Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakiosΔεν έχω καταλάβει κάτι, αξίζει αυτή τη στιγμή να ψαχτεί κάποιος για κάτι σταθερό με ελάχιστη παραμονή, πάγια κλπ.; Αφού παίζει τέτοιος σκοτωμός μεταξύ τους ανά μήνα (λέμε τώρα); Όταν κατακάτσει ο κουρνιαχτός -το 2023 και αν- και ομαλοποιηθεί η κατάσταση ξανακοιτάμε τότε τα διαθέσιμα συμβόλαια/προσφορές.

Το βλέπω εγώ λάθος ή κάτι μου διαφεύγει;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 minutes ago, korakios said:

για ρεύμα θα πρότεινα κάτι άλλο (δες excel)

για αέριο στο άλλο θέμα και κρίμα που δεν το έσπασες πιο νωρίς (κλασσικό λάθος αποφυγής ρήτρας αποχώρησης)

σε περίπτωση που σου κάνανε αυτόματη ανανέωση (μου είχανε κάνει και μένα στο ρεύμα) ,ζητάς να σου στείλουν συμβόλαιο που να φαίνεται η υπογραφή σου ή την τηλεφωνική ηχογράφηση συναίνεση (μάλιστα ένα μήνα πριν λήξη με ατομική ειδοποίηση-όχι ψιλά γράμματα) και θα υποχωρήσουν...

Ουσιαστικά επειδή απο το προηγούμενο συμβόλαιο που είχα, μου χρωστάνε 350 ευρώ καθώς δεν έπιασα τις κιλοβατώρες, είπα ας ειναι θα κάτσω ζενίθ μέχρι να τα φάω.

Έχω μικρές καταναλώσεις και απ οτι είδα στο εξέλ δεν εχω τόσο μεγάλη διαφορά απ την καλύτερη προσφορά.

Θα πάω μάλλον και σε ενα κατάστημα να μου τα εξηγήσουν καλύτερα. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tryfos είπε

@korakiosΔεν έχω καταλάβει κάτι, αξίζει αυτή τη στιγμή να ψαχτεί κάποιος για κάτι σταθερό με ελάχιστη παραμονή, πάγια κλπ.; Αφού παίζει τέτοιος σκοτωμός μεταξύ τους ανά μήνα (λέμε τώρα); Όταν κατακάτσει ο κουρνιαχτός -το 2023 και αν- και ομαλοποιηθεί η κατάσταση ξανακοιτάμε τότε τα διαθέσιμα συμβόλαια/προσφορές.

Το βλέπω εγώ λάθος ή κάτι μου διαφεύγει;

στη μπανανία δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει . Για μένα το μόνο σενάριο να κλείσεις με τις σημερινές τιμές σταθερών είναι συνδυασμός εκτόξευσης χοντρικής ξανά , αλλαγή κριτηρίων επιδότησης (πχ να είσαι σε μη κύρια κατοικία) και ορίων κατανάλωσης και παράλληλα να στηρίζεσαι για θέρμανση στο ρεύμα

2 λεπτά πριν, dimips είπε

Θα πάω μάλλον και σε ενα κατάστημα να μου τα εξηγήσουν καλύτερα.

φυσικά και δεν το κάνεις αυτό για αντικειμενική ενημέρωση και δε λαμβάνεις υπόψιν απολύτως τίποτα απο αυτά που θα σου πούνε ....

3 λεπτά πριν, dimips είπε

Ουσιαστικά επειδή απο το προηγούμενο συμβόλαιο που είχα, μου χρωστάνε 350 ευρώ καθώς δεν έπιασα τις κιλοβατώρες,

αυτό δεν το κατάλαβα να σου πω την αλήθεια .... Σε πρόγραμμα με προπληρωμένο πακέτο ήσουν ?

4 λεπτά πριν, dimips είπε

Έχω μικρές καταναλώσεις και απ οτι είδα στο εξέλ δεν εχω τόσο μεγάλη διαφορά απ την καλύτερη προσφορά.

δες και το ιστορικό των τιμών (τελευταίο φύλλο) , γενικότερα προ μηχανισμού ενσωμάτωσης της ρήτρας δεν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική

άποψή μου είναι να σκεφτείς και για Ηρών με τα 50€ δώρο αν κάνεις ηλεκτρονικά αίτηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

στη μπανανία δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει . Για μένα το μόνο σενάριο να κλείσεις με τις σημερινές τιμές σταθερών είναι συνδυασμός εκτόξευσης χοντρικής ξανά , αλλαγή κριτηρίων επιδότησης (πχ να είσαι σε μη κύρια κατοικία) και ορίων κατανάλωσης και παράλληλα να στηρίζεσαι για θέρμανση στο ρεύμα

Κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Ουσιαστικά το παιχνίδι θα κριθεί μόλις τελειώσει η επιδότηση, δηλαδή σίγουρα από 1/7/23 και μετά (και βλέπουμε). Ίσως και πιο πριν. Αυτό που φοβάμαι είναι μην εθιστεί ο κόσμος στο πάγιο και το βάλουνε παντού...

Φυσικά υπάρχει και το πρόσφατο παράδειγμα με το diesel κίνησης, που κοιμηθήκαμε με 1,65 € στις 30/9 και ξυπνήσαμε με 1,85 € στις 1/10. Η αλητεία και η αισχροκέρδεια πλέον σε όλο της το μεγαλείο. Φυσικά όλα θα τα βρούνε όλοι κάποια στιγμή μπροστά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, korakios said:

στη μπανανία δεν ξέρεις τι θα ξημερώσει . Για μένα το μόνο σενάριο να κλείσεις με τις σημερινές τιμές σταθερών είναι συνδυασμός εκτόξευσης χοντρικής ξανά , αλλαγή κριτηρίων επιδότησης (πχ να είσαι σε μη κύρια κατοικία) και ορίων κατανάλωσης και παράλληλα να στηρίζεσαι για θέρμανση στο ρεύμα

φυσικά και δεν το κάνεις αυτό για αντικειμενική ενημέρωση και δε λαμβάνεις υπόψιν απολύτως τίποτα απο αυτά που θα σου πούνε ....

αυτό δεν το κατάλαβα να σου πω την αλήθεια .... Σε πρόγραμμα με προπληρωμένο πακέτο ήσουν ?

δες και το ιστορικό των τιμών (τελευταίο φύλλο) , γενικότερα προ μηχανισμού ενσωμάτωσης της ρήτρας δεν ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική

άποψή μου είναι να σκεφτείς και για Ηρών με τα 50€ δώρο αν κάνεις ηλεκτρονικά αίτηση

Ναι σε προγράμματα με προπληρωμενες κιλοβατώρες και σταθερή τιμή. Έδινα 25 για αέριο και 42 για ρεύμα κάθε μήνα. Τώρα στην εκκαθάριση θα μου γυρίσουν 300 ευρώ περίπου.

Θα δω και τον Ήρων, καλός φαίνεται, έχει και τα yellows απ οτι βλέπω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 1673kw 

ημερησιο 825kw x 0,18€/kw

νύχτερινο 845kw x 0,13€/kw

ρυθμιζόμενες χρεώσεις: 69€

------------------------------------------------

ποσό πληρωμή: 394€

ειναι ο λογαριασμός στο πατρικό μου και μου είπαν να το ψάξω, ειναι οκ με βάση τις τωρινές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

για 1673kw 

ημερησιο 825kw x 0,18€/kw

νύχτερινο 845kw x 0,13€/kw

ρυθμιζόμενες χρεώσεις: 69€

------------------------------------------------

ποσό πληρωμή: 394€

ειναι ο λογαριασμός στο πατρικό μου και μου είπαν να το ψάξω, ειναι οκ με βάση τις τωρινές τιμές;

καταρχάς απο τα νούμερα βλέπω οτι είναι ΔΕΗ άρα στο άλλο θέμα

αν και δε βρίσκω λόγο ανάλυσης , κάνε τους πολλαπλασιασμούς και τις προσθαφαιρέσεις  και βρίσκεις το ποσό

αν κάτι δεν πάει καλά , επισήμανέ το και ανέβασε λογαριασμό στο νήμα της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς απο τα νούμερα βλέπω οτι είναι ΔΕΗ άρα στο άλλο θέμα

αν και δε βρίσκω λόγο ανάλυσης , κάνε τους πολλαπλασιασμούς και τις προσθαφαιρέσεις  και βρίσκεις το ποσό

αν κάτι δεν πάει καλά , επισήμανέ το και ανέβασε λογαριασμό στο νήμα της ΔΕΗ

ευχαριστω για την απαντηση,

οχι δεν το εβαλα για αναλυση αν ειναι σωστός ή οχι.

το έβαλα εδω ως σύγκριση με τους ενναλακτικους, αν πχ καποιος με παρόμοιες καταναλώσεις, μπορεί να με ενημερώσει αν ειναι πολλά ή λίγα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimips είπε

Θα δω και τον Ήρων, καλός φαίνεται

https://www.youtube.com/watch?v=xwyMiVtHSzw&t=42s

(...μέχρι στιγμής βέβαια, καλά το πάει, αλλά χου νόους τον επόμενο μήνα, τον μεθεπόμενο κτλ. Που σημαίνει ότι κάθε 20 του μήνα πρέπει να είσαι "πάνω από τους παρόχους", ή έστω πάνω από το παρόν θρεντ. Κατά τ' άλλα ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοί, έχουν τον τρόπο τους να στην φορέσουν, είτε εμφανώς είτε και κρυφίως. Ο Ήρωνας πχ, αν πεις κάποια στιγμή να φύγεις, θα κάνει κατά πάσα πιθανόητα το κορόιδο για την τελευταία έκπτωση "συνέπειας εξόφλησης". Την οποία μάλλον θα στην δώσουν τελικά, αλλά τρέχοντάς το μέσω ΡΑΕ και με οδηγίες μέσα από 'δω. Που σημαίνει ότι εμμέσως "σε αναγκάζει" να μην φύγεις από αυτόν, κι αν συνεχίσει με χαμηλές τιμές ΟΚ, αλλά αν κάποιο μήνα ξεφύγει όπως άλλοι, τότε αρχίζουν τα όργανα...Έχει επίσης θεματάκια με την έκδοση λογαριασμών και γενικά με την λειτουργία του λογιστηρίου του, που μπορεί να τα βρεις μπροστά σου ως πρακτικά προβλήματα. ΙΣΩΣ αυτή τη στιγμή να είναι "ο λιγότερο κακός από τους υπόλοιπους", αλλά αν πας, έχε τον νου σου. Τέρμα πλέον το "πάω κάπου κι αράζω/δεν ξαναασχολούμαι και απλά πληρώνω λογαριασμούς".)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

το έβαλα εδω ως σύγκριση με τους ενναλακτικους, αν πχ καποιος με παρόμοιες καταναλώσεις, μπορεί να με ενημερώσει αν ειναι πολλά ή λίγα.

πλέον , απο τη στιγμή που οι τιμές στα κυμαινόμενα δημοσιεύονται μαζί με τη ρήτρα και την επιδότηση μπορείς πανεύκολα να συγκρίνεις , Δες το excel με τα κυμαινόμενα καθώς και ιστορικό τιμών και επιδοτήσεων

φυσικά το Νοέμβριο μπορεί να ισχύουν άλλα πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, prefuse είπε

το έβαλα εδω ως σύγκριση με τους ενναλακτικους, αν πχ καποιος με παρόμοιες καταναλώσεις, μπορεί να με ενημερώσει αν ειναι πολλά ή λίγα.

...το θέμα είναι ότι είναι σταθερό με 0,17 (τόσο είναι με συνέπεια εξόφλησης), άρα εκεί που έχουν πάει τα πράγματα και με την κατανάλωση που έχουν οι γονείς, ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ μέχρι να λήξει (και μακρυά από εναλλακτικούς) και το ξαναβλέπεις κατόπιν τί θα παίζει τότε (αν και, πιθανώς και τότε καλύτερα θα είναι να τους αφήσεις ΔΕΗ καθώς θα μεταφερθούν σε κυμαινόμενο). Ειδικά αν τον χειμώνα θα ανέβει η κατανάλωσή τους κι άλλο.

Για περαιτέρω όμως είτε στο θρεντ της ΔΕΗ, είτε στο σχετικό περί καταναλώσεων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

πλέον , απο τη στιγμή που οι τιμές στα κυμαινόμενα δημοσιεύονται μαζί με τη ρήτρα και την επιδότηση μπορείς πανεύκολα να συγκρίνεις , Δες το excel με τα κυμαινόμενα καθώς και ιστορικό τιμών και επιδοτήσεων

φυσικά το Νοέμβριο μπορεί να ισχύουν άλλα πράγματα

 

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

...το θέμα είναι ότι είναι σταθερό με 0,17 (τόσο είναι με συνέπεια εξόφλησης), άρα εκεί που έχουν πάει τα πράγματα και με την κατανάλωση που έχουν οι γονείς, ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ μέχρι να λήξει (και μακρυά από εναλλακτικούς) και το ξαναβλέπεις κατόπιν τί θα παίζει τότε (αν και, πιθανώς και τότε καλύτερα θα είναι να τους αφήσεις ΔΕΗ καθώς θα μεταφερθούν σε κυμαινόμενο). Ειδικά αν τον χειμώνα θα ανέβει η κατανάλωσή τους κι άλλο.

Για περαιτέρω όμως είτε στο θρεντ της ΔΕΗ, είτε στο σχετικό περί καταναλώσεων.

ευχαριστώ πολύ, μια τέτοια απλή απάντηση έψαχνα για να τους το δείχνω κάθε φορά που μου παραπονιούνται οτι ειναι αρκετά.. αν και τον άλλο μήνα το ίδιο θα έχουμε, ασχέτως αν ειναι εναντι ή εκκαθαριστικός.

καλη συνέχεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

πλέον , απο τη στιγμή που οι τιμές στα κυμαινόμενα δημοσιεύονται μαζί με τη ρήτρα και την επιδότηση μπορείς πανεύκολα να συγκρίνεις , Δες το excel με τα κυμαινόμενα καθώς και ιστορικό τιμών και επιδοτήσεων

φυσικά το Νοέμβριο μπορεί να ισχύουν άλλα πράγματα

Κορακιε αν επιτρεπεις ,εγω αυτο που βλεπω στο excel  για οκτωβριο ειναι οτι η elpedison εχει το δευτερο πιο φθηνο απο ολους πισω απο την  watt κ volt ,δεδομενου οτι ειμαι ηδη στην elpedison  και εχω καταναλωση πχ 400 κιλοβατωρες το μηνα  με συμφερει να φυγω?  Η  η διαφορα ειναι 2-3 ευρω τελικα να μην μπω στον κοπο? Και αν ναι για που με αυτη την καταναλωση.διαβασα κατι για αναδρομικες ρητρες αλλα δεν εχω βγαλει συμπερασμα,πιστευω οτι εγινε στο παρελθον τα εχω ηδη πληρωσει ,αν ομως ειναι θεμα αξιοπιστιας και μπορουν να βγουν και αλλες χρεωσεις παραπανω  "ετσιθελικες" τοτε θα το σκεφτομουν σοβαρα για την αλλαγη αλλα για που? Καταλαβαινω οτι απαντας σε ολους και σου περνει χρονο αλλα πραγματικα δεν εχω βγαλει καθολου ακρη με αλλο αυτα.Εκτιμω τον χρονο σου. Κωστας.

AA126tsz.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/10/2022 στις 5:23 ΜΜ, KOSTASMOUS είπε

Κορακιε αν επιτρεπεις ,εγω αυτο που βλεπω στο excel  για οκτωβριο ειναι οτι η elpedison εχει το δευτερο πιο φθηνο απο ολους πισω απο την  watt κ volt ,δεδομενου οτι ειμαι ηδη στην elpedison  και εχω καταναλωση πχ 400 κιλοβατωρες το μηνα  με συμφερει να φυγω?  Η  η διαφορα ειναι 2-3 ευρω τελικα να μην μπω στον κοπο?

να βλέπεις και το τελευταίο φύλλο με το ιστορικό τιμών

όσο για την elpedison είναι η χειρότερη εταιρία με διαφορά απο όλους μιας και έχει μαζέψει σχεδόν όλα τα "τικ" μαύρης λίστας

καταρχάς απορώ που δεν έφυγες όταν πήγε να περάσει την κυμαινόμενη έκπτωση που της την έκοψε τελικά η ΡΑΕ, δηλαδή το να χρεώνεσαι ένα € το κιλοβάτ και να περιμένεις τον άλλον μήνα να δεις πόσα της περίσσεψε να σου δώσει

Στις 6/10/2022 στις 5:23 ΜΜ, KOSTASMOUS είπε

.διαβασα κατι για αναδρομικες ρητρες αλλα δεν εχω βγαλει συμπερασμα,πιστευω οτι εγινε στο παρελθον τα εχω ηδη πληρωσει ,αν ομως ειναι θεμα αξιοπιστιας και μπορουν να βγουν και αλλες χρεωσεις παραπανω  "ετσιθελικες" τοτε θα το σκεφτομουν σοβαρα για την αλλαγη αλλα για που?

όσοι έχετε ξεμείνει στην elpedioson πείτε αν σας ήρθε αναδρομική ρήτρα μετά τον Αύγουστο , υποψιάζομαι οτι τη βαρά σε όσους φεύγουν για παραθυράκι ρήτρας αποχώρησης/επιστροφής εκπτώσεων συνέπειας....

edit: τη βαρά σε όλους τελικά 😁

Τώρα η γνώμη μου είναι να την κάνεις , όχι για τα 2-3€/μήνα (αν είναι τόσα με 400kw) , απλά για να φύγεις απο τη συγκεκριμένη εταιρία

Όχι οτι η W&V είναι "αγια" , δεν υπάρχει πάροχος που να είναι "καθαρός" , απλά απέφυγε elpedison/volton και να παρακολουθείς το ιστορικό χρεώσεων

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KOSTASMOUS είπε

Κορακιε αν επιτρεπεις ,εγω αυτο που βλεπω στο excel  για οκτωβριο ειναι οτι η elpedison εχει το δευτερο πιο φθηνο απο ολους πισω απο την  watt κ volt ,δεδομενου οτι ειμαι ηδη στην elpedison  και εχω καταναλωση πχ 400 κιλοβατωρες το μηνα  με συμφερει να φυγω?  Η  η διαφορα ειναι 2-3 ευρω τελικα να μην μπω στον κοπο? Και αν ναι για που με αυτη την καταναλωση.διαβασα κατι για αναδρομικες ρητρες αλλα δεν εχω βγαλει συμπερασμα,πιστευω οτι εγινε στο παρελθον τα εχω ηδη πληρωσει ,αν ομως ειναι θεμα αξιοπιστιας και μπορουν να βγουν και αλλες χρεωσεις παραπανω  "ετσιθελικες" τοτε θα το σκεφτομουν σοβαρα για την αλλαγη αλλα για που? Καταλαβαινω οτι απαντας σε ολους και σου περνει χρονο αλλα πραγματικα δεν εχω βγαλει καθολου ακρη με αλλο αυτα.Εκτιμω τον χρονο σου. Κωστας.

Κωστή, "επιβεβαιώνοντας" ό,τι ήδη σου είπε ο Κοράκιος, ΕΛΠΑ και Βατ (μέσα κι η Βόλτον) έχουν δείξει ίσως την "χειρότερη συμπεριφορά", ειδικά από πέρσι το καλοκαίρι που σφίξανε τα πράγματα, έχοντας είτε "ξεγελάσει" τον κόσμο με παραπληνητικές τακτικές, είτε και ευθέως "ληστεύοντάς τον" (μη αποδίδοντας στην ώρα τους λεφτά που έπρεπε, ή έστω καθυστερώντας τα και κάνοντας κουλουβάχατα τους λογαριασμούς), είτε ζητώντας ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ (που ναι μεν "το έχουν το δικαίωμα", αλλα΄σηκώνει πολλή κουβέντα και για την νομιμότητα του πράγματος αλλά και για την ηθική του διάσταση), είτε χίλια-δυο άλλα (πχ η Βόλτον έπιρνε φράγκα για να τα δώσει στους δήμους και δεν τα απέδιδε ή και έπαιρνε και ΠΑΡΑΠΑΝΩ από το κανονικό....Γενικά ένα χανείο τεσπα). Συμπέρασμα; Είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ανάξιες "εμπιστοσύνης", ακόμα κι αν αλλάξουν "ρότα".

Εγώ θα έλεγα ότι και οι άλλες εταιρίες δεν είναι για να τις πολυεμπιστεύεσαι : Πρωτέργεια NRG, Zenith, Volterra, Ήρωνας, ΕΛΙΝ, We Energy, η κάθε μια για "λιγότερο σοβαρούς" και πιο μεμονωμένους λόγους, και ΚΑΛΥΤΕΡΑ να πας (αν δεν έχεις αφήσει παλιό χρέος) ΔΕΗ, η οποία επίσης δεν είναι καμμιά αγία, αλλά όπως το έχω δει εγώ, ειδικά στα πιο νευραλγικά ζητήματα δεν έχει κάνει τις ζημιές που έχουν κάνει οι άλλοι, στους πελάτες της. Αν παρ' ολ' αυτά δεν μπορείς/δεν θες να πας ΔΕΗ, σε σχέση με ΕΛΠΕγδυσον, καλύτερα έστω Ήρωνα, αλλά να παρακολουθείς κάθε μήνα τί τιμές ανακοινώνουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...