Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, KOSTASMOUS είπε

Κοαρακιε μας ηρθε αναδρομικη χρεωση οπως ελεγες 200 ευρω,απο elpedison θα κανω αυτα τα βηματα που γραφεις,η ερωτηση μου ειναι την εχει κανει κανενας αυτη την διαδικασια και ειχε αποτελεσμα? Η κατα 90% θα αναγκαστω να τα πληρωσω ετσι και αλλιως ?Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει δικηγορος και να υπαρχξουν αλλα εξοδα οπως παραβολα πχ.Επισης αν θελω τωρα να παω στο Ηρωνα μου ειπαν οτι πρεπει πρωτα να εχουν εξοφληθει οι λογαριασμοι απο elpedison,οποτε ξεκιναω μια αιτηση και περιμενω να ξεκαθαρισει το θεμα με  elpedison η περιμενω πρωτα να ξεκαθαρισει? Ευχαριστω

Θελουν φωτοτυπια οχι τον τελικο τον πρηγουμενο εξοφλημένο  και εγω εφυγα και πηγα ηρων χωρις να εχω πληρωσει τον τελικο.

Να ρωτησω και κατι ο λογαρια σμος με την συνέπεια στον ηρων τι είναι; πληρωμή εμπρόθεσμη με πάγια εντολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, teodgeor είπε

Να ρωτησω και κατι ο λογαρια σμος με την συνέπεια στον ηρων τι είναι; πληρωμή εμπρόθεσμη με πάγια εντολή;

δεν είναι απαραίτητη η πάγια για τη συνέπεια , απλά να πληρώνεται εμπρόθεσμα ο λογαριασμός

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Θελουν φωτοτυπια οχι τον τελικο τον πρηγουμενο εξοφλημένο  και εγω εφυγα και πηγα ηρων χωρις να εχω πληρωσει τον τελικο.

Να ρωτησω και κατι ο λογαρια σμος με την συνέπεια στον ηρων τι είναι; πληρωμή εμπρόθεσμη με πάγια εντολή;

Ερωτηση λοιπον Σκεφτεσαι να πληρωσεις τον τελευταιο λογαριασμο? Η θα τον αφησεις απληρωτο μιας και σε δεχτηκαν στον ηρων ,υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσεις αν τον αφησεις απληρωτο να μην το προχωρησουν νομικα με τις διαδικασιες που αναφερθηκαν παραπανω? ΠΧ καταγγελιες σε ΡΑΕ κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Πόσα kva είναι η παροχή σου; Μέχρι =35 είναι 0.604.

Κάνουν τις ίδιες μαλακίες με τη WeEnergy δίνοντας μισές επιδοτήσεις... και τα υπόλοιπα προσεχώς;

Αν λάβουμε υπόψιν και τη καθυστερημένη συνέπεια, ο 1ος λογαριασμός θα είναι φαρμακείο.... και θα πρέπει να πληρωθεί εγκαίρως για να μη χαθεί η συνέπεια.

Η ΔΕΗ δίνει όλη την επιδότηση εγκαίρως... για τους υπόλοιπους παρόχους έχουμε εικόνα τι γίνεται;

25kVA είναι η παροχή. Αυτό με την επιδότηση παλιότερα δεν το έκανε ο ΗΡΩΝ (πέρυσι και λίγο αργότερα τέτοια εποχή όταν ξεκίνησαν), την απέδιδες όλη και μάλιστα και στους ενδιάμεσους λογαριασμούς. εννοείται ζήτησα έγγραφη διευκρίνηση και θα επανέλθω.

Το θέμα με τη συνέπεια είναι πονήρο: Παλιότερα αφαιρούσαν 20% από όλη την αξία ρεύματος του προηγούμενου λογαριασμού. τώρα βάσει του πίνακα τους το 20% πρέπει να πάει να πέσει στην αρχική τιμή kwh (0,75€) και όχι στην αξία ρεύματος (0,75€-επιδότηση). Ας ελπίσουμε ότι θα τηρηθούν τα του πίνακα και ότι κάποιο λάθος έχει γίνει στην επιδότηση που πιστώνουν στο λογαριασμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Αφού τους απάντησα εχθές το βράδυ ότι γράφουν αοριστολογίες και ότι δεν μπορεί κάποιος να αλλάξει πάροχο χωρίς λογαριασμό, ως δια μαγείας πριν λίγο μου επισύναψαν τον 1ο λογαριασμό (με εκπροσώπηση απο 30/8 και έκδοση 13/10). Άρα με το μπίρι μπίρι τον εκδόσανε χτες αλλά περιλαμβάνει -όπως είναι λογικό- το διάστημα απο 1/9-21/9 που έδωσα τις μετρήσεις:

Ύστερα από μεγάλη πίεση έστειλαν και σε μένα πριν από λιγο  το παρακάτω μυνημα στο Viber
αλλά στην εφαρμογή δεν εμφανίζει ακόμη λογαριασμό
Λέτε να εστειλαν  το μυνημα για να με ξεφορτωθούν για λίγο ή σύντομα θα εμφανιστεί ο λογαριασμός

311480219_651507626541052_7192236213508761414_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
Spoiler

Screen Shot 10-11-22 at 11.43 PM.PNG

Spoiler

Screen Shot 10-11-22 at 11.43 PM 001.PNG

Screen Shot 10-11-22 at 11.45 PM.PNG

Kαλησπερα , με ηρθε  λογαριασμος απο προτεργια.  Μεχρι 20 Σεπτ . ημουν στο σταθερο με 0.10 σεντ. Με χρεωσαν απο αρχες Αυγουστου μεχρι αρχες Οκτ,  με 0.26σεντ ανα kwh αυτο απο που βγαινει? Mεχρι 20 Σεπτ. επρεπε να ειμαι με 0.10κλπ και απο 20 Σεπτ μεχρι αρχες Οκτ με 0.15 . 
Πηρα τηλεφωνο, και με ειπαν να δηλωσω μετρηση 25-30 Οκτ, για να λαβω εκκαθαριστικο αρχες Νοεμβριου οπου λογικα θα γινει η σωστη χρεωση

Ισχυει αυτο?

 

Ευχαριστω.

 

 

 

 

 

Spoiler

 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Ισχυει αυτο?

όχι φυσικά , έπρεπε να είναι αναλογική/σπαστή η χρέωση ,άσχετα που είναι έναντι

αν μπορείς βάλε σε spoiler τις φωτό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, geodimis είπε

Παλιότερα αφαιρούσαν 20% από όλη την αξία ρεύματος του προηγούμενου λογαριασμού. τώρα βάσει του πίνακα τους το 20% πρέπει να πάει να πέσει στην αρχική τιμή kwh (0,75€) και όχι στην αξία ρεύματος (0,75€-επιδότηση).

Αυτό βασικά είναι προς όφελος του καταναλωτή 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KOSTASMOUS είπε

Ερωτηση λοιπον Σκεφτεσαι να πληρωσεις τον τελευταιο λογαριασμο? Η θα τον αφησεις απληρωτο μιας και σε δεχτηκαν στον ηρων ,υπαρχει περιπτωση να την γλυτωσεις αν τον αφησεις απληρωτο να μην το προχωρησουν νομικα με τις διαδικασιες που αναφερθηκαν παραπανω? ΠΧ καταγγελιες σε ΡΑΕ κλπ?

λογικα θα τον πληρωσω αλλα θα το αφησω οσο παει να δω τι θα γινει με τις απατεωνιες της ελπε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

ήρο: Παλιότερα αφαιρούσαν 20% από όλη την αξία ρεύματος του προηγούμενου λογαριασμού. τώρα βάσει του πίνακα τους το 20% πρέπει να πάει να πέσει στην αρχική τιμή kwh (0,75€) και όχι στην αξία ρεύματος (0,75€-επιδότηση). Ας ελπίσουμε ότι θα τηρηθούν τα του πίνακα και ότι κάποιο λάθος έχει γίνει στην επιδότηση που πιστώνουν στο λογαριασμό..

Eννοείται πως η έκπτωση πάει στην αρχική τιμή.

43.jpg.e887b2dd0b3771270fec78362632826a.jpg

Η κουτσουρεμένη επιδότηση είναι άλλο φρούτο... το είδαμε και στη WeEnergy όπου επίσης έβαλαν 0.342 και μετά έβγαλαν έκτακτο λογαριασμό με την υπόλοιπη επιδότηση. Δεν υπάρχει ρευστότητα, γι'αυτό το κάνουν... το θέμα είναι αν το κάνουν αυθαίρετα ή αν έχουν κάποια ανεπίσημη ενημέρωση απ'το υπουργείο ότι θα κάνουν τα στραβά μάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι φαση; 10/8 πηγα στον ηρωνα και τελευταιος θα λαβω λογαριασμο;;;;;;; :P
οσο για τη προτεργια εγω τα πα οτι χρεωνουν αλλα ντ αλλων και ηταν προφανες απο τη ΜΙΑ μερα που εμεινα εκτος fixed

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ενοχλησω τον ηρωνα, εβγαλαν λογαριασμο για 10 ημερες (13/09-22/09) με ημερομηνια εκδοσης 13/10. Εννοειται pdf δεν υπαρχει, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι βγηκε για τοσες λιγες μερες λογαριασμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Χωρις να ενοχλησω τον ηρωνα, εβγαλαν λογαριασμο για 10 ημερες (13/09-22/09) με ημερομηνια εκδοσης 13/10. Εννοειται pdf δεν υπαρχει, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι βγηκε για τοσες λιγες μερες λογαριασμος.

Σου εστειλαν καποιο μυνημα στο Viber  ή κάποιο SMS
Και μενα δεν υπάρχει Pdf ακομη

 

 

Επεξ/σία από antykaps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, antykaps είπε

Σου εστειλαν καποιο μυνημα στο Viber  ή κάποιο SMS
Και μενα δεν υπάρχει Pdf ακομη

 

 

Τιποτα,απο την εφαρμογη τα βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...