Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, antykaps είπε

Τι λες ?να το τρέξω παράλληλα ή να περιμενω απάντηση απο Ηρων ?

θεωρητικά περιμένεις 10 εργάσιμες μέρες , τέλος της εβδομάδας άνοιξε αίτημα στο myrae αν σε πιέζει ο χρόνος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

θεωρητικά περιμένεις 10 εργάσιμες μέρες , τέλος της εβδομάδας άνοιξε αίτημα στο myrae αν σε πιέζει ο χρόνος

Σε ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akaloith@antykaps

Έστειλα κι εγώ στον ΗΡΩΝ, ώστε να έχω απάντηση (ή καθόλου απάντηση), ώστε αν δε πάρω λογαριασμό μέχρι 31/10... να ανοίξω αίτημα στη ΡΑΕ. Προσοχή ο ΗΡΩΝ έχει την τάση να παίρνει τηλέφωνο για να διευθετήσει τα αιτήματα μέσω ΡΑΕ, κι αν υπάρχει συμφωνία γράφει ένα τυπικό κείμενο ότι λύθηκε το ζήτημα. Μη σας πιάσουν απροετοίμαστους και σαν πούνε ότι "θα εκδωθεί λογαριασμό σύντομα" ή "υπήρχε συστεμικό πρόβλημα" κλπ... θα τους πείτε ότι δεν κλείνετε το αίτημα αν δεν εκδωθεί λογαριασμός κι ότι περιμένετε να εκδωθεί άμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, antykaps είπε

Εστειλα  email|
Τους υπενθυμισα οτι στην ιστοσελίδα τους https://www.heron.gr/faq/  αναφέρει λογαριασμό κάθε μήνα ..
Αν δεν να αταποκριθουν στο αιτημα μου τι κανω ?
 

image.png.35942dc6ac849a2af867cc58d703895f.png

Έχουμε ακριβώς ίδια ημερομηνία έναρξης εκπροσώπησης. 
τους έστειλα mail ότι παραβιάζεται ο όρος περί μηνιαίας τιμολόγησης και πως θα αλλάξει κάποιος πάροχο αν θελήσει μέσα στο μήνα. 
Με πήρε τηλ μια τυπισσα και μου λέγε ότι κατ εξαίρεση ο πρώτος λογαριασμός εκδίδεται σε 2+ μήνες και ότι αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα τους εξηγήσω ότι δεν έχω ακόμα λογαριασμό κλπ αερολογίες. 
την έκοψα με τα πολλά λέγοντας της ότι θέλω γραπτή απάντηση για το πως αντιμετωπίζεται το συγκεκριμένο ζήτημα. 
Το συμπέρασμα είναι ότι πριν τα μέσα Νοεμβρίου δε θα δούμε ούτε έναντι ούτε τίποτα. 
Περιμένω την απάντηση τους και μετά έφυγα για my.rae. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Γιατί έχετε βαλθεί όλοι να βγάζετε μηνιαίους λογαριασμούς; Το βλέπω 3 σελίδες τώρα και μου έχει δημιουργηθεί απορία.

11.jpg.399661a3ca91866f87fe9f0035375b22.jpg

 

Οι αρχικές τιμές του ΗΡΩΝ είναι υψηλές και η συνέπεια θα μπει στο 2ο λογαριασμό... οπότε ο 1ος λογαριασμός θα είναι φουσκωμένος αν περιλαμβάνει 2-3-4 μήνες.

Επίσης αν θέλουμε να πάμε αλλού τον άλλο μήνα... το να έχουμε λογαριασμό διευκολύνει τα πράγματα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ekechagi είπε

Γιατί έχετε βαλθεί όλοι να βγάζετε μηνιαίους λογαριασμούς; Το βλέπω 3 σελίδες τώρα και μου έχει δημιουργηθεί απορία.

εαν ο μηνας που πέρασε έχει χαμηλότερη τιμή απο τον επόμενο, φουσκώνεις πολύ τον τρέχων και στον επόμενο γράφεις τις μισές KWh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, geodimis είπε


Με πήρε τηλ μια τυπισσα και μου λέγε ότι κατ εξαίρεση ο πρώτος λογαριασμός εκδίδεται σε 2+ μήνες
την έκοψα με τα πολλά λέγοντας της ότι θέλω γραπτή απάντηση για το πως αντιμετωπίζεται το συγκεκριμένο ζήτημα. 

Αν έχεις κρατήσει τα στοιχεία της και την ημερομηνία / ώρα που σε κάλεσε... δε χρειάζεται να περιμένεις γραπτή απαντηση μέσω του ΗΡΩΝ. Πας ΡΑΕ κατευθείαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

11.jpg.399661a3ca91866f87fe9f0035375b22.jpg

 

Οι αρχικές τιμές του ΗΡΩΝ είναι υψηλές και η συνέπεια θα μπει στο 2ο λογαριασμό... οπότε ο 1ος λογαριασμός θα είναι φουσκωμένος αν περιλαμβάνει 2-3-4 μήνες.

Επίσης αν θέλουμε να πάμε αλλού τον άλλο μήνα... το να έχουμε λογαριασμό διευκολύνει τα πράγματα.

 

Πιθανότατα ο 1ος λογαριασμός δεν θα περιλάμβανει πάνω από 1-1,5μηνα ακόμα κι αν εκδοθεί 2-2,5 μήνες μετά την εκπροσώπηση.

Θυμαμαι κι από παλιότερες εκπροσωπήσεις του ΗΡΩΝΑ έβγαινε λογαριασμός μέσα Δεκέμβρη πχ και αφορούσε όλο τον Οκτώβρη. 
Για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα επειδή ο ΗΡΩΝ άργησε να κάνει τη μεταφορά κανονικά η κατανάλωση είναι από 23/8 αλλά στο σύστημα φαίνεται να είναι από 14/9. Άρα για τις 564kwh θα έχω μια ωραιότατη κλιμακωτή επιδότηση για τις 4 μέρες του Οκτωβρίου και κλιμακωτές ρυθμιζόμενες. Χαλάλι οι χαμηλότερες τιμές (για Σεπτέμβριο υπολόγισα 68 ευρώ κέρδος και για Οκτώβριο 20 ευρώ κέρδος).

Spoiler

πάντως δεν τρώει μόνο ο ΗΡΩΝ την έκπτωση συνέπειας στον τελικό. ο τελικός της ΔΕΗ που ήταν ο επόμενος μετά τον εκκαθαριστικό δεν είχε την έκπτωση συνέπειας του εκκαθαριστικού.

 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dasnowy είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

πάντως δεν τρώει μόνο ο ΗΡΩΝ την έκπτωση συνέπειας στον τελικό. ο τελικός της ΔΕΗ που ήταν ο επόμενος μετά τον εκκαθαριστικό δεν είχε την έκπτωση συνέπειας του εκκαθαριστικού.

...δεν είναι το θέμα απλώς να τρώει την συνέπεια ο πάροχος, αλλά και τί κάνει όταν του το λες : αν το τονίσεις και σου πουν "...α ναι, οκ, θα βγάλουμε έκτακτο", όλα καλά (ΔΕΗ πιθανώς). Ή αν σου πουν "μα δεν θα βγει άλλος λογαριασμός" και τους δώσεις ΡΑΕ και μετά σου πουν "καλά μωρέ, πώς κάνεις έτσι" και βγάλουν τον έκτακτο, πάλι "όλα καλά" (Ήρωνας και νομίζω και Ελίν). Τα,,,,κακά αρχίζουν αν ούτε και τότε ιδρώσει τ' αυτί....(ΕΛΠΕ και νομίζω NRG ή/και Ζενίθ...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να μη κουραζεστε με τη ραε σας γραφω τα δικα μου:
στελνω:
10/8 πηγα στον ηρωνα. τελος αυγουστου κατεθεσα τις kwh μεσω της σελιδας του
ο παροχος εχει την υποχρεωση να εκδιδει ΜΗΝΙΑΙΟΥΣ λογαριασμους απο τη ραε
οποτε περιμενω αμεσα το λογαριασμο ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ και μονο
και αυτο διοτι πλεον καθε μηνας εχει τη δικη του χρεωση kwh και κυριως το συστημα συνεπειας του ηρωνα θα μου χρεωσει στο πρωτο λογαριασμο ΑΣΥΝΕΠΗ τη καταναλωση μου και θα μου επιστρεψει στον επομενο την εκπτωση. προφανως δεν θελω να χρεωθω 2 μηνες ασυνεπεις και να περιμενω ... να παρω την συνεπεια στους επομενους. οποτε ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΜΕΣΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ

παιρνω: (29/9)
Καλημέρα σας,
Σε συνέχεια του αιτήματος του κυρίου ..... αναφορικά με την υπ' αριθμόν ..... παροχή και της απάντησης μας στο Α/Α αιτήματος ..... , σας ενημερώνουμε ακολούθως :
Αναμένεται η έκδοση του πρώτου λογαριασμού για την παροχή.
Η εκπροσώπηση από την Εταιρεία μας ξεκίνησε στις 10/08/2022 .
Κάθε μήνα ανακοινώνονται μέσω της ιστοσελίδας μας οι τιμές που θα ισχύουν για τον επόμενο ενώ για τους λογαριασμούς που αφορούν κατανάλωση που αφορά και διαφορετικούς ημερολογιακούς μήνες διευκρινίζεται στη Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας Ειδικοί Οροι Ε3.3 πως :
'∆ιευκρινίζεται ότι σε περίπτωση που το χρονικό διάστηµα κατανάλωσης εκάστου Λογαριασµού του Πελάτη περιλαµβάνει περισσότερους του ενός (1) ηµερολογιακούς µήνες, η συνολική κατανάλωση της Παροχής του Πελάτη, όπως αυτή θα αποτυπώνεται στον αντίστοιχο Λογαριασµό, θα κατανέµεται ανά ηµερολογιακό µήνα, υπολογιζόµενου αναλογικά των ηµερών του κάθε µήνα εφαρµογής (Αρχή Αναλογικότητας Ηµερών).'
Εξ αυτού προκύπτει πως η κατανάλωση του εκάστοτε λογαριασμού ενδέχεται να αφορά διαστήματα διάφορα του ημερολογιακού μηνός.
Ο κύριος ..... θα ενημερωθεί για την έκδοση του λογαριασμού του ενώ παραμένουμε στη διάθεση του για επεξήγηση του εντύπου όταν αυτό είναι διαθέσιμο.
Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία. 

και ειμαι σχεδον 95% σιγουρος θα παρετε αντιστοιχη απαντηση :P
τηλεφωνικα φαινονται μια χαρα συζητησιμοι αλλα να εχεις ενα λογαριασμο στο χερι σου για αρχη, πριν δε κανεις τιποτα

το ξαναπιεσα ΚΑΙ νωριτερα μεσω ραε να βγει λογαριασμος, και πηρα μια αντιστοιχη γενικη απαντηση.
ομως παραδεχομαι οτι με ειχαν ειδοποιησει για το 2μηνο του πρωτου λογαριασμου οποτε το καταπινω και προχωρω. δηλωσα τις kwh καθε μηνα οπως ηθελα και "ελπιζω" να μπουν οι λιγοτεροι δυνατοι "ασυνεπεις" μηνες στο 1ο λογαριασμο. τελος ειμαι 64 μερες μετα την αλλαγη εταιρειας και "φανταζομαι" αυτη τη βδομαδα θα βγει ο περιβοητος πρωτος λογαριασμος
 

συμπερασμα ΕΓΩ δε γλιτωσα το 2μηνο ουτε μεσω ραε ουτε απο τηλεφωνα
προσπαθηστε το, πιο πιθανο το timming ΑΝ σας κατσει παρα οι φωνες και απειλες μεσω ραε. αλλιως καταπιειτε το, σεβαστειτε το οτι σας το ειπαν
και αφηστε τους να βγαλουν το λογαριασμο μου 😛

αναμεινατε στην οθονη σας :P

 

edit:
αντε και επειδη βαριεμαι εστειλα και νεα απαντηση: 12/10

απο τις 29/9 με διαβεβαιωνατε οτι ο λογαριαασμος μου ειναι προς εκδοση
περασαν οι 2 μηνες και ακομα περιμενω....
η καθυστερηση των 2 μηνων ειναι δικη σας υπαιτιοτητα  οποτε το να μου χρεωσετε παραπανω μηνες στο πρωτο λογαριασμο δεν ειναι δικο μου φταιξιμο ή δικη μου ασυνεπεια αλλα ΔΙΚΗ σας. μην περιμενετε να με χρεωσετε λοιπον παραπανω μηνες ασυνεπεις με παραπανω χρεωση ενω ΕΣΕΙΣ καθυστερειτε το λογαριασμο

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μιλησα με ΡΑΕ για ελπεντισον και μου ειπαν οτι το χουν δει αυτο που εχει κανει και περιμενουν εξηγησεις η ΡΑΕ απο ελπεντισον για αυτο το θεμα γιατι εχουν γεμισει καταγελειες.. μακαρι μπας βγει ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...