Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

να βλέπεις και το τελευταίο φύλλο με το ιστορικό τιμών

όσο για την elpedison είναι η χειρότερη εταιρία με διαφορά απο όλους μιας και έχει μαζέψει σχεδόν όλα τα "τικ" μαύρης λίστας

καταρχάς απορώ που δεν έφυγες όταν πήγε να περάσει την κυμαινόμενη έκπτωση που της την έκοψε τελικά η ΡΑΕ, δηλαδή το να χρεώνεσαι ένα € το κιλοβάτ και να περιμένεις τον άλλον μήνα να δεις πόσα της περίσσεψε να σου δώσει

όσοι έχετε ξεμείνει στην elpedioson πείτε αν σας ήρθε αναδρομική ρήτρα μετά τον Αύγουστο , υποψιάζομαι οτι τη βαρά σε όσους φεύγουν για παραθυράκι ρήτρας αποχώρησης/επιστροφής εκπτώσεων συνέπειας....

Τώρα η γνώμη μου είναι να την κάνεις , όχι για τα 2-3€/μήνα (αν είναι τόσα με 400kw) , απλά για να φύγεις απο τη συγκεκριμένη εταιρία

Όχι οτι η W&V είναι "αγια" , δεν υπάρχει πάροχος που να είναι "καθαρός" , απλά απέφυγε elpedison/volton και να παρακολουθείς το ιστορικό χρεώσεων

Σε ευχαριστω για την απαντηση προσεξα οτι στον λογαριασμο γραφει αναπροσαρμογη χρεωσης προμηθειας ,αλλα το γραφει και σε παλιοτερους απο το 2021 ,βαζω 2 λογαριασμους στον εναν γραφει 199   αναπροσαρμογη χρεωσης αλλα ο συνολικος λογαριασμος ηρθε 120 ευρω ,οποτε δεν ξερω τι  ακριβως σημαινει αυτο.

Με βαση τον μεσο ορο του τελευταιο τριμηνου συμφερει το ηρων generous ,συμφωνεις με αυτο η εχεις να προτεινεις καποιο αλλο?

ss.jpg

ss1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, KOSTASMOUS είπε

Με βαση τον μεσο ορο του τελευταιο τριμηνου συμφερει το ηρων generous ,συμφωνεις με αυτο η εχεις να προτεινεις καποιο αλλο?

ναι , παραδόξως ο Ηρών στο Generous έχει συνεχόμενα τις χαμηλότερες χρεώσεις (με την έκπτωση συνέπειας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκπτωση συνέπειας και τελικός λογαριασμός

Στις 25/8 έκανα αίτημα για αλλαγή παρόχου. Καπάκι στέλνω email στην εξυπηρέτηση, τι θα γίνει με την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού. Σιγή ιχθύος.

1/9 πραγματοποιείται η αλλαγή παρόχου και 7/9 βγαίνει τελικός. Ξανά email, ξανά καμία απάντηση.

Τετάρτη 27/9 ανοίγω αίτημα στη ΡΑΕ αναλύοντας το ιστορικό, Δευτέρα 3/10 πήραν από τον πάροχο για επιβεβαίωση στοιχείων. Σήμερα εκδόθηκε νέος πιστωτικός με την έκπτωση συνέπειας. Λήγει μέσα Νοεμβρίου, πληρωμή λογικά Δεκέμβρη.

 

Η έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού αποδίδεται. Απλά πρέπει (κυριολεκτικά) να τους πατήσεις κάτω. Και να περιμένεις ότι θα κωλυσιεργήσουν σε ΚΑΘΕ ευκαιρία που θα βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekechagi είπε

Έκπτωση συνέπειας και τελικός λογαριασμός

Στις 25/8 έκανα αίτημα για αλλαγή παρόχου. Καπάκι στέλνω email στην εξυπηρέτηση, τι θα γίνει με την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού. Σιγή ιχθύος.

1/9 πραγματοποιείται η αλλαγή παρόχου και 7/9 βγαίνει τελικός. Ξανά email, ξανά καμία απάντηση.

Τετάρτη 27/9 ανοίγω αίτημα στη ΡΑΕ αναλύοντας το ιστορικό, Δευτέρα 3/10 πήραν από τον πάροχο για επιβεβαίωση στοιχείων. Σήμερα εκδόθηκε νέος πιστωτικός με την έκπτωση συνέπειας. Λήγει μέσα Νοεμβρίου, πληρωμή λογικά Δεκέμβρη.

 

Η έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού αποδίδεται. Απλά πρέπει (κυριολεκτικά) να τους πατήσεις κάτω. Και να περιμένεις ότι θα κωλυσιεργήσουν σε ΚΑΘΕ ευκαιρία που θα βρουν.

Για τον ΗΡΩΝΑ μιλάς; Αν ναι είναι κλασσική τακτική, αν ποτέ χρειαστεί να φύγω ξανά δεν θα μπω καν στη διαδικασία του mail για έκπτωση συνέπειας στον τελικό: Κατευθείαν myrae, τηλεφωνάκι αππό αυτούς όπως έγραψες κι "ευγενέστατοι" πιστώνουν την έκπτωση συνέπειας του τελικού (έτσι ακριβώς έγινε με 2 παροχές στις αρχές του έτους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Στο myheron μού άνοιξε παράθυρο καταχώρησης μέτρησης από σήμερα ως την Τετάρτη. Ρίξτε μια ματιά,.δε ξέρω αν είναι σε όλους το ίδιο.

Δεν βλέπω κάτι. Σου ήρθε ειδοποίηση μεηλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν βλέπω κάτι. Σου ήρθε ειδοποίηση μεηλ;

στον καθενα εχει χωριστη ημερομηνια, εμενα ανοιξε 26-29
και στη ΠΡΩΤΗ καταμετρηση δεν ηρθε ειδοποιηση
στη ΔΕΥΤΕΡΗ ηρθε
μπαινετε συχνα και βλεπετε το
image.jpeg.4add02e40e4af0fe1e52e9037e48a674.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν βλέπω κάτι. Σου ήρθε ειδοποίηση μεηλ;

Moυ ήρθε SMS στις 14:00 και mail στις 14:50.

Και απάντηση ότι έχω απεγγραφεί επιτυχώς από διαφημιστικές ενημερώσεις μέσω sms & viber... χαλάλι τους το ταξίδι στη Ν. Υόρκη. Αυτοί με το ζόρι εκδίδουν λογαριασμούς, πού να εκδώσουν αεροπορικά εισητήρια... προβλέπω ο νικητής να τη βγάζει 2ήμερο στο Ελ. Βενιζέλος. 😄

@korakios λύθηκε το μυστήριο με τις εξτρα επιδοτήσεις για ΜΜΕ, φούρνους και αγρότες... έπρεπε να δώσει το ΟΚ η κομισιόν! Απίστευτο.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/kosmos/403404/logariasmoi-reymatos-prasino-fos-apo-tin-komision-gia-800-ekatommyria-se-mikromesaies-epixeiriseis-vinteo

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

@korakios λύθηκε το μυστήριο με τις εξτρα επιδοτήσεις για ΜΜΕ, φούρνους και αγρότες... έπρεπε να δώσει το ΟΚ η κομισιόν! Απίστευτο.

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/kosmos/403404/logariasmoi-reymatos-prasino-fos-apo-tin-komision-gia-800-ekatommyria-se-mikromesaies-epixeiriseis-vinteo

Οποίος επαγγελματίας δει αναδρομικές επιδότησεις ελπίζω να είναι εδώ να μας τα γράψει...

Προς το παρόν από αναδρομικές ρήτρες elpedison έχει βουίξει το θέμα!

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2022 στις 6:51 ΜΜ, ekrepali είπε

Αμφισβήτηση λογαριασμού έχεις κάνει με mail ή με αίτημα στη ΡΑΕ, ή αρκέστηκες στις προφορικές υποσχέσεις;

0.604 για Γ21 ως 25kva

0.342 για Γ21 από 35kva και για Γ22

Καλησπέρα, να ενημερώσω ότι σήμερα πιστώθηκε η διαφορά στην επιδότηση, οπότε όλα καλά.

Πάροχος we energy, επαγγελματικό Γ21, 25kva.

Επεξ/σία από dsvee
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dsvee είπε

Καλησπέρα, να ενημερώσω ότι σήμερα πιστώθηκε η διαφορά στην επιδότηση, οπότε όλα καλά.

Πάροχος we energy, επαγγελματικό Γ21, 25kva.

Κι εμένα μού έστειλαν λογαριασμό... δε ξέρω αν έχω χάσει τη μπάλα με τις τιμές που είχαν ανακοινωθεί, είναι 35 ευρώ παραπάνω απ'ότι περίμενα. Τη συνέπεια δεν την έβαλαν, ενώ έχει λογιστικοποιηθεί η πληρωμή του τελικού... έλα @washcloud πες το, δίκιο είχες. 😆 Κάτσε να πληρωθώ τα χοντρά, και μετά θα πάω για τα ψιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/10/2022 στις 2:14 ΜΜ, dasnowy είπε

Μακάρι να μην υπάρξει πρόβλημα. Και εγώ έτσι φαντάστηκα ότι θα το δουν από τον αριθμό παροχής αλλά ζήτησα να μου στείλουν άλλη αίτηση. Αν μπορείς ενημέρωσέ μας όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση να ξέρουν και οι υπόλοιποι με αντίστοιχη περίπτωση. 

Τελικα ολα καλα με το email για τη διορθωση της συμφωνηθεισας ισχυος. Το διωρθωσαν αυτοι χωρις να χρειαστει να μου στειλουν καινουριο συμβολαιο με τη διορθωση απο μονοφασικο σε τριφασικο. Πηρα στο ΔΕΔΔΗΕ και το επιβεβαιωσα. Ευτυχως παντως που το ειχες αναφερει στην δικια σου περιπτωση γιατι κι εμενα δεν το ειχε παρει το ματι μου..

 

 

Απο 4/10 ειμαι στον ΗΡΩΝ (μετα απο την συντομη παραμονη μου στην We). 

Τωρα περιμενω 3 διαφορετικους λογαριαμους απο 3 διαφορετικους παροχους.. :

1. Τελικο εκαθαριστικο λογαριασμο  απο την Protergia.

Τον Αυγουστο που μου εβγαλαν "Εναντι" λογαριασμο λιγο πανω απο 50% παραπανω απ οτι θα επρεπε να πληρωσω

Ειπαν οτι δεν εκανα εγκαιρα την καταχωριση των ενδειξεων οπως εκανα καθε μηνα τα τελευταια 6 χρονια που ημουν σ' αυτους.. Κατι αλλο παιχτηκε γιατι εγω την ενδειξη την ειχα περασει κανονικα στις 30 του μηνα..

Ο εναντι εχει ηδη πληρωθει μεσω της παγιας εντολης τελος 9ου.

update: Μολις εκδοθηκε ο τελικος εκαθαριστικος και ειναι οπως αναμενοταν πιστωτικος. Οποτε παει το  1.. Ολα καλα μεχρι εδω. Μενει μονο να επικοινωνησω μαζι τους και να κανονισω τον τροπο της επιστροφης. Λογικα θα πρεπει να τους δωσω τον IBAN.

 

2. Πρωτο και (υποθετω..) τελευταιο λογαριασμο απο τη we energy (που οπως προανεφερα ενεργοποιηθηκα στις 13/9 μεχρι και τις 3/10). Οποτε ειναι σχεδον μισος μηνας. Αρχες του μηνα εδωσα τις ενδειξεις μεσω της φορμας που εχου στη σελιδα τους.

Απλα δεν ξερω αν θα προλαβει να πληρωθει μεσω της παγιας εντολης που ειχα δηλωσει στην we μεσω αιτησης οταν τους εστειλα και τα υπολοιπα δικαιολογητικα. Στη we  δεν εχουν την ιδια διαδικασια π. χ. οπως γινεται με τον Ηρωνα που ενεργοποιεις την παγια εντολη μεσω της τραπεζας  εχοντας των κωδικο πληρωμης του πρωτου λογαριασμου.

Λετε να μπερδεψω? Μαλλον θα πρεπει να τους παρω τηλεφωνο για διευκρινισεις ή καλυτερα μεσω email αν απαντησουν.. Με τη συνεπεια θα εχω θεμα?

3. Μεσα στο πρωτο 2 μηνο τον πρωτο λογαριαμο του Ηρων μια και αυτη ειναι η διαδικασια για τον πρωτο λογαριασμο..

Αυτα ειναι τα καλα οταν αλλαζεις σε συντομο χρονικο διαστημα παροχους..

Επεξ/σία από ppetros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Μετακόμισα σε σπίτι πρόσφατα, το οποίο είναι στη Ζενίθ με συμβόλαιο που λήγει σύντομα, στις 15 Οκτωβρίου. Καταναλώσεις δε μπορώ να γνωρίζω γιατί μόλις μπήκαμε στο σπίτι, αλλά είμαστε οικογένεια 4 ατόμων με αρκετα πλυντήρια, κλιματισμό το καλοκαίρι αρκετό, οπότε γενικά φαντάζομαι αυξημένες καταναλώσεις. Τι με συμφέρει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Applemaniac81 είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Μετακόμισα σε σπίτι πρόσφατα, το οποίο είναι στη Ζενίθ με συμβόλαιο που λήγει σύντομα, στις 15 Οκτωβρίου. Καταναλώσεις δε μπορώ να γνωρίζω γιατί μόλις μπήκαμε στο σπίτι, αλλά είμαστε οικογένεια 4 ατόμων με αρκετα πλυντήρια, κλιματισμό το καλοκαίρι αρκετό, οπότε γενικά φαντάζομαι αυξημένες καταναλώσεις. Τι με συμφέρει να κάνω;

ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές , διαβάζεις τελευταίες 10-15 σελίδες και μετά πας στο

 

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...