Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Εγώ είμαι μαθημένος με τις μαλακίες του ΗΡΩΝ, ήξερα τι με περίμενε αλλά δε μπορούσα να κάνω διαφορετικά... ήταν μεγάλη η διαφορά στη τιμή. Φροντίζω τουλάχιστον να κρατάω στην άκρη τα χρήματα για το ρεύμα που έχω καταναλώσει, ώστε να μη τα ξοδέψω αλλού.

Ναι αλλά μ' αυτό που λες και φαίνεται να συμβαίνει (μικρότερη λανθασμένη επιδότηση, μη πίστωση 50Ε), πώς λες ότι η διαφορά στην τιμή θα είναι προς τα κάτω; Εγώ αν τα ήξερα, θα έμενα στη we ασυζητητί. 

Λοιπόν, έστειλα στον ηρων το παρακάτω προειδοποιητικό email για τον πρώτο αναμενόμενο λογ/σμο. 

Καλησπέρα σας.
Έχω κάνει νέα σύμβαση μαζί σας μέσω econtract για την παροχή....
Ακόμα δεν έχω λάβει λογαριασμό. Θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με τη χρέωση της κιλοβατώρας Σεπτεμβρίου που θα αναγράφει ο λογ/σμος. Θα υπάρχει η σωστή επιδότηση που έχει ανακοινώσει το κράτος για επιχειρήσεις μέχρι 35kva στα 0.604Ε/κιλοβατώρα; Ρωτώ γιατί σε γνωστούς μου που έλαβαν λογαριασμό, η επιδότηση που έλαβαν από εσάς ήταν μικρότερη (0,342€) και έκαναν αμφισβήτηση λογ/σμου.
Επίσης, ένα άλλο ερώτημα είναι αν θα πιστωθούν τα 50€ δώρο εγγραφής από το econtract στον πρώτο λογ/σμο. Γνωστοί μου που έλαβαν λογ/σμο, μου είπαν ότι δεν πιστώσατε το ποσό. 
 
Σας ενημερώνω ότι στην περίπτωση που λάβω λογ/σμο χωρίς τη σωστή επιδότηση του κράτους για το Σεπτέμβριο (0,604) και χωρίς τα 50€ πίστωση στον πρώτο λογ/σμο, θα ακολουθήσει αμφισβήτηση λογ/σμου στη ΡΑΕ, καθώς και οποιαδήποτε άλλη ενέργεια χρειαστεί προκειμένου να διορθωθούν τα λάθη. 
Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Ναι αλλά μ' αυτό που λες και φαίνεται να συμβαίνει (μικρότερη λανθασμένη επιδότηση, μη πίστωση 50Ε), πώς λες ότι η διαφορά στην τιμή θα είναι προς τα κάτω; Εγώ αν τα ήξερα, θα έμενα στη we ασυζητητί. 

( μπαίνω σφήνα ) προς τα κάτω θα είναι 100%, το πρόβλημα είναι το πότε , δε γίνεται δλδ να σου φάει ο πάροχος την επιδότηση

αλλά και στη we μπήκε λάθος επιδότηση σε κάποιος ,όπως ανέφερε πριν ο ekrepali

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

( μπαίνω σφήνα ) προς τα κάτω θα είναι 100%, το πρόβλημα είναι το πότε , δε γίνεται δλδ να σου φάει ο πάροχος την επιδότηση

αλλά και στη we μπήκε λάθος επιδότηση σε κάποιος ,όπως ανέφερε πριν ο ekrepali

Πώς δεν γίνεται να σου την  φάει αν σου βάλει 0,342 αντί 0,60 και το πληρώσεις κανονικά αν δεν ξέρεις ότι είναι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Λοιπόν, έστειλα στον ηρων το παρακάτω προειδοποιητικό email για τον πρώτο αναμενόμενο λογ/σμο

κάλιο γαϊδουρόδενε παρα γαϊδουρογύρευε 😛

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Πώς δεν γίνεται να σου την  φάει αν σου βάλει 0,342 αντί 0,60 και το πληρώσεις κανονικά αν δεν ξέρεις ότι είναι λάθος;

γιατί θα μπει αναδρομικά όπως και έχει γίνει αυτόματα σε άλλες περιπτώσεις όπου υπήρχε καθυστέρηση στην ανακοίνωση επιδοτήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@1comment όταν μπει η συνέπεια στον ΗΡΩΝ και η επιδότηση ολόκληρη, το τελικό κόστος για Σεπτέμβρη θα είναι χαμηλότερο απ'τη WE. Για τη συνέπεια το είχαμε αναφέρει το πρόβλημα, το 50άρικο απ'το econtract είναι extra πρόβλημα. Όσο για τη μισή επιδότηση, το ίδιο κάνει κι η WE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ekrepali Θα μπει η επιδότηση ολόκληρη ή κάθε μήνα θα μπαίνει μικρότερη και θα πρέπει να κάνουμε αμφισβήτηση λόγω της ανοχής του υπουργείου που λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς έγκλημα που δεν έκλεισες παλιότερα σε σταθερό , παίζεις με χιλιάρικα

επίσης για Γ22 τον Οκτώβριο η επιδότηση είναι 0,23 άρα βάζεις 0,23 στο Β34 κελί  όπως αναφέρω στο σχόλιο στο Α34 και φυσικά η ετήσια εκτίμηση γίνεται αναλογικά βάσει τιμών Οκτωβρίου

Το Generous δείχνει το πιο φθηνό (την έκπτωση συνέπειας όμως θα την παίρνεις στον επόμενο λογαριασμό),

αυτό φαίνεται στο οτι στη στήλη Τελική με ΦΠΑ έχει τη μικρότερη τιμή και στη στήλη Όφελος σου δείχνει το μεγαλύτερο νούμερο

Σε 2-3 μέρες θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές για Νοέμβριο

Μα είχα κάνει πέρυσι κλειστό στην efa με 0.15 αλλά τον Ιούλιο μου στείλανε μαιλ ότι επειδή ανέβηκαν οι τιμές σας σπάμε το σταθερό. Η βατ και βολτ μου είπε σήμερα πως θα μου δώσει ρεύμα σε τιμή χονδρικής . Για τον προηγούμενο μήνα δηλαδή θα μου έδινε την κιλοβατώρα 0,16. Να το προχωρήσω; Γιατί βλέπω οι τιμές και στο excel είναι όλες πάνω από 0,50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, 1comment είπε

ekrepali Θα μπει η επιδότηση ολόκληρη ή κάθε μήνα θα μπαίνει μικρότερη και θα πρέπει να κάνουμε αμφισβήτηση λόγω της ανοχής του υπουργείου που λες; 

Κι εμενα στην We το ιδιο εγινε οπως ανεφερε σε προηγουμενο post ο ekre.

Εστειλα κατευθειαν το εντυπο αμφισβητησης συμπληρωμενο οπου απαιτουσα να εκδοθει εκτακτος λογαριασμος με την σωστη επιδοτηση.Μου απαντησαν μεσα σε λιγες ωρες να μην πληρωσω τον λογαριασμο μιας και θα εκδοθει εκτακτος με την σωστη επιδοτηση.

Ενας απο τους πολλους λογους που δεν ηθελα να παω ΗΡΩΝ ηταν οτι δεν ηθελα να ξαναμπλεξω με συνομιλιες σε περιπτωση λαθους.Εχω μπλεξει στο παρελθον και πιστεψε με δεν περασα καλα.Μακρια κι αγαπημενοι κι ας πληρωνω περισσοτερα αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Η βατ και βολτ μου είπε σήμερα πως θα μου δώσει ρεύμα σε τιμή χονδρικής . Για τον προηγούμενο μήνα δηλαδή θα μου έδινε την κιλοβατώρα 0,16

αν εννοείς απο το τηλέφωνο , τότε δε δίνεις σημασία σε οτιδήποτε λένε

ζήτα μέσω email αρχική τιμή χωρίς επιδότηση για Γ22

ακόμα και "κατα λάθος" να υπολόγισε ο υπάλληλος την επιδότηση παίρνοντας Γ21 , η τιμή είναι 0,5890-0,398=0,191 και όχι 0,16

 

@HERTHAN το Γ22 <-35kva παίρνει επιδότηση Γ21 ?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

κάλιο γαϊδουρόδενε παρα γαϊδουρογύρευε 😛

γιατί θα μπει αναδρομικά όπως και έχει γίνει αυτόματα σε άλλες περιπτώσεις όπου υπήρχε καθυστέρηση στην ανακοίνωση επιδοτήσεων

Αν εσένα σου φαίνονται φυσιολογικά αυτά που γίνονται, δίνουν λιγότερη επιδότηση, λογαριασμοί κάθε τρίμηνο οπότε θυμούνται, χρεώσεις ότι να ναι οπότε να ναι, δεν δίνουν ότι υπόσχονται, αναδρομικά των αναδρομικών, που είναι αδύνατον να τα υπολογίσει άνθρωπος που έχει και άλλες δουλειές να κάνει, και άλλα πολλά, πάω πάσο.. Εγώ βλέπω μια άναρχη κατάσταση πάντως που ο καθένας κοιτάει να αρπάξει ότι προλάβει από τον καταναλωτή.

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, 1comment είπε

ekrepali Θα μπει η επιδότηση ολόκληρη ή κάθε μήνα θα μπαίνει μικρότερη και θα πρέπει να κάνουμε αμφισβήτηση λόγω της ανοχής του υπουργείου που λες; 

Πιστεύω πως και ο ΗΡΩΝ και η WE, θα το κάνουν σύστημα να βάζουν μισές επιδοτήσεις. Τουλάχιστον η WE σε μένα έβγαλε έκτακτο σε μερικές μέρες αλλά ίσως έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι έδωσε το ΟΚ η κομισιόν για το κονδύλιο. Ένας άλλος συμφορουμήτης περίμενε πάνω από 3 βδομάδες γιατί είχε εκδωθεί νωρίτερα ο λογαριασμός του που περιείχε κατανάλωση Σεπτεμβρίου. Ο ΗΡΩΝ δε ξέρω αν θα βγάζει έκτακτο για τη συμπληρωματική επιδότηση, πιθανολογώ ότι δίχως πιέσεις θα δίνουν την υπόλοιπη επιδότηση στον επόμενο λογαριασμό. Η ΔΕΗ τη βάζει ολόκληρη και κανένας συμφορουμήτης δεν έχει μπει στο κόπο να μας πει τι γίνεται στους υπόλοιπους παρόχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εγώ βλέπω μια άναρχη κατάσταση πάντως που ο καθένας κοιτάει να αρπάξει ότι προλάβει από τον καταναλωτή.

δεν είπα το αντίθετο ,εννοείται  δε μου φαίνονται φυσιολογικά αλλά ρεαλιστικά και αυτό είναι το νόημα του νήματος , η ενημερωση ,

όμως ποστ με γκρίνιες και γενικότητες δε βοηθάνε και γιαυτό σε βάζω σε αγνόηση μιας και υποκειμενικά το βλέπω σα σπαμάρισμα/oftopic , καλή συνέχεια απο μένα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μονο που δε συμφερει τους παροχους ειναι να σας πιστωνουν μικροτερες επιδοτησεις. Χαλαρωστε, λαθος ειναι. Οι επιδοτησεις ειναι ζεστο χρημα με 0 default rate για τους παροχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Nαι στα 0,604.

άρα @lefman07 εννοούσαν 0,191 για τις πρώτες 2000kw/μήνα (edit αν είσαι στα <=35kva)

βέβαια υπάρχει περίπτωση για προσωποποιημένη προσφορά , οπότε πάρε γραπτώς αρχική τιμή (χωρίς επιδοτήσεις)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...