Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kaktos77 είπε

Και στο τηλέφωνο, όταν είχα πάρει να δω αν έγινε η μετακίνηση μου στον Ήρωνα αυτό μου απάντησαν. Ότι κατ' εξαίρεση ο 1ος λογαριασμός έρχεται μετά το δίμηνο...

Ναι είδαμε και τους επόμενους όταν ξανά ήμασταν εκεί... κάπου είχε παρατεθεί με φωτογραφία νομιζω το σημείο της σύμβασης που αναφέρει μηνιαία τιμολόγηση. Το έχουμε πρόχειρο να το βάλω σε ένα my.rae?

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@geodimis @kaktos77 Eίχατε δώσει ένδειξη το περασμένο μήνα και δε βγήκε λογαριασμός;

Εμένα ξεκίνησε εκπροσώπηση 21/9, έδωσα ένδειξη σήμερα... πιστεύω τέλος του μήνα θα βγει λογαριασμός. Για έναντι κατ'εκτίμηση όντως καθυστερούν 2+ μήνες... αλλά αν έχουν ένδειξη δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μη βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@geodimis @kaktos77 Eίχατε δώσει ένδειξη το περασμένο μήνα και δε βγήκε λογαριασμός;

Εμένα ξεκίνησε εκπροσώπηση 21/9, έδωσα ένδειξη σήμερα... πιστεύω τέλος του μήνα θα βγει λογαριασμός. Για έναντι κατ'εκτίμηση όντως καθυστερούν 2+ μήνες... αλλά αν έχουν ένδειξη δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μη βγει.

Εγώ δεν έδωσα ένδειξη, απλώς πήρα να ενημερωθώ για το πότε εκδίδεται λογαριασμός και τι γίνεται με την εγγύηση και την πάγια εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

@geodimis @kaktos77 Eίχατε δώσει ένδειξη το περασμένο μήνα και δε βγήκε λογαριασμός;

Εμένα ξεκίνησε εκπροσώπηση 21/9, έδωσα ένδειξη σήμερα... πιστεύω τέλος του μήνα θα βγει λογαριασμός. Για έναντι κατ'εκτίμηση όντως καθυστερούν 2+ μήνες... αλλά αν έχουν ένδειξη δε καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μη βγει.

Ναι έδωσα ένδειξη κανονικότατα. Και προσωπικά δεν θα μου κάνει καμμία εντύπωση ότι θα βγει αρχές Νοέμβρη 1ος λογαριασμός εκπροσώπησης από 30/8 και δε θα περιλαμβάνει ούτε καν τον..Οκτώβρη! Εδώ είμαστε μακάρι να διαψευστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικόνα2.png

Εικόνα1 (3).png

Καλησπέρα.

 

Από κινητό και μάλλον τα μπέρδεψα.

 

Παρέθεσα τον πρώτο λογαριασμό που μου ήρθε από we, με δικές μου ενδείξεις.

Βλέπετε κάτι περίεργο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Ναι έδωσα ένδειξη κανονικότατα. Και προσωπικά δεν θα μου κάνει καμμία εντύπωση ότι θα βγει αρχές Νοέμβρη 1ος λογαριασμός εκπροσώπησης από 30/8 και δε θα περιλαμβάνει ούτε καν τον..Οκτώβρη! Εδώ είμαστε μακάρι να διαψευστώ..

Πότε έδωσες ένδειξη, θυμάσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ο Ηρωνας μου στελνει για Ιουνιο-Ιουλιο εναντι απο 55 ευρω😄, ενω η προβλεψη μηνιαιας καταναλωσης ειναι 315 και 108 νυχτα, που θα πρεπε να ναι τουλαχιστον 90 το μηνα με το παλιο προγραμμα που ειχα..Να υποθεσω κρατανε να χρεωσουν τις πιο πολλες κιλοβατωρες απο 01/08 με τη νεα τιμολογηση;; Προσωπικα μεχρι στιγμης δεν με ενοχλει η καθυστερημενη περιοδος τιμολογησης, γιατι απ οτι εχω καταλαβει το κανουν σε ολους..

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/10/2022 at 14:00, dimips said:

Καλησπέρα.

Μόλις μίλησα με ζενίθ στην οποία είχα ετήσιο συμβόλαιο με σταθερά 40ε το μηνα ρεύμα και 25 αέριο, το οποίο σήμερα έληξε. (Μεγαλο κριμα στην τσέπη)

Μου είπε πως με συνεχίζουν αυτόματα στα power home basic για ρευμα, και στο gas home plus χωρίς τα 99ε συνδρομή του νέου 24μηνου συμβολαίου απ τη στιγμή που συνεχίζουμε απο μη εμπορικά διαθέσιμο πλέον συμβόλαιο.

Δεν μου είπαν ότι χρειάζεται να υπογράψω κάτι. Να τους εμπιστευτώ ή να πάω να κάνω συμβόλαιο. Έχετε παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ 

Καλησπέρα και πάλι.

Ειπα στη Ζενίθ οτι δεν με συμφέρει κάποιο πρόγραμμα της, και σήμερα με κάλεσε και μου είπε να συνεχίσω αυτο το συμβόλαιο που είχα εως το Δεκέμβριο και βλέπουμε.

Το συμβόλαιο είναι 25 ευρώ το μήνα αέριο και 42 ηλεκτρικό με πάγια εντολή. Οι τιμές ειναι σταθερές. Για το ηλεκτρικό είναι 0.09 €/kwh. Για το αέριο είναι 0.04 €/kwh.

Αυτη τη στιγμή λόγω τών χαμηλών καταναλώσεων μου χρωστάνε συνολικά 400 ευρώ βάσει και τών πιο πρόσφατων εκκαθαριστικών. Όταν τους είπα να κόψω την πάγια εντολή και να τρώω το υπόλοιπο μου είπαν δε γίνεται είναι προαπαιτούμενο. Εγώ υπέγραψα ότι στο τέλος του συμβολαίου θα γίνει εκκαθάριση. Τώρα μου είπαν συνεχίζει ως έχει αλλά δεν μου δίνουν κάτι γραπτώς.

Από την εμπειρία σας Υπάρχει περίπτωση να τα χάσω αυτά τα λεφτά; Αρκετά καχύποπτος αλλά όποτε περνάω έξω από κάποιο κατάστημα παρόχου όλο φασαρίες έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, dimips είπε

μου είπε να συνεχίσω αυτο το συμβόλαιο που είχα εως το Δεκέμβριο και βλέπουμε.

Το συμβόλαιο είναι 25 ευρώ το μήνα αέριο και 42 ηλεκτρικό με πάγια εντολή. Οι τιμές ειναι σταθερές. Για το ηλεκτρικό είναι 0.09 €/kwh. Για το αέριο είναι 0.04 €/kwh.

άρα έχεις 42€/μήνα να κάψεις 42/0,09=466kw ? ποια η χρέωση αν ξεπεράσεις τα kw ?

31 λεπτά πριν, dimips είπε

Αυτη τη στιγμή λόγω τών χαμηλών καταναλώσεων μου χρωστάνε συνολικά 400 ευρώ βάσει και τών πιο πρόσφατων εκκαθαριστικών. Όταν τους είπα να κόψω την πάγια εντολή και να τρώω το υπόλοιπο μου είπαν δε γίνεται είναι προαπαιτούμενο. Εγώ υπέγραψα ότι στο τέλος του συμβολαίου θα γίνει εκκαθάριση.

σε ποιο πρόγραμμα ήσουν ? μπορείς να το βρεις online και τους όρους ?

31 λεπτά πριν, dimips είπε

Τώρα μου είπαν συνεχίζει ως έχει αλλά δεν μου δίνουν κάτι γραπτώς.

μόνο γραπτώς , απο τη στιγμή που αρνούνται καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά

________________

για το αέριο σου απάντησα εκεί

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, teodgeor είπε

Θυμηστε μου λίγο, η αναπροσαρμογη χρέωση προμήθειας τι είναι;

Αναφορά σε κείμενο

Η ρητρα αναπροσαρμογής ουσιαστικά είναι επιπλέον χρέωση που εφαρμόζεται στην αρχική τιμή κιλοβατώρας και εξαρτάται απο τη χοντρική ρεύματος που αγοράζει ο προμηθευτής . Αν αγοράζει ρεύμα ακριβότερα τότε μετακυλά το κόστος (παραπάνω χρέωση ) στον καταναλωτή .
Ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας αναπροσαρμογής συνήθως είναι κρυμμένος στους γενικούς όρους του προγράμματος

είχες την διαφημιζόμενη-παραπλανητική τιμή ,συν τη ρήτρα παλιά

απο 1/8/22 ενσωματώθηκε στη βασική χρέωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχυει ακόμη; μου ηρθε αυτος ο τελικος απο εελπεντισον

 

Ειναι λογικος λογαριασμος για 20 μερες

20221010_234201.jpg

20221010_234422.jpg

Επεξ/σία από teodgeor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Ισχυει ακόμη; μου ηρθε αυτος ο τελικος απο εελπεντισον

ναι για την ελπέδισον συγκεκριμένα και πληρώνεις ρήτρα του Ιουλίου . Έκανε νέα πρωτοτυπία αφαίμαξης ....

βέβαια και τον Ιούλιο πλήρωσες ρήτρα , αλλά θα σου πούνε μάλλον οτι ήταν αναδρομική παλιότερη 😛

έχει χιλιοαναφερθεί η συγκεκριμένη περίπτωση και απορώ που κάποιοι κάθεστε στη χειρότερη εταιρία ακόμα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι για την ελπέδισον συγκεκριμένα και πληρώνεις ρήτρα του Ιουλίου . Έκανε νέα πρωτοτυπία αφαίμαξης ....

βέβαια και τον Ιούλιο πλήρωσες ρήτρα , αλλά θα σου πούνε μάλλον οτι ήταν αναδρομική παλιότερη 😛

έχει χιλιοαναφερθεί η συγκεκριμένη περίπτωση και απορώ που κάποιοι κάθεστε στη χειρότερη εταιρία ακόμα ....

Ναι εννοειται οτι πληρώναμε ρητρα κάθε μηνα. Μπορω να κάνω κάτι; η τζάμπα θα τους παιρνω τηλέφωνα. Εχει καταφερει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, korakios said:

άρα έχεις 42€/μήνα να κάψεις 42/0,09=466kw ? ποια η χρέωση αν ξεπεράσεις τα kw ?

σε ποιο πρόγραμμα ήσουν ? μπορείς να το βρεις online και τους όρους ?

μόνο γραπτώς , απο τη στιγμή που αρνούνται καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά

________________

για το αέριο σου απάντησα εκεί

Το πρόγραμμα ήταν το power home pack.

Παραθέτω παρακάτω όρους και χρεώσεις. Το γραπτώς μάλλον το αποφεύγουν για να μπορούν να το κόψουν ή να το συνεχίζουν μέχρις ότου τους συμφέρει.

Spoiler

Screenshot_20221011-000313.png.d9269e85d50634445a7b067ba75471a3.pngScreenshot_20221011-000355.png.fca2841c870ea8e6efe9e445b82e13ca.png

 

Επεξ/σία από dimips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...