Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρηκα αυτο αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι 

 

https://kantoliana.gr/dei?fbclid=IwAR3jqO3qxRfIxWsAiM4uwcAJcm-bdJB5X_HZYqlX_vHQYkO3ga__haqu5v0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Βρηκα αυτο αλλα δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι 

 

https://kantoliana.gr/dei?fbclid=IwAR3jqO3qxRfIxWsAiM4uwcAJcm-bdJB5X_HZYqlX_vHQYkO3ga__haqu5v0

Καθόλου αξιόπιστο... δοκίμασα 1kw για Σεπτέμβριο και βγάζει ό,τι να'ναι.

Spoiler

image.png.4b55d7802c4358c5244bd1a190f8af11.png

Μόνο το excel του κοράκιου είναι αξιόπιστο, έχει πάρει βραβείο ευρασιτεχνίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Καθόλου αξιόπιστο... δοκίμασα 1kw για Σεπτέμβριο και βγάζει ό,τι να'ναι.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.4b55d7802c4358c5244bd1a190f8af11.png

Μόνο το excel του κοράκιου είναι αξιόπιστο, έχει πάρει βραβείο ευρασιτεχνίας.

εμενα για εναντι πελατη Γ1Ν1 εβαλα αυτα που εχω δωσει και μου τα βγαλε οπως και η δεη στον λογαριασμο δεν εχει μεσα μονο τα δημοτικα τελη ερτ , οι χρεωσεις προμηθειας και οι ρυθμιζομενες χρεωσεις μου βγαινουν τα ιδια με το λογαριασμο που μου στειλε η δεη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nikosbt είπε

εμενα για εναντι πελατη Γ1Ν1 εβαλα αυτα που εχω δωσει και μου τα βγαλε οπως και η δεη στον λογαριασμο δεν εχει μεσα μονο τα δημοτικα τελη ερτ , οι χρεωσεις προμηθειας και οι ρυθμιζομενες χρεωσεις μου βγαινουν τα ιδια με το λογαριασμο που μου στειλε η δεη

Δε ξέρω αν στα έβγαλε σωστά για ΔΕΗ... πάντως όταν βλέπω ότι βγάζει Ελίν φτηνότερη για Σεπτέμβρη και ΗΡΩΝ πέμπτο... τότε δε χρειάζεται να κοιτάξω κάτι περαιτέρω... είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δε ξέρω αν στα έβγαλε σωστά για ΔΕΗ... πάντως όταν βλέπω ότι βγάζει Ελίν φτηνότερη για Σεπτέμβρη και ΗΡΩΝ πέμπτο... τότε δε χρειάζεται να κοιτάξω κάτι περαιτέρω... είναι λάθος.

δεν αμφιβαλω.. απλα της δεη το βγαζει σωστο απο 1/9 εως 7/10 το δειχνει σωστο τηε δεη τα αλλα κα ιμενα λαθος μου φαινονται ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nikoskdx είπε

Μπορει καποιος να μου κανει επεξηγηση με την χρεωση ανα κιλοβατωρα. Ειναι Ιουλιος, Αυγουστος Σεπτεμβριος με ΚΟΤ.

image.png

για Αυγουστο και Σεπτέμβριο είναι απλό αφού οι τιμές περιέχουν τη ρήτρα ,με τιμή κιλοβατώρας  0,555 και 0,687 και κρατική επιδότηση 0,377 και 0,687 αντίστοιχα , άρα κάνεις την αφαίρεση και βλέπεις τελική τιμή

για Ιούλιο πλήρωσες ρήτρα 93,75€ για 230kw ή είχες προσαύξηση 0,4076€/kw , για επαλήθευση πρέπει να πεις

1. περίοδο κατανάλωσης

2. πρόγραμμα που ήσουν

Η διαφημιζόμενη/παραπλανητική τιμή ηταν με έκπτωση συνέπειας 20% , 0,0857*0,8 και προσθέτεις την προσαύξηση μείον την επιδότηση 0,24 ωστε να δεις τελική τιμή κιλοβατώας που πλήρωσες

υπόψιν το ποσό 17,43€ αντιστοιχεί σε προηγούμενο λογαριασμό , στον επόμενο θα  πρέπει να δεις

19,71*0,20 € έκπτωσης

_____________________________________________________________________

τιμές επόμενου μήνα βλέπεις κάθε 20 του μηνός στο

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/τιμές/

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2022 στις 4:21 ΜΜ, korakios είπε

όχι φυσικά , έπρεπε να είναι αναλογική/σπαστή η χρέωση ,άσχετα που είναι έναντι

αν μπορείς βάλε σε spoiler τις φωτό

Οποτε τι πρεπει να κανω εγω τωρα θα δηλωσω βεβαια καταναλωση στης 25 Οκτωβριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Οποτε τι πρεπει να κανω εγω τωρα θα δηλωσω βεβαια καταναλωση στης 25 Οκτωβριου.

είτε έπρεπε να είχες ζητήσει εδώ και μέρες νέο λογαριασμό , είτε θα τον πληρώσεις και το ποσό αυτό του έναντι θα επιστραφεί στον εκκαθαριστικό

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

για Αυγουστο και Σεπτέμβριο είναι απλό αφού οι τιμές περιέχουν τη ρήτρα ,με τιμή κιλοβατώρας  0,555 και 0,687 και κρατική επιδότηση 0,377 και 0,687 αντίστοιχα , άρα κάνεις την αφαίρεση και βλέπεις τελική τιμή

για Ιούλιο πλήρωσες ρήτρα 93,75€ για 230kw ή είχες προσαύξηση 0,4076€/kw , για επαλήθευση πρέπει να πεις

1. περίοδο κατανάλωσης

2. πρόγραμμα που ήσουν

Η διαφημιζόμενη/παραπλανητική τιμή ηταν με έκπτωση συνέπειας 20% , 0,0857*0,8 και προσθέτεις την προσαύξηση μείον την επιδότηση 0,24 ωστε να δεις τελική τιμή κιλοβατώας που πλήρωσες

υπόψιν το ποσό 17,43€ αντιστοιχεί σε προηγούμενο λογαριασμό , στον επόμενο θα  πρέπει να δεις

19,71*0,20 € έκπτωσης

_____________________________________________________________________

τιμές επόμενου μήνα βλέπεις κάθε 20 του μηνός στο

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/τιμές/

Τελεια μου απαντησες φιλε και εκανα μολις τους υπολογισμους για Αυγουστο και Σεπτεμβριο βγαινουν ακριβως συμφωμα με τις τιμες του πινακα της Ζενιθ. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ,

Μπαίνω σε καινούργιο σπίτι, στο οποίο εχω αγοράσει απο Φεβρουάριο αντλία θερμότητας και ήρθε η ώρα για ρεύμα....Μπορώ να μπω στο πρόγραμμα της Δεή με τις αντλίες θερμότητας ή είναι για τωρινή αγορά?? 

Επεξ/σία από TEXAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις αλλα αυτη τη στιγμη δε σε συμφερει, καλυτερα σε καποιο που επιδοτειται

 

αν ρωτας για το 500ρικο, νομιζω πρεπει να εχεις αγορασει απο συνεργαζομενο καταστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TEXAN είπε

Καλησπέρα ,

Μπαίνω σε καινούργιο σπίτι, στο οποίο εχω αγοράσει απο Φεβρουάριο αντλία θερμότητας και ήρθε η ώρα για ρεύμα....Μπορώ να μπω στο πρόγραμμα της Δεή με τις αντλίες θερμότητας ή είναι για τωρινή αγορά?? 

για ΔΕΗ υπάρχει άλλο θέμα , αλλά τεσπα , δεν μπορείς, μόνο για αγορά απο συνεργάτες .

περίμενε 20 του μηνός να δούμε αν συνεχίσει ο Ηρών με το Generous να έχει καλές τιμές

γενικά κοιτάς το excel της 1ης σελίδας

Αν έχεις άλλη απορία για ΔΕΗ , πόσταρε στο άλλο θέμα , όχι εδώ

@TEXAN Επίσης βάλε νυχτερινό με αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ (για νυχτερινό υπάρχει λινκ στην 1η σελίδα του νήματος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...