Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, takoulou είπε

Δεν εμποδίζεται η μετάβαση.. Απλά είπαμε μόνο όταν είναι να δοθεί ρευμα υπάρχει θέμα... Άρα είσαι σε περιοχη της Αττικής που σου ήρθε  το μήνυμα για την αλλαγή και για το ΥΔΕ.. Μην ξεχάσεις να την στείλεις.. 

Ναι Αττική είμαι, δυστυχώς τώρα μου προέκυψε νέο κουστούμι με την ΥΔΕ. Πρέπει όμως πρώτα να περιμένω να βγει ο πρώτος λογαριασμός στο όνομά μου για να μπορώ να την καταθέσω (μαζί με τη μετάβαση έχουμε και αλλαγή ονόματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ναι Αττική είμαι, δυστυχώς τώρα μου προέκυψε νέο κουστούμι με την ΥΔΕ. Πρέπει όμως πρώτα να περιμένω να βγει ο πρώτος λογαριασμός στο όνομά μου για να μπορώ να την καταθέσω (μαζί με τη μετάβαση έχουμε και αλλαγή ονόματος).

Σιγά το κοστουμι.. Δεν την καταθέτεις.. Την στέλνεις με courier.. Η με ταχυδρομείο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, takoulou είπε

Σιγά το κοστουμι.. Δεν την καταθέτεις.. Την στέλνεις με courier.. Η με ταχυδρομείο.. 

Εξαρτάται από τα οικονομικά του καθένα αυτό φίλε μου. Εγώ 70-100+10 κούριερ=80-110 δεν ήθελα να δώσω αυτή τη στιγμή για μια ΥΔΕ, δηλαδή για το τίποτα. Ιδίως αφού δεν τα είχα (προ)ϋπολογίσει. Εσύ μπορεί να είσαι άνετος και large και να μην έχεις θέμα.

Γενικά 5 εδώ, 10 εκεί, 15 παρακεί, έλα μωρέ σιγά από 'δω έλα μωρέ σιγά από 'κει, η κατάσταση έχει γίνει απάλευτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Σιγά το κοστουμι.. Δεν την καταθέτεις.. Την στέλνεις με courier.. Η με ταχυδρομείο.. 

Για ΥΔΕ στο άλλο νήμα , μη σπαμάρετε το παρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lefman07 είπε

μην ασχολείσαι , το Zero Business 22 λέει και οι τιμές είναι στο site

ο τρόπος υπολογισμού ("μόνο" το κόστος χοντρικής συν προμήθεια 0,03 = φαρμακείο) έχει καταργηθεί απο 1/8/22  βάσει νομοθεσίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαντηση του ειρωνα μέσω RAE σχετικα με την λανθασμενη επιδοτηση:


Επιπροσθέτως η Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης ανήλθε στα 0,34200 €/kWh  αποτυπωμένη στον Α/Α xxxxxxxx  Έναντι λογαριασμό που εκδόθηκε στις 13/10/2022  ως : Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης xxx kWh X 0,34200 €/kWh = -xxx€.

 

Τους εξηγεις οτι η επιδοτηση ειναι 0,604€ οπου απορουν και στο τηλεφωνικο κεντρο για το λαθος, και απαντανε ως επισημη δικαιολογια στην ΡΑΕ οτι ειναι 0,3420 οπως διατυπωθηκε στο λογαριασμο.

Οσον αφορα το 50αρικο. "επομενο λογαριασμο" σορι.

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Απαντηση του ειρωνα μέσω RAE σχετικα με την λανθασμενη επιδοτηση:


Επιπροσθέτως η Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης ανήλθε στα 0,34200 €/kWh  αποτυπωμένη στον Α/Α xxxxxxxx  Έναντι λογαριασμό που εκδόθηκε στις 13/10/2022  ως : Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης xxx kWh X 0,34200 €/kWh = -xxx€.

απόρριψη , ξαναγράφεις το λάθος που κάνανε ζητώντας παρέμβαση της ΡΑΕ και καπάκι στέλνεις και στο support του myrae ("σχετικά με το αίτημά μου")

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, teodgeor είπε

Μετα απο αμφισβήτηση στην ελπεντισον , του τελικού λογαριασμού μου έστειλαν αυτο , το οποιο πρέπει να στέλνουν παντου λογικά 

ναι αυτό στέλνουν , αναμενόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

μην ασχολείσαι , το Zero Business 22 λέει και οι τιμές είναι στο site

ο τρόπος υπολογισμού ("μόνο" το κόστος χοντρικής συν προμήθεια 0,03 = φαρμακείο) έχει καταργηθεί απο 1/8/22  βάσει νομοθεσίας

Ωραία. Και τώρα τι κάνω; Μένω εφα; Υπάρχει κάτι άλλο για γ22;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακο πολυ κακο
14/10 εκδοση
19/10 φανηκε το ποσο
??/10 pdf
για να δουμε ποσο καιρο θα κανει το pdf απο σημερα
αν τους παρω τωρα τηλ βλεπουν το λογαριασμο ή θα μου πουν περιμενε να βγει το pdf?

image.jpeg.8d6eae13f46c0c11f2465087169373b7.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Ωραία. Και τώρα τι κάνω; Μένω εφα;

Η efa τι δίνει ? Σταθερό ? αν ναι ,βάλε τις τιμές στα επαγγελματικά σταθερά στο "Πρόγραμμά σας"

8 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Υπάρχει κάτι άλλο για γ22;

ότι βλέπεις στο excel , φυσικά μπορεί να μου ξέφυγε κάποιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...