Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kax54638 είπε

 Θέλει μερικές μέρες και εκεί να εμφανιστούν τα στοιχεία. 

τι γίνεται ρε παιδιά όλοι οι πάροχοι τον ίδιο provider έχουν για τις εφαρμογές τους;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά μου κάνανε μια προσφορά από watt Kai volt για γ22 0.22€/κιλοβατώρα. Μου είπαν ότι είναι τιμή χονδρικής. Τώρα είμαι στην εφα που από τον Ιούλιο μου έσπασε το κλειστό πρόγραμμα και από 0,15 πήγε στα 0,39. Επειδή κάτι κάνω λάθος με το excel και δεν μπορώ να βγάλω άκρη ,πείτε μου αν συμφέρει. Πληροφοριακά έχω 2 παροχές Γ22 .η μία ξοδεύει 3000 κιλοβατώρες τον μήνα και η άλλη 9000. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους στην ομάδα! Διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό ανά διαστήματα το παρόν thread και μην έχοντας καταφέρει να βρω άκρη με τον πάροχο μου, σκέφτηκα να κατευθύνω την απορία μου εδώ πριν ενοχλήσω (πιθανότατα άδικα) φορείς όπως ΡΑΕ και συνήγορο του καταναλωτή.

Μικρό ιστορικό: Ανήκω στον ΗΡΩΝ, πρόγραμμα Generous Home. Δεν έχω κοινωνικό τιμολόγιο, αποπληρώνω τους λογαριασμούς μου κανονικά στην ώρα τους, καταχωρόντας μόνος μου τις μετρήσεις με ακρίβεια. Σήμερα έλαβα εκκαθαριστικό λογαριασμό (βλ. εικόνες). Στον παρόν εκκαθαριστικό μου ήρθε μέσα και η χρέωση για το μήνα Αύγουστο.

Η απορία μου είναι πως δε καταλαβαίνω γιατί τα ποσά της ενότητας Α που αφορούν στις χρεώσεις προηγούμενων πληρωμένων μηνών (οι 968 kWh, 106,48+287,79) όταν προστίθενται είναι περισσότερα από την Αξία Ρέυματος Έναντι της ενότητας Γ (258,65). Πιθανότατα η ερώτηση μου είναι χαζή, αλλά αν δε ρωτήσεις δε μαθαίνεις πότε.

Ευχαριστώ όποιον το διαβάσει ή και απαντήσει!

 

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι χρεώσεις προμήθειας ρεύματος αφορούν όλους τους μήνες του εκκαθαριστικού και μπορεί να είναι περισσότερες (ο εκκαθαριστικός αφορά 4 μήνες και οι έναντι 3 μήνες άρα περισσεύει ένας μήνας που πρέπει να χρεωθεί) ή λιγότερες (αν εκτίμησαν παραπάνω στους έναντι) από τις χρεώσεις έναντι. 

Από ο, τι καταλαβαίνω ο ΗΡΩΝ τις μετρήσεις που καταχωρείς τις μετράει ως έναντι και δεν βγάζει μηνιαίους εκκαθαριστικός με τις ενδείξεις. Άρα είτε βάλεις περισσότερο ένα μήνα επίτηδες ή λιγότερο πάλι αναλογικά πάει. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, abuelo είπε

Σήμερα έλαβα εκκαθαριστικό λογαριασμό (βλ. εικόνες). Στον παρόν εκκαθαριστικό μου ήρθε μέσα και η χρέωση για το μήνα Αύγουστο.

27/4 - 24/8 ???? νταξ ,το τερμάτισε ο Ηρών , πάλι καλά που είναι φετινή η περίοδος ....

σου έσπασε αναλογικά την καταναλωση , οπότε σωστά είναι

στον επόμενο πρέπει να δεις την έκπτωση συνέπειας 45% για τα 106,48€

1 ώρα πριν, lefman07 είπε

Παιδιά μου κάνανε μια προσφορά από watt Kai volt για γ22 0.22€/κιλοβατώρα. Μου είπαν ότι είναι τιμή χονδρικής. Τώρα είμαι στην εφα που από τον Ιούλιο μου έσπασε το κλειστό πρόγραμμα και από 0,15 πήγε στα 0,39. Επειδή κάτι κάνω λάθος με το excel και δεν μπορώ να βγάλω άκρη ,πείτε μου αν συμφέρει. Πληροφοριακά έχω 2 παροχές Γ22 .η μία ξοδεύει 3000 κιλοβατώρες τον μήνα και η άλλη 9000. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

τι σε μπερδεύει ακριβώς στο excel συγκεκριμένα ?

6 ώρες πριν, alexdjx είπε

Ανεβαζω την 2η σελιδα του λογαριασμου. Δεν εχει υπολογιστει απο οσο φαινεται σωστα ουτε το ΚΟΤ.

Αντι για 372 kwh υπολογιστηκαν 203kwh στο ΚΟΤ

μιας και αφορά καθαρά για ΚΟΤ συνεχίζουμε εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

 έκπτωση συνέπειας 45%

Αγαπητέ είσαι σε μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα (UP!). Μάλλον 20% ήθελες να πεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αγαπητέ είσαι σε μη εμπορικά διαθέσιμο πρόγραμμα (UP!). Μάλλον 20% ήθελες να πεις..

όχι , το 45% συνέπειας που αφορά το ποσό που έγραψα το οποίο αντιστοιχεί στις kw προ 1/8

αν ο Ηρων έδινε την έκπτωση κατευθείαν και όχι στον επόμενο , είναι λάθος το ποσό

το 20% αφορά στα 139,5€

αλλά ευτυχώς που το ανέφερες γιατί :

1 ώρα πριν, abuelo είπε

Μικρό ιστορικό: Ανήκω στον ΗΡΩΝ, πρόγραμμα Generous Home.

δε νομίζω μιας και η χρέωση Αυγούστου είναι 0,575 που αφορά το Protect Home και όχι το Generous (0,595 αρχικής Αυγούστου)

https://www.heron.gr/media/bqhnnowr/protect_gr_07102022.pdf

επομένως ετοιμάσου για τσιμπημένες τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, korakios είπε

 

τι σε μπερδεύει ακριβώς στο excel συγκεκριμένα ?

 

Βάζω τις κιλοβατώρες χρόνου αλλά μου βγάζει ο,τι να ναι ποσό στο πρόγραμμα μου. Τύπου 300 ευρώ. Οπότε κάτι κάνω λάθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, lefman07 είπε

Βάζω τις κιλοβατώρες χρόνου αλλά μου βγάζει ο,τι να ναι ποσό στο πρόγραμμα μου. Τύπου 300 ευρώ. Οπότε κάτι κάνω λάθος. 

είσαι σίγουρος οτι κοιτάς τη στήλη "Κόστος/έτος με ΦΠΑ" και όχι "Όφελος ή ζημιά/έτος" η οποία συγκρίνει της ΔΕΗ για το αν έχεις όφελος (θετικός αριθμός) ή ζημιά (μείον) ?

ανέβασε screenshot

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ όλους για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Ευτυχώς το Protect Home διαβάζοντας εδώ το άλλαξα με την πρώτη ευκαιρία σε Generous Home, οπότε ελπίζω από Σεπτέμβη να έρχονται μικρότερα εγκεφαλικά. Πάντως, αν κατάλαβα σωστά και με βάση οτι από Σεπτέμβρη ισχύει το Generous Home, αναμένω έκπτωση συνέπειας 45% για τα 106,48€ (προ 1/8 χρεώσεις) και όση έκπτωση εξασφαλίζει για τις kWh μήνα Σεπτέμβρη το Generous Home  + κρατική επιδότηση;

 

Επεξ/σία από abuelo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, abuelo είπε

και όση έκπτωση εξασφαλίζει για τις kWh μήνα Σεπτέμβρη το Protect Home

δεν έχει καθόλου έκπτωση , μόνο κρατική επιδότηση το Protect Home

3 λεπτά πριν, abuelo είπε

αναμένω έκπτωση συνέπειας 45% για τα 106,48€ (προ 1/8 χρεώσεις)

αν η έκπτωση συνέπειας στο πρόγραμμα που ήσουν έμπαινε στον επόμενο λογαριασμό , τότε ναι

αλλιώς είναι λάθος στον παρών λογαριασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε λογαριασμος ΗΡΩΝ σε κοινοχρηστη παροχη που κανονικα βγαινει 50-70€ το μηνα, στα 310€ για 14 μερες παρακαλω..

Τυχαια νουμερα βαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jason13 είπε

Βγηκε λογαριασμος ΗΡΩΝ σε κοινοχρηστη παροχη που κανονικα βγαινει 50-70€ το μηνα, στα 310€ για 14 μερες παρακαλω..

Τυχαια νουμερα βαζουν.

αλλά και εσύ τυχαία νούμερα σε € λες , δεν έχει πολύ νόημα ....

αν νομίζεις υπάρχει πρόβλημα στη χρέωση ανεβασε λογαριασμό

αν φυσικά είναι έναντι με φουσκωμένη κατανάλωση  τότε το αγνοείς ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, korakios είπε

αλλά και εσύ τυχαία νούμερα σε € λες , δεν έχει πολύ νόημα ....

αν νομίζεις υπάρχει πρόβλημα στη χρέωση ανεβασε λογαριασμό

αν φυσικά είναι έναντι με φουσκωμένη κατανάλωση  τότε το αγνοείς ....

Εχεις δικιο. Δεν θυμαμαι τι ειχα δηλωσει σε kwh ή αν ηταν λιγο παραπανω. Παντως σε εναν λογαριασμο άλλο εβαλαν χρεωση 0,40€/kwh και οχι 0€. Εννοειται το 50αρικο δεν μπηκε ποτέ. Περιμενω την εκδοση του ακομα και θα το ανεβασω.

Επεξ/σία από Jason13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jason13 είπε

Παντως σε εναν λογαριασμο άλλο εβαλαν χρεωση 0,40€/kwh και οχι 0€.

δεν ξέρω σε ποιο πρόγραμμα είχε 0,40 ,πάντως μηδέν δεν υπάρχει ακόμα και με την κρατική επιδότηση ,

μάλλον εννοείς για Σεπ , με την έκπτωση συνέπειας , όμως μπαίνει στον επόμενο λογαριασμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...