Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος έχει πρόσφατο λογ/σμο με επιδότηση Σεπτεμβρίου από we, elpedison, προτεργια, βολτον, ζενιθ, βολτερα κ.ο.κ. πλην ηρωνα, να γράψει πόση επιδότηση του έδωσαν. Να ξέρουμε τι γίνεται με κάθε εταιρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 minutes ago, nova_centurion said:

Ερώτηση προς συμφορίτες.

Κάποια στιγμή είχα ελέγξει το site της Elpedison και είχε ένα pdf με τις χρεώσεις Αυγ όπου αφαιρούσε τα 0,40 τα δικά της και την επιδότηση του κράτους.

Σήμερα αφού διάβασα αυτά που λένε παραπάνω ότι θα δώσει τελικά για τον Αυγουστο 0,25 (αντί 0,40) και της εξαφάνισης του παλιού pdf έχω σκοπό να το τρέξω όχι για τίποτε άλλο αλλά γιατί είναι αηδία αυτή η κοροιδία.

Υπάρχει κάποιος που ενδεχομένως έχει κρατήσει αυτό το pdf? Θα με εξυπηρετούσε μια κοπια για αυτό που θέλω να τους κάνω. 

Αυτό λες;

 

Τιμοκατάλογοι_Αυγουστος_2022_20220816.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Βγάζεις βεβαίωση παροχου από το myheron και κάνεις αίτηση μέσω teleperformance... Ρώτα πληροφορίες στο θέμα της Δεη

Έβγαλα βεβαίωση αλλά είναι κενά τα πεδία. Τα κόμματα δεν τα έβαλα εγώ, έτσι είναι ακριβώς το pdf. 

βεβαιώνει ότι εκπροσωπεί σε ποσοστό 100% το μετρητή φορτίου Χαμηλής Τάσης με αριθμό παροχής: , , ΑΦΜ: και Θέση Μετρητή: , , Τ.Κ: , με αρχική ημερομηνία εκπροσώπησης: , αρχική ένδειξη ημερήσιας κατανάλωσης:

Με εκτίμηση, Για την ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Έβγαλα βεβαίωση αλλά είναι κενά τα πεδία. Τα κόμματα δεν τα έβαλα εγώ, έτσι είναι ακριβώς το pdf. 

βεβαιώνει ότι εκπροσωπεί σε ποσοστό 100% το μετρητή φορτίου Χαμηλής Τάσης με αριθμό παροχής: , , ΑΦΜ: και Θέση Μετρητή: , , Τ.Κ: , με αρχική ημερομηνία εκπροσώπησης: , αρχική ένδειξη ημερήσιας κατανάλωσης:

Με εκτίμηση, Για την ΗΡΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε.

 

Τι καφενείο είναι αυτό ρε γαμώτο... 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όποιος έχει πρόσφατο λογ/σμο με επιδότηση Σεπτεμβρίου από we, elpedison, προτεργια, βολτον, ζενιθ, βολτερα κ.ο.κ. πλην ηρωνα, να γράψει πόση επιδότηση του έδωσαν. Να ξέρουμε τι γίνεται με κάθε εταιρία. 

Εμένα η we 0.639

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις με πήραν τηλ από Ηρων σχετικά με το μεηλ που τους είχα στείλει για την επιδότηση. Μου είπαν ότι το πρόβλημα αφορά μόνο τον Σεπτέμβρη επειδή η κυβέρνηση λέει άλλαξε την αρχική επιδότηση και δεν έχει υπογραφεί το φεκ μέχρι τώρα. Εγώ δεν θα επηρεαστώ καθόλου γιατί ως 25-9 είμουν στην προηγούμενη εταιρία και ουσιαστικά θα χρεωθώ για Οκτώβρη όπου θα λάβω λογ/σμο μέσα Νοέμβρη. Σε κάθε περίπτωση, είπαν ότι η σωστή επιδότηση θα αποδοθεί σε επόμενο λογ/σμο αναδρομικά. Επίσης μου είπε ότι εγώ θα πιστωθώ τα 50Ε στον πρώτο λογ/σμο καθώς το πρόβλημα καθυστέρησης έγινε το Σεπτέμβριο και σίγουρα το Νοέμβριο δεν θα υπάρχει. Όσοι δεν το έλαβαν στον πρώτο, το λαμβάνουν στον δεύτερο.

1 λεπτό πριν, aris2022k είπε

Εμένα η we 0.639

Άρα σωστή. Μ αρέσει που στον Ηρων μου είπαν με σιγουριά ότι όλοι οι πάροχοι πίστωσαν τη "λάθος" επιδότηση επειδή δεν έχει υπογραφεί το φεκ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Οχι. Αυτό είναι παλαιότερο. Είχαν βγάλει κάποια στιγμή μετά ένα pdf όπου αφαιρούσαν από τις τιμές Αυγούστου το 0,40 και κατέληγαν σε τιμή τελική. Αυτό ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, balarinio είπε

Βγάζουν τρελά λεφτά οι πάροχοι....να μαστε καλά μέσω της φορολογίας μας να σώζουμε τον κάθε πικραμένο πάροχο ενέργειας...

Για πες μας ακριβώς πως γίνεται αυτό που περιέγραψες; Εννοώ πως μέσω της φορολογίας σώζουμε παρόχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Για πες μας ακριβώς πως γίνεται αυτό που περιέγραψες; Εννοώ πως μέσω της φορολογίας σώζουμε παρόχους...

Απλούστατα. Η ίδια η κυβέρνηση αναφέρει ότι η επιδότηση που εισπράττουν οι πάροχοι είναι εν μέρει από τον κρατικό προϋπολογισμό. Δηλ. από τους φόρους μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, aris2022k είπε

Εμένα η we 0.639

Να γράφετε αν είναι οικιακό ή επαγγελματικό και πόσα kva αλλιώς δε βγάζουμε άκρη.

Η WE στα Γ21 έδωσε 0.304 και μετά έβγαλε έκτακτο. Στο Γ22 35kva που είναι ο HERTHAN επίσης 0.304 και περιμένει τώρα έκτακτο.

Για την Ελίν ανέφερε ένας συμφορουμήτης ότι έβαλαν όλη την επιδότηση για το οικιακό:

  

12 ώρες πριν, KoGi είπε

Οικιακο εχω, νομιζω σωστα τη βαζουν:

elin1.jpg

Το πρόβλημα λοιπόν αφορά μάλλον μόνο τις επαγγελματικές παροχές, όπου για την επιπλέον επιδότηση που παίρνουν οι ΜΜΕ και οι φούρνοι πρέπει να δίνει το ΟΚ η κομισιόν και να βγαίνει το ΦΕΚ. Τα ζώα μου αργά δηλαδή. Θυμάστε σε προηγούμενους μήνες που έβαλαν πχ +0.05 για μικρομεσαίες επιχειρήσεις... τόσο καιρό δεν είχε βγει ΦΕΚ και πρόσφατα διάβασα είδηση ότι ενέκρινε η κομισιόν το κονδύλί. https://www.reporter.gr/Eidhseis/Epicheirhseis/539433-Komision-«Prasino-fws»-sthn-eidikh-epidothsh-logariasmwn-reymatos-gia-MmE

Απ'ότι φαίνεται για τον Σεπτέμβριο έδωσαν 0.342 και η πρόσθετη επιδότηση για ΜΜΕ και φούρνους είναι 0.262 (σύνολο 0.604);

Όσοι λοιπόν έχετε επαγγελματικά, πείτε μας τι γίνεται. Για ΔΕΗ ξέρουμε ότι μπαίνει ολόκληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Να γράφετε αν είναι οικιακό ή επαγγελματικό και πόσα kva αλλιώς δε βγάζουμε άκρη.

Η WE στα Γ21 έδωσε 0.304 και μετά έβγαλε έκτακτο. Στο Γ22 35kva που είναι ο HERTHAN επίσης 0.304 και περιμένει τώρα έκτακτο.

Για την Ελίν ανέφερε ένας συμφορουμήτης ότι έβαλαν όλη την επιδότηση για το οικιακό:

  

Το πρόβλημα λοιπόν αφορά μάλλον μόνο τις επαγγελματικές παροχές, όπου για την επιπλέον επιδότηση που παίρνουν οι ΜΜΕ και οι φούρνοι πρέπει να δίνει το ΟΚ η κομισιόν και να βγαίνει το ΦΕΚ. Τα ζώα μου αργά δηλαδή. Θυμάστε σε προηγούμενους μήνες που έβαλαν πχ +0.05 για μικρομεσαίες επιχειρήσεις... τόσο καιρό δεν είχε βγει ΦΕΚ και πρόσφατα διάβασα είδηση ότι ενέκρινε η κομισιόν το κονδύλί. https://www.reporter.gr/Eidhseis/Epicheirhseis/539433-Komision-«Prasino-fws»-sthn-eidikh-epidothsh-logariasmwn-reymatos-gia-MmE

Απ'ότι φαίνεται για τον Σεπτέμβριο έδωσαν 0.342 και η πρόσθετη επιδότηση για ΜΜΕ και φούρνους είναι 0.262 (σύνολο 0.604);

Όσοι λοιπόν έχετε επαγγελματικά, πείτε μας τι γίνεται. Για ΔΕΗ ξέρουμε ότι μπαίνει ολόκληρη.

οκ, σορρυ, ναι οικιακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω ειμαι στον ΗΡΩΝ απο Αυγουστο, για Αυγουστο δεν μου εβαλαν  καθολου επιδοτηση και για Σεπτεμβρη μου βαλαν ενα μερος μονο. Αυτο για τον Αυγουστο ετυχε και σε αλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nova_centurion είπε

Ερώτηση προς συμφορίτες.

Κάποια στιγμή είχα ελέγξει το site της Elpedison και είχε ένα pdf με τις χρεώσεις Αυγ όπου αφαιρούσε τα 0,40 τα δικά της και την επιδότηση του κράτους.

 

Δεν είχανε βάλει ποτέ -0.40 σε πινακάκι του Αυγούστου.

Στον Σεπτέμβριο το έβαλαν πρώτη φορά (κοίτα τη 2η σελίδα του PDF) https://www.elpedison.gr/files/1/Terms Sept '22/Τιμοκατάλογοι_Σεπτεμβριος_2022_20220820 v.2 FINAL.pdf Άμα δεις και στις ιδιότητες, το PDF δημιουργήθηκε 20/8.

Την ίδια μέρα κάνανε διόρθωση στο PDF του Αυγούστου και βάλανε αστερίσκο, ότι το Loyalty Pass Σεπτεμβρίου θα δωθεί προκαταβολικά στους λογαριασμούς του Αυγούστου. Δεν είχανε ποτέ όμως στο πινακάκι Αυγούστου το loyalty pass στη 2η στήλη... η τελική τιμή του Αυγούστου ήταν πάντα (αρχική - επιδότηση κράτους)

15 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Παιδια εγω ειμαι στον ΗΡΩΝ απο Αυγουστο, για Αυγουστο δεν μου εβαλαν  καθολου επιδοτηση και για Σεπτεμβρη μου βαλαν ενα μερος μονο. Αυτο για τον Αυγουστο ετυχε και σε αλλον?

Όχι είσαι ο μοναδικός. Έκανες καμιά αμφισβήτηση και κανένα αίτημα στη ΡΑΕ από τότε, ή το άφησες στη μοίρα του;

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, όσον αφορά τις τιμές Νοεμβρίου σε οικιακά, με μια γρήγορη ματιά που έριξα από τα λινκς του @korakios (ευχαριστούμε!!!), αν και άλλαξε η we τελικά χθες τελικά την τιμή της σε 0,40 παραμένει υψηλή και νομίζω θα επιστρέψω στο φυσικό αέριο που έχει 0,35 το basic και δεν είχα και παράπονο με τις επιδοτήσεις (ούτε στη we βεβαια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...