnx ως πιο συμφέροντα στην ανάλυση σου; Κάνω κάτι λάθος ή προσμετράς στα θετικά του εκάστοτε προγράμματος και τις άλλες παροχές;

Εξαρτάται ποια γραμμή κοιτάς. Με τα δώρα ή χωρίς; Γενικά στην περίπτωσή σου πιο φθηνός έρχεται ο τουρισμός όπως σου ανέλυσε ο korakios, μπορείς άνετα να γλιτώσεις ένα 600άρι το χρόνο με τα δώρα. Ως δεύτερη επιλογή για peace of mind θα έβαζα το σταθερό της ΔΕΗ. Τρίτη επιλογή θα έβαζα ένα φθηνό κυμαινόμενο όπως WeBlue ή Power Home More, αλλά είναι μεγάλο το ρίσκο με 621 kWh/μήνα μέσο όρο.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dasnowy είπε

Δεν βλέπω κάποιο πρατήριο στον χάρτη. Θα μπω και από pc να δω. Ισχύουν όλα τα πρατήρια από τις συνεργαζομενες αλυσίδες; Αν ναι τότε θα τα φάω σε κάποιο πρατήριο. 

Για κάποιο λόγο δεν εμφανίζει στον χάρτη  τους λεγόμενους "μεγάλους συνεργάτες"  Σκλαβενίτη , SHELL , EKO,  AEGEAN, ΕΛΙΝ κλπ  που έχουν πανελλήνιο δίκτυο αλλά μόνο τις διάφορες συνεργαζόμενες τοπικές επιχειρήσεις.

Στον Βόλο απο Super Market μπορείς σε Σκλαβενίτη, απο πρατήρια σίγουρα είναι τα δύο εταιρικά SHELL στην Λαρίσης, το εταιρικό ΕΚΟ στο τέλος της Λαρίσης (τελευταίο πρατήριο πρίν βγούμε απο τον Βόλο).

Στα πρατήρια προσοχή δεν είναι όλα.... είναι σίγουρα τα εταιρικά των παραπάνω εταιριών  και πιθανόν κάποια ιδωτικά...  

Πιστεύω κάποια στιγμή να τα φτιάξουν πάλι να εμφανίζονται στον χάρτη όπως παλιά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Έμαθε κανείς ποιο είναι το αποκλειστικό δώρο του lazarnik? Δεν μπορώ να κοιμηθώ από την αγωνία.

 

ρωτησα και μου ειπε πως αν ειναι για το  Smart : 30€ τμηματικά, 50€ σε πόντους go4more (Εθνική), 1*20€ Σκλαβενίτη +70€ public

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,  θεωρώ ότι είναι καλύτερα οι οποίες προσφορές να γράφονται δημόσια για να ενημερώνομαστε όλοι. Το ποιο μέλος θα λάβει την καλύτερη δεν έχει μεγάλη σημασία. Σήμερα μπορει να είμαι εγώ,αύριο κάποιος άλλος.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2024 στις 1:33 ΠΜ, doomnx είπε

Έμαθε κανείς ποιο είναι το αποκλειστικό δώρο του lazarnik? Δεν μπορώ να κοιμηθώ από την αγωνία.

Αλήθεια; 

 

Στις 21/5/2024 στις 7:53 ΠΜ, messinia3 είπε

Καλημέρα,  θεωρώ ότι είναι καλύτερα οι οποίες προσφορές να γράφονται δημόσια για να ενημερώνομαστε όλοι. Το ποιο μέλος θα λάβει την καλύτερη δεν έχει μεγάλη σημασία. Σήμερα μπορει να είμαι εγώ,αύριο κάποιος άλλος.

Πραγματικά αυτό ήθελα και εγώ αλλά.... 

Επεξ/σία από lazarnik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, gpapas640 είπε

Το κουλο της ημέρας. Έχω κάνει e contract για Ήρων. Με παίρνουν για τυπική επιβεβαίωση από την εξυπηρέτηση των Ήρων και μου αναφέρουν για πρόγραμμα σύστασης φίλου. Το μπόνους είναι 20€ για κάθε φίλο που συστήνω, ενώ εκείνος μπορεί να εγγραφεί μέσω e contract και να πάρει το 50ρικο του.

Μετά από καμιά ώρα μου κόβει και, δεδομένου ότι έχει γνωστός μου παροχή στην Ήρων, λέω να αναφέρω ότι αυτός με σύστησε για να τσιμπήσει το 20αρικο.

Μιλάω με το τσατ της Ήρων για να ρωτήσω πως μπορώ να δηλώσω αυτόν που με σύστησε και μου λένε ότι η σύσταση φίλου δε συνδυάζεται με το e-contract, αλλά είναι δυνατή μόνο μέσω τηλεφωνικού συμβολαίου. Μάλιστα μου τόνισαν ο αριθμός που με κάλεσε δεν ανήκει στην Ηρων (?!?!) παρόλο που ο βασικός λόγος που με κάλεσε είναι η επιβεβαίωση του αίτησης του e contract (άρα δε μπορεί να είναι συνεργάτη ή κάποιου άλλου). Έπειτα που γκουγκλάρισμα του αριθμού βλέπω ότι όντως ανήκει στην Ήρων.

Τι διάολο, μαλωμενοι είναι;

Update: μίλησα ξανά και μου διευκρίνισαν ότι η σύσταση του φίλου γίνεται τηλεφωνικά. Κατόπιν τηλεφωνούν στο φίλο και κάνουν την αίτηση τηλεφωνικά.

Εσύ παίρνεις 20€ λόγω σύστασης και ο φίλος παίρνει 50€ εφόσον επιλέξει ένα από τα προγράμματα που υπάρχουν στο e contract. Όμως αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για νέο συνδυασμό αφμ -παροχης (δηλαδή για παροχή που βρίσκεται υπό συγκεκριμένο αφμ η οποία δεν έχει ξαναεκπροσωπηθει στον ΗΡΩΝ), άρα όχι για τουρίστες.

Επεξ/σία από gpapas640
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!

Τώρα με τον χαμό που έχει προκαλέσει η elpedison σκέφτηκα και για τα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας που τα έχουμε αναλάβει εμείς και είναι χρόνια στη ΔΕΗ. Δεν αναγράφεται στους λογαριασμούς ΑΦΜ ούτε ΑΔΤ και μου είπαν από την elpedison ότι το καλύτερο είναι να βγάλουμε ΑΦΜ στην πολυκατοικία και μετά να αλλάξουμε πάροχο. Κάποιος με ανάλογη εμπειρία?Από τις προσφορές τι παίζει με το Γ21?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, satsok2 είπε

Υπάρχει κάτι που να συμφέρει αυτή τη στιγμή; Είμαι ΔΕΗ πράσινο, αλλά άκουσα ότι ανεβαίνουν οι τιμές;

Καλημερα.. Υπομονη...

42 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!

Τώρα με τον χαμό που έχει προκαλέσει η elpedison σκέφτηκα και για τα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας που τα έχουμε αναλάβει εμείς και είναι χρόνια στη ΔΕΗ. Δεν αναγράφεται στους λογαριασμούς ΑΦΜ ούτε ΑΔΤ και μου είπαν από την elpedison ότι το καλύτερο είναι να βγάλουμε ΑΦΜ στην πολυκατοικία και μετά να αλλάξουμε πάροχο. Κάποιος με ανάλογη εμπειρία?Από τις προσφορές τι παίζει με το Γ21?

Για το κοινοχρηστο πλεον πρεπει να εχει ΑΦΜ... Και μετα γινεται η αλλαγη... Και φυσικα νεα ΥΔΕ αν εχει αυτη  ληξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας

είμαι από τον Ιανουάριο στην ΕΛΠΕ. Γενικά η kwh μου βγαίνει μέσο όρο στο 0,10 τους τελευταίους μήνες, δηλαδή σχετικά καλά σε σύγκριση με ότι έχουμε ζήσει τα προηγούμενα χρόνια.

1. Τώρα σκέφτομαι μήπως συμφέρει να πάρω κανένα δώρο να μειώσω περαιτέρω τα κόστη, αλλά δεν είμαι σε φάση να κοιτάω κάθε για αλλαγή κάθε μήνα. Αν πάω στον Ηρωνα για 1 μήνα με econtract μπορώ να ξαναγυρίσω στην ΕΛΠΕ και να μείνω πάλι κανένα 3μηνο και βλέπουμε?. Ισχεύει πλεον κάτι τέτοιο ή πρέπει να μείνω στον Ηρωνα για μεγαλύτερο διάστημα?

 

2. Επειδή είμαι διαχειριστής και έχω αναλάβει το κοινόχρηστο (τριφασικό) είμαστε 2 διαμερισματα και έχουμε περίπου 60€ ρυθμιζόμενες + δήμο τον μήνα ενώ το ρεύμα ειναι 5 - 8 τον μήνα. Σε αυτά τα προγράμματα μήπως παίζουν τίποτα δώρα γιατί εδώ υπάρχει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα σας

είμαι από τον Ιανουάριο στην ΕΛΠΕ. Γενικά η kwh μου βγαίνει μέσο όρο στο 0,10 τους τελευταίους μήνες, δηλαδή σχετικά καλά σε σύγκριση με ότι έχουμε ζήσει τα προηγούμενα χρόνια.

1. Τώρα σκέφτομαι μήπως συμφέρει να πάρω κανένα δώρο να μειώσω περαιτέρω τα κόστη, αλλά δεν είμαι σε φάση να κοιτάω κάθε για αλλαγή κάθε μήνα. Αν πάω στον Ηρωνα για 1 μήνα με econtract μπορώ να ξαναγυρίσω στην ΕΛΠΕ και να μείνω πάλι κανένα 3μηνο και βλέπουμε?. Ισχεύει πλεον κάτι τέτοιο ή πρέπει να μείνω στον Ηρωνα για μεγαλύτερο διάστημα?

 

2. Επειδή είμαι διαχειριστής και έχω αναλάβει το κοινόχρηστο (τριφασικό) είμαστε 2 διαμερισματα και έχουμε περίπου 60€ ρυθμιζόμενες + δήμο τον μήνα ενώ το ρεύμα ειναι 5 - 8 τον μήνα. Σε αυτά τα προγράμματα μήπως παίζουν τίποτα δώρα γιατί εδώ υπάρχει πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ

Για το κοινοχρηστο διαβασε πιο πανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Άυριο παραλαμβάνω τις επιταγές απ'την Elpe... θα κάνω αίτηση στη Volton στις 27/5 να προλάβω το Free μη τυχόν το καταργήσουν. Ιούλιο μάλλον ΗΡΩΝ, Αύγουστο βλέπουμε. Ταυτόχρονα θα πρέπει να κάνω ακροβασίες για να γλυτώσω μηνιαία υπέρβαση στο ΚΟΤ. 🫥 Και χωρίς να ξέρω αν θα έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για μηνιαία καταμέτρηση ή όχι. Την 1η Απριλίου ήρθανε εκεί που δεν τους περίμενα... αρχές Μαΐου άφαντοι.

Πότε έκανες την αίτηση? Να καταλάβω πόσο σύντομα έλαβες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lazarnik είπε

Αλήθεια; διακρίνω μια ειρωνεία.

Παίρνω το excel μου πολύ σοβαρά και θέλω να το ενημερώνω τις καλύτερες προσφορές.

Έχεις τους όρους της προσφοράς των 70 € στα public; Είναι ένα κουπόνι 40 και ένα 30 μαζί; Είναι ένα κουπόνι των 70; Έχει βγάλει τέτοιο η ELPEDISON;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις με κάλεσαν από Elpedison για να επιστρέψω στην ζεστή αγκαλιά τους με το πρόγραμμα Smart Zero (κίτρινο, μηδενικό πάγιο, τιμή Kw περίπου 0,10 μου είπε).

Δίνουν 50€ σε πόντους Go4More και δωροεπιταγή €30 Public, που μου είναι αδιάφορη, και δεν έχει χρονική δέσμευση (παίρνω τα δώρα ακόμη κι αν τους καθήσω μόνο ένα μήνα, για δοκιμή :-D ). 

Στο excelάκι βλέπω ότι παίζουν και 2Χ€20 διατακτικές Σκλαβενίτη που δεν μου ανέφερε - έχουμε ακόμη κάποια επαφή για αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...