Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αυτό ζήτησα να τηρηθεί το 6μηνο και η απάντηση τους είναι πρακτικά «αλλάξανε οι όροι αν δε σου αρέσουν φύγε»

Στην τροποποίηση αλλάζουν την τιμή προμήθειας και μου δίνουν περιθώριο 60 ημερών (από 1/7/22) ενώ η ενεργοποίησης μου έγινε 22/3. 
Οκ -μικρό το κακό- μου τρώνε 22 ημέρες από το 6μηνο που θα μπορούσα να κρατήσω τις «χαμηλες» τιμές αλλά είναι το γμτ...

Πάρε αύριο τηλέφωνο τη ΡΑΕ (Δ/ΝΣΗ ρύθμισης & εποπτείας ενεργειακών αγορών λιανικής & καταναλωτων. https://www.rae.gr/elementor-7107/ Πες τους ότι ο πάροχος καταργεί καταχρηστικά το 6μηνο, μήπως και σου πούνε τι να κάνεις ή αν υπάρχει δυνατότητα να παρέμβουν άμεσα.

Αντιστοίχως πάρε στο ΥΠΕΝ στη – Διεύθυνση Ηλεκτρικής Ενέργειας

https://ypen.gov.gr/ypourgeio/organosi-ypiresion/

Αν δεν απαντάει κανείς ή αν σου πούνε ότι δεν είναι αρμόδιοι κλπ... πέρνα φουλ επίθεση.

Δοκίμασε ως μέσο πίεσης να ξαναστείλεις email υπόψιν όλων:

[email protected]

[email protected]

[email protected]

[email protected]

Αν δε τσιμπήσουν ούτε έτσι, μετά δε ξέρω τι να πω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , είναι όπως και παλιά , οι πάροχοι ξεχνάνε να εκδώσουν έκτακτο λογαριασμό μετά τον τελικό , αλλά μετά απο υπενθύμιση στη ΡΑΕ τα δίνουν

Ποια ΡΑΕ λες και συ τώρα; Αυτή που αποδεδειγμένα τάχει κάνει πλακάκια με όλους εναλλακτικούς και μη (να μη πω την απαγορευμένη λέξη και μου πεις ότι είμαι off topic!!!) και οργιάζουν; Πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που δικαιώθηκαν μέσω ΡΑΕ πριν ένα χρόνο πολύ πριν βγάλουν το myrae για να νομίζει ο κοσμακης ότι θα καθαρίσει για πάρτη του μια ανύπαρκτη αρχή. Αν μεταφέρω τι απαντά η πρωτεργεια σε ένα γνωστό μου μέσω ΡΑΕ(?) θα φρίξετε!!! Εγώ προσωπικά θα τους είχα αλλάξει τα φώτα γιατί πρόκειται για ΚΑΡΑΜΠΊΝΑΤΗ περίπτωση απάτης . Του είπα να βάλει κι ένα καλό δικηγόρο αφού τα λεφτά που του ζητάνε είναι πολλά και κοροιδίστικα. Αυτός είναι ο Μυτιληναίος κύριοι που επαινεί η ΡΑΕ!!

Χθες έκανα τρία συμβόλαια στη ΔΕΗ μέσω TP και σήμερα έστειλα mail στην Volterra για να δω τι ισχύει για μια παροχή που δεν έχω λάβει ακόμα λογαριασμό με την καινούργια τιμολόγηση. Το μεσημέρι με πληροφόρησαν τηλεφωνικά ότι και αυτή η παροχή παραμένει μέχρι νεοτέρας στο παλιό V1 με τα δέκα λεπτά χρέωση σε αντίθεση με όσα ίσχυαν μέχρι σήμερα. Κουφάθηκα και τη Δευτέρα πάω για υπαναχώρηση αφού το σιγουρέψω μέσω και έγγραφης απάντησης.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

1) Αν μεταφέρω τι απαντά η πρωτεργεια σε ένα γνωστό μου μέσω ΡΑΕ(?) θα φρίξετε!!!

2) Το μεσημέρι με πληροφόρησαν τηλεφωνικά ότι και αυτή η παροχή παραμένει μέχρι νεοτέρας στο παλιό V1 με τα δέκα λεπτά χρέωση σε αντίθεση με όσα ίσχυαν μέχρι σήμερα. Κουφάθηκα και τη Δευτέρα πάω για υπαναχώρηση αφού το σιγουρέψω μέσω και έγγραφης απάντησης.

Στο MyRAE που δεν υπάρχει καμιά εποπτεία απαντάνε ότι γουστάρουν. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πατήσει ο καταναλωτής το πράσινο είτε επειδή νομίζει ότι δε θα βρει το δικιο του είτε κατά λάθος. Τους ενδιαφέρει δηλαδή το στατιστικό κομμάτι της επίλυσης αιτημάτων και ταυτόχρονα να δώσουν όσα λιγότερα λεφτά γίνεται.

Volterra παίζει και να ισχύει αυτό που σου είπανε (βέβαια πρέπει να έρθει έρθει λογαριασμός να το δείτε με τα μάτια σας).

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Ποια ΡΑΕ λες και συ τώρα;

αυτή που έχει το myrae και μέσω της πλατφόρμας  δόθηκε η έκπτωση συνέπειας μετά τον τελικό λογαριασμό με τη μορφή έκτακτου σε όσους ζήτησαν μέχρι στιγμής (χωρίς φυσικά κάποια παρέμβαση ,απλά συμφώνησε ο πάροχος (ζενίθ, ελίν , ηρών θυμάμαι)  . Αν έχεις να προτείνεις για τη συγκεκριμένη περίπτωση κάτι πιο αποτελεσματικό εννοείται ενημέρωσέ μας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

αυτή που έχει το myrae και μέσω της πλατφόρμας  δόθηκε η έκπτωση συνέπειας μετά τον τελικό λογαριασμό με τη μορφή έκτακτου σε όσους ζήτησαν μέχρι στιγμής (χωρίς φυσικά κάποια παρέμβαση ,απλά συμφώνησε ο πάροχος (ζενίθ, ελίν , ηρών θυμάμαι)  . Αν έχεις να προτείνεις για τη συγκεκριμένη περίπτωση κάτι πιο αποτελεσματικό εννοείται ενημέρωσέ μας :)

Όπως τα λες δυστυχώς είναι. ΗΘΕΛΕ να συμφωνήσει ο παροχος γιατί θα ηταν και μικροποσα. Αν δεν ήθελε θα τον έκανε ντα η ΡΑΕ?  Όχι δεν εχω να προτείνω κατι πανω σ αυτο παρα ΜΟΝΟ ότι πρεπει γενικα να αποφευγονται τετοια συμβολαια.  Μίλησα και με ΗΡΩΝ πριν- με κρυα καρδια - παω στη ΔΕΗ  και η κυρία μου πούλαγε τρέλα οταν τη ρώτησα τι θα γίνει με τον τελευταιο λογαριασμο, την εκπτωση συνεπειας του δηλαδή. Γελασα και της το έκλεισα.  Ηταν όμως τόσο ετοιμόλογη και καθυσυχαστικη που τους περισσοτερους θα τους επειθε.

Τωρα στη περιπτωση μας, μιας κι εσυ έχεις Volterra, απορώ πως εκαναν πίσω και παραμενει κι αλλη παροχη που ειναι και η κύρια κατοικία στο παλιό V1.  Λες να προσπαθουν με αυτό τον τρόπο να κρατήσουν την πελατεία τους? Τότε γιατι εδωσαν πρόγραμμα στα 67 λεπτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, όταν θα ανακοινώνουν τις τιμές και ένας πάροχος θα έχει την καλύτερη τιμή , κατά χιλιάδες όλοι θα κάνουν αίτημα για ένταξη στον φθηνότερο, πότε θα προλαβαίνει να διεκπεραιώσει όλα αυτά τα αιτήματα η δεδδηε; Μέχρι τις 20 του μηνός που θα βγαίνουν καινούριες τιμές; Δηλαδή στις 21 θα κάνουμε αίτημα σε άλλο πάροχο με πιο φθηνή τιμή ; Θα προλαβαίνουν όλα αυτά ; Ποιος μπορεί να πει κάποιος πως θα γίνεται η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, όταν θα ανακοινώνουν τις τιμές και ένας πάροχος θα έχει την καλύτερη τιμή , κατά χιλιάδες όλοι θα κάνουν αίτημα για ένταξη στον φθηνότερο, πότε θα προλαβαίνει να διεκπεραιώσει όλα αυτά τα αιτήματα η δεδδηε; Μέχρι τις 20 του μηνός που θα βγαίνουν καινούριες τιμές; Δηλαδή στις 21 θα κάνουμε αίτημα σε άλλο πάροχο με πιο φθηνή τιμή ; Θα προλαβαίνουν όλα αυτά ; Ποιος μπορεί να πει κάποιος πως θα γίνεται η διαδικασία;

Καλησπέρα.. Κανονικά θα πρέπει να εκτελεστούν.. Εδώ στην Αττική γίνονται οι αλλαγές παροχων κατά χιλιάδες κάθε μέρα από τα συνεργεία των τεχνικών.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Κανονικά θα πρέπει να εκτελεστούν.. Εδώ στην Αττική γίνονται οι αλλαγές παροχων κατά χιλιάδες κάθε μέρα από τα συνεργεία των τεχνικών.. 

Τα συνεργεία και οι τεχνικοί που κολλανε με τις αλλαγές παρόχου, όλα απο γραφειοκράτες πιτσιρικάδες γίνονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Καλησπέρα.. Κανονικά θα πρέπει να εκτελεστούν.. 

...για ποιούς λες; Για αυτούς που σκέφτηκαν τον "νέο τρόπο τιμολόγησης"; 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Θα προλαβαίνουν όλα αυτά ;

Σιγα τα ωα! οσοι θα επιστρεφουν με την ουρα στα σκελια στην ΔΕΗ, θα μενουν ισοβιως εκει.

Αρα ποσους μηνες να παρει μεχρι το καραβανι να φτασει στον προορισμο του? καθε μηνα και θα λιγοστευει αλλωστε...😛

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Τωρα στη περιπτωση μας, μιας κι εσυ έχεις Volterra, απορώ πως εκαναν πίσω και παραμενει κι αλλη παροχη που ειναι και η κύρια κατοικία στο παλιό V1.  Λες να προσπαθουν με αυτό τον τρόπο να κρατήσουν την πελατεία τους?

με την αλλαγή του τρόπου φορολόγησης των "υπερκερδών" , υπολογίζονται οι ζημιές απο τα σταθερά που τρέχουν

υποθέτω οτι δεν τους συμφέρει να σπάνε τα σταθερά πλέον

10 ώρες πριν, BigJim34 είπε

Τότε γιατι εδωσαν πρόγραμμα στα 67 λεπτά?

μάλλον τόσο μπορούν να κατέβουν και δε γράφει πουθενά για καμιά έκπτωση όπως πχ η παπαντζα της elpedison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μάλλον τόσο μπορούν να κατέβουν και δε γράφει πουθενά για καμιά έκπτωση όπως πχ η παπαντζα της elpedison

...μάλλον μαλάκες είναι, αφού όντως θα μπορούσαν να το κάνουν "λάικ ελπέντισον / βάτεντβόλτ". Τί πάει να πει "τόσο μπορούν", αφού οι τιμές που δώσανε είναι βάσει εκτιμήσεων το πόσο θα πάει μαξ η χονδρική συν το κέρδος τους. Μαλάκες, διότι θα χάσουν όσους είχαν και δεν είχαν - εκτός πια κι αν έχουν ψυχολογήσει σε τέτοιο βαθμό την πελατεία που "γνωρίζουν" ότι η πλειονότητα "δεν θ' ασχοληθεί" και θα πληρώνει στ' αυτιά 0,67 (...ίσως επίσης να σκέφτηκαν "πάμε για τα 0,67 μέχρι τα μοσχάρια να καταλάβουν ότι σ' εμάς θα πληρώσουν σχεδόν +0,20, και την κάνουν - και μέχρι τότε, ό,τι αρπάξουμε και μετά βαράμε κι ένα κανόνι που είναι καιρό τώρα να το βαρέσουμε"...)

Γενικά πάντως να βάλουν 0,67 χωρίς καν την "υπόσχεση" ότι ΘΑ επιστρέψουν φράγκα (...ΑΝ δεν πάει η ΤΕΑ στα 600€ τον Αύγουστο), είναι σα να τραβάνε το χαλί κάτω από τα ίδια τους τα πόδια, ειδικά τώρα που φιγουράρουν οι τιμές των παρόχων ακόμη και στο koutsimaria.gr και τις βλέπουν (πλέον) "όλοι", ξεκάθαρα....Τώρα αν όπως είπα, "ξέρουν (/θέλουν) κάτι άλλο", θα δείξει....Μέχρι στιγμής πάντως πολύ σόφτηδες είχαν αποδειχθεί - καμμία σχέση με τα,,,"γατόνια" της Βατ, του Λάτση, του Μυτηληνιού, και λοιπών παρεπιδημούντων γνωστών, άρα δεν τους το 'χω για "κολπατζήδες"...(και πες δηλαδή και "δεν το σκέφτηκαν" - ως χαϊβάνια - και τους πρόλαβαν οι άλλοι : ε και; Έναν ντεβ δεν έχουν εκεί να αλλάξει μερικές γραμμές σε μια σελίδα; Και βρίσκουνε την άκρη με τις "επιστροφές" μετά.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, washcloud είπε

...μάλλον μαλάκες είναι, αφού όντως θα μπορούσαν να το κάνουν "λάικ ελπέντισον / βάτεντβόλτ". Τί πάει να πει "τόσο μπορούν", αφού οι τιμές που δώσανε είναι βάσει εκτιμήσεων το πόσο θα πάει μαξ η χονδρική συν το κέρδος τους. Μαλάκες, διότι θα χάσουν όσους είχαν και δεν είχαν - εκτός πια κι αν έχουν ψυχολογήσει σε τέτοιο βαθμό την πελατεία που "γνωρίζουν" ότι η πλειονότητα "δεν θ' ασχοληθεί" και θα πληρώνει στ' αυτιά 0,67 (...ίσως επίσης να σκέφτηκαν "πάμε για τα 0,67 μέχρι τα μοσχάρια να καταλάβουν ότι σ' εμάς θα πληρώσουν σχεδόν +0,20, και την κάνουν - και μέχρι τότε, ό,τι αρπάξουμε και μετά βαράμε κι ένα κανόνι που είναι καιρό τώρα να το βαρέσουμε"...)

Γενικά πάντως να βάλουν 0,67 χωρίς καν την "υπόσχεση" ότι ΘΑ επιστρέψουν φράγκα (...ΑΝ δεν πάει η ΤΕΑ στα 600€ τον Αύγουστο), είναι σα να τραβάνε το χαλί κάτω από τα ίδια τους τα πόδια, ειδικά τώρα που φιγουράρουν οι τιμές των παρόχων ακόμη και στο koutsimaria.gr και τις βλέπουν (πλέον) "όλοι", ξεκάθαρα....Τώρα αν όπως είπα, "ξέρουν (/θέλουν) κάτι άλλο", θα δείξει....Μέχρι στιγμής πάντως πολύ σόφτηδες είχαν αποδειχθεί - καμμία σχέση με τα,,,"γατόνια" της Βατ, του Λάτση, του Μυτηληνιού, και λοιπών παρεπιδημούντων γνωστών, άρα δεν τους το 'χω για "κολπατζήδες"...(και πες δηλαδή και "δεν το σκέφτηκαν" - ως χαϊβάνια - και τους πρόλαβαν οι άλλοι : ε και; Έναν ντεβ δεν έχουν εκεί να αλλάξει μερικές γραμμές σε μια σελίδα; Και βρίσκουνε την άκρη με τις "επιστροφές" μετά.....)

στην αρχή είχαν 0,68 μείον έκπτωση ανάλογα τη χοντρική , τώρα γιατί το άφησαν άγνωστο

ίσως και να μην "επιτρέπεται" και να το αποσύρει και η elpedison στη δημοσίευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και η Βατ. (Τα ίδια έχει κι αυτή.)

Χλωμό πάντως "να μη επιτρέπεται" (λέω εγώ), θα είχαν κάνει θέμα ΚΑΙ γι' αυτό, τα "γατόνια" του υπουργείου (όπως με τα πάγια κτλ). Άλλωστε, υπέρ των πελατών είναι κάτι τέτοιο. Αν δεν θα έπρεπε να επιτρεπόταν κάτι, θα ήταν πχ παραπάνω τιμές από ένα ταβάνι (το οποίο δεν έχει φυσικά "λογική" σε μια ελεύθερη αγορά κτλ και το πραγματικά λογικό θα ήταν να ορίσει το κράτος μια μαξ προμήθεια για όλους συν την ΤΕΑ, και όσο για τον "ανταγωνισμό", όποιος ήθελε ας έδινε λίγο λιγότερη τιμή από αυτό το μαξ.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τσεκάρετε λίγο αυτό το πρόγραμμα που είμαι γιατι δεν το βρίσκω στο excel....να παω αλλού ή να κάτσω στα αυγά μου?Ρωτάω γιατι αν καταργηθεί η Ρητρα αναπροσαρμογης για 1 χρόνο τότε οκ.Καπου διάβασα ότι μετά θα βάζουν αλλού τύπου χρεώσεις στα "σταθερά " που είχαν ρητρα.

Επεξ/σία από Komfoukios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...