Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εμένα αντιθέτως που μου τον έστειλαν σήμερα με email με χθεσινή ημερομηνία έκδοσης στο myheron δεν υπάρχει κανένα στοιχείο ούτε καν το ποσό. 
 

Τι να πω φαίνεται να είναι θέμα πίεσης για να σου εκδίδουν λογαριασμό; Προχθές μου έγραφαν ότι θα εκδοθεί μετά από 2+ μήνες. (Αρχές Νοέμβρη)

Επεξ/σία από geodimis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, KOSTASMOUS είπε

Υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να γινει κατι με αυτη τη διαδικασια? Η το πιθανοτερο ειναι να τα πληρωσω τελικα? Υπαρχουν ατομα που τα εχουν κανει αυτα και εχουν σβηστει οι λογαριασμοι τους?

...η διαδικασία που λες είναι κατά βάση για να "πιέσεις" (γενικά και αόριστα) ώστε να δικαιωθείς ΜΕΡΟΣ της "αναρδομικής χρέωσης αναπροσαρμογής" μέσω,,,,,"έκτακτου Fuel Pass" (;!), με την προϋπόθεση ότι ΕΙΧΕΣ κάνει αίτηση τότε. Δηλαδή να,,,πάρεις το 60% αυτόν πίσω από το κράτος (διότι το τωρινό "εξτρά" 200άρι δεν το είχαν συμπεριλάβει φυσικά τότε με το FP). 

Κατά τ' άλλα αν περιμένεις επιστροφή από την,,,Κύριε (Λάτση) Ελπέγδυσον, ΑΦΟΥ πληρώσεις, ή έστω διευθέτηση του 200αριού χωρίς καν να το πληρώσεις,,,,σώθηκες. Γενικά (πρακτικά) το μόνο που σου μένεις είναι να πληρώσεις και αν φύγεις. Επίσης, ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν είναι απαραίτητο να δώσεις ΕΞΟΦΛΗΜΕΝΟ λογαριασμό στον υποψήφιο νέο πάροχο για αν σε δεχτεί στην,,,αγκάλη του. Και κυρίως δεν είναι απαραίτητο να είναι εξοφλημένος ο ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟΣ που έχει εκδοθεί - εφ' όσον δεν είναι ληξιπρόθεσμος. Μανουριασέ τους λίγο αν θες ντε και καλά να πας Ήρωνα (εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα ΔΕΗ, κι αν πεις να πας εκεί, πάνε μέσω της εταιρίας Teleperformance: ούτε εγγύηση πλήρωσα εγώ αρχές Αυγούστου, ούτε και "απαίτησαν" τελευταίο εξοφλημένο λογαριασμό για την ακρίβεια τους έδωσα τον προηγούμενο που ήταν κι έναντι και ληξιπρόθεσμος και όταν το ανέφερα ο υπάλληλος μου είπε "μια χαρά είναι". Και η μετάβαση σε ΔΕΗ έγινε σε 2 εργάσιμες.)

Και τέλος, αν ΔΕΝ το πληρώσεις, όσο είσαι ακόμη ΕΛΠΕ, θα σου κόψουν (μετά τον 2ο απλήρωτο λογαριασμό) το ρευματάκι. Και αν προλάβεις να πας σε άλλον (πχ Ήρωνα), και πάλι υπάρχει μία πιθανότητα να ζητήσει η ΕΛΠΕ από τον ΔΕΔΔΗΕ να στο κόψει λόγω οφειλών, κι ας είσαι πλεόν σε άλλο πάροχο (ΜΑΛΛΟΝ έχει μπει σε αναστολή αυτή τους η δυνατότητα που ΣΤΑΝΤΑΡ έτρεχε μέχρι τηςν αρχή της χρονιάς, αλλά δεν είαμστε και 100% σίγουροι). Και φυσικά, ακόμη κι αν δεν μπορεί αν ζητήσει να σου κόψουν το ρεύμα ως μέτρο πίεσης ώστε να τους εξοφλήσεις (και θα 'χεις και τέλος επανασύδνεσης συν τοις άλλοις γύρω στο 20άρι), θα το δώσει σε εισπρακτική και όταν πάει δικαστικά, θα σου έρθει μεγαλύτερο ως σύνολο (είναι μέσα και τα δικαστικά) και αν δεν πληρώσεις ούτε τότε, αν τυχόν έχεις στο όνομά σου σπίτι/αμάξι/καταθέσεις, τα διακινδυνεύεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν είναι κάποιος στην elpedison. Μου ήρθε ο λογαριασμός και μου έχουν κάνει λέει εκκαθάριση της ρήτρας αναπροσαρμογης από 1/4-1/8 350ε ενώ ο λογαριασμός αφορά από 25/5-25/9 ..... Εννοείται ότι και στους μηνιαίους λογαριασμούς πλήρωνα επιπλέον γύρω στα 90ε για την ρήτρα..... Τους πήρα τηλέφωνο αλλά λένε ότι αυτό το ποσό βγαίνει. Πώς μπορώ εγώ να είμαι σίγουρη ότι είναι αυτό το ποσό? Ποτέ δεν έχω ξαναπληρωσει τόσα λεφτά σε εκκαθαριστικό λογαριασμό. Το πολύ 100ε και όταν είχαμε και την ρήτρα. Τώρα μου ήρθε 300ε με 1000 κιλοβατώρες. Ξέρετε που μπορώ να το ψάξω και τι να κάνω? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sofiagian είπε

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν είναι κάποιος στην elpedison. Μου ήρθε ο λογαριασμός και μου έχουν κάνει λέει εκκαθάριση της ρήτρας αναπροσαρμογης από 1/4-1/8 350ε ενώ ο λογαριασμός αφορά από 25/5-25/9 ..... Εννοείται ότι και στους μηνιαίους λογαριασμούς πλήρωνα επιπλέον γύρω στα 90ε για την ρήτρα..... Τους πήρα τηλέφωνο αλλά λένε ότι αυτό το ποσό βγαίνει. Πώς μπορώ εγώ να είμαι σίγουρη ότι είναι αυτό το ποσό? Ποτέ δεν έχω ξαναπληρωσει τόσα λεφτά σε εκκαθαριστικό λογαριασμό. Το πολύ 100ε και όταν είχαμε και την ρήτρα. Τώρα μου ήρθε 300ε με 1000 κιλοβατώρες. Ξέρετε που μπορώ να το ψάξω και τι να κάνω? Ευχαριστώ 

διάβασε τις τελευταίες σελίδες και θα καταλάβεις

επίσης διάβασε και αυτό το ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sofiagian είπε

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν είναι κάποιος στην elpedison. Μου ήρθε ο λογαριασμός και μου έχουν κάνει λέει εκκαθάριση της ρήτρας αναπροσαρμογης από 1/4-1/8 350ε ενώ ο λογαριασμός αφορά από 25/5-25/9 ..... Εννοείται ότι και στους μηνιαίους λογαριασμούς πλήρωνα επιπλέον γύρω στα 90ε για την ρήτρα..... Τους πήρα τηλέφωνο αλλά λένε ότι αυτό το ποσό βγαίνει. Πώς μπορώ εγώ να είμαι σίγουρη ότι είναι αυτό το ποσό? Ποτέ δεν έχω ξαναπληρωσει τόσα λεφτά σε εκκαθαριστικό λογαριασμό. Το πολύ 100ε και όταν είχαμε και την ρήτρα. Τώρα μου ήρθε 300ε με 1000 κιλοβατώρες. Ξέρετε που μπορώ να το ψάξω και τι να κάνω? Ευχαριστώ 

α) κάνε αυτό που σου λέει ο κοράκιος (διάβασε προς τα πίσω, όσες περισσότερες σελίδες μπορείς - εννοώ ποστ που ν' αναφέρονται στην "αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής" της Elpedison. Ή βάλε στην αναζήτηση το όνομά της και διάβασε ό,τι βλέπεις, για να καταλάβεις καλύτερα τί ακριβώς κάνουν σε αυτήν την "υπέροχη" εταιρία.

β) διάβασε το συμβόλαιο που υπέγραψες (αν δεν το έχεις, ζήτα τους μέσω μέιλ να στο στείλουν στο μέιλ) και αν αναφέρει ότι σε περίπτωση αποχώρησης υποχρεούσαι να επιστρέψεις ποσά από "εκπτώσεις συνέπειας" που τυχόν σου αποδίδουν (ή και τυχόν "δωρα" που είχες πάει σε αυτούς), λάβε το υπ' όψη (υπολογίζοντας τί θα σου ζητήσουν για να φύγεις), κι αν τελικά σε παίρνει, ΚΟΠΑΝΑ ΤΗΝ από αυτούς τους !@#!@#!%. Αν μάλιστα δεν προβλέπει το συμβόλαιο να σου ζητήσουν πίσω λεφτά (το θεωρώ απίθανο, καθώς με τόσα "μπερδεμένα" που έχουν κάνει κατά καιρούς, σίγουρα θα σου έχουν δώσει κάτι "για να σε γλυκάνουν", το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα αναφέρεται στο συμβόλαιο ότι έχουν δικαίωμα να στο ζητήσουν αν πεις να φύγεις από την,,,,φυλακή τους), τότε κοπάνα την "ΧΘΕΣ". Και συγκεκριμένα, καλύτερα για ΔΕΗ Γ1. Και ακόμη πιο συγκεκριμένα, κάλεσε την εταιρία τηλεφωνικής εξυπηρέτησης Teleperformance  (2111819403) που συνεργάζεται με ΔΕΗ, ώστε να μην καταβάλλεις εγγύηση ΚΑΙ να γίνει γρήγορα η διαδικασία (αυτό ακριβώς έχω κάνει αρχές Αυγούστου). Βέβαια, ιδανικά περίμενε μέχρι 20/10 που θα ανακοινωθούν ("πρώτα ο θεός" 😛) από όλους τους παρόχους οι τιμές τους για Νοέμβρη, μη τυχόν και υπάρξει λόγος να μην πας τελικά ΔΕΗ (αν πχ κάνουν κανένα,,,"αστείο" και ανακοινώσουν τιμές τύπου "1€ η kWh") και ξαναμπές εδώ να δεις τί συζητιέται. Από Αύγουστο που έχει αλλΆξει το σύστημα τιμολόγησης, από τους φθηνότερους εναλλακτικούς είναι ο Ήρωνας, αλλά δεν στον συνιστώ, γιατί αν διαβάσεις προς τα πίσω που λέγαμε, θα δεις κι αυτουνού τα καζάντια (θα στον συνιστούσα, μόνο αν για κάποιο λόγο, πχ παλιό χρέος, δεν μπορείς να γυρίσεις ΔΕΗ). Σε κάθε περίπτωση, κοπάνα την από την ΕΛΠΕ (κυριολεκτικά ΟΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΙ ΑΝ ΠΑΣ), διότι είναι Ο,ΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΥΠΑΡΞΕΙ ΩΣ ΠΑΡΟΧΟΣ, και ειδικά από πέρσι που τα πάντα έχουν γίνει όπως έχουν γίνει με το ρεύμα. Για την ακρίβεια, έχεις παρα-αργήσει να φύγεις από δαύτους...

Διάβαζε, έστω περιστασιακά, έστω και "ξεφυλλίζοντας στα γρήγορα" τί γράφεται στο θρεντ, από εδώ και πέρα, γιατί αν το έκανες από παλιότερα, δεν θα ήσουν τώρα σε αυτήν την θέση με την Ελπεντισονάρα να σε έχει "καβαλήσει".....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jasonas21 είπε

παιδια εχουμε τις τιμες του Νοεμβρη? Για we energy αλλα και γενικα να δουμε που βρισκομαστε?

τι ημερομηνια λεει το ημερολογιο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jasonas21 είπε

33 οκτωβρη :P

δεν εχουν βγει ακομα? γιατι του Οκτωβρη ειχαν βγει μεσα Σεπτεμβρη!

...στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ βγαίνουν στις 20 κάθε μήνα. Κάποιοι καθυστερούν ενίοτε κάποιες μέρες (κάποιοι κάνουν και αλλαγές....), αλλά οι τιμές ανακοινώνονται στις ΕΙΚΟΣΙ και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μπαίνω σε καινούργιο σπίτι τον ερχόμενο μήνα και πρέπει να διαλέξω πάροχο ρεύματος.

Μένω μόνος και δεν χρησιμοποιώ κάτι τρομερά ενεργοβόρο στο σπίτι. Υπολογίζω γύρω στις 150 kwh το μήνα.

Τι πάροχο να επιλέξω? Υπάρχει βλέπω η κρατική επιδότηση η οποία μεταβάλλεται φυσικά αλλά γενικότερα τι επικρατεί αυτή τη στιγμή?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lesdal είπε

γενικότερα τι επικρατεί αυτή τη στιγμή?

...επικρατεί η σχετική "ασφάλεια" της ΔΕΗ ("Γ1"), και από εναλλακτικούς ΜΑΛΛΟΝ η λιγότερο σκατόφαση είναι του Ήρωνα ("Generous") (...αλλά κάτσε να δούμε τί τιμές θα ανακοινώσουν αμφότεροι για τον Νοέμβρη, στις 20/10). Γενικά διάβασε τουλάχιστον καμμιά 10αριά σελίδες προς τα πίσω από το παρόν, και καμμιά 10αριά από το τέλος στο θρεντ της ΔΕΗ για να καταλάβεις καλύτερα κάποια πράγματα. Επίσης κατέβασε το φύλλο Εξέλ που θα βρεις στο 1ο ποστ της 1ης σελίδας του παρόντος και μελέτα το λίγο (ειδικά το tab "κυμαινόμενα", αλλά ρίξε και μια ματιά και στα άλλα). Το ότι θα έχεις μικρή κατανάλωση σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να πολυψαχτείς.

Προσωπικά συστήνω ΔΕΗ Γ1 (είτε μέσω e-contract είτε μέσω της εταιρίας Teleperformance για να γλυτώσεις καταβολή εγγύησης) και παρακολούθηση τιμών κάθε μήνα στις 20 (....αλλάζεις πάροχο αζημίως όποτε θες,,,,,αρκεί να καταφέρεις να έχεις γρήγορα λογαριασμό από τον τρέχοντα ώστε να σε δεχτεί ο επόμενος.....) μέσα από 'δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...επικρατεί η σχετική "ασφάλεια" της ΔΕΗ ("Γ1"), και από εναλλακτικούς ΜΑΛΛΟΝ η λιγότερο σκατόφαση είναι του Ήρωνα ("Generous") (...αλλά κάτσε να δούμε τί τιμές θα ανακοινώσουν αμφότεροι για τον Νοέμβρη, στις 20/10). Γενικά διάβασε τουλάχιστον καμμιά 10αριά σελίδες προς τα πίσω από το παρόν, και καμμιά 10αριά από το τέλος στο θρεντ της ΔΕΗ για να καταλάβεις καλύτερα κάποια πράγματα. Επίσης κατέβασε το φύλλο Εξέλ που θα βρεις στο 1ο ποστ της 1ης σελίδας του παρόντος και μελέτα το λίγο (ειδικά το tab "κυμαινόμενα", αλλά ρίξε και μια ματιά και στα άλλα). Το ότι θα έχεις μικρή κατανάλωση σημαίνει ότι δεν χρειάζεται να πολυψαχτείς.

Προσωπικά συστήνω ΔΕΗ Γ1 (είτε μέσω e-contract είτε μέσω της εταιρίας Teleperformance για να γλυτώσεις καταβολή εγγύησης) και παρακολούθηση τιμών κάθε μήνα στις 20 (....αλλάζεις πάροχο αζημίως όποτε θες,,,,,αρκεί να καταφέρεις να έχεις γρήγορα λογαριασμό από τον τρέχοντα ώστε να σε δεχτεί ο επόμενος.....) μέσα από 'δω.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα μελετήσω ευλαβικά αυτά που είπες και ελπίζω να καταλήξω στο ιδανικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lesdal είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα μελετήσω ευλαβικά αυτά που είπες και ελπίζω να καταλήξω στο ιδανικό...

Να 'σαι καλά. Γενικά όπως είπα το ότι θα έχεις μικρή κατανάλωση, σε "σώζει" από πολλά, και δεν χρειάζεσαι "ιδανικό". Καλύτερα (ξαναλέω) ΔΕΗ Γ1 πάντως, διότι εδώ κι ένα χρόνο που έχουν αρχίσει τα όργανα, στην ΔΕΗ σε περιμένουν οι λιγότερες "εκπλήξεις". Αντιθέτως οι εναλλακτικοί είναι τζόγος, με "τυράκια" που από κάτω κρύβουν (ενδεχόμενες) φάκες. Γουατέβερ γιου ντου, τουλάχιστον μακρυά από Ελπέντισον πάντως (αν διαβάσεις "πίσω", θα καταλάβεις...). Το μικρότερο "ρίσκο" ΜΟΙΑΖΕΙ να είναι στον Ήρωνα (διαβάζοντας πίσω, επίσης θα δεις και τα συγκεκριμένα δικά του χαΐρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...