Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε θα παρουμε ποτε ηρων λογαριασμο :P
10/8 μπηκα
κατεθεσα kwh και αυγουστο και σεπτεμβρη
still nothing
το μονο που με καιει ειναι να μη χωσουν μπολικους μηνες στο πρωτο λογαριασμο και θεωρουνται "ασυνεπεις"

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα,ειδα κατι παρομοιο εγινε κ σε ενα παιδι πιο πανω...
Ειναι δυνατον να του εχουν χρεωσει 1,15€ την KWH τον σεπτεμβριο κ 1€ την KWH τον αυγουστο???παμε καλα?
Ειναι λογαριασμος ενος φιλου κ τα εχει παιξει,τι μπορει να κανει?και αν μπορει να κανει αξιζει η προσπαθεια θα κερδισει κατι η θα χασει τον καιρο του και θα χαθει στην γραφειοκρατια?

image.png.51998f2f0a4c8cbc40c13be4dbf15d31.png

image.png.f93399a9925b3aa5e546639175d05753.png

Τι θα πει επιπλεον για το διαστημα 1/4 εως 1/8...εως τοτε πληρωνες κανονικα την ρητρα σε καθε μηνα...???δεν βγαζω ακρη!image.png.cddd1d0d2906c6e9807ec1238bdb50c5.png

Επεξ/σία από akiskar123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο post η οικογένεια μου έχει 2 σπίτια με μικρή κατανάλωση στην ELPEDISON (εξυπνάδα των δικών μου που επηρεάστηκαν από τρίτους). Πήρα τον εκκαθαριστικό για το 1ο τώρα και έχει χρέωση αναδρομική από 1/4-1/8 που βλέπω ότι αναφέρουν και οι άλλοι. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Τι συμβουλεύτε να κάνω, με δεδομένο ότι η ημερομηνία πληρωμής είναι 31/10.

α. Να αλλάξω πάροχο άμεσα ή να περιμένω τέλος μήνα ώστε να αρχίσει ο νέος από 1/11. Η φυσική μου τάση είναι να το κάνω άμεσα καθώς το δούλεμα είναι χοντρο.

β. Το οφειλόμενο ποσό είναι μικρότερο από την εγγύηση που έχουν. Είναι προτιμότερο να πληρώσω και μετά να περιμένω τι θα γίνει με την τελική εκκαθάριση και την εγγύηση ή να αφήσω να συμψηφίσουν την εγγύηση και μετά την τελική εκκαθάριση και να δω τι είναι να παίρνω/παίρνουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akaloith είπε

δε θα παρουμε ποτε ηρων λογαριασμο :P
10/8 μπηκα
κατεθεσα kwh και αυγουστο και σεπτεμβρη
still nothing
το μονο που με καιει ειναι να μη χωσουν μπολικους μηνες στο πρωτο λογαριασμο και θεωρουνται "ασυνεπεις"

Ας το ξαναπούμε άλλη μια φορά, ο Ήρων απλά δεν έχει λογιστήριο...

 

Επεξ/σία από darkmatinee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vNeverMore είπε

image.png.f2c6f5bf11d05c154243cfc4b209c4d1.png

 

μια από τα ίδια, σε προσπάθεια μου να καταλάβω τι έχουν κάνει μου είπε  

image.png.f706d99654dd8013dea6bb0c0ea9faf9.png

Μάλλον, ήρθε η ώρα για αλλαγή, και κακώς που δεν το έκανα όταν έπρεπε

 

2 ώρες πριν, akiskar123 είπε

Παιδια καλησπερα,ειδα κατι παρομοιο εγινε κ σε ενα παιδι πιο πανω...
Ειναι δυνατον να του εχουν χρεωσει 1,15€ την KWH τον σεπτεμβριο κ 1€ την KWH τον αυγουστο???παμε καλα?
Ειναι λογαριασμος ενος φιλου κ τα εχει παιξει,τι μπορει να κανει?και αν μπορει να κανει αξιζει η προσπαθεια θα κερδισει κατι η θα χασει τον καιρο του και θα χαθει στην γραφειοκρατια?

image.png.51998f2f0a4c8cbc40c13be4dbf15d31.png

image.png.f93399a9925b3aa5e546639175d05753.png

Τι θα πει επιπλεον για το διαστημα 1/4 εως 1/8...εως τοτε πληρωνες κανονικα την ρητρα σε καθε μηνα...???δεν βγαζω ακρη!image.png.cddd1d0d2906c6e9807ec1238bdb50c5.png

 

1 ώρα πριν, nova_centurion είπε

Καλησπέρα

όπως είχα γράψει και σε προηγούμενο post η οικογένεια μου έχει 2 σπίτια με μικρή κατανάλωση στην ELPEDISON (εξυπνάδα των δικών μου που επηρεάστηκαν από τρίτους). Πήρα τον εκκαθαριστικό για το 1ο τώρα και έχει χρέωση αναδρομική από 1/4-1/8 που βλέπω ότι αναφέρουν και οι άλλοι. 

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Τι συμβουλεύτε να κάνω, με δεδομένο ότι η ημερομηνία πληρωμής είναι 31/10.

α. Να αλλάξω πάροχο άμεσα ή να περιμένω τέλος μήνα ώστε να αρχίσει ο νέος από 1/11. Η φυσική μου τάση είναι να το κάνω άμεσα καθώς το δούλεμα είναι χοντρο.

β. Το οφειλόμενο ποσό είναι μικρότερο από την εγγύηση που έχουν. Είναι προτιμότερο να πληρώσω και μετά να περιμένω τι θα γίνει με την τελική εκκαθάριση και την εγγύηση ή να αφήσω να συμψηφίσουν την εγγύηση και μετά την τελική εκκαθάριση και να δω τι είναι να παίρνω/παίρνουν; 

Στην προηγούμενη μόλις σελίδα ο κοράκιος αναφέρει τί ΜΠΟΡΕΙΤΕ να κάνετε σαν διαδικασία, μπας και (εγώ φρονώ πως αδίκως θα παιδευτείτε αναφορικά με τα λεφτά, αλλά ακόμη και την διαδικασία να κάνετε, έχει κι αυτό το νόημά του: όσο περισσότεροι τους "τρώγονται", τόσο ίσως "ενοχληθεί" η ΡΑΕ. Που δεν το κόβω, αλλά.)

@ nova_centurion: απλά φύγε τρέχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, washcloud είπε

Στην προηγούμενη μόλις σελίδα ο κοράκιος αναφέρει τί ΜΠΟΡΕΙΤΕ να κάνετε σαν διαδικασία, μπας και (εγώ φρονώ πως αδίκως θα παιδευτείτε αναφορικά με τα λεφτά, αλλά ακόμη και την διαδικασία να κάνετε, έχει κι αυτό το νόημά του: όσο περισσότεροι τους "τρώγονται", τόσο ίσως "ενοχληθεί" η ΡΑΕ. Που δεν το κόβω, αλλά.)

@ nova_centurion: απλά φύγε τρέχοντας.

Εχω αποφασίσει να μην ασχοληθώ μαζί τους καθώς αυτοί είναι στημένοι για να τα παίρνουν από εμάς και το ποσό που έχω να πληρώσω είναι μικρό. Απλά θα φύγω και φυσικά δεν θα ξαναδούν την οικογένεια μου στον αιώνα.

Για τα διαδικαστικά ρώτησα και κυρίως αν θα πρέπει να αφήσω να συμωηφίζουν την εγγύηση (που υπερκαλύπτει το ποσό οφειλής)  ή πρώτα να πληρώσω και μετά να περιμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερομηνία εκπροσωπησης στον Ηρων 30/08/2022
Δεν εχει ερθει ακομη εναντι λογαρισμός
Γνωρίζετε ποτε μπορει να ερθει ?
Οταν εκανα αλαγή μου ειπαν σε 40 ημέρες .. αλλα ακομη τιποτα
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, antykaps είπε

Ημερομηνία εκπροσωπησης στον Ηρων 30/08/2022
Δεν εχει ερθει ακομη εναντι λογαρισμός
Γνωρίζετε ποτε μπορει να ερθει ?
Οταν εκανα αλαγή μου ειπαν σε 40 ημέρες .. αλλα ακομη τιποτα
 

σε άλλους είπαν στο δίμηνο ο 1ος λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

σε άλλους είπαν στο δίμηνο ο 1ος λογαριασμός

Υπάρχει τρόπος να πιέσω την έκδοση του λογαριασμού.. το χραιζομαι άμεσα ώς αποδεικτκό στοιχείο μονιμης κατοικιας για την μεταγραφή του παιδιού μου στο Πανεπιστήμιο
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antykaps είπε

Υπάρχει τρόπος να πιέσω την έκδοση του λογαριασμού.. το χραιζομαι άμεσα ώς αποδεικτκό στοιχείο μονιμης κατοικιας για την μεταγραφή του παιδιού μου στο Πανεπιστήμιο

άμεσα και Ηρών , δε συμβαδίζουν

στείλε email να εκδώσουν τουλάχιστον έναν έναντι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

 

 

Στην προηγούμενη μόλις σελίδα ο κοράκιος αναφέρει τί ΜΠΟΡΕΙΤΕ να κάνετε σαν διαδικασία, μπας και (εγώ φρονώ πως αδίκως θα παιδευτείτε αναφορικά με τα λεφτά, αλλά ακόμη και την διαδικασία να κάνετε, έχει κι αυτό το νόημά του: όσο περισσότεροι τους "τρώγονται", τόσο ίσως "ενοχληθεί" η ΡΑΕ. Που δεν το κόβω, αλλά.)

@ nova_centurion: απλά φύγε τρέχοντας.

Spoiler

Ευχαριστω man...θα το μεταφερω στον φιλο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

στείλε email να εκδώσουν τουλάχιστον έναν έναντι

Εστειλα  email|
Τους υπενθυμισα οτι στην ιστοσελίδα τους https://www.heron.gr/faq/  αναφέρει λογαριασμό κάθε μήνα ..
Αν δεν να αταποκριθουν στο αιτημα μου τι κανω ?
 

image.png.35942dc6ac849a2af867cc58d703895f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, antykaps είπε

Εστειλα  email|
Τους υπενθυμισα οτι στην ιστοσελίδα τους https://www.heron.gr/faq/  αναφέρει λογαριασμό κάθε μήνα ..
Αν δεν να αταποκριθουν στο αιτημα μου τι κανω ?
 

image.png.35942dc6ac849a2af867cc58d703895f.png

πας μέσω myrae αναγκαστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nova_centurion είπε

Για τα διαδικαστικά ρώτησα και κυρίως αν θα πρέπει να αφήσω να συμωηφίζουν την εγγύηση (που υπερκαλύπτει το ποσό οφειλής)  ή πρώτα να πληρώσω και μετά να περιμένω.

....γι' αυτό κι εγώ σου είπα "απλά φύγε τρέχοντας" (καθώς κάθε στιγμή παραμονής σε αυτούς τους !$@&%@$! είναι κόστος και πιθανώς να βρουν την,,,επόμενη έστω στιγμή κάτι να σου κοτσάρουν. Άρα μια ώρα αρχύτερα γίνε Λούης). Η απάντηση εμπεριέχει και την σκέψη περί μικρής οφειλής vs εγγυήσεως : "ιδανικά" καλύτερα να το κάνεις όπως το σκέφτηκες, διότι αν αρχίσουν τις κωλοτούμπες ίσως "τυραννιστείς" λίγο για να πάρεις πίσω την εγγύηση - από την άλλη ΟΣΟ ΜΕΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ, είναι σαν να βαδίζεις σε ναρκοπέδιο. Συνεπώς : ΦΥΓΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ (...προς τα πίσω, γιατί αν τρέξεις ΠΡΟΣ το ναρκοπέδιο,,,,,,,,😛). Σούμα : πλήρωσε άμεσα/φύγε άμεσα (γνώμη μου: για ΔΕΗ), και τα της εγγυήσεως άσε να δεις πώς θα τα χειριστούν (αν δηλαδή θα βγάλουν έκτακτο πιστωτικό, ή αν θα κάνουν τα κορόιδα και θα πρέπει ν' αρχίσεις τις "αμφισβητήσεις" και τις καταγγελίες σε ΡΑΕ, ή αν "απλά" θα σου ψήσουν το ψάρι στα χείλη ώστε να σου καταβάλλουν σε ΙΒΑΝ που θα τους δώσεις, αυτά που θα σου χρωστάνε).

(...είπα κι εγώ ν' αγιάσω μια φορά με μονόσειρο ποστ να χαρεί κι ο HERTHAN, αλλά δεν μ' άφησες...:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...