Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sortie είπε

Τέλεια, ευχαριστώ πολύ! Αύριο κιόλας με βλέπω για αιτησούλα. 🙄

...έτσι όπως τα πας, δεν σε βλέπω να παίρνεις μπόι, μπόυ :P

Σε ~7 μέρες ανακοινώνονται οι τιμές του Νοέμβρη (από όλους). Ο Ήρωνας α) ΜΠΟΡΕΙ και να μη συμφέρει τότε (μπορεί και να συμφέρει). Βου), τον Ήρωνα - αν διαβάσεις τις προηγούμενες 1-2-3-5-10 σελίδες πίσω, θα καταννοήσεις ότι τον,,,,παντρεύεσαι 🙃. Άρα :

1) περίμενε να δεις τί τιμές θ' ανακοινώσουνσ τις 20 (εφαρμογή από 1/11), κι αν είναι πας τότε.

2)...όσο όμως κάθεσαι ΕΛΠΕ, https://youtu.be/Bqpe9qvSfk4?t=73, συνεπώς καλύτερα να την κάνεις άμεσα για ΔΕΗ (που είναι "η πιο σίγουρη"/"σταθερή"/λιγότερο απατώνισσα). Κι αν τεσπα αργότερα συνεχίσει ο Ήρωνας να "συμφέρει", ε πάνε κι από 'κει να δεις και τα δικά του χα΅ιρια...

(...δική μου ΓΝΩΜΗ : πάνε ΔΕΗ και ΑΡΑΞΕ....Παρκαολούθα βέβαια κάθε 20 τις εξελίξεις)

 

4 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ξέρω αλλά στην τελική τι να κάνεις. Και εγώ πρώτη φορά πάω σε εναλλακτικό. Έχω και κατανάλωση πάνω από το μέσο όρο και αν οι κλίμακες πάνε στα περσινά επίπεδα και έχω πιο ακριβό τιμολόγιο την έβαψα. 

...ΔΕΗ και ξερό ψωμί για 'μένα. Καλύτερα ΔΕΗ του Κούλη και το σκατό παξιμάδι στις καταναλώσεις, παρά "απόπειρες" με εναλλακτικούληδες....Για τον μέσο John Doe τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, sortie είπε

Elpedison - ElectricityHome Night

πάλι καλά γιατί τα Free/24 Συνέπεια είχαν όρο επιστροφής της συνέπειας σε περίπτωση αποχώρησης

επίσης παίζει να σας ζητήσουν πίσω και τυχών δώρο 50€

γενικά δες το excel , το σίγουρο είναι οτι την κάνεις απο τη συγκεκριμένη εταιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!!! Ηθελα να ρωτησω ενημερωτικα,,,το σταθερο της voltera με τα 0,09 και το μηδενικο παγιο συνεχιζει να υφισταται σε οσους το κανανε? Ειχα λαβει την επιστολη το Μαρτιο κ ειχα σπευσει να κανω το Myhome online με τα 0,17 κ νομιζω την πατησα γτ καπου ειχα διαβασει οτι μεχρι το καλοκαιρι δεν το αλλαξανε τελικα...ποιος ξερει τι εγινε κ κανανε πισω στο θεμα της επιστολης!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλε (σήμερα) το επισυναπτόμενο σαν απάντηση στον ΣτΚ η Watt&Volt (για καταγγελία/αναφορά τον 02/2022).

Εν ολίγοις, τα κάνουν όλα καλώς καμωμένα, οι αποφάσεις της ΡΑΕ αναφέρουν σε διάφορα σημεία "δύναται" και όχι "οφείλει/υποχρεούται" άρα δεν καταλαβαίνουν τι ακριβώς αμφισβητώ... 🙄

Εφόσον αυτοβούλως δεν μειώνουν ούτε σεντ στο λογαριασμό (που περιείχε και ρήτρα πρόωρης αποχώρησης σε κυμαινόμενο πρόγραμμα του 2021), θα πρέπει να δω πώς θα συνεχίσω τη διαδικασία.

Πιθανώς να τους στείλω εγγράφως -ξανά, το έχω ήδη κάνει τον Ιούλιο 2022- ότι θέλω να υπολογίσουν τη ρήτρα αναπροσαρμογής σύμφωνα με τα τελικά δεδομένα για το διάστημα 09/2021-11/2021 που αφορά ο λογαριασμός, και κατόπιν να ζητήσω κάποιο διακανονισμό - ενώ ταυτόχρονα θα κοινοποιήσω εγγράφως ότι δεν αποδέχομαι το σύνολο του λογαριασμού και ειδικότερα το τέλος πρόωρης αποχώρησης.

Δουλειά δεν είχε ο διάολος...

O-50-54745_24.06.2022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, desiro είπε

Καλημέρα παιδιά!!! Ηθελα να ρωτησω ενημερωτικα,,,το σταθερο της voltera με τα 0,09 και το μηδενικο παγιο συνεχιζει να υφισταται σε οσους το κανανε? Ειχα λαβει την επιστολη το Μαρτιο κ ειχα σπευσει να κανω το Myhome online με τα 0,17 κ νομιζω την πατησα γτ καπου ειχα διαβασει οτι μεχρι το καλοκαιρι δεν το αλλαξανε τελικα...ποιος ξερει τι εγινε κ κανανε πισω στο θεμα της επιστολης!!!

Δεν έχει νόημα να το σκέφτεσαι (ούτως ή άλλως από την στιγμή που ό,τι έγινε-έγινε), σε κάποιους το κάνανε όντως κυμαινόμενο - σε κάποιους άλλους όχι. Καλύτερα που μπήκες τουλάχιστον στο 0,17 και μέχρι Μάρτη έστω, είσαι "καλυμμένος" από το τί μπορεί να παιχτεί με χονδρική/επιδοτήσεις/όρια κατανάλωσης. Παρακολούθα βέβαια τί (θα) γίνεται στις τιμές κυμαινόμενων κάθε 20 του μήνα, έτσι για να ξέρεις (αν και δεν νομίζω να σου χρειαστεί: καλύτερα να εξαντλήσεις το Ονλάιν, καθώς οι σωτήρες με μαγικά ραβδάκια που θα αλλάξουν την κατάσταση μέχρι τότε, μάλλον έχουν άλλες δουλειές...).

Φυσικά μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου με εναλλακτικούς όπως πχ ο Ήρωνας που βγαίνει από Αύγουστο κάπως φθηνότερος από ΔΕΗ (και από το σταθερό σου) σε κυμαινόμενο, χωρίς όμως καμμιά εξασφάλιση για το τί τιμές θ' ανακοινω΄σει τον επόμενο μήνα, συν το ότι η διαδικασία αλλαγής παρόχου αν το (ξανα)χρειαστείς, ΔΕΝ θα είναι γρήγορη (πχ διάβασε τις τελευταίες σελίδες να δεις τις ομορφιές του Ήρωνα με την έκδοση λογαριασμών, που είναι προαπαιτούμενο για αλλαγή παρόχου). Γενικά οι εναλλακτικοί πάροχοχοι,,,,,παρέχουν "τυράκια" τα οποία παίζει ν' αποδειχτούν και δηλητηριασμένα (κι αν την γλυτώσεις με πονόκοιλο, πιθανώς δεν θα γλυτώσεις την φάκα), γι' αυτό "καλύτερα ΔΕΗ", και μέχρι Μάρτη το σταθερό (και μετά πας είτε Όπεν είτε Γ1). Το παιχνίδι με τους εναλλακτικούς, για να το κερδίσεις, θέλει πρωτ' απ' όλα να ασχολείσαι (και όχι "πήγα εκεί και άραξα"), να καταλαβαίνεις πράγματα, και όπως κάθε,,,τυχερό παιχνίδι, θέλει ΚΑΙ τύχη....Αν ΔΕΝ θέλεις τέτοια, μένεις ΔΕΗ και καλύτερα σταθερό μέχρι να λήξει, για να μην έχεις εκπλήξεις. Πιθανώς θα έχεις πληρώσει συνολικά περισσότερα όταν θα κάνεις την σούμα, πχ τον Μάρτη αλλά θα έχεις το κεφάλι πιο ήσυχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σύνηθες να λαμβάνω λογαριασμό έναντι ενώ έχω καταχωρήσει καταμέτρηση (και βλέπω ότι η καταμέτρηση έχει αποθηκευτεί στο app)? Αναφέρομαι στον ΗΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mourouzis2005 είπε

Είναι σύνηθες να λαμβάνω λογαριασμό έναντι ενώ έχω καταχωρήσει καταμέτρηση (και βλέπω ότι η καταμέτρηση έχει αποθηκευτεί στο app)? Αναφέρομαι στον ΗΡΩΝ.

6/7 μου εκδώσανε λογαριασμό (όπου έβαλαν την έκπτωση συνέπειας του τελικού), αλλά ο λογαριασμός είχε ημερομηνία έκδοσης 30/6! Είναι σύνηθες λοιπόν το time travel στον ΗΡΩΝ... μπορεί να εκδώσανε το λογαριασμό σου σήμερα αλλά να έχει ημερομηνία έκδοσης πριν την ημερομηνία που έδωσες ένδειξη.

Επί τη ευκαιρία... πήρα κι εγώ την κομποστοποιημένη απάντηση του ΗΡΩΝ ότι κατ'εξαίρεση ο 1ος λογαριασμός εκδίδεται μετά το πέρας του 2μήνου της σύμβασης... τους απάντησα ότι αυτό που κάνουν είναι αυθαίρετο κι ότι οι όροι γράφουν ξεκάθαρα ότι οι λογαριασμό αποστέλλονται μηνιαίως και πως αν δε λάβω λογαριασμό ως τις 31/10 θα απευθυνθώ στη ΡΑΕ για μη τήρηση των όρων από πλευράς τους. Δε νομίζω να συγκινηθούν πάντως.... και να θέλουν δε μπορούν να κάνουν κάτι αν το σύστημα μηχανογράφησης είναι μπουρδέλο.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Είναι σύνηθες να λαμβάνω λογαριασμό έναντι ενώ έχω καταχωρήσει καταμέτρηση (και βλέπω ότι η καταμέτρηση έχει αποθηκευτεί στο app)? Αναφέρομαι στον ΗΡΩΝ.

Έχεις προσπαθησει να δώσεις την καταμέτρηση στον Δεδδηε κάθε δυο μήνες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ekrepali είπε

6/7 μου εκδώσανε λογαριασμό (όπου έβαλαν την έκπτωση συνέπειας του τελικού), αλλά ο λογαριασμός είχε ημερομηνία έκδοσης 30/6! Είναι σύνηθες λοιπόν το time travel στον ΗΡΩΝ... μπορεί να εκδώσανε το λογαριασμό σου σήμερα αλλά να έχει ημερομηνία έκδοσης πριν την ημερομηνία που έδωσες ένδειξη.

Επί τη ευκαιρία... πήρα κι εγώ την κομποστοποιημένη απάντηση του ΗΡΩΝ ότι κατ'εξαίρεση ο 1ος λογαριασμός εκδίδεται μετά το πέρας του 2μήνου της σύμβασης... τους απάντησα ότι αυτό που κάνουν είναι αυθαίρετο κι ότι οι όροι γράφουν ξεκάθαρα ότι οι λογαριασμό αποστέλλονται μηνιαίως και πως αν δε λάβω λογαριασμό ως τις 31/10 θα απευθυνθώ στη ΡΑΕ για μη τήρηση των όρων από πλευράς τους. Δε νομίζω να συγκινηθούν πάντως.... και να θέλουν δε μπορούν να κάνουν κάτι αν το σύστημα μηχανογράφησης είναι μπουρδέλο.

 

Κι εγω που εκανα παραπονα καποτε (παει πανω απο χρονος..) μου ειπαν ξεκαθαρα πως ειναι θεμα μηχανογραφησης και προσπαθουν να το ισιωσουν..δεν ξανασχοληθηκα γιατι λεω, αφου αυτοι θελουν να εισπρατουν τον προηγουμενο μηνα τιμολογησης μετα απο 2 μηνες, ε τους πληρωνω κι εγω καθυστερημενα..Ο λογαριασμος που ναι να πληρωσω τελος Οκτωβριου αφορα μηνα Ιουλιο😄..Οποτε @mourouzis2005  η ενδειξη που εδωσες θα αφορα τον επομενο λογαριασμο που θα λαβεις μαλλον..

Το προβλημα με το time travel😁 ειναι οταν θες να αλλαξεις παροχο ,που θα πρεπει να εκδωσουν τελικο για κανα δυο μηνες αναδρομικα, οποτε τσουχτερος λογαριασμος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Sovjohn είπε

Μου έστειλε (σήμερα) το επισυναπτόμενο σαν απάντηση στον ΣτΚ η Watt&Volt (για καταγγελία/αναφορά τον 02/2022).

νωρίς-νωρίς! αγνοείς τις παπάντζες απαντήσεις , απολογία είναι ....

Η απάντηση ήταν στον ΣτΚ  γιατί δε σου προώθησε ο ΣτΚ τότε την απάντηση ? ο ΣτΚ όμως δεν απάντησε τότε?

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δε σου έστειλε ο ΣτΚ οτι δεν είναι αρμόδιος και να πας μέσω myrae

Είσαι ακόμα στη W&V?

4 ώρες πριν, desiro είπε

Καλημέρα παιδιά!!! Ηθελα να ρωτησω ενημερωτικα,,,το σταθερο της voltera με τα 0,09 και το μηδενικο παγιο συνεχιζει να υφισταται σε οσους το κανανε?

ναι

4 ώρες πριν, desiro είπε

Ειχα λαβει την επιστολη το Μαρτιο

είχα γράψει τότε κείμενο που να στέλνατε , εμένα μου απάντησαν οτι ήταν εκ παραδρομής και να την αγνοήσω

πάντως ότι έγινε,έγινε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δε νομίζω να συγκινηθούν πάντως.... και να θέλουν δε μπορούν να κάνουν κάτι αν το σύστημα μηχανογράφησης είναι μπουρδέλο.

Συγκινηθούν δε συγκινηθούν ας μαζευτούν κάποια myrae κακό δεν κάνει γιατί εκεί φαίνεται να συγκινούνται περισσότερο...όχι ότι περιμένουμε να αλλάξει κάτι προφανώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ίδια carbon απάντηση του ΗΡΩΝΑ για τον 1ο λογαριασμό:

σας ενημερώnουμε ότι αναμένουμε έκδοση λογαριασμών. Αναφορικά με την έκδοση του πρώτου σας λογαριασμού για την υπ’ αριθμόν 3 32316742 04 7 παροχή ηλεκτρικής ενέργειας ,έχει δοθεί άμεση προτεραιότητα στο αίτημά σας και είναι υπό άμεση διαχείριση.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, takoulou είπε

Έχεις προσπαθησει να δώσεις την καταμέτρηση στον Δεδδηε κάθε δυο μήνες... 

Δινω καταμετρηση στο app του ΗΡΩΝ καθε μηνα. Λαμβανω email καθε μηνα απο αυτους που μου λεει « ως ταδε ημερομηνια καταχωρειστε την ενδειξη του μετρητη». Ειναι προφανες οτι εναντι λογαριασμοι με υποθετικες καταναλωσεις ενω οι τιμες της κιλοβατωρας εχουν τετοιες διακυμανσεις μηνα προς μηνα εξυπηρετουν την εταιρεια. Μιλαμε για 192 ευρω λογαριασμο ενω η καταναλωση αυτη την περιοδο ηταν 123 κιλοβατωρες. Λιγη αιδως δε βλαφτει.

Ειμαι στον Ηρων χρονια.

Επεξ/σία από mourouzis2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Δινω καταμετρηση στο app του ΗΡΩΝ καθε μηνα. Λαμβανω email καθε μηνα απο αυτους που μου λεει « ως ταδε ημερομηνια καταχωρειστε την ενδειξη του μετρητη». Ειναι προφανες οτι εναντι λογαριασμοι με υποθετικες καταναλωσεις ενω οι τιμες της κιλοβατωρας εχουν τετοιες διακυμανσεις μηνα προς μηνα εξυπηρετουν την εταιρεια. Μιλαμε για 192 ευρω λογαριασμο ενω η καταναλωση αυτη την περιοδο ηταν 123 κιλοβατωρες. Λιγη αιδως δε βλαφτει.

Ειμαι στον Ηρων χρονια.

άλλο σου λέει , αν δεν λαμβάνει η εταιρία  υπόψιν τη μέτρηση που δίνεις, τότε να δίνεις μέσω ΔΕΔΔΗΕ (ανα δίμηνο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...