Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πιστεύω πως και ο ΗΡΩΝ και η WE, θα το κάνουν σύστημα να βάζουν μισές επιδοτήσεις. Τουλάχιστον η WE σε μένα έβγαλε έκτακτο σε μερικές μέρες αλλά ίσως έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι έδωσε το ΟΚ η κομισιόν για το κονδύλιο. Ένας άλλος συμφορουμήτης περίμενε πάνω από 3 βδομάδες γιατί είχε εκδωθεί νωρίτερα ο λογαριασμός του που περιείχε κατανάλωση Σεπτεμβρίου. Ο ΗΡΩΝ δε ξέρω αν θα βγάζει έκτακτο για τη συμπληρωματική επιδότηση, πιθανολογώ ότι δίχως πιέσεις θα δίνουν την υπόλοιπη επιδότηση στον επόμενο λογαριασμό. Η ΔΕΗ τη βάζει ολόκληρη και κανένας συμφορουμήτης δεν έχει μπει στο κόπο να μας πει τι γίνεται στους υπόλοιπους παρόχους.

Δηλαδή τώρα αυτή τη δουλειά θα πρέπει να κάνουμε κάθε μήνα, να προσπαθούμε να βρούμε ποιον άλλο τρόπο θα βρίσκουν να μας χρεώνουν επίτηδες λάθος; Να πάμε τότε όλοι στη ΔΕΗ να ησυχάσουμε μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πιστεύω πως και ο ΗΡΩΝ και η WE, θα το κάνουν σύστημα να βάζουν μισές επιδοτήσεις. Τουλάχιστον η WE σε μένα έβγαλε έκτακτο σε μερικές μέρες αλλά ίσως έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι έδωσε το ΟΚ η κομισιόν για το κονδύλιο. Ένας άλλος συμφορουμήτης περίμενε πάνω από 3 βδομάδες γιατί είχε εκδωθεί νωρίτερα ο λογαριασμός του που περιείχε κατανάλωση Σεπτεμβρίου. Ο ΗΡΩΝ δε ξέρω αν θα βγάζει έκτακτο για τη συμπληρωματική επιδότηση, πιθανολογώ ότι δίχως πιέσεις θα δίνουν την υπόλοιπη επιδότηση στον επόμενο λογαριασμό. Η ΔΕΗ τη βάζει ολόκληρη και κανένας συμφορουμήτης δεν έχει μπει στο κόπο να μας πει τι γίνεται στους υπόλοιπους παρόχους.

Ανησυχητικά όλα αυτά. Ειδικά αν απευθυνθούμε για διόρθωση και "μας γράψουν". Προσωπικά θα κάτσω δύο μήνες ώστε να πάρω την έκπτωση συνέπειας και μετά μάλλον πάω για δεη αν δω ότι δεν πιστώνει τη σωστή επιδότηση. Δεν θα κάτσω να τους παρακαλάω να βγάζουν σωστούς λογ/σμους για διαφορά 5 λεπτών στη χρέωση. 

Προτείνω για αρχή όλοι όσοι περιμένουμε πρώτο λογ/σμο από Ηρων να τους στείλουμε το προειδοποιητικό μεηλ που γράφω στην προηγούμενη σελίδα. Ίσως έτσι πιέσουμε να μπει εξαρχής η σωστή επιδότηση για να μην τρέχουμε με αμφισβήτηση μετά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ανησυχητικά όλα αυτά. Ειδικά αν απευθυνθούμε για διόρθωση και "μας γράψουν". Προσωπικά θα κάτσω δύο μήνες ώστε να πάρω την έκπτωση συνέπειας και μετά μάλλον πάω για δεη αν δω ότι δεν πιστώνει τη σωστή επιδότηση. Δεν θα κάτσω να τους παρακαλάω να βγάζουν σωστούς λογ/σμους για διαφορά 5 λεπτών στη χρέωση. 

Προτείνω για αρχή όλοι όσοι περιμένουμε πρώτο λογ/σμο από Ηρων να τους στείλουμε το προειδοποιητικό μεηλ που γράφω στην προηγούμενη σελίδα. Ίσως έτσι πιέσουμε να μπει εξαρχής η σωστή επιδότηση για να μην τρέχουμε με αμφισβήτηση μετά. 

Κι εγώ με αυτά που βλέπω έχω αρχίσει και κάνω δεύτερες σκέψεις. Και φυσικά δεν είναι μόνο για τους επόμενους 5-6 μήνες. Κάποτε θα τελειώσει αυτό αλλά και οι επιδοτήσεις. Πρέπει να δούμε ποιον θα "παντρευτούμε" τελικά, γιατί ειλικρινά δε μπορούν όλοι να ασχολούνται συνέχεια με τέτοια θέματα κάθε λίγο και λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 ώρες πριν, korakios είπε

αν είσαι στα <=35kva

...σημειολογικής σημασίας quote απλώς, συνεχίστε :P

Spoiler

...μαλακισμένο μαύρο χιουμοράκι απλώς, μιας μαλακισμένα μαύρης μέρας. Μη τυχόν το πάρει κανείς στραβά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, korakios είπε

άρα @lefman07 εννοούσαν 0,191 για τις πρώτες 2000kw/μήνα (edit αν είσαι στα <=35kva)

βέβαια υπάρχει περίπτωση για προσωποποιημένη προσφορά , οπότε πάρε γραπτώς αρχική τιμή (χωρίς επιδοτήσεις)

Θα το κάνω. Αλλά θυμάμαι να μου λέει πως η τιμή αυτή αλλάζει κάθε μήνα γιατί είναι η τιμή που αγοράζουν το ρεύμα αυτοί. Τιμή χονδρικής. Επίσης μου είπε πως η τιμή αυτή είναι ανεξαρτήτως κατανάλωσης. 

Επεξ/σία από lefman07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2022 στις 2:19 ΜΜ, tryfos είπε

Όχι, εμένα ήρθε το sms του ΔΕΔΔΗΕ στις 11/10 και σήμερα, 6 μέρες μετά, στο myHeron ακόμα φαίνεται ότι η αίτηση έχει απλά υποβληθεί στον ΔΕΔΔΗΕ.

Καλημέρα.. Τελικά ολοκληρώθηκε η μετάβαση σου;; Πηρες τηλέφωνο να μάθεις;; Με το ΥΔΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefman07 είπε

@korakios αυτή είναι η απάντηση που μου έδωσαν.

 

IMG_20221019_101352.jpg

σε συνεργάτη έπεσες ?Η τιμή που αγοράζουν είναι 1,1371*Σύνολο

εδώ είναι οι τιμές

https://www.watt-volt.gr/anakoinosi-timis/

προσωπικά δεν θα το συνέχιζα , ή τουλάχιστον ζήτα να σου στείλει το συμβόλαιο να δεις ονομασία προγράμματος και όρους , αλλά 99,99% παπάντζες σου λέει με τα 0,16 να πάρει προμήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, 1comment είπε

Ανησυχητικά όλα αυτά. Ειδικά αν απευθυνθούμε για διόρθωση και "μας γράψουν". Προσωπικά θα κάτσω δύο μήνες ώστε να πάρω την έκπτωση συνέπειας και μετά μάλλον πάω για δεη αν δω ότι δεν πιστώνει τη σωστή επιδότηση. Δεν θα κάτσω να τους παρακαλάω να βγάζουν σωστούς λογ/σμους για διαφορά 5 λεπτών στη χρέωση. 

Προτείνω για αρχή όλοι όσοι περιμένουμε πρώτο λογ/σμο από Ηρων να τους στείλουμε το προειδοποιητικό μεηλ που γράφω στην προηγούμενη σελίδα. Ίσως έτσι πιέσουμε να μπει εξαρχής η σωστή επιδότηση για να μην τρέχουμε με αμφισβήτηση μετά. 

Διαφορα 5 λεπτων καποτε (περσι) ηταν η κανονικη τιμη της kwh μας. Πλεον την λεμε ασημαντη διαφορα 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Τελικά ολοκληρώθηκε η μετάβαση σου;; Πηρες τηλέφωνο να μάθεις;; Με το ΥΔΕ;

Ναι ολοκληρώθηκε, φαίνεται και εκεί που βλέπεις τις ΥΔΕ στο site  του ΔΕΔΔΗΕ, άλλαξε το τελευταίο ψηφίο της παροχής. Φυσικά στο myHeron δεν έχει ενημερωθεί, επικοινώνησα (μέσω chat) και μου είπαν θα ενημερωθεί μην ανησυχείτε. Θεωρητικά λέει τώρα είστε σε μας.

Με την ΥΔΕ μου ήρθε sms να καταθέσω εντός 6μηνου. Δεν εμποδίστηκε η μετάβαση παρότι ήταν ληγμένη.

Γενικά όλα γίνονται με τον αραμπα αποτι κατάλαβα, όπως και η έκδοση του πρώτου λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefman07 είπε

@korakios αυτή είναι η απάντηση που μου έδωσαν.

 

IMG_20221019_101352.jpg

Σοβαρά; Μετά από τόσα ορθογραφικά σε 5 μηνύματα σκέφτεσαι όντως να τους εμπιστευτείς για το οτιδήποτε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ναι ολοκληρώθηκε, φαίνεται και εκεί που βλέπεις τις ΥΔΕ στο site  του ΔΕΔΔΗΕ, άλλαξε το τελευταίο ψηφίο της παροχής. Φυσικά στο myHeron δεν έχει ενημερωθεί, επικοινώνησα (μέσω chat) και μου είπαν θα ενημερωθεί μην ανησυχείτε. Θεωρητικά λέει τώρα είστε σε μας.

Με την ΥΔΕ μου ήρθε sms να καταθέσω εντός 6μηνου. Δεν εμποδίστηκε η μετάβαση παρότι ήταν ληγμένη.

Γενικά όλα γίνονται με τον αραμπα αποτι κατάλαβα, όπως και η έκδοση του πρώτου λογαριασμού.

Δεν εμποδίζεται η μετάβαση.. Απλά είπαμε μόνο όταν είναι να δοθεί ρευμα υπάρχει θέμα... Άρα είσαι σε περιοχη της Αττικής που σου ήρθε  το μήνυμα για την αλλαγή και για το ΥΔΕ.. Μην ξεχάσεις να την στείλεις.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, korakios είπε

σε συνεργάτη έπεσες ?Η τιμή που αγοράζουν είναι 1,1371*Σύνολο

εδώ είναι οι τιμές

https://www.watt-volt.gr/anakoinosi-timis/

προσωπικά δεν θα το συνέχιζα , ή τουλάχιστον ζήτα να σου στείλει το συμβόλαιο να δεις ονομασία προγράμματος και όρους , αλλά 99,99% παπάντζες σου λέει με τα 0,16 να πάρει προμήθεια

Μου είπε οτι είναι το zero business 22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lefman07 είπε

Μου είπε οτι είναι το zero business 22

τότε τις βλέπεις τις τιμές που ισχύουν , καμία σχέση με το 0,16 , στον ύπνο του θα το είδε

περίμενε αύριο βράδυ που θα βγουν οι τιμές Νοεμβρίου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού δεν απάντησαν στο προηγούμενο παράπονο για τον 1ο λογαριασμό, έφυγε έντυπο αμφισβήτησης ΗΡΩΝ για μειωμένη επιδότηση και το 50άρικο του e-contract και αναμένουμε. Το pdf γίνεται έυκολα word για να μην χάνουμε χρόνο.

Ταυτόχρονα μόλις άνοιξε 2ο διάστημα ΜΕΤΡΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ 19-24/10 ακριβώς ένα μήνα μετά το 1ο (ενημέρωση με mail και μήνυμα viber). Θυμίζω, εκπροσώπηση από 30/8.

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...