Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ξέρω σε ποιο πρόγραμμα είχε 0,40 ,πάντως μηδέν δεν υπάρχει ακόμα και με την κρατική επιδότηση ,

μάλλον εννοείς για Σεπ , με την έκπτωση συνέπειας , όμως μπαίνει στον επόμενο λογαριασμό

Απο αλλη παροχη μου.

Επιδοτηση στην τυχη 0,342€/kwh αντι 0,604€/kwh.

Εγγύηση 100€ αναφερει ενω δεν εχω βαλει (ουτε χρεωσαν ευτυχως), .

 

1.PNG

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά όλα 'στον επόμενο λογαριασμό' μπαίνουνε, μέχρι στο τέλος να περάσει η φουρτούνα, να μας μείνουν τα πάγια σε όλους, να σταματήσει η επιδότηση και να μην έχει μείνει ευρώ ούτε για δείγμα.

Στην αναμπουμπουλα μονίμως εμείς οι χαμένοι.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jason13 είπε

Απο αλλη παροχη

1.PNG

αν εννοείς το 0,418 , σου λέει πόσο είναι η αρχική τιμή μείον την κρατική επιδότηση , μια απλή αφαίρεση είναι .....

Γ22 να υποθέσω ? Δες προηγούμενες σελίδες για το αν δικαιούσαι ανάλογα την ισχύς της παροχής μεγαλύτερη επιδότηση , ο @ekrepali τα ξέρει καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

αν εννοείς το 0,418 , σου λέει πόσο είναι η αρχική τιμή μείον την κρατική επιδότηση , μια απλή αφαίρεση είναι .....

Γ22 να υποθέσω ? Δες προηγούμενες σελίδες για το αν δικαιούσαι ανάλογα την ισχύς της παροχής μεγαλύτερη επιδότηση , ο @ekrepali τα ξέρει καλύτερα

Γ21 και καταναλωση εναντι για σεπτεμβρη μονο.

Οπως ανεφερα παραπανω.
Επιδοτηση  εβαλαν 0,342€/kwh αντι 0,604€/kwh.

Εγγύηση 100€ αναφερει ενω δεν εχω βαλει (ουτε χρεωσαν ευτυχως).

Το 50αρικο επισης "σε επομενο λογαριασμο"

Επιδοτηση με μεσο ορο να εβαζαν του σεπτεμβριου και οκτωβριου 0,34€ δεν βγαινει. Αντε κανα ~0,50€

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

αμφισβήτηση έκανες ?

Και ΡΑΕ και τηλεφωνικως. Αναμενω. Ηρθαν και σε 2 ακομα παροχες οπως ανεφερα, δεν εκδοθηκαν ακομα αλλα φαινεται το ποσο πληρωμης...  Το κοινοχρηστο 310€ 19 ημερες αντι 60€ 30 ημερες που εβγαινε παλια, δε θελω να φανταστω τι χρεωσαν.

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

είσαι σίγουρος οτι κοιτάς τη στήλη "Κόστος/έτος με ΦΠΑ" και όχι "Όφελος ή ζημιά/έτος" η οποία συγκρίνει της ΔΕΗ για το αν έχεις όφελος (θετικός αριθμός) ή ζημιά (μείον) ?

ανέβασε screenshot

 

Screenshot_2022-10-18-19-21-26-800_com.google.android.apps.docs.editors.sheets.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Γ21 και καταναλωση εναντι για σεπτεμβρη μονο.

Οπως ανεφερα παραπανω.
Επιδοτηση  εβαλαν 0,342€/kwh αντι 0,604€/kwh.

Εγγύηση 100€ αναφερει ενω δεν εχω βαλει (ουτε χρεωσαν ευτυχως).

Το 50αρικο επισης "σε επομενο λογαριασμο"

Επιδοτηση με μεσο ορο να εβαζαν του σεπτεμβριου και οκτωβριου 0,34€ δεν βγαινει. Αντε κανα ~0,50€

Kι η WE έκανε το ίδιο πράγμα... έβαλε 0.342 (που είναι η επιδότηση για πάνω από 35kva ενώ για 35kva και παρακάτω είναι 0.604). Μετά έβγαλε έκτακτο λογαριασμό με την υπόλοιπη επιδότηση. Μου φαίνεται απίθανο 2 πάροχοι να κάνουν αυθαίρετα το ίδιο πράγμα... πιθανολογώ ότι τους κάνουν πλάτες απ'το υπουργείο επειδή το κράτος αργεί να αποδόσει τα χρήματα κι επειδή οι πάροχοι έχουν πρόβλημα ρευστότητας. Η ΔΕΗ πάντως απ'ότι μου είπε ο HERTHAN δε κάνει τέτοιες μαλακίες. Όσο για το 50άρικο του econtract ας αφήσουν τις μαλακίες με τα συστεμικά λάθη κι ότι θα μπει σε επόμενο λογαριασμό, κάντε αμφισβήτηση απευθείας στη ΡΑΕ και απαιτείστε να βγει έκτακτος λογαριασμός. Επί τη ευκαιρία @marmagia ζήτα κι εσύ αυτό που σου χρωστάνε απ'το αέριο, μη τους αφήνεις τους καραγκιόζηδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lefman07 είπε

 

Screenshot_2022-10-18-19-21-26-800_com.google.android.apps.docs.editors.sheets.jpg

εβαλες 108,000 Kwh/ετος και σου εβγαλε ~ €40,000 λογαριασμους. Που το προβλημα? Τα €300 κλπ που βλεπεις ειναι κερδος/ζημια σε σχεση με το βασικο προγραμμα της δεη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Γ21 και καταναλωση εναντι για σεπτεμβρη μονο.

Οπως ανεφερα παραπανω.
Επιδοτηση  εβαλαν 0,342€/kwh αντι 0,604€/kwh.

Εγγύηση 100€ αναφερει ενω δεν εχω βαλει (ουτε χρεωσαν ευτυχως).

Το 50αρικο επισης "σε επομενο λογαριασμο"

Επιδοτηση με μεσο ορο να εβαζαν του σεπτεμβριου και οκτωβριου 0,34€ δεν βγαινει. Αντε κανα ~0,50€

Τρομάζω για το τι θα αντικρίσουμε... ekrepali μας πήρες στο λαιμό σου 😜 Από σενα επηρεάστηκα και άλλαξα!

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lefman07 είπε

 

Screenshot_2022-10-18-19-21-26-800_com.google.android.apps.docs.editors.sheets.jpg

καταρχάς έγκλημα που δεν έκλεισες παλιότερα σε σταθερό , παίζεις με χιλιάρικα

επίσης για Γ22 τον Οκτώβριο η επιδότηση είναι 0,23 άρα βάζεις 0,23 στο Β34 κελί  όπως αναφέρω στο σχόλιο στο Α34 και φυσικά η ετήσια εκτίμηση γίνεται αναλογικά βάσει τιμών Οκτωβρίου

Το Generous δείχνει το πιο φθηνό (την έκπτωση συνέπειας όμως θα την παίρνεις στον επόμενο λογαριασμό),

αυτό φαίνεται στο οτι στη στήλη Τελική με ΦΠΑ έχει τη μικρότερη τιμή και στη στήλη Όφελος σου δείχνει το μεγαλύτερο νούμερο

Σε 2-3 μέρες θα ανακοινωθούν οι νέες τιμές για Νοέμβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

κάντε αμφισβήτηση απευθείας στη ΡΑΕ και απαιτείστε να βγει έκτακτος λογαριασμός.

Άρα, λες όλοι με επαγγελματικό αυτό θα πάθουμε; Και τι γίνεται με την αμφισβήτηση; Υπάρχει περίπτωση να αγνοήσουν τη ΡΑΕ και να μην εκδώσουν έκτακτο λογ/σμο; Γιατί ο ηρων δεν είναι we που στην έκδοση ήταν συνεπής τουλάχιστον. Εδώ φαίνεται να τρώμε μεγάλη καθυστέρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Kι η WE έκανε το ίδιο πράγμα... έβαλε 0.342 (που είναι η επιδότηση για πάνω από 35kva ενώ για 35kva και παρακάτω είναι 0.604). Μετά έβγαλε έκτακτο λογαριασμό με την υπόλοιπη επιδότηση. Μου φαίνεται απίθανο 2 πάροχοι να κάνουν αυθαίρετα το ίδιο πράγμα... πιθανολογώ ότι τους κάνουν πλάτες απ'το υπουργείο επειδή το κράτος αργεί να αποδόσει τα χρήματα κι επειδή οι πάροχοι έχουν πρόβλημα ρευστότητας. Η ΔΕΗ πάντως απ'ότι μου είπε ο HERTHAN δε κάνει τέτοιες μαλακίες. Όσο για το 50άρικο του econtract ας αφήσουν τις μαλακίες με τα συστεμικά λάθη κι ότι θα μπει σε επόμενο λογαριασμό, κάντε αμφισβήτηση απευθείας στη ΡΑΕ και απαιτείστε να βγει έκτακτος λογαριασμός. Επί τη ευκαιρία @marmagia ζήτα κι εσύ αυτό που σου χρωστάνε απ'το αέριο, μη τους αφήνεις τους καραγκιόζηδες.

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι πολύ απλά κλέβουνε; Και σου λέει 1 στους 10 να μην καταλάβουν, πάλι κερδισμένοι είμαστε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι πολύ απλά κλέβουνε;

δεν ξέρω , πάντως είμαι σίγουρος οτι το νομίζεις ,κρίνοντας απο τα τελευταία ποστ σου , τα οποία δε συνεισφέρουν σε κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Άρα, λες όλοι με επαγγελματικό αυτό θα πάθουμε; Και τι γίνεται με την αμφισβήτηση; Υπάρχει περίπτωση να αγνοήσουν τη ΡΑΕ και να μην εκδώσουν έκτακτο λογ/σμο; Γιατί ο ηρων δεν είναι we που στην έκδοση ήταν συνεπής τουλάχιστον. Εδώ φαίνεται να τρώμε μεγάλη καθυστέρηση. 

Στην αμφισβήτηση δε ζητάς, απαιτείς.Αν και μετά τη τηλεφωνική συνομιλία δε πάρεις τις απαντήσεις που θες, αφήνεις ανοιχτό το αίτημα στη ΡΑΕ και ανοίγεις καινούργιο αίτημα στα καπάκια για χαμηλό επίπεδο υπηρεσιών ζητώντας απ'τη ΡΑΕ την εφαρμογή ποινικής ρήτρας (εννοείται η ΡΑΕ δε πρόκειται να απαντήσει).

Εγώ είμαι μαθημένος με τις μαλακίες του ΗΡΩΝ, ήξερα τι με περίμενε αλλά δε μπορούσα να κάνω διαφορετικά... ήταν μεγάλη η διαφορά στη τιμή. Φροντίζω τουλάχιστον να κρατάω στην άκρη τα χρήματα για το ρεύμα που έχω καταναλώσει, ώστε να μη τα ξοδέψω αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...