Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν φύγουμε από τον πάροχο Α και πάμε στον Β.
Και έρθουν εκκαθαριστικοί και στον Α είναι χρεωστικός (250 ευρώ) και στον Β πιστωτικός (300 ευρώ), τι κάνουμε; Συμψηφίζονται κάπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχουμε κάνει αίτηση για μετάβαση στον Ήρωνα. Από τον ΔΕΔΔΗΕ μου έχει έρθει μήνυμα "ότι «το αίτημα για την παροχή ολοκληρώθηκε». Όμως στο account του Ήρων ακόμα φαίνεται "Αίτηση υπό επεξεργασία. Η αίτηση με κωδικό .... έχει υποβληθεί στον Διαχειριστή Δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ)». Ενώ παράλληλα δεν φαίνεται τίποτα στο "οι παροχές μου", "τα συμβόλαιά μου" κλπ. Έχει γίνει η μετάβαση ή όχι;

Επίσης πως δουλεύει το σύστημα, από πότε μετράει η μετάβαση και πως λειτουργεί το θέμα έναντι-εκκαθαριστικού κλπ. σε σχέση με όσα έχω δώσει ή έχει χρεώσει ο προηγούμενος;

Γενικά οι πρώτες εντυπώσεις από Ήρων πάντως μέτριες, όλα γίνονται με τον αραμπά, απαντήσεις στα email 6-7 μέρες μετά και γενικά αργοκίνητη κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη μερα που κανει καταμετρηση ο ΔΕΔΔΗΕ γινεται και η μεταβαση. Μεχρι εκεινο το σημειο σε τιμολογει ο προηγουμενος παροχος, με τελικο λογαριασμο (πραγματικη καταναλωση απο προηγουμενο εκκαθαριστικο μεχρι τωρα - οτι εναντι εδωσες) και απο εκει και μετα ξεκινα να σε τιμολογει ο νεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, fredd0 είπε

τη μερα που κανει καταμετρηση ο ΔΕΔΔΗΕ γινεται και η μεταβαση.

Τί;;; Δεν κατάλαβα. Δηλαδή αν η επόμενη καταμέτρηση είναι σε 3 μήνες (αφού γίνεται 1 φορά το 4μηνο), τότε θα γίνει η μετάβαση μετά από 3 μήνες; Και τρως χωρίς να θες τον προηγούμενο 3 μήνες στη μάπα; Δε μου φαίνεται φυσιολογικό αυτό.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις εμφανιστηκε στο Myheron το ποσο του πρωτου λογαριασμου για περιοδο καταναλωσης απο 26/8 ως 27/9.

Ειχα δωσει εγω την ενδειξη 374kw .

Το ποσο μου φαινεται αρκετα υπερβολικο αν αναλογιστουμε οτι θα πρεπει να ειχε μεσα την εκπτωση 50€ για τον πρωτο λογαριασμο, την μεγαλη κρατικη επιδοτηση του Σεπτεμβριου, και ταυτοχρονα εχω δωσει απο την πρωτη κιολας ημερα εκπροσωπησης παγια εντολη πληρωμης μεσω χρεωστικης καρτας επιβεβαιωμενο κιολας απο αυτους, οποτε δεν θα επρεπε να υπαρχει μεσα το ποσο της εγγυησης. Περιμενω να εμφανιστει το αναλυτικο pdf να δω τι ακριβως συμβαινει.

Να σημειωσω οτι ειμαι δικαιουχος ΚΟΤ Α 

1.jpg

Επεξ/σία από alexdjx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 5:06 ΜΜ, washcloud είπε

α) κάνε αυτό που σου λέει ο κοράκιος (διάβασε προς τα πίσω, όσες περισσότερες σελίδες μπορείς - εννοώ ποστ που ν' αναφέρονται στην "αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής" της Elpedison. Ή βάλε στην αναζήτηση το όνομά της και διάβασε ό,τι βλέπεις, για να καταλάβεις καλύτερα τί ακριβώς κάνουν σε αυτήν την "υπέροχη" εταιρία.

β) διάβασε το συμβόλαιο που υπέγραψες (αν δεν το έχεις, ζήτα τους μέσω μέιλ να στο στείλουν στο μέιλ) και αν αναφέρει ότι σε περίπτωση αποχώρησης υποχρεούσαι να επιστρέψεις ποσά από "εκπτώσεις συνέπειας" που τυχόν σου αποδίδουν (ή και τυχόν "δωρα" που είχες πάει σε αυτούς), λάβε το υπ' όψη (υπολογίζοντας τί θα σου ζητήσουν για να φύγεις), κι αν τελικά σε παίρνει, ΚΟΠΑΝΑ ΤΗΝ από αυτούς τους !@#!@#!%. Αν μάλιστα δεν προβλέπει το συμβόλαιο να σου ζητήσουν πίσω λεφτά (το θεωρώ απίθανο, καθώς με τόσα "μπερδεμένα" που έχουν κάνει κατά καιρούς, σίγουρα θα σου έχουν δώσει κάτι "για να σε γλυκάνουν", το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα αναφέρεται στο συμβόλαιο ότι έχουν δικαίωμα να στο ζητήσουν αν πεις να φύγεις από την,,,,φυλακή τους), τότε κοπάνα την "ΧΘΕΣ". Και συγκεκριμένα, καλύτερα για ΔΕΗ Γ1. Και ακόμη πιο συγκεκριμένα, κάλεσε την εταιρία τηλεφωνικής εξυπηρέτησης Teleperformance  (2111819403) που συνεργάζεται με ΔΕΗ, ώστε να μην καταβάλλεις εγγύηση ΚΑΙ να γίνει γρήγορα η διαδικασία (αυτό ακριβώς έχω κάνει αρχές Αυγούστου). Βέβαια, ιδανικά περίμενε μέχρι 20/10 που θα ανακοινωθούν ("πρώτα ο θεός" 😛) από όλους τους παρόχους οι τιμές τους για Νοέμβρη, μη τυχόν και υπάρξει λόγος να μην πας τελικά ΔΕΗ (αν πχ κάνουν κανένα,,,"αστείο" και ανακοινώσουν τιμές τύπου "1€ η kWh") και ξαναμπές εδώ να δεις τί συζητιέται. Από Αύγουστο που έχει αλλΆξει το σύστημα τιμολόγησης, από τους φθηνότερους εναλλακτικούς είναι ο Ήρωνας, αλλά δεν στον συνιστώ, γιατί αν διαβάσεις προς τα πίσω που λέγαμε, θα δεις κι αυτουνού τα καζάντια (θα στον συνιστούσα, μόνο αν για κάποιο λόγο, πχ παλιό χρέος, δεν μπορείς να γυρίσεις ΔΕΗ). Σε κάθε περίπτωση, κοπάνα την από την ΕΛΠΕ (κυριολεκτικά ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΙ ΑΝ ΠΑΣ), διότι είναι Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΩΣ ΠΑΡΟΧΟΣ, και ειδικά από πέρσι που τα πάντα έχουν γίνει όπως έχουν γίνει με το ρεύμα. Για την ακρίβεια, έχεις παρα-αργήσει να φύγεις από δαύτους...

Διάβαζε, έστω περιστασιακά, έστω και "ξεφυλλίζοντας στα γρήγορα" τί γράφεται στο θρεντ, από εδώ και πέρα, γιατί αν το έκανες από παλιότερα, δεν θα ήσουν τώρα σε αυτήν την θέση με την Ελπεντισονάρα να σε έχει "καβαλήσει".....

Σε ευχαριστώ πολύ. Προσπάθησα να διαβάσω αλλά χάθηκα.... Κοινώς δεν πρόκειται να βγάλω άκρη με τίποτα. Άρα τα πληρώνω και καλό είναι να φύγω.... Απλά είναι κρίμα να τα πληρώσω. Άλλοι φίλοι μου σε άλλες εταιρείες δεν τους ήρθε να πληρώσουν τόσα. Η elpedison πώς κατάφερε να μας τα χρεώσει όλα αυτά? Πάντως με τα λεγόμενα τους αυτόν τον μήνα επειδή έχω και κοινωνικό τιμολόγιο η τιμή θα είναι 0.06ε η κιλοβατώρα.... 

Στις 15/10/2022 στις 5:06 ΜΜ, washcloud είπε

α) κάνε αυτό που σου λέει ο κοράκιος (διάβασε προς τα πίσω, όσες περισσότερες σελίδες μπορείς - εννοώ ποστ που ν' αναφέρονται στην "αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής" της Elpedison. Ή βάλε στην αναζήτηση το όνομά της και διάβασε ό,τι βλέπεις, για να καταλάβεις καλύτερα τί ακριβώς κάνουν σε αυτήν την "υπέροχη" εταιρία.

β) διάβασε το συμβόλαιο που υπέγραψες (αν δεν το έχεις, ζήτα τους μέσω μέιλ να στο στείλουν στο μέιλ) και αν αναφέρει ότι σε περίπτωση αποχώρησης υποχρεούσαι να επιστρέψεις ποσά από "εκπτώσεις συνέπειας" που τυχόν σου αποδίδουν (ή και τυχόν "δωρα" που είχες πάει σε αυτούς), λάβε το υπ' όψη (υπολογίζοντας τί θα σου ζητήσουν για να φύγεις), κι αν τελικά σε παίρνει, ΚΟΠΑΝΑ ΤΗΝ από αυτούς τους !@#!@#!%. Αν μάλιστα δεν προβλέπει το συμβόλαιο να σου ζητήσουν πίσω λεφτά (το θεωρώ απίθανο, καθώς με τόσα "μπερδεμένα" που έχουν κάνει κατά καιρούς, σίγουρα θα σου έχουν δώσει κάτι "για να σε γλυκάνουν", το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα αναφέρεται στο συμβόλαιο ότι έχουν δικαίωμα να στο ζητήσουν αν πεις να φύγεις από την,,,,φυλακή τους), τότε κοπάνα την "ΧΘΕΣ". Και συγκεκριμένα, καλύτερα για ΔΕΗ Γ1. Και ακόμη πιο συγκεκριμένα, κάλεσε την εταιρία τηλεφωνικής εξυπηρέτησης Teleperformance  (2111819403) που συνεργάζεται με ΔΕΗ, ώστε να μην καταβάλλεις εγγύηση ΚΑΙ να γίνει γρήγορα η διαδικασία (αυτό ακριβώς έχω κάνει αρχές Αυγούστου). Βέβαια, ιδανικά περίμενε μέχρι 20/10 που θα ανακοινωθούν ("πρώτα ο θεός" 😛) από όλους τους παρόχους οι τιμές τους για Νοέμβρη, μη τυχόν και υπάρξει λόγος να μην πας τελικά ΔΕΗ (αν πχ κάνουν κανένα,,,"αστείο" και ανακοινώσουν τιμές τύπου "1€ η kWh") και ξαναμπές εδώ να δεις τί συζητιέται. Από Αύγουστο που έχει αλλΆξει το σύστημα τιμολόγησης, από τους φθηνότερους εναλλακτικούς είναι ο Ήρωνας, αλλά δεν στον συνιστώ, γιατί αν διαβάσεις προς τα πίσω που λέγαμε, θα δεις κι αυτουνού τα καζάντια (θα στον συνιστούσα, μόνο αν για κάποιο λόγο, πχ παλιό χρέος, δεν μπορείς να γυρίσεις ΔΕΗ). Σε κάθε περίπτωση, κοπάνα την από την ΕΛΠΕ (κυριολεκτικά ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΙ ΑΝ ΠΑΣ), διότι είναι Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΩΣ ΠΑΡΟΧΟΣ, και ειδικά από πέρσι που τα πάντα έχουν γίνει όπως έχουν γίνει με το ρεύμα. Για την ακρίβεια, έχεις παρα-αργήσει να φύγεις από δαύτους...

Διάβαζε, έστω περιστασιακά, έστω και "ξεφυλλίζοντας στα γρήγορα" τί γράφεται στο θρεντ, από εδώ και πέρα, γιατί αν το έκανες από παλιότερα, δεν θα ήσουν τώρα σε αυτήν την θέση με την Ελπεντισονάρα να σε έχει "καβαλήσει".....

Σε ευχαριστώ πολύ. Προσπάθησα να διαβάσω αλλά χάθηκα.... Κοινώς δεν πρόκειται να βγάλω άκρη με τίποτα. Άρα τα πληρώνω και καλό είναι να φύγω.... Απλά είναι κρίμα να τα πληρώσω. Άλλοι φίλοι μου σε άλλες εταιρείες δεν τους ήρθε να πληρώσουν τόσα. Η elpedison πώς κατάφερε να μας τα χρεώσει όλα αυτά? Πάντως με τα λεγόμενα τους αυτόν τον μήνα επειδή έχω και κοινωνικό τιμολόγιο η τιμή θα είναι 0.06ε η κιλοβατώρα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, unforgiven είπε

Εάν φύγουμε από τον πάροχο Α και πάμε στον Β.
Και έρθουν εκκαθαριστικοί και στον Α είναι χρεωστικός (250 ευρώ) και στον Β πιστωτικός (300 ευρώ), τι κάνουμε; Συμψηφίζονται κάπως;

δεν υπάρχει το σενάριο που λες , πάντως δε γίνεται κανένας συμψηφισμός απο διαφορετικό πάροχο

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Από τον ΔΕΔΔΗΕ μου έχει έρθει μήνυμα "ότι «το αίτημα για την παροχή ολοκληρώθηκε». Όμως στο account του Ήρων ακόμα φαίνεται "Αίτηση υπό επεξεργασία. Η αίτηση με κωδικό .... έχει υποβληθεί στον Διαχειριστή Δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ)». Ενώ παράλληλα δεν φαίνεται τίποτα στο "οι παροχές μου", "τα συμβόλαιά μου" κλπ. Έχει γίνει η μετάβαση ή όχι;

ναι , σε κανα μήνα με το πάσο του θα ενημερώσει και ο Ηρών το σύστημα

1 λεπτό πριν, sofiagian είπε

Απλά είναι κρίμα να τα πληρώσω

έμαθες τι να κάνεις , απο εκεί και μετά επιλογή σου

1 λεπτό πριν, sofiagian είπε

Η elpedison πώς κατάφερε να μας τα χρεώσει όλα αυτά?

απο τη στιγμή που είχε τον ακριβότερο τύπο υπολογισμού ρήτρας ,ήταν αναμενόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , σε κανα μήνα με το πάσο του θα ενημερώσει και ο Ηρών το σύστημα

Ναι, το θέμα είναι η μετάβαση έχει γίνει/ολοκληρωθεί ρε παιδιά; Αυτό δεν έχω καταλάβει. Και αν ναι από πότε; Εδώ από πάνω μου είπε κάποιος φίλος ότι ολοκληρώνεται με την επόμενη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (αυτήν την 4μηνη καταμέτρηση εννοεί;). Να ασχοληθώ να επικοινωνήσω με κάποιον εκεί πέρα στον Ήρωνα ή μπα;

Επίσης δεν βλέπω "παροχές", "συμβόλαια", τίποτα στο account του Ήρων. Επίσης η Elpe δεν έκανε ποτέ καμία κρούση για τίποτα ενόψει φυγής, δεν ξέρω τι γίνεται...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Ναι, το θέμα είναι η μετάβαση έχει γίνει/ολοκληρωθεί ρε παιδιά; Αυτό δεν έχω καταλάβει. Και αν ναι από πότε;

το "ναι" που ανέφερα πάει στο οτι ολοκληρώθκε

μπορεί να το δεις και εδώ που θα αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής σου στο αποτέλεσμα

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Εδώ από πάνω μου είπε κάποιος φίλος ότι ολοκληρώνεται με την επόμενη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ (αυτήν την 4μηνη καταμέτρηση εννοεί;).

όχιτην τετράμηνη  , εννοεί την προαιρετική έκτακτη καταμέτρηση , αλλά αν έδωσες καταμέτρηση στην αλλαγή δε χρειάζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, alexdjx είπε

Μολις εμφανιστηκε στο Myheron το ποσο του πρωτου λογαριασμου για περιοδο καταναλωσης απο 26/8 ως 27/9.

Το ποσο μου φαινεται αρκετα υπερβολικο

Υπομονή προς τα τέλη της εβδομάδας θα δεις το pdf και θα έχεις πλήρη εικόνα. 

 

Πάντως ήδη αναφέρεται μειωμένη επιδότηση (θα δώσει άραγε αργότερα την υπόλοιπη;) και μόλις είδα και στον δικό μου ότι δεν έχει το 50άρικο της αίτησης μέσω του e-contract.

όταν λάβω τις γραπτές απαντήσεις τους ενημερώνω..

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexdjx είπε

Μολις εμφανιστηκε στο Myheron το ποσο του πρωτου λογαριασμου για περιοδο καταναλωσης απο 26/8 ως 27/9.

Ειχα δωσει εγω την ενδειξη 374kw .

Το ποσο μου φαινεται αρκετα υπερβολικο αν αναλογιστουμε οτι θα πρεπει να ειχε μεσα την εκπτωση 50€ για τον πρωτο λογαριασμο, την μεγαλη κρατικη επιδοτηση του Σεπτεμβριου, και ταυτοχρονα εχω δωσει απο την πρωτη κιολας ημερα εκπροσωπησης παγια εντολη πληρωμης μεσω χρεωστικης καρτας επιβεβαιωμενο κιολας απο αυτους, οποτε δεν θα επρεπε να υπαρχει μεσα το ποσο της εγγυησης. Περιμενω να εμφανιστει το αναλυτικο pdf να δω τι ακριβως συμβαινει.

Να σημειωσω οτι ειμαι δικαιουχος ΚΟΤ Α 

ο Ηρών έχει και άλλο πρόγραμμα, το Protect Home , εσύ ελπίζω να έκανες αίτηση για το Generous , θα φανεί στην ανάλυση τι έπαιξε και μετέπειτα αν θα ισχύει η έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ (στο site δείχνει πάντως οτι ισχύει)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, korakios είπε

το "ναι" που ανέφερα πάει στο οτι ολοκληρώθκε

μπορεί να το δεις και εδώ που θα αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής σου στο αποτέλεσμα

όχιτην τετράμηνη  , εννοεί την προαιρετική έκτακτη καταμέτρηση , αλλά αν έδωσες καταμέτρηση στην αλλαγή δε χρειάζεται

Για την ακρίβεια στο λινκ που έστειλες, στο αποτέλεσμα βλέπω ακριβώς τον ίδιο αριθμό ΜΕΙΟΝ ένα νούμερο στο τέλος. Δεν έχει δηλαδή αντικατασταθεί με άλλο νούμερο στο τέλος, απλά λείπει το τελευταίο ψηφίο. Βάζω δηλαδή 12 ψηφία και το βρίσκει ως 11 χωρίς το τελευταίο.

Εκτός φυσικά από το κουστουμάκι με την έκδοση νέας ΥΔΕ που μας προέκυψε...😃 

Καταμέτρηση έδωσα όταν έκανα την αίτηση και μου ζητήσανε φωτό. Ο ΔΕΔΔΗΕ πάντως έστειλε ότι "το αίτημα ολοκληρώθηκε", τώρα αν μέτρησε πολύ αμφιβάλλω όντως.

10 λεπτά πριν, geodimis είπε

και μόλις είδα και στον δικό μου ότι δεν έχει το 50άρικο της αίτησης μέσω του e-contract.

Καλά για αυτό από την αρχή ήμουν τελείως σίγουρος ότι θα πέσει άκυρο για τον έναν ή τον άλλο λόγο 😄

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Για την ακρίβεια στο λινκ που έστειλες, στο αποτέλεσμα βλέπω ακριβώς τον ίδιο αριθμό ΜΕΙΟΝ ένα νούμερο στο τέλος. Δεν έχει δηλαδή αντικατασταθεί με άλλο νούμερο στο τέλος, απλά λείπει το τελευταίο ψηφίο. Βάζω δηλαδή 12 ψηφία και το βρίσκει ως 11 χωρίς το τελευταίο.

σωστά σου βγάζει 11 , δες αύριο αν το 11ο ψηφίο αλλάξει

4 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ο ΔΕΔΔΗΕ πάντως έστειλε ότι "το αίτημα ολοκληρώθηκε", τώρα αν μέτρησε πολύ αμφιβάλλω όντως.

δεν έχει σημασία , πάντως ολοκληρώθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexdjx είπε

Ειχα κανει αιτηση στο generous home. Υποψιαζομαι (να μην πω οτι ειμαι βεβαιος) οτι δεν υπαρχει το ποσο της εκπτωσης των 50€ στον πρωτο λογαριασμο

ηλεκτρονικά φαντάζομαι την έκανες , οκ, μην αγχώνεσαι θα δεις την ανάλυση και αν δεν μπήκε θα μπει στον επόμενο

εννοείται θα κάνεις αίτημα ,δεν είναι να τους αφήνεις στο αυτόματο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...