Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, tryfos είπε

Εγώ είμαι περίεργος να δω τι θα σκαρφιστούν για να μη δώσουν τελικά ποτέ το 50άρικο ή ποιον τρόπο θα βρουν να το συμψηφίσουν με κάτι άλλο. Εκτός δηλαδή από τα απίθανα που έχουν σκαρφιστεί, για να μη δίνουν σωστά τις επιδοτήσεις. 

 

 50αρικο θα πάρεις, μην προτρέχεις, ξέρω τον ΗΡΩΝΑ περίπου μια τριετία σε οικιακές κι επαγγελματικέ παροχές. Προφανώς δεν τους δικαιολογώ, μπ....ελο παραμένουν. 
 

EDIT: τώρα είδα αυτό με το ΦΕΚ άρα έξτρα επιδότηση στα επαγγελματικά δε θα δούμε. Μόνη λύση που σιγά μην ιδρώσει το αυτί της ΡΑΕ είναι καταγγελία με το πίνακακι της επιδότησης που αναφέρουν (το κατέβασαν άραγε;) στο site τους. 

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasnowy είπε

Τώρα που το κοίταξα πριν 5 μέρες που βγήκε για Αύγουστο μόνο 0,25 λέει δεν λέει 0,30 για Γ21 και Γ22 <= 35kva, καθώς και 0,337 για αγροτικά. 

Έχουν κάνει τεράστια πατάτα. Ειδικά για τα αγροτικά θα γίνει χαμός. 

Kι εμένα έβαλαν Αύγουστο 0.25 και Σεπτέμβρη 0.342, αλλά στον έκτακτο μπήκαν τα συμπληρωματικά και μάλιστα 35 ευρώ παραπάνω απ'ότι περίμενα.

27 λεπτά πριν, geodimis είπε

EDIT: τώρα είδα αυτό με το ΦΕΚ άρα έξτρα επιδότηση στα επαγγελματικά δε θα δούμε. Μόνη λύση που σιγά μην ιδρώσει το αυτί της ΡΑΕ είναι καταγγελία με το πίνακακι της επιδότησης που αναφέρουν (το κατέβασαν άραγε;) στο site τους. 

Έχει η ΡΑΕ πινακάκι; Πού;

Εγώ πάντως κρατάω αντίγραφο απ'το πινακάκι του παρόχου...

https://www.heron.gr/media/tstn55ml/generous_gr_07102022.pdf

Απ'τη στιγμή που γράφουν 0.604, τελική τιμή 0... τόσο πρέπει να δώσουν.

Αν θέλουν να δίνουν μισές επιδοτήσεις ας βάλουν αστερίσκο ότι η επιδότηση θα δίνεται μόλις ψηφιστεί ΦΕΚ... να δούνε για πότε θα μείνουν χωρίς πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, geodimis είπε

EDIT: τώρα είδα αυτό με το ΦΕΚ άρα έξτρα επιδότηση στα επαγγελματικά δε θα δούμε.

βαρέθηκα να γράφω οτι σε ΦΕΚ δε βγήκε ποτέ έξτρα επιδότηση, μη δίνετε σημασία λοιπόν στα ΦΕΚ (στη μπανανία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

"...Η Ελλάδα Που Αντιστέκεται - η Ελλάδα Που Επιμένει"...:-D

Η Ελλάδα ηγείται της 4ης βιομηχανικής επανάστασης 👻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Kι εμένα έβαλαν Αύγουστο 0.25 και Σεπτέμβρη 0.342, αλλά στον έκτακτο μπήκαν τα συμπληρωματικά και μάλιστα 35 ευρώ παραπάνω απ'ότι περίμενα.

Έχει η ΡΑΕ πινακάκι; Πού;

Εγώ πάντως κρατάω αντίγραφο απ'το πινακάκι του παρόχου...

https://www.heron.gr/media/tstn55ml/generous_gr_07102022.pdf

Απ'τη στιγμή που γράφουν 0.604, τελική τιμή 0... τόσο πρέπει να δώσουν.

Αν θέλουν να δίνουν μισές επιδοτήσεις ας βάλουν αστερίσκο ότι η επιδότηση θα δίνεται μόλις ψηφιστεί ΦΕΚ... να δούνε για πότε θα μείνουν χωρίς πελάτες.

Ναι αυτό εννοούσα το πινακακι του ΗΡΩΝΑ που αποτελεί επίσημο τιμοκατάλογο. 

58 λεπτά πριν, korakios είπε

βαρέθηκα να γράφω οτι σε ΦΕΚ δε βγήκε ποτέ έξτρα επιδότηση, μη δίνετε σημασία λοιπόν στα ΦΕΚ (στη μπανανία)

Αναφερόμουν στην επιδότηση του Σεπτεμβρίου όχι σε εκείνη που ανακοινώθηκε την Άνοιξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

Αναφερόμουν στην επιδότηση του Σεπτεμβρίου όχι σε εκείνη που ανακοινώθηκε την Άνοιξη. 

και εγώ αναφέρομαι σε όλες τις έξτρα επιδοτήσεις απο το 2022, δεν αναφέρονται σε κανένα ΦΕΚ

αυτές είναι (πάμε πάλι) , οδηγίες απο το υπουργείο στους πάροχους , πχ τώρα που κάνω το excel δες πχ εκεί

 

αν κάνανε πατάτα απο το ΥΠΕΝ τότε θα κάνουν ανακοίνωση , στείλτε για διευκρινήσεις και αν δε σας τα δίνει ο πάροχος τότε πάτε μέσω ΡΑΕ

δε νομίζω να ισχυριστεί πάροχος οτι δεν ισχύει νομοθετικά (εγώ φυσικά και θα το έκανα απο τη στιγμή που δεν υπάρχει ΦΕΚ 😛)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

και εγώ αναφέρομαι σε όλες τις έξτρα επιδοτήσεις απο το 2022, δεν αναφέρονται σε κανένα ΦΕΚ

αυτές είναι (πάμε πάλι) , οδηγίες απο το υπουργείο στους πάροχους , πχ τώρα που κάνω το excel δες πχ εκεί

 

Ναι το κατάλαβα αλλά περίπτωση ανακοινωμένης (οκ αυτό άστο) αλλά και γραπτής σε site παρόχου επιδότηση «κωλοτουμπα» δεν έχουμε ξαναδεί σαν αυτή του Σεπτεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

αυτές είναι (πάμε πάλι) , οδηγίες απο το υπουργείο στους πάροχους , πχ τώρα που κάνω το excel δες πχ εκεί

 

Οδηγίες ή εντολές; Δηλαδή ο ηρων που απάντησε ότι περίμενε να βγει φεκ για να πιστώσει το 0,60 πιστεύεις ότι θα το πιστώσει τώρα που δεν φαίνεται πουθενά; Το μόνο που μένει να στηριχτούμε είναι το πινακάκι που λέει και ο ekrepali αλλά πόσο μπορούμε να πιέσουμε εφόσον ο νόμος λέει επιδότηση 0,342 για όλους; 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Οδηγίες ή εντολές;

εντολές

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Δηλαδή ο ηρων που απάντησε

κάτσε , απο τηλέφωνο ή σου έστειλαν email , έχει σημασία αν είναι να το συνεχίσουμε 😁

___________________

Τα ΕΛΤΑ το κλείσανε το μαγαζάκι ? δε βλέπω καμια τιμή Νοεμβρίου 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Οδηγίες ή εντολές; Δηλαδή ο ηρων που απάντησε ότι περίμενε να βγει φεκ για να πιστώσει το 0,60 πιστεύεις ότι θα το πιστώσει τώρα που δεν φαίνεται πουθενά; Το μόνο που μένει να στηριχτούμε είναι το πινακάκι που λέει και ο ekrepali αλλά πόσο μπορούμε να πιέσουμε εφόσον ο νόμος λέει επιδότηση 0,342 για όλους; 

Μια χαρά φαίνεται ακόμα στη σελίδα τους για αυτό και το κρατάμε για επισύναψη στη ΡΑΕ. 

Οχι ότι θα κερδίσουμε κάτι αφού το ΦΕΚ λέει άλλα...

8 λεπτά πριν, korakios είπε

 

αυτές είναι (πάμε πάλι) , οδηγίες απο το υπουργείο στους πάροχους , πχ τώρα που κάνω το excel δες πχ εκεί

 

Αυτοί εκεί στη Volterra αυτή την επιδότηση είχαν για το Σεπτέμβρη από τον περασμένο μήνα ή άλλαξε τώρα που βγήκε το ΦΕΚ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αυτοί εκεί στη Volterra αυτή την επιδότηση είχαν για το Σεπτέμβρη από τον περασμένο μήνα ή άλλαξε τώρα που βγήκε το ΦΕΚ;

νομίζω απο πάντα , βασικά στη μπανανία πρέπει να ψάχνεις άρθρα υπουργικών ανακοινώσεων για τις συγκεκριμένες επιδοτήσεις . Σίγουρα ισχύουν απο 1/1/22 για φούρνους/αρτοποιία , αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και για <=35kva γενικότερα απο αρχές του χρόνου ή απο 1/8/22 με το νέο μηχανισμό

Spoiler

πχ και Solar αναφέρει <=35kva

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω να ισχυριστεί πάροχος οτι δεν ισχύει νομοθετικά (εγώ φυσικά και θα το έκανα απο τη στιγμή που δεν υπάρχει ΦΕΚ 😛)

  Φαντάσου η Elpedison να δίνει όλη την επιδότηση, αλλά αν κάποιος αποχωρήσει να χρεώσουν στον Τελικό όλες τις επιδοτήσεις αναδρομικά  για τις οποίες δεν έχει βγει ΦΕΚ.  😄

9 λεπτά πριν, korakios είπε

___________________

Τα ΕΛΤΑ το κλείσανε το μαγαζάκι ? δε βλέπω καμια τιμή Νοεμβρίου 😁

Μάλλον έστειλαν τις τιμές στη ΡΑΕ ταχυδρομικώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηρεμηστε το μεχρι 35KVa, αρτοποιεια και αγροτες δεν υπαρχουν σε κανενα ΦΕΚ. Υπαρχει ξεχωριστο κονδυλι 800 εκ, το οποιο ενεκρινε η Κομισιον πριν 2-3 βδομαδες και αυτες οι κατηγοριες επιδοτουνται απο εκει.

Ειπε (αλλη μια) μακακια ενας τηλεφωνητης του Ηρωνα και τρελλαθηκατε :)

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...