Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, teo lilio είπε

Εγώ είμαι άσχετος γι αυτό μπήκα εδώ μέσα μήπως βγάλω μια άκρη, εσείς που ασχολείστε και τρώτε ώρες αυτή την στιγμή ποια είναι η καλύτερη λύση για οικιακό με χαμηλή κατανάλωση? 

...μα "το βλέπουμε" ότι "δεν ξέρεις πολλά". "Κακό δεν είναι" (εννοώ δεν θα σε πάει κανείς "για,,,κρέμασμα" επειδή δεν ξέρεις), αλλά φρόντισε να ενημερωθείς από εδώ και πέρα έστω (πχ διαβάζοντας τα σχετικά θρεντ - πέρα από τις ερωτήσεις που θα κάνεις), γιατί όποιος μείνει ανενημέρωτος στα του ρεύματος από εδώ και πέρα, θα,,,,κρεμαστεί από μόνος του κάποια στιγμή....

Κατά τ' άλλα ακολούθα τις οδηγίες του Κοράκιου. Από εμένα, ένας γενικός τυφλοσούρτης είναι "πας ΔΕΗ (στο Γ1) και ΔΕΝ ασχολείσαι άλλο (πια) με εναλλακτικούς, καθώς δεν έχουν ιδιαίτερο χαΐρι (πια)". Παρακολουθείς όμως τις εξελίξεις (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τις τιμές στις 20 του κάθε μήνα που θ' ανακοινώνονται - ακόμα και σε διάφορα ειδησεογραφικά σάιτ), ιδανικά από εδώ μέσα (μπαίνε έστω κάθε Σ/Κ και διάβαζε τί έχει γραφτεί έστω στις τελευταίες 5-10 σελίδες). Κι από εκεί και πέρα, σταυρώνεις τα δάχτυλα α) να μην ανέβει σε απλησίαστα ύψη η τιμή της χονδρικής στα χρηματιστήρια ενέργειας (...που ΘΑ γίνει....)  β) σταυρώνεις τα δάχτυλα και προσεύχεσαι στον Άγιο Τσουρουφλίζιο (προστάτη των ρευματοκαταναλωτών) να μην σταματήσουν/μειωθούν οι κρατικές επιδοτήσεις (...πράγμα που επίσης ΘΑ γίνει....) γ) φροντίζεις από τώρα να μάθεις να μειώνεις τις καταναλώσεις σου στο ΕΛΑΧΙΣΤΟ δυνατό (για να μη σου έρθει απότομο αν η κιλοβατώρα πάει 1€+ και ταυτόχρονα "περιοριστούν οι δημοσιονομικές δυνατότητες για επιδοτήσεις") δ) αν δεν έχεις νυχτερινό και είναι δικό σου το σπίτι (ή θα μείνεις έστω ένα χρόνο ακόμα) και η κατανάλωσή σου είναι τουλάχιστον 1.000kWh/4μηνο κάνεις αίτηση στο σάιτ του ΔΕΔΔΗΕ (πλερώ 42) και σταυρώνεις τα δάχτυλα "να έχουν/να προμηθευτούν γρήγορα ψηφιακούς μετρητές" και να μην αργήσουν πάνω από πχ κα'να μήνα να σου βάλουν (θα έχεις εκπτώσεις και στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις" με το νυχτερινό, εκτός από την χαμηλότερη τιμή κιλοβατώρας - στην ΔΕΗ, γιατί άλλοι έχουν εξομοιωμένες τις τιμές ημερήσιου/νυχτερινού )/ τσεκάρεις τα ωράριά του και προσπαθείς να λειτουργείς τις ενεργοβόρες συσκευές εντός των, ε) κοιτάς αν τυχόν δικαιούσαι ΚΟΤ (ή κάνεις αίτηση στη σελίδα της HΔΙΚΑ ή ρωτάς λογιστή) στ) σταματάς να χρησιμοποιείς τον χειμώνα τυχόν θερμοπομπούς, Κουμτέλ, φορητά καλοριφέρ, θερμοσυσσωρευτές, αντλία θερμότητας (το πολύ κλιματιστικά κι αυτά να είναι σχετικά καινούρια) και αν σε παίρνει κάνεις εξωτερική θερμομόνωση (έστω τύπου βαψίματος) στο σπίτι....Άλλη "απλή" "καλύτερη λύση" (μέσω προγράμματος ρεύματος), δυστυχώς δεν έχει...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, cinrtc είπε

@korakios @washcloud και οι λοιποί φίλοι του forum παρακαλώ μπορειτε να με βοηθήσετε? Τέτοιου τύπου είναι η παρέμβαση ΡΑΕ? Κανει τον ταχυδρόμο? Και τι πρέπει να κάνω?  Είναι σωστή η τακτική μου?

Φίλε μου από τα δεδομένα που υπάρχουν μέχρι στιγμής όπως επίσης και από τις αναφορές που έχουν γίνει μέσα στο my.rae από διάφορα μέλη του forum όπου μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ η ΡΑΕ δεν υπάρχει περίπτωση να σου απαντήσει ή να ασχοληθεί με το θέμα σου (μακάρι και εύχομαι να βγω ψεύτης), πιστεύω πως κάνοντας αναφορά στο my.rae απλά δημιουργείς ένα μοχλό πίεσης προς τον πάροχο(δεν θα αργήσουν να καταλάβουν οι πάροχοι ότι η ΡΑΕ έχει διακοσμητικό χαρακτήρα ως προς τις αναφορές μας) και τίποτα άλλο που σε κάποιες περιπτώσεις πετυχαίνει και σε άλλες όχι.

Στην δική μου περίπτωση με την volton η ΡΑΕ δεν επενέβη πουθενά ενώ ταυτόχρονα έτρεχα την υπόθεση στον συνήγορο του καταναλωτή και είδα τελικά "φως" και ειδικά από ένα σημείο και μετά οι απαντήσεις που έπαιρνα από τον συνήγορο του καταναλωτή ήταν άμεσες. (Ευχαριστώ πολύ @korakios)

Σε άλλη περίπτωση με τον Ήρων όπου έκανα αναφορά (η οποία είναι ανοιχτή ακόμα) πάλι δεν παρενέβη η ΡΑΕ αλλά ευτυχώς ο Ήρων αποδέχτηκε την @παρια του 

Spoiler

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ppetros είπε

Γεια σας,

Τελος του μηνα ληγει το σταθερο μου στην protergia και οπως πολυ ακομα ειμαι σε φαση αναζητησης.

Μπηκα πριν λιγο στο https://www.energycost.gr/ οπου συμπληρωνοντας καποια δεδομενα  οπως : τριφασικο, νυχτερινο, καταναλωση γυρω στις 5000 kwh ημερα και 1000kwh νυχτα κ.α. μου εμφανισε τον παρακατω συγκριτικο πινακα..

Ξερετε κατα ποσο ειναι αξιοπιστη η συγκριση ?

Τα 2 πρώτα που εμφανίζει (protergia και volton/ken) είναι σταθερά προγράμματα που δε παίρνουν όμως επιδοτήσεις και είναι ακριβά:

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο

https://volton.gr/services/volton-unique-flat/

Τα επόμενα που βλέπεις (WE, ΗΡΩΝ, ΔΕΗ κλπ) είναι τα νέα τιμολόγια κυμαινόμενα τιμολόγια (τα οποία επιδοτούνται).

https://weenergy.gr/wp-content/uploads/2022/07/We-Blue_August-22-2.pdf

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-home/

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1-g1n/

 

3 ώρες πριν, cinrtc είπε

Τέτοιου τύπου είναι η παρέμβαση ΡΑΕ? Κανει τον ταχυδρόμο? Και τι πρέπει να κάνω?  Είναι σωστή η τακτική μου?

 

Κατ'αρχάς δεν έχω καταλάβει που έχεις κάνει τη καταγγελία. Στο ΜyRAE; Στη παλιά πλατφόρμα μέσω email;

Στο MyRAE εδώ και κάνα χρόνο η ΡΑΕ δεν έχει πάρει θέση σε κανένα αίτηση, δηλαδή παίρνουμε απάντηση απ'τους παρόχους και είτε συμφωνούμε (σπάνια) είτε διαφωνούμε και τα ζητήματα δεν επιλύονται ποτέ καθώς η ΡΑΕ δεν παρεμβαίνει ποτέ. Πρόσφατα είχε βγει μια είδηση ότι ψάχνουν χρηματοδότηση να βάλουν διαμοσολαβητή (που υποτίθεται θα έπρεπε ήδη η ΡΑΕ να έχει παρεμβατικό ρόλο) αλλά ακόμα και με τον διαμοσελοβητή θα γίνονται συστάσεις και δε θα βγαίνουν αποφάσεις υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς.

 

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...ό,τι σου είπε ο Κοράκιος που παίζει την καλύτερη μπάλα ειδικά αν είναι για γκολ στην ΡΑΕ (...άντε να βγει και κρυφός κυνηγός ο ekrepali, να πάρει πασα στην κενή περιοχή ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝΑΠΟΔΟ ΨΑΛΙΔΙ ΝΑ ΤΗΣ ΣΚΙΣΕΙ ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΓΚΟΛΓΚΟΛΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ).

Εγώ γενικά είμαι για να κουβαλάω τις πετσέτες, να πηγαίνω νερά, να προπονώ τα τσικό κλπ :P

Aυτό το ζήτημα θέλει απατωτές καρατιές α λα Ζλάταν... 😄

Αναφορά σε κείμενο

 

"Moυ λέτε συνεχώς ότι δε δικαιούμαι καμία έκπτωση συνέπειας επειδή δεν είμαι πλέον πελάτης σας... κι ότι δε γίνεται να εκδωθεί νέος λογαριασμός μετά τον τελικό.Σας ενημερώνω ότι αυτό είναι λάθος, κι έρχεται αντίθετα σε όσα ορίζει ο Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Συγκεκριμένα:

Ο ΚΠΗΕ αναφέρει στο Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης. Επιπλέον δε γίνεται να μη δώσετε έκπτωση συνέπειας σε εμένα που έφυγα και να δώσετε έκπτωση συνέπειας σε πελάτες που παρέμειναν, καθώς έτσι δημιουργείτε διακριτική μεταχείρηση μεταξύ πελατών για την ίδια περίοδο κατανάλωσης.

Τέλος, ο ΚΠΗΕ στο Άρθρο 38, παράγραφος2 αναφέρει ότι ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διορθώσεις λογαριασμών ακόμα και για 2 έτη μετά τη λύση εκπροσώπησης.

Παρακαλώ λοιπόν όπως εκδώσετε έκτακτο λογαριασμό ώστε να πιστώσετε την έκπτωση συνέπειας συν ΦΠΑ"

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CakeNet είπε

Καλησπέρα σε όλους…επειδή είμαι σε άδεια και μπαίνω από το κινητό μου, που μπορώ να δω το excel; Δεν μου εμφανίζει κάποιο link όπως σρην web version!

1η σελίδα 1ο ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπωωωωωωωω......πειτε ρε μλκς τιποτα.:mad:

Τωρα πηρα χαμπαρι οτι εγινε νεο θεμα για εναλλακτικους.Δεν ειχα δει καν το τελευταιο μηνυμα στο προηγουμενο θεμα.

Αξιζει να διαβασω εστω κι ενα μηνυμα απο τις τελευταιες 17 σελιδες η τα ξερω ολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ekrepali είπε

Aυτό το ζήτημα θέλει απατωτές καρατιές α λα Ζλάταν... 😄

...και λίγο Ζιζού ίσως (μετά την 3η απάντηση)...:-D

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αξιζει να διαβασω εστω κι ενα μηνυμα απο τις τελευταιες 17 σελιδες η τα ξερω ολα?

....για τιμωρία :-D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Πωπωωωωωωωω......πειτε ρε μλκς τιποτα.:mad:

Τωρα πηρα χαμπαρι οτι εγινε νεο θεμα για εναλλακτικους.Δεν ειχα δει καν το τελευταιο μηνυμα στο προηγουμενο θεμα.

Αξιζει να διαβασω εστω κι ενα μηνυμα απο τις τελευταιες 17 σελιδες η τα ξερω ολα?

Αυτό εδώ μόνο...

Καταναλωτές που πάνε στη καθολική υπηρεσία (Elpedison) είτε επειδή έκλεισε ο πάροχος είτε επειδή ο πάροχος έχει καταγγείλει τη σύμβαση με το πελάτη λόγω χρεών, μπαίνουν αυτόματα στο ακριβότερο τιμολόγιο με 1 ευρώ τη κιλοβατώρα (ο νόμος δίνει ανώτατο όριο τιμολογίου τα 2 ευρώ τη κιλοβατώρα).

Δηλαδή μια παροχή του Γ22 που μου είχες πει ότι θα βγαίνει δύσκολα οικονομικά όταν λήξει το σταθερό της EFA, θα είναι ακόμα πιο δύσκολα αν βρεθεί εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αυτό εδώ μόνο...

Καταναλωτές που πάνε στη καθολική υπηρεσία (Elpedison) είτε επειδή έκλεισε ο πάροχος είτε επειδή ο πάροχος έχει καταγγείλει τη σύμβαση με το πελάτη λόγω χρεών, μπαίνουν αυτόματα στο ακριβότερο τιμολόγιο με 1 ευρώ τη κιλοβατώρα (ο νόμος δίνει ανώτατο όριο τιμολογίου τα 2 ευρώ τη κιλοβατώρα).

Για τιμωρια με λιγα λογια.

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 

Δηλαδή μια παροχή του Γ22 που μου είχες πει ότι θα βγαίνει δύσκολα οικονομικά όταν λήξει το σταθερό της EFA, θα είναι ακόμα πιο δύσκολα αν βρεθεί εκεί.

Αν φτασει ποτε αυτη η ωρα να βρεθω εκει θα τους δωσω τα κλειδια να τις δουλεψουν αυτοι τις εταιριες κι αν βγαινουν οικονομικα να με παρουν τηλεφωνο.

5 ώρες πριν, washcloud είπε

Τρελος εισαι?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δηλαδή μια παροχή του Γ22 που μου είχες πει ότι θα βγαίνει δύσκολα οικονομικά όταν λήξει το σταθερό της EFA, θα είναι ακόμα πιο δύσκολα αν βρεθεί εκεί.

Τα Γ22 δεν μπαίνουν καθολική υπηρεσία...απλά κόβεται το ρεύμα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Τα Γ22 δεν μπαίνουν καθολική υπηρεσία...απλά κόβεται το ρεύμα 

Δεν το γνωριζα αυτο.

Οποτε δεν παμε στην elpedison θα παει κατευθειαν φυλακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναρωτάω γιατί δεν απαντήθηκε και δεν μου είναι σαφές.

Στην we energy που δεν έχει δέσμευση, αν πχ είχαμε κάνει αίτηση τον Ιουλίο στο weyellow με 0.21€/Kw, τωρα τον Αύγουστο όπου άλλαξε η τιμή σε 0.45€/Kw, θα τιμολογηθουμε με 0.45€ ή 0.21€ επειδή είχαμε κάνει την αίτηση τον Ιούλιο και άρα "κλείσαμε" σε αυτή την τιμή;

Στο chat της we energy δεν έχει να μιλήσεις live με κάποιον, μόνο callback.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, prefuse είπε

Στην we energy που δεν έχει δέσμευση, αν πχ είχαμε κάνει αίτηση τον Ιουλίο στο weyellow με 0.21€/Kw, τωρα τον Αύγουστο όπου άλλαξε η τιμή σε 0.45€/Kw, θα τιμολογηθουμε με 0.45€ ή 0.21€ επειδή είχαμε κάνει την αίτηση τον Ιούλιο και άρα "κλείσαμε" σε αυτή την τιμή;

6 μήνες τουλάχιστον κλείδωμα της σταθερής τιμής βάσει νομοθεσίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

για το Γ22 το συγκεκριμένο πρόγραμμα το γνωρίζει κανείς;

https://www.nrg.gr/el/epixiriseis/revma/nrg-adapt-4business2

Υπάρχει περίπτωση μαζί με την κρατική επιδότηση να κατέβει η τιμή κιλοβατώρας κάτω από 0,20;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...