Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όποιον δε θυμάται την περίπτωση μου με την EFA:

με εκπροσώπηση από 22/3/22 σε σταθερό  business fix 1, στο λογαριασμό της 1/7/22 μου έδωσαν προθεσμία 60 ημερών για μετάβαση αζημίως σε άλλο πάροχο. 
Μόλις σήμερα -κι ενώ είμαι στον ΗΡΩΝΑ από 30/8- εδέησαν να απαντήσουν στην καταγγελία προς my.rae που έκανα τον Αύγουστο αναφέροντας ότι καταχρηστικά δίνουν 60 ημέρες περιθώριο αρκετά πριν τη λήξη του 6μηνου από την εκπροσώπηση.


Αναφέρουν λοιπόν μεταξύ άλλων:

«Τέλος διευκρινίζεται ότι η νέα τιμολόγηση θα ξεκινούσε μετά την λήξη της ελάχιστης διάρκειας των έξι μηνών, ήτοι από 22/9/22.Κατά συνέπεια, η Εταιρεία μας λειτούργησε σύμφωνα με το Κανονιστικό Πλαίσιο που διέπει τη δραστηριότητα της.»

Γατόνια εκεί στην EFA σου λέει η σπάσε το σταθερό πριν το εξάμηνο από την εκπροσώπηση ή αν μείνεις σε εμάς πράγματι θα έχεις την προνομιακή για όλο το εξάμηνο...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, geodimis είπε

«Τέλος διευκρινίζεται ότι η νέα τιμολόγηση θα ξεκινούσε μετά την λήξη της ελάχιστης διάρκειας των έξι μηνών, ήτοι από 22/9/22.Κατά συνέπεια, η Εταιρεία μας λειτούργησε σύμφωνα με το Κανονιστικό Πλαίσιο που διέπει τη δραστηριότητα της.»

Γατόνια εκεί στην EFA σου λέει η σπάσε το σταθερό πριν το εξάμηνο από την εκπροσώπηση ή αν μείνεις σε εμάς πράγματι θα έχεις την προνομιακή για όλο το εξάμηνο...

 

Ό,τι κι αν κάνεις βγαίνεις χαμένος, ναι. Είτε φεύγεις πριν τις 60 μέρες της ειδοποίησης για να μη πληρώσεις πέναλτυ (και χάνεις διάστημα απ'τη προνομιακή τιμή), είτε φεύγεις μετά το 6μηνο και πληρώνεις πέναλτυ για 18 μήνες. Βάσει του Κώδικα Προμήθειας είναι "νόμιμο" αυτό που κάνουν γιατί η διατύπωση είναι μπουρδέλο και αφήνει παραθυράκια... αλλά από νομικής πλευράς είναι καταχρηστικό όταν η τροποποίηση μιας σύμβασης φέρνει τη μια πλευρά σε απεχθή θέση (σιγά μη πληρώσεις δικηγόρο για να γλυτώσεις φραγκοδίφραγκα). Θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα τα πράγματα πάντως... κανονικά το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως είναι 30 μέρες, και 60 μέρες είναι η εφαρμογή της τροποποίησης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν καποιος ειναι στο generous , στο οποιο μπηκε αυτοματα , μετα την ενημερωση του ηρων(περασαν οι 60 μερες), να περιμενει για 20/9 τις νεες τιμες η βουρ για γ1?

Επεξ/σία από kostakiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostakiss είπε

αν καποιος ειναι στο generous , στο οποιο μπηκε αυτοματα , μετα την ενημερωση του ηρων(περασαν οι 60 μερες), να περιμενει για 20/9 τις νεες τιμες η βουρ για γ1?

...μάλλον να περιμένεις εάν υπάρχει περίπτωση να κάτσεις γενικά Ήρωνα, γιατί αφού ήδη ήσουν/είσαι Ήρωνα οι τιμές Οκτώβρη σε συμφέρουν ούτως ή άλλως (τις δικαιώνεσαι κατευθείαν, χωρίς το hassle της αλλαγής παρόχου κτλ)

Εάν πάλι δεν τους θες ούτε ζωγραφιστούς, φύγε μια ώρα αρχύτερα - πχ για να μην περιμένεις πότε θα δεήσουν (no pun intended) να βγάλουν λογαριασμό με την συνέπεια. Εγώ ας πούμε δεν τους εμπιστεύομαι και θα την έκανα για Γ1. Αλλά εγώ ειμ' εγώ.

Επίσης, πες πως στις 20/10 για Νοέμβρη η ΔΕΗ βάζει τιμές κέρατα, και ο Ηρωνάκος 20 λεπτά κάτω....Τότε πες μου τί κάνεις....Γενικά πάντως α) οι πολλές μετακινήσεις δεν λένε (μάλλον "μία και καλή" καλύτερα) β) πρέπει αυτή να είναι καπάκι με την ανακοίνωση τιμών στις 20 (όποιου) μήνα, για να προλάβεις να κινηθείς...

Πάμε πάλι: για 'ΜΕΝΑ, καλύτερα ΔΕΗ μια κι όξω (με προοπτική να μην κουνήσεις μάλιστα). Ακόμα και σε "βουρ" mode (δλδ να μην περιμένεις τιμές στις 20/10). Έτσι από ένστιχτο. Από την άλλη, αφού ήδη είσαι Ήρωνα και δεν θα χρειαστείς λογαριασμό (και να σου βγάλει σκώτχια για να τον εκδόσει), πιθανώς αξίζει το "ρίσκο" να περιμένεις μια βδομάδα να δεις τιμές (έστω κι αν στο μεταξύ θα χρεώνεσαι +20% στο "Γενναιόδωρον" που πιθανότατα θα χρειαστεί να το πας μέσω ΡΑΕ για να τα πάρεις πίσω μετά τον τελικό κτλκτλ) και,,,,τελικά να πας ούτως ή άλλως ΔΕΗ. Αλλά θα έχεις κρατήσει έτσι μια πισινή, μπας και στις 20 στραβώσει κάπου το πράμμα στην ΔΕΗ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, korakios είπε

νωρίς-νωρίς! αγνοείς τις παπάντζες απαντήσεις , απολογία είναι ....

Η απάντηση ήταν στον ΣτΚ  γιατί δε σου προώθησε ο ΣτΚ τότε την απάντηση ? ο ΣτΚ όμως δεν απάντησε τότε?

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δε σου έστειλε ο ΣτΚ οτι δεν είναι αρμόδιος και να πας μέσω myrae

Είσαι ακόμα στη W&V?

 

 

Η υπόθεση στον ΣτΚ έκλεισε λόγω μη απάντησης τον Μάιο 2022. Τώρα "θυμήθηκαν" να στείλουν την απάντηση στον ΣτΚ με κοινοποίηση σε εμένα. Ο ΣτΚ είχε απαντήσει ότι λόγω μη απάντησης κτλ δεν δύναται να κάνει κάτι άλλο (πρότεινε να πάω μέσω ΡΑΕ).

Εκκρεμεί αίτημα στη myRAE το οποίο φυσικά δεν προχωράει από 31/07/2022 που το υπέβαλλα (ούτε έχει απαντήσει η W&V εκεί).

Έστειλα πρόσφατα αίτημα υποστήριξης στη RAE και αν δεν απαντήσουν και σ' αυτό θα στείλω και στον Συν. Πολίτη.

Σε κάθε περίπτωση, στους ξετσίπωτους που κρύβονται πίσω από διατυπώσεις ώστε να μην παραχωρήσουν, έστω σε κλίμα συμβιβασμού, το π.χ. 50% της ρήτρας πρόωρης αποχώρησης, δεν πληρώνω. Έχω στείλει εγγράφως από μέσα Ιουλίου ότι αιτούμαι να βγάλουν και νέο λογαριασμό με τα οριστικά στοιχεία της ρήτρας αναπροσαρμογής, γιατί αυτός που διεκδικούν είχε "στοιχεία κατ' εκτίμηση", και μετά θα το συζητήσουμε.

Στη ΔΕΗ στο myhomeonline είμαι από 01/12/2021, με τις καλές τιμές, είχα φύγει άρον-άρον τέλος Νοεμβρίου για να προλάβω το τιμολόγιο (και γι' αυτό μου τα έχει κάνει αερόστατα η W&V έκτοτε).

Επεξ/σία από Sovjohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ό,τι κι αν κάνεις βγαίνεις χαμένος, ναι. Είτε φεύγεις πριν τις 60 μέρες της ειδοποίησης για να μη πληρώσεις πέναλτυ (και χάνεις διάστημα απ'τη προνομιακή τιμή), είτε φεύγεις μετά το 6μηνο και πληρώνεις πέναλτυ για 18 μήνες. Βάσει του Κώδικα Προμήθειας είναι "νόμιμο" αυτό που κάνουν γιατί η διατύπωση είναι μπουρδέλο και αφήνει παραθυράκια... αλλά από νομικής πλευράς είναι καταχρηστικό όταν η τροποποίηση μιας σύμβασης φέρνει τη μια πλευρά σε απεχθή θέση (σιγά μη πληρώσεις δικηγόρο για να γλυτώσεις φραγκοδίφραγκα). Θα μπορούσαν να είναι και χειρότερα τα πράγματα πάντως... κανονικά το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως είναι 30 μέρες, και 60 μέρες είναι η εφαρμογή της τροποποίησης.

 

Εκεί ήθελα να καταλήξω κι εγώ, είναι απολύτος νόμιμο αυτό που εφαρμόζουν λόγω ελλειπούς διατύπωσης στον Κώδικα.

Αυτό που φαίνεται μάλλον ότι πέτυχα είναι ότι ενώ με είχαν καλέσει τηλεφωνικώς αφού πήγα στον ΗΡΩΝΑ για να με ενημερώσουν ότι στον τελικό της EFA θα έχω ποινή πρόωρης αποχώρησης αφού θεώρησαν την 30/8 -έναρξη της εκπροσώπησης απο τον ΗΡΩΝΑ- ως ημερομηνία καταγγελία σύμβασης (61η μέρα από την ειδοποίηση στο λογαριασμό της 1/7) τελικά ο τελικός δεν είχε τέτοια ποινή.

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, geodimis είπε

Εκεί ήθελα να καταλήξω κι εγώ, είναι απολύτος νόμιμο αυτό που εφαρμόζουν λόγω ελλειπούς διατύπωσης στον Κώδικα.

Αυτό που φαίνεται μάλλον ότι πέτυχα είναι ότι ενώ με είχαν καλέσει τηλεφωνικώς αφού πήγα στον ΗΡΩΝΑ για να με ενημερώσουν ότι στον τελικό της EFA θα έχω ποινή πρόωρης αποχώρησης αφού θεώρησαν την 30/8 -έναρξη της εκπροσώπησης απο τον ΗΡΩΝΑ- ως ημερομηνία καταγγελία σύμβασης (61η μέρα από την ειδοποίηση στο λογαριασμό της 1/7) τελικά ο τελικός δεν είχε τέτοια ποινή.

Η απαντηση της ΕFA-ρας μέσω ΡΑΕ μετά απο αίτημα μου καθώς και σε εμένα ειχε πει απο τον 1ο λογ/σμο οτι έχω 60 ημέρες για να αποχωρήση αζημίως.

Σε συνέχεια του αιτήματός σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι οι 60 ημερολογιακές ημέρες σχετικά με την αζήμια αποχώρησή σας ισχύουν από το πέρας των 6 μηνών και μετά. Επομένως, εφόσον συμπληρώσετε τους πρώτους 6 μήνες παραμονής σας στο πρόγραμμα από την ημερομηνία σύναψης της σύμβασης με την εταιρεία μας , θα έχετε στη διάθεσή σας επιπλέον 2 μήνες (60 μέρες) περιθώριο για την αζήμια καταγγελία της σύμβασης σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, geodimis είπε

Η ίδια carbon απάντηση του ΗΡΩΝΑ για τον 1ο λογαριασμό:

σας ενημερώnουμε ότι αναμένουμε έκδοση λογαριασμών. Αναφορικά με την έκδοση του πρώτου σας λογαριασμού για την υπ’ αριθμόν 3 32316742 04 7 παροχή ηλεκτρικής ενέργειας ,έχει δοθεί άμεση προτεραιότητα στο αίτημά σας και είναι υπό άμεση διαχείριση.

Αφού τους απάντησα εχθές το βράδυ ότι γράφουν αοριστολογίες και ότι δεν μπορεί κάποιος να αλλάξει πάροχο χωρίς λογαριασμό, ως δια μαγείας πριν λίγο μου επισύναψαν τον 1ο λογαριασμό (με εκπροσώπηση απο 30/8 και έκδοση 13/10). Άρα με το μπίρι μπίρι τον εκδόσανε χτες αλλά περιλαμβάνει -όπως είναι λογικό- το διάστημα απο 1/9-21/9 που έδωσα τις μετρήσεις:

 

 

 

Untitled.jpg

Κάτι δεν πάει καλά στην επιδότηση ή μου φαίνεται;;;

Untitled1.jpg

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, geodimis είπε

Κάτι δεν πάει καλά στην επιδότηση ή μου φαίνεται;;;

Untitled1.jpg

Πόσα kva είναι η παροχή σου; Μέχρι =35 είναι 0.604.

Κάνουν τις ίδιες μαλακίες με τη WeEnergy δίνοντας μισές επιδοτήσεις... και τα υπόλοιπα προσεχώς;

Αν λάβουμε υπόψιν και τη καθυστερημένη συνέπεια, ο 1ος λογαριασμός θα είναι φαρμακείο.... και θα πρέπει να πληρωθεί εγκαίρως για να μη χαθεί η συνέπεια.

Η ΔΕΗ δίνει όλη την επιδότηση εγκαίρως... για τους υπόλοιπους παρόχους έχουμε εικόνα τι γίνεται;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/10/2022 στις 12:45 ΠΜ, korakios είπε

και μηδέν κατανάλωση να είχες , το πάγιο το χρεώνεσαι κανονικότατα

ανέβασε λίγο τον εκκαθαριστικό και προηγούμενα έναντι που αφορούν τον εκκαθαριστικό (σε spoiler)

https://www.elpedison.gr/files/1/Merger - files/09 ΕΝΤΥΠΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ.pdf

να τα ξαναγράψω και να κρατήσω λινκ γιατί κατάντησε αηδία

1. Ζητάτε απο που προέκυψε το ποσό

θα πάρετε απάντηση οτι η εκκαθάριση του ΑΔΜΗΕ γίνεται καθυστερημένα και λόγω του τύπου υπολογισμού ρήτρας (ο οποίος δεν είναι σύμφωνος με τη ΡΑΕ) που περιέχει ΛΠ (λογαριασμούς προσαυξήσεων) και Αποκλίσεις γίνεται μετά απο καιρό

2. μέσω myrae ζητάτε επιστροφή του ποσού μιας και λόγω της καθυστερημένης υπερχρέωσης δεν αντιληφθήκατε οτι το πρόγραμμα δεν ήταν ανταγωνιστικό και θα είχατε φύγει αρκετά νωρίτερα, όπως και (αν το ποσό είναι μεγαλύτερο), χάσατε μέρος της έκπτωσης του powerpass με τις αναδρομικές χρεώσεις

3. αν δεν απαντήσουν ή απαντήσουν αρνητικά , μέσω myrae --> πάνω δεξία υποστήριξη και "Σχετικά με το αίτημά μου" να μεσολαβήσει η ΡΑΕ

4. Αν δεν κάνει τίποτα η ΡΑΕ , τηλέφωνα και email στο διευθυντή

5. Αν συνεχίζει να μη μεσολαβεί η ΡΑΕ , Συνήγορος του Πολίτη (όχι καταναλωτή) εναντίων ΡΑΕ και ζητάτε να πάρει θέση η ΡΑΕ όπως περιγράφει οτι είναι αρμοδιότητά της στη πλατφόρμα myrae

Κοαρακιε μας ηρθε αναδρομικη χρεωση οπως ελεγες 200 ευρω,απο elpedison θα κανω αυτα τα βηματα που γραφεις,η ερωτηση μου ειναι την εχει κανει κανενας αυτη την διαδικασια και ειχε αποτελεσμα? Η κατα 90% θα αναγκαστω να τα πληρωσω ετσι και αλλιως ?Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει δικηγορος και να υπαρχξουν αλλα εξοδα οπως παραβολα πχ.Επισης αν θελω τωρα να παω στο Ηρωνα μου ειπαν οτι πρεπει πρωτα να εχουν εξοφληθει οι λογαριασμοι απο elpedison,οποτε ξεκιναω μια αιτηση και περιμενω να ξεκαθαρισει το θεμα με  elpedison η περιμενω πρωτα να ξεκαθαρισει? Ευχαριστω

Επεξ/σία από KOSTASMOUS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KOSTASMOUS είπε

Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει δικηγορος και να υπαρχξουν αλλα εξοδα οπως παραβολα

έξοδα όχι απο τη στιγμή που δε κινείσαι δικαστικώς

1 λεπτό πριν, KOSTASMOUS είπε

Επισης αν θελω τωρα να παω στο Ηρωνα μου ειπαν οτι πρεπει πρωτα να εχουν εξοφληθει οι λογαριασμοι απο elpedison

εκτός αν δεχτούν παλιότερο εξοφλημένο , ή με χαρτί διακανονισμού (λογικά χάνοντας τυχών έκπτωση συνέπειας, δεν είμαι σίγουρος)

3 λεπτά πριν, KOSTASMOUS είπε

οποτε ξεκιναω μια αιτηση και περιμενω να ξεκαθαρισει το θεμα με  elpedison η περιμενω πρωτα να ξεκαθαρισει?

μπορείς να κάνεις απο τώρα αίτηση στο Generous , το θέμα είναι αν θα δεχτεί ο Ηρών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

έξοδα όχι απο τη στιγμή που δε κινείσαι δικαστικώς

εκτός αν δεχτούν παλιότερο εξοφλημένο , ή με χαρτί διακανονισμού (λογικά χάνοντας τυχών έκπτωση συνέπειας, δεν είμαι σίγουρος)

μπορείς να κάνεις απο τώρα αίτηση στο Generous , το θέμα είναι αν θα δεχτεί ο Ηρών

Υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να γινει κατι με αυτη τη διαδικασια? Η το πιθανοτερο ειναι να τα πληρωσω τελικα? Υπαρχουν ατομα που τα εχουν κανει αυτα και εχουν σβηστει οι λογαριασμοι τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KOSTASMOUS είπε

Υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να γινει κατι με αυτη τη διαδικασια? Η το πιθανοτερο ειναι να τα πληρωσω τελικα? Υπαρχουν ατομα που τα εχουν κανει αυτα και εχουν σβηστει οι λογαριασμοι τους?

δεν έχει πάρει λεφτά πίσω κάποιος μέχρι στιγμής ,

το μόνο σίγουρο είναι οτι δε θα πάρεις τίποτα αν δεν κάνεις κάτι

κινείσαι όπως νομίζεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν έχει πάρει λεφτά πίσω κάποιος μέχρι στιγμής ,

το μόνο σίγουρο είναι οτι δε θα πάρεις τίποτα αν δεν κάνεις κάτι

κινείσαι όπως νομίζεις :)

Μαλιστα,Σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...