Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Μόλις με πήραν τηλ από Ηρων σχετικά με το μεηλ που τους είχα στείλει για την επιδότηση. 

. Μ αρέσει που στον Ηρων μου είπαν με σιγουριά ότι όλοι οι πάροχοι πίστωσαν τη "λάθος" επιδότηση επειδή δεν έχει υπογραφεί το φεκ...

Για αυτό ρε παιδιά κάντε ένα κόπο και ζητήστε γραπτά την απάντησή τους. Και χρόνο από το μπλά μπλά θα κερδίσετε και η μεταφορά της πληροφορίας εδώ θα γίνει σωστά.

Τα χει πει ο korakios να πεις ότι δεν τα χει πει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, balarinio είπε

Βγάζουν τρελά λεφτά οι πάροχοι....να μαστε καλά μέσω της φορολογίας μας να σώζουμε τον κάθε πικραμένο πάροχο ενέργειας...

Πανε οι εποχες που ο καθε Φλωρος ειχε στοχο να γινει Million-ης...τωρα δια νομου ειναι εφικτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

Για αυτό ρε παιδιά κάντε ένα κόπο και ζητήστε γραπτά την απάντησή τους. Και χρόνο από το μπλά μπλά θα κερδίσετε και η μεταφορά της πληροφορίας εδώ θα γίνει σωστά.

Τα χει πει ο korakios να πεις ότι δεν τα χει πει...

Γραπτά τους είχα ρωτήσει με μεηλ. Φαίνεται ότι είναι η τακτική να απαντούν τηλεφωνικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Γραπτά τους είχα ρωτήσει με μεηλ. Φαίνεται ότι είναι η τακτική να απαντούν τηλεφωνικά. 

Τα ίδια. Τους είπα να με ξανα πάρουν για να τους πω να το στείλουν σε εμαιλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 1comment είπε

Γραπτά τους είχα ρωτήσει με μεηλ. Φαίνεται ότι είναι η τακτική να απαντούν τηλεφωνικά. 

Προφανώς είναι τακτική τους αλλά όταν προσπάθησαν σε μένα τουλάχιστον να μου δικαιολογήσουν την περασμένη εβδομάδα το γιατί ο 1ος λογαριασμός μου θα βγει αρχές Νοέμβρη και τους έκοψα, η γραπτή τους απάντηση είχε συνημμένο...το λογαριασμό.

Όσο τους πιέζουμε να περνάνε γραπτά ότι σκ... έχουν σκοπό να πουν στο τηλέφωνο τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να γλιτώσουν επόμενοι ενδαιφερόμενοι ότι σκαρφίζονται.

Γιατί οκ έχει χρόνο διαχείρισης ο ΗΡΩΝ και σπάσιμο νεύρων κλπ κλπ αλλά εξακολουθεί να είναι φθηνότερος -ΜΟΝΟ με την έκπτωση συνέπειας- για αυτό τουλάχιστον προσωπικά παραμένω και το βλέπω σαν ένα ιδιότυπο κυμαινόμενο χωρίς δέσμευση αλλά με "χρονική" δέσμευση χαμηλότερης τιμής κι όσο κρατήσει...

Για να δούμε..

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, misi27 είπε

Καλημέρα. Σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο από τη we που είμαι τώρα και να πάω στη  "fysikoaerio". Με ενδιαφέρει να καταχωρώ εγώ τις ενδείξεις κάθε μήνα κ είδα ότι η συγκεκριμένη το υποστηρίζει. Υπάρχει κάποιος που να είναι εκεί να μου πει αν είναι ευχαριστημένος σε θέματα καταμέτρησης-έκδοσης λογαριασμών-εξυπηρέτησης?

Έχω μια παροχή εκει από Φεβρουάριο και όλα καλά είναι λογαριασμοί στην ώρα τους, εκκαθαριστικοι κάθε μήνα, σχετικά Καλές χρεώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, 1comment είπε

Γραπτά τους είχα ρωτήσει με μεηλ. Φαίνεται ότι είναι η τακτική να απαντούν τηλεφωνικά. 

Προς όσους επικοινωνούν έτσι, πριν ξεκινήοσυν να μου λένε την απάντηση τους ή εκ των υστέρων τους ρωτώ αν έχω την άδεια τους να ηχογραφήσω την συνομιλία μας (ηχογραφώ την θετική απάντηση τους). Οι σοβαροί λένε ναι, οι άλλοι κλείνουν αμέσως ή μετά απο διάφορες δικαιολογίες. Οσοι δέχονται τους βάζω να επαναλάβουν αυτο που θέλουν να πουν.

Θυμίζω ότι δικαίωμα ηχογράφησης έχουμε όλοι αρκεί να έχουμε την συναίνεση του συνομιλητή μας.

Επεξ/σία από nova_centurion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο Γ22 35kva που είναι ο HERTHAN επίσης 0.304 και περιμένει τώρα έκτακτο.

Εχει εκδοθει ο εκτακτος κανονικα οπως σου ειχα πει αλλωστε με ολοκληρη την επιδοτηση.

Εκανα αιτημα αμφισβητησης βεβαια πρωτα για να γνωριζουν και οι υπολοιποι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όχι είσαι ο μοναδικός. Έκανες καμιά αμφισβήτηση και κανένα αίτημα στη ΡΑΕ από τότε, ή το άφησες στη μοίρα του;

Τους πηρα τηλεφωνο μηπως βγαλω ακρη και μου στειλαν μια γελοια απαντηση στο viber και κατευθειαν εκανα αμφισβητηση στο myrae 

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@korakios βάλε κι αυτό στο excel https://www.heron.gr/prices-double-generous/ (είναι για dual με αέριο)

Φαίνεται πολύ καλό πρόγραμμα. Μόνο του ΗΡΩΝ τα double συμφέρουν αρκετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios θα βγαλεις εξελ απευθειας μονο οταν ανακοινωθει η επιδοτηση η σαν τα εξιτ-πολ θα εχουμε ενα με τις νεες τιμες και οταν βγει η επιδοτηση, τα τελικα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Όσο τους πιέζουμε να περνάνε γραπτά ότι σκ... έχουν σκοπό να πουν στο τηλέφωνο τόσο περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να γλιτώσουν επόμενοι ενδαιφερόμενοι ότι σκαρφίζονται.

Εγώ είμαι περίεργος να δω τι θα σκαρφιστούν για να μη δώσουν τελικά ποτέ το 50άρικο ή ποιον τρόπο θα βρουν να το συμψηφίσουν με κάτι άλλο. Εκτός δηλαδή από τα απίθανα που έχουν σκαρφιστεί, για να μη δίνουν σωστά τις επιδοτήσεις. 

Εγώ επικοινώνησα με chat, έτσι για να δω τι γίνεται, γιατί έχει ολοκληρωθεί η μετάβασή μου μέσω ΔΕΔΔΗΕ εδώ και 10 μέρες και ακόμα στο MyΗρων είναι όλα "υπό επεξεργασία".

Φυσικά κι αυτό "συστημικό" είναι θέμα και να μην ανησυχώ 😆 Το help desk δεν μπορεί να κάνει τίποτα από μόνο του, μόνο βλέπει. Όπως και το ότι δεν μπορούσε να επιβεβαιώσει ή όχι την πάγια (άλλο τμήμα). Εν ολίγοις 0 ουσιαστική εξυπηρέτηση μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Έβγαλα βεβαίωση αλλά είναι κενά τα πεδία. Τα κόμματα δεν τα έβαλα εγώ, έτσι είναι ακριβώς το pdf. 

βεβαιώνει ότι εκπροσωπεί σε ποσοστό 100% το μετρητή φορτίου Χαμηλής Τάσης με αριθμό παροχής: , , ΑΦΜ: και Θέση Μετρητή: , , Τ.Κ: , με αρχική ημερομηνία εκπροσώπησης: , αρχική ένδειξη ημερήσιας κατανάλωσης:

Με εκτίμηση, Για την ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε.

 

Nα'σαι τόσο γκαντέμης;

Στο site εμένα όταν πατάω για βεβαίωση, δείχνει ότι φορτώνει αλλά δε κατεβαίνε το pdf.

Στο app δουλεύει μια χαρά με όλα τα στοιχεία συμπληρωμένα. Αν δεν τα καταφέρεις ούτε απ'το app, πάρε τηλ στο 2130333000 και ζήτα να το εκδώσουν και να στο στείλουν επιτόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Nα'σαι τόσο γκαντέμης;

Στο site εμένα όταν πατάω για βεβαίωση, δείχνει ότι φορτώνει αλλά δε κατεβαίνε το pdf.

Στο app δουλεύει μια χαρά με όλα τα στοιχεία συμπληρωμένα. Αν δεν τα καταφέρεις ούτε απ'το app, πάρε τηλ στο 2130333000 και ζήτα να το εκδώσουν και να στο στείλουν επιτόπου.

Δεν έχω κατεβάσει το app. Θα το δοκιμάσω. Λέω να παραμείνω μέχρι 2 λογ/σμους για να δω τι θα παίξει με τις επιδοτήσεις και το 50αρικο. Μέσα Νοέμβρη που θα λάβω, μπορεί να έχει διορθωθεί η κατάσταση/ 

-Σύμφωνα με την ΕΡΤ (δελτίο ειδήσεων) η επιδότηση θα είναι 0,24-0,25 (εκτίμηση). 

-Μόλις βγήκε φεκ για τις επιδοτήσεις Σεπτεμβρίου. Τώρα που το κοιτάω καλύτερα, μήπως είναι λάθος ρε παιδιά ή μας κοροϊδεύουν; Λέει για όλους τους μη οικιακούς η επιδότηση είναι 0,342. Για όλους τους μη οικιακούς καταναλωτές ηλεκτρικής ενέργειας, οι οποίοι είναι συμβεβλημένοι σε κυμαινόμενα τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας ή σε κυμαινόμενα τιμολόγια προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής, η μοναδιαία επιδότηση ορίζεται για τον μήνα Σεπτέμβριο του έτους 2022 στο ποσό των τριακοσίων σαράντα δύο (342) ευρώ (€) ανά Μεγαβατώρα (ΜWh) επί της κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας, ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης.

Το 0,604 πού πήγε;;

Θυμίζω εδώ που βρήκα πρόχειρα ένα άρθρο από 23-8 με τις δηλώσεις του υπουργείου ήταν ξεκάθαρο για τις επαγγελματικές παροχές ισχύος μέχρι 35kVA στα 60,4 λεπτά, για τις υπόλοιπες εμπορικές και βιομηχανικές παροχές στα 34,2 λεπτά και για το αγροτικό τιμολόγιο στα 63,9 λεπτά.

Επεξ/σία από 1comment
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...