Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.2ac4f5a5cea2cc83c0ff68197b394a29.jpeg

οι καημενοι οι παροχοι πεσαν εξω στις προβλεψεις τους για τον οκτωβριο και χρεωσαν 3πλασια kwh στους καταναλωτες απο αυτη που πληρωνουν.....
και αυτο παρουσιαζετε ως: ΕΠΕΣΕ το ρευμα στα μολις 0,60....
και θα επιδοτηθουν με 0,436 ....

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

To σταθερό της Protergia με 0.088 ήταν για 1 έτος και το τήρησαν. Όσοι όμως ενεργοποίησαν ΚΟΤ με προφορική επιβεβαίωση ότι συνδιάζεται με το σταθερό, έφαγαν φυσικά αγγούρι και του πήγανε στο οικιακό με ρήτρα αναπροσαρμογής.

Ισχύει.

Υπήρξαν όμως και άτομα που έλαβαν πχ την επιστολή μέσω email στις 29/9/21 και οι αυξήσεις ίσχυσαν με αναδρομική ισχύ απ'την αρχή του μήνα. Αυτοί έχουν δικαίωμα να το κυνηγήσουν.

Μα αυτό έκαναν.2 μέρες πριν την έκδοση του λογαριασμού με τις ήδη αυξημένες χρεώσεις με ειδοποίησαν.Δηλαδη 1 μήνα με χρέωναν με αυξημένες τιμές χωρίς να το ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, akaloith είπε

οι καημενοι οι παροχοι πεσαν εξω στις προβλεψεις τους για τον οκτωβριο και χρεωσαν 3πλασια kwh στους καταναλωτες απο αυτη που πληρωνουν.....
και αυτο παρουσιαζετε ως: ΕΠΕΣΕ το ρευμα στα μολις 0,60....
και θα επιδοτηθουν με 0,436 ....

...τέτοιο λαχείο για τους παρόχους (την ΔΕΗ βασικά, γκούχου, που όλοι ξέρουμε τί αημαίνει αυτό) η "αναστολή της ρήτρας αναπροσαρμογής", ΟΥΤΕ σε παλιά ελληνική ταινία.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην παρουσα φαση τους παροχους δε τους συμφερει να βγαζουν και μεγαλη κερδοφορια, γιατι την παιρνει πισω το κρατος :)

αν βγαλανε λεφτα τον Οκτωβριο, θα βγαλουν τιμες χωμα τον Νοεμβριο (οπως εγινε Αυγουστο - Σεπτεμβριο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι οπως ο κοσμος δε θα χρεωθει τιποτα, ετσι λεγαν, αντε 3 ευρω
αλλο τοσο υπερφορολογουνται οι καημενοι οι παροχοι.... απο τα υπερκερδη τους....

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο εξελακι του σωτηρα Κορακιου δειχνει το Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ 30% να ειναι το καλυτερο αυτη την στιγμη.

μιλαμε τωρα για σπιτι που με το ζορι καταναλωνει 140κβωρες τον μηνα.

να στειλω τον θειο μου εκει να τελειωνω; ή υπαρχει κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως δεν αξίζει. Έχει 0,35/kwh με 10 ευρώ πάγιο. Το κυμαινόμενο της protergia έχει 0,14/kwh με 5 ευρώ πάγιο. Το πιο φτηνό κυμαινόμενο (ΗΡΩΝ) έχει 0,1224/kwh με 3 ευρώ πάγιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Θεωρώ πως δεν αξίζει. Έχει 0,35/kwh με 10 ευρώ πάγιο. Το κυμαινόμενο της protergia έχει 0,14/kwh με 5 ευρώ πάγιο. Το πιο φτηνό κυμαινόμενο (ΗΡΩΝ) έχει 0,1224/kwh με 3 ευρώ πάγιο.

κυμαινόμενο δεν παω ακομη κι αν ριξει πυρηνικά ο πουτιν.

επειδη εμπιστευομαι απολυτα το εξελ, γι αυτο ρωτησα. για να δω αν καταλαβα καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, DarK_HumOuR είπε

κυμαινόμενο δεν παω ακομη κι αν ριξει πυρηνικά ο πουτιν.

επειδη εμπιστευομαι απολυτα το εξελ, γι αυτο ρωτησα. για να δω αν καταλαβα καλα

...κυμαινόμενο καλά έκανες και δεν ΠΗΓΑΙΝΕΣ, όταν είχαν α) ποινή πρόωρης αποχώρησης β) όταν δεν ήξερες τί πρόκειται να γίνει με τις τιμές (ενώ τώρα τουλάχιστον τις ξέρεις προκαταβολικά, έστω και για ένα μήνα μπροστά). ΒΕΒΑΙΑ όταν μιλάμε για 140kWh/μήνα, δεν θα φτωχοποιηθεί κι όλας ο θείος (ένα 60άρι ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΥΜΑ θα πληρώνει στον λογαριασμό - ενώ σε κυμαινόμενο ΔΕΗ θα πλήρωνε τα μισά - αν φυσικά συνεχίσουν περίπου στα ίδια οι επιδοτήσεις. ΕΙΝΑΙ όμως ένα 350άρι τον χρόνο,,,,αν ξαναλέω συνεχίσει ως έχει το πράμμα......).

Η κατανάλωση πάνω απ' όλα είναι το θέμα. Αν μιλάμε για σταθερή κατανάλωση το 12μηνο και δεν θα ξεφύγει τον χειμώνα, καλώς. ΕΙΝΑΙ άλλωστε μια εξασφάλιση για 1 χρόνο, ουπς, όχι απαραίτητα, καθώς στην θεωρία ΜΠΟΡΕΙ η Πρωτέργεια να αυξήσει την τιμή μετά το 6μηνο, με το δικαίωμα που της δίνει ο νόμος....Μιλάμε για την περίπτωση που μέσα στον χειμώνα θα εκτοξευτούν οι τιμές (όπως κι αναμένεται). Τεσπα, ή που το κάνεις τώρα που υπάρχει σ' αυτή την τιμή έστω και (ψιλο)εξασφαλίζεσαι (αλλά ο λογαριασμός θα είναι σίγουρα περισσότερος στην αρχή, σε σχέση με κυμαινόμενο), ή ποντάρεις σε κυμαινόμενο και επιδοτήσεις και αν το χρειαστείς (το σταθερό) στην πορεία, το ψάχνεις και δεν το βρίσκεις.....

Γενικά αν μπορεί να πληρωθεί, το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DarK_HumOuR είπε

στο εξελακι του σωτηρα Κορακιου δειχνει το Protergia Οικιακό ΣΤΑΘΕΡΟ 30% να ειναι το καλυτερο αυτη την στιγμη.

μιλαμε τωρα για σπιτι που με το ζορι καταναλωνει 140κβωρες τον μηνα.

να στειλω τον θειο μου εκει να τελειωνω; ή υπαρχει κατι αλλο;

ούτε και εγώ θα έμπαινα σε σταθερό πάντως με 0,50 την κιλοβατώρα και 0,35 με συνέπεια....

1 ώρα πριν, DarK_HumOuR είπε

επειδη εμπιστευομαι απολυτα το εξελ, γι αυτο ρωτησα. για να δω αν καταλαβα καλα

υπάρχει και φύλλο με κυμαινόμενα στο excel καθώς και ιστορικά τιμών και ιστορικό επιδοτήσεων 

οκ, μελλοντολόγος δεν είμαι , βλέπεις τιμές και με δικά σου "ευθύνη" αποφασίζεις τι μπορεί να ισχύσει τους επόμενους μήνες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ούτε και εγώ θα έμπαινα σε σταθερό πάντως με 0,50 την κιλοβατώρα και 0,35 με συνέπεια....

...με μαξ 140 κιλοβατώρες μηνιαία όμως και με 13μηνη δέσμευση, "αξίζει" να ρισκάρει το να μην το,,,,ρισκάρει....

Περισσότερο είναι η αλήθεια "ψυχολογική υποστήριξη" πιθανώς να πληρώσει βέβαια με τα 0,35 παρά εξασφάλιση, καθώς, του φούστη, 150 ΘΑ επιδοτούνται βρέξει-χιονίσει,,,,,,,,,,,,,,,,ελπίζω :ρ (...σα να κάνεις ασφάλεια για τσουνάμι στο Νευροκόπι, κόστους 5€ τον χρόνο όμως)

 Γενικά το θέμα είναι ότι αν είναι λίγη η κατανάλωση, στα παπάκια μας ούτως ή άλλως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μόλις μίλησα με ζενίθ στην οποία είχα ετήσιο συμβόλαιο με σταθερά 40ε το μηνα ρεύμα και 25 αέριο, το οποίο σήμερα έληξε. (Μεγαλο κριμα στην τσέπη)

Μου είπε πως με συνεχίζουν αυτόματα στα power home basic για ρευμα, και στο gas home plus χωρίς τα 99ε συνδρομή του νέου 24μηνου συμβολαίου απ τη στιγμή που συνεχίζουμε απο μη εμπορικά διαθέσιμο πλέον συμβόλαιο.

Δεν μου είπαν ότι χρειάζεται να υπογράψω κάτι. Να τους εμπιστευτώ ή να πάω να κάνω συμβόλαιο. Έχετε παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimips είπε

Καλησπέρα.

Μόλις μίλησα με ζενίθ στην οποία είχα ετήσιο συμβόλαιο με σταθερά 40ε το μηνα ρεύμα και 25 αέριο, το οποίο σήμερα έληξε. (Μεγαλο κριμα στην τσέπη)

Μου είπε πως με συνεχίζουν αυτόματα στα power home basic για ρευμα, και στο gas home plus χωρίς τα 99ε συνδρομή του νέου 24μηνου συμβολαίου απ τη στιγμή που συνεχίζουμε απο μη εμπορικά διαθέσιμο πλέον συμβόλαιο.

Δεν μου είπαν ότι χρειάζεται να υπογράψω κάτι. Να τους εμπιστευτώ ή να πάω να κάνω συμβόλαιο. Έχετε παρόμοια εμπειρία;

Ευχαριστώ 

για ρεύμα θα πρότεινα κάτι άλλο (δες excel)

για αέριο στο άλλο θέμα και κρίμα που δεν το έσπασες πιο νωρίς (κλασσικό λάθος αποφυγής ρήτρας αποχώρησης)

σε περίπτωση που σου κάνανε αυτόματη ανανέωση (μου είχανε κάνει και μένα στο ρεύμα) ,ζητάς να σου στείλουν συμβόλαιο που να φαίνεται η υπογραφή σου ή την τηλεφωνική ηχογράφηση συναίνεση (μάλιστα ένα μήνα πριν λήξη με ατομική ειδοποίηση-όχι ψιλά γράμματα) και θα υποχωρήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...