Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίζει ρόλο άμα υπογράψω αίτηση αλλαγής σε ΗΡΩΝ (Generous Home Bonus) με ημερομηνία 18/10 στην τιμή ή το ίδιο θα είναι με το αν υπέγραφα μετά τις 20 που αλλάξουν οι τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gesiyi είπε

Παίζει ρόλο άμα υπογράψω αίτηση αλλαγής σε ΗΡΩΝ (Generous Home Bonus) με ημερομηνία 18/10 στην τιμή ή το ίδιο θα είναι με το αν υπέγραφα μετά τις 20 που αλλάξουν οι τιμές?

οι τιμές μεταβάλλονται ανα μήνα , άρα αν μπεις αύριο θα τιμολογείσαι μέχρι τέλη του μηνός με την τιμή Οκτ και απο 1/11 με την τιμή Νοέμβρη , δλδ δεν κλείνεις κάποια τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

0,45 η we

Με 200 ΤΕΑ, έβαλαν 0.45;

Μ'αρεσει που είχανε πει σε ένα συμφορουμητη να μη φύγει και να τους δώσει μια ευκαιρία γιατί θα είχαν ανταγωνιστική τιμή τον Νοέμβριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Με 200 ΤΕΑ, έβαλαν 0.45;

Μ'αρεσει που είχανε πει σε ένα συμφορουμητη να μη φύγει και να τους δώσει μια ευκαιρία γιατί θα είχαν ανταγωνιστική τιμή τον Νοέμβριο...

260 βασικά μέχρι σήμερα , αλλά και πάλι , μάλλον πήραν αρκετούς πελάτες και δεν καλύπτει η παραγωγή , ίσως τη φάγανε και με το κουτσούρεμα του κέρδους στα φ/β

βέβαια το βράδυ μπορεί να βγάλουν νέο τιμοκατάλογο v2 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

260 βασικά μέχρι σήμερα , αλλά και πάλι , μάλλον πήραν αρκετούς πελάτες και δεν καλύπτει η παραγωγή , ίσως τη φάγανε και με το κουτσούρεμα του κέρδους στα φ/β

βέβαια το βράδυ μπορεί να βγάλουν νέο τιμοκατάλογο v2 😛

Τι προτείνεις κοράκιε αν η we βγει πιο ακριβή από ΔΕΗ και αυτόν το μήνα. Έχω κάποιες ανησυχίες με τον Ηρων αν θα βγάζουν εκκαθαριστικούς κάθε μήνα με δικιά μου μέτρηση όπως έκανε η we μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agentsmith84 είπε

Τι προτείνεις κοράκιε αν η we βγει πιο ακριβή από ΔΕΗ και αυτόν το μήνα. Έχω κάποιες ανησυχίες με τον Ηρων αν θα βγάζουν εκκαθαριστικούς κάθε μήνα με δικιά μου μέτρηση όπως έκανε η we μέχρι τώρα.

Ο Ηρων δεν πρέπει να βγάζει εκκαθαριστικούς κάθε μήνα. Η ΔΕΗ σίγουρα ΔΕΝ βγάζει. Το ΦΑΕ που έχω σε άλλη παροχή βγάζει εκκαθαριστικόυς κάθε μήνα και έχει τιμές ΔΕΗ πάνω κάτω αλλά υπάρχει περίπτωση να έχει συνδρομή για νέους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, agentsmith84 είπε

 Έχω κάποιες ανησυχίες με τον Ηρων αν θα βγάζουν εκκαθαριστικούς κάθε μήνα με δικιά μου μέτρηση όπως έκανε η we μέχρι τώρα.

Αα έχεις και προτίμηση, θέλεις εκκαθαριστικους κάθε μήνα; Ο ΗΡΩΝ γενικώς δεν βγάζει λογαριασμούς για κάνα 2 μήνες.

Σήμερα μου απάντησαν στο mail που ζητούσα να μου βγάλουν λογαριασμό ως 31/10... μου έστειλαν βεβαίωση εκπροσώπησης την οποία τους είχα πει ότι την έχω ήδη εκτυπώσει απ'το myheron. Είτε είναι χαζοί η υπάλληλοι ή μου λένε 'θα περιμένεις ως τον άλλο μήνα αλλιώς φύγε αυριο'. 😂

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ο Ηρων δεν πρέπει να βγάζει εκκαθαριστικούς κάθε μήνα. Η ΔΕΗ σίγουρα ΔΕΝ βγάζει. Το ΦΑΕ που έχω σε άλλη παροχή βγάζει εκκαθαριστικόυς κάθε μήνα και έχει τιμές ΔΕΗ πάνω κάτω αλλά υπάρχει περίπτωση να έχει συνδρομή για νέους πελάτες.

η δεη αν δινεις μετρηση καθε μηνα με το εναντι πελατη δεν ειναι σαν εκκαθαριστικος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nikosbt είπε

η δεη αν δινεις μετρηση καθε μηνα με το εναντι πελατη δεν ειναι σαν εκκαθαριστικος ?

Οχι, ο εκκαθαριστικός πάει αναλογικά, όπως και στον ΗΡΩΝ. Μπορείς βέβαια να δίνεις ένδειξη κάθε 2 μήνες στον ΔΕΔΔΗΕ και να παίρνεις εκκαθαριστικό κάθε 2 μήνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Οχι, ο εκκαθαριστικός πάει αναλογικά, όπως και στον ΗΡΩΝ. Μπορείς βέβαια να δίνεις ένδειξη κάθε 2 μήνες στον ΔΕΔΔΗΕ και να παίρνεις εκκαθαριστικό κάθε 2 μήνες. 

Με τη τιμή να αλλάζει κάθε μήνα αυτό είναι παράλογο, εμείς προσαρμόζουμε τη κατανάλωση μάς ανάλογα τη τιμή... τη θα πει αναλογικά... έλεος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για την ιστορία. Τα ρητροπρογραμματα τον Σεπτέμβριο θα έδιναν τελική τιμή κοντά στο 500αρικο και τον Οκτώβριο στα 350.

 

Τώρα το 450 φαίνεται πανάκριβο. ( Στον EEX η πρόβλεψη της ΤΕΑ για τον Νοέμβριο είναι στα 320€/MWh). Υπό αυτή τη παραδοχή θεωρώ πως οι τιμές θα κινηθούν περί τα 430 έως 470.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

Στον EEX η πρόβλεψη της ΤΕΑ για τον Νοέμβριο είναι στα 320€/MWh

πολλά είναι απο τη στιγμή που είμαστε στα 260 μέσο όρο και πέφτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

πολλά είναι απο τη στιγμή που είμαστε στα 260 μέσο όρο και πέφτει

Πολλά ή λίγα,  αν ένας προμηθευτής πάει σήμερα να κάνει αντιστάθμιση κινδύνου με 313€/MWh θα το αγοράσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.192028872875d19c0d4065c251969b3f.jpeg

ο οκτωβρης (ως τωρα) ειναι στα 260,28
και απο το φθηνοτερο ηρων χρεωθηκε 558,4 με συνεπεια και 698 χωρις συνεπεια
δηλαδη 2.1x - 2.7x
αυτα απο τον ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ παροχο

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...