Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, korakios είπε

προτείνω έντονα προς τα εκεί μιας και μια το τετράμηνο (και αν) παίζουν τέτοια ποσά

έτσι και αλλιώς αν φύγεις και για διακοπές δε νομίζω να κάψεις 500kw

επίσης τα δωρεάν kw (500 σε οικιακά) είναι για τις πρώτες 30 μέρες

Ρε Κοράκιε, να σε ρωτησω ομως ρε φιλε. Πώς γίνεται σε όλα τα excel να μου βγαινει λόγου χάρη πιο φτηνό το σταθερό της Elpedison (Bright up). Φαινομενικά δεν θα έπρεπε, επειδη ακριβως ειναι σταθερό να ειναι και πιο ακριβό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Ρε Κοράκιε, να σε ρωτησω ομως ρε φιλε. Πώς γίνεται σε όλα τα excel να μου βγαινει λόγου χάρη πιο φτηνό το σταθερό της Elpedison (Bright up).

έχει πολύ μικρή χρέωση κιλοβατώρας αλλά μεγάλο πάγιο , που όμως σε μεγάλες καταναλώσεις δεν παίζει σπουδαίο ρόλο

3 λεπτά πριν, Telumetar είπε

Φαινομενικά δεν θα έπρεπε, επειδη ακριβως ειναι σταθερό να ειναι και πιο ακριβό;

ότι πρόγραμμα έχει παγίδες αναφέρονται εδώ . Δεν έχει κρυφές χρεώσεις πάντως το συγκεκριμένο . Η εταιρία βέβαια απο ήταν απο τις χειρότερες , δείχνει όμως να έστρωσε , τουλάχιστον καμία σχέση με παλιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

έχει πολύ μικρή χρέωση κιλοβατώρας αλλά μεγάλο πάγιο , που όμως σε μεγάλες καταναλώσεις δεν παίζει σπουδαίο ρόλο

ότι πρόγραμμα έχει παγίδες αναφέρονται εδώ . Δεν έχει κρυφές χρεώσεις πάντως το συγκεκριμένο . Η εταιρία βέβαια απο ήταν απο τις χειρότερες , δείχνει όμως να έστρωσε , τουλάχιστον καμία σχέση με παλιά

καλα στο σταθερό τι καλικατζαριά να κάνει; είναι επί της ουσίας δεσμευτικό και γι αυτούς.

Σε καθε περιπτωση, εγώ που για πλάκα χτυπάω 500-600 kwh το μήνα, τα σταθερά φαίνεται να μου βγαίνουν πιο φτηνα! Τελείως κουφό με βαση τη λογική μου. 

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Telumetar είπε

Σε καθε περιπτωση, εγώ που για πλάκα χτυπάω 500-600 kwh το μήνα, τα σταθερά φαίνεται να μου βγαίνουν πιο φτηνα! Τελείως κουφό με βαση τη λογική μου. 

τα κυμαινόμενα εξαρτώνται απο τις τιμές της χοντρικής, υπόψιν στο δικό μου excel πρέπει να μαντέψεις τιμές , ο doomnx χρησιμοποιεί πρόσφατες που πάλι αυτονόητο οτι δε θα έχουν σχέση μετά απο μήνες ....

δε θεωρώ απίθανο να βγουν νέα πιο ακριβά λόγω καλοκαιριού (μετά Σεπ-Οκτ πέφτει η ζήτηση αλλά ξεκινά χειμώνας οπότε χλωμό να πέσουν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

τα κυμαινόμενα εξαρτώνται απο τις τιμές της χοντρικής, υπόψιν στο δικό μου excel πρέπει να μαντέψεις τιμές , ο doomnx χρησιμοποιεί πρόσφατες που πάλι αυτονόητο οτι δε θα έχουν σχέση μετά απο μήνες ....

δε θεωρώ απίθανο να βγουν νέα πιο ακριβά λόγω καλοκαιριού (μετά Σεπ-Οκτ πέφτει η ζήτηση αλλά ξεκινά χειμώνας οπότε χλωμό να πέσουν)

εχεις δίκιο. Επίσης δεν υπολόγισα τα δώρα τα οποία φαινεται να είναι ρυθμιστικός παράγοντας ειδικά αν είσαι 'τουρίστας'. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Telumetar είπε

εχεις δίκιο. Επίσης δεν υπολόγισα τα δώρα τα οποία φαινεται να είναι ρυθμιστικός παράγοντας ειδικά αν είσαι 'τουρίστας'. 

εννοείται οτι τα δώρα παίζουν τεράστια σημασία . Τα 50€ του Ήρων φαίνονται λίγα πλέον 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, korakios said:

εννοείται οτι τα δώρα παίζουν τεράστια σημασία . Τα 50€ του Ήρων φαίνονται λίγα πλέον 😂

Άυριο παραλαμβάνω τις επιταγές απ'την Elpe... θα κάνω αίτηση στη Volton στις 27/5 να προλάβω το Free μη τυχόν το καταργήσουν. Ιούλιο μάλλον ΗΡΩΝ, Αύγουστο βλέπουμε. Ταυτόχρονα θα πρέπει να κάνω ακροβασίες για να γλυτώσω μηνιαία υπέρβαση στο ΚΟΤ. 🫥 Και χωρίς να ξέρω αν θα έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για μηνιαία καταμέτρηση ή όχι. Την 1η Απριλίου ήρθανε εκεί που δεν τους περίμενα... αρχές Μαΐου άφαντοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να μου επιστραφεί η εγγύηση που μου έβαλαν στον λογαριασμό της Ελιν πριν φύγω για άλλη εταιρεία;

130 ευρώ είναι πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, petrosp_13 είπε

Υπάρχει τρόπος να μου επιστραφεί η εγγύηση που μου έβαλαν στον λογαριασμό της Ελιν πριν φύγω για άλλη εταιρεία;

130 ευρώ είναι πολλά

Αφού στον τελικό θα επιστραφούν ,αν περιμένεις λογαριασμό πριν τον τελικό βάλε πάγια εντολή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, petrosp_13 είπε

Δεν θέλω να φύγω άμεσα, απλά τα 130 μου φάνηκαν πολλά και θέλω να επιστραφούν στον επόμενο

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

βάλε πάγια εντολή 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, petrosp_13 είπε

Με τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής που έχει ο λογαριασμός;

Δε γνωρίζω δυστυχώς , πάρε αύριο τηλ να ρωτήσεις τη διαδικασία ,εκτός αν βοηθήσει κάποιο άλλο μέλος . Μόνο στην ΕΛΠΕ έβαζα πάγια γιατί ήταν εύκολο , τώρα δεν ασχολούμαι γιατί θα χάσω την μπάλα αν βάζω μέσω τράπεζας και αλλάζω κάθε 3 και λίγο πάροχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για νεο συμβόλαιο λογω ενοικίασης σε σπιτι με μονο τροπο θέρμανσης τα κλιματιστικα συν στεγνωτηριο αξιζει να παμε στο HomeOnline της ΔΕΗ για να κλειδώσουμε τιμη η Γ1 ειδικο και αγχωνόμαστε τον χειμώνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...