Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Είμαι κανονικά ηρων από 15/9

Γενικώς υπάρχει περίπτωση να σε πάρει κάποιος από τον πάροχο που είσαι τώρα για "αντιπροσφορά" κλπ για να σε κρατήσουν; Όπως κάναμε παλιά στα κινητά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Γενικώς υπάρχει περίπτωση να σε πάρει κάποιος από τον πάροχο που είσαι τώρα για "αντιπροσφορά" κλπ για να σε κρατήσουν; Όπως κάναμε παλιά στα κινητά;

Έχω δει πως παίρνουν τηλέφωνα κανονικά. Εγώ ήμουν στο παλιό δεη enter με 0,105 μέχρι 9/10 και προφανώς δεν με πήραν για να μείνω πελάτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

ζήτα το τουλάχιστον γραπτώς

Ηρθε το mail, θα το ζητησω να απαντηθει

Δεν ζητησαν μετρηση, οποτε λεω να αφησω να ισχυσει η αλλαγη απο την τρεχουσα ημερομηνια γιατι ο Σεπτ ηταν ακριβος στο κυμαινομενο

Επισης ενα τικ που εχουν σημειωσει στο παρακατω:

Αποδεχομαι την εναρξη της παροχης υπηρεσιων προμηθειας ηλεκτρικης ενεργειας κατα τη διαρκεια περιοδου υπαναχωρησης  [Χ]

--------

 

Οσον αφορα τις επιδοτησεις !  Υπαρχει περιπτωση να σταματησουν οι επιδοτησεις;

Δηλ πχ. ενα προγραμμα σταθερο με 24-27 λεπτα την κιλοβατωρα το θεωρειτε καλο για την τρεχουσα κατασταση; Με την εννοια οτι εχεις το κεφαλι σου ησυχο σε περιπτωση που σταματησουν οι επιδοτησεις ή ρισκαρετε σε κυμαινομενο με 13-15 λεπτα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Επισης ενα τικ που εχουν σημειωσει στο παρακατω:

Αποδεχομαι την εναρξη της παροχης υπηρεσιων προμηθειας ηλεκτρικης ενεργειας κατα τη διαρκεια περιοδου υπαναχωρησης  [Χ]

 

Αυτό ακριβώς είναι για να μην μπορείς να γυρίσεις στον παλιό πάροχο αν σου κάνει καλύτερη προσφορά εντός 14 ημερών (διάστημα υπαναχώρησης). Εγώ θα ζήταγα να ξετικαριστεί αν το δέχονται γιατί είναι δικαίωμα σου ως καταναλωτής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αυτό ακριβώς είναι για να μην μπορείς να γυρίσεις στον παλιό πάροχο αν σου κάνει καλύτερη προσφορά εντός 14 ημερών (διάστημα υπαναχώρησης). Εγώ θα ζήταγα να ξετικαριστεί αν το δέχονται γιατί είναι δικαίωμα σου ως καταναλωτής. 

στην ίδια εταιρία (ΕΦΑ) είναι , απλά άλλαξε πρόγραμμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η electricon πέρυσι μου άλλαξε τις χρεώσεις χωρίς να με προειδοποίησει. Έτσι διαπίστωσα την αύξηση μετά την έκδοση του λογαριασμού. Έκανα αμφισβήτηση λογαριασμού και η απάντηση ήρθε 1 χρόνο μετά και την παραθετω:

 

"H Εταιρία μας είχε το δικαίωμα μεταβολής του τιμολογίου της μετά την πάροδο 6 μηνών από την υπογραφή της σύμβασης σας (28/09/2020) σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 28 παράγραφος 3 εδάφιο β’ του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας για Πελάτες.

 

Λειτουργώντας υπό το γράμμα του νόμου και σύμφωνα με το άρθρο 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας,  η Εταιρία μας σας ενημέρωσε για την μεταβολή των ανταγωνιστικών χρεώσεων του οικονομικού προγράμματος Electricon Οικιακό Νυχτερινό με επιστολή,   2 ημέρες πριν την έκδοση του λογαριασμού καταναλώσεως  (Ημ. Έκδοσης 29/09/2021), παρότι είχαμε την δυνατότητα ενημέρωσης στον πρώτο λογαριασμό που ακολούθησε την τροποποίηση. Η τροποποίηση όπως σας αναφέραμε και στην επιστολή, αφορούσε μόνο την αναπροσαρμογή των Χρεώσεων

Προμήθειας του τιμοκαταλόγου του προγράμματος που είχατε ήδη.

 

Σύμφωνα με το ίδιο άρθρο 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας , για την τροποποίηση όρων της Σύμβασης Προμήθειας, ο Προμηθευτής υποχρεούται σε ατομική ενημέρωση των Πελατών του.  Η ενημέρωση λαμβάνει χώρα τουλάχιστον εξήντα (60) ημέρες πριν την έναρξη ισχύος των τροποποιήσεων και,  εφόσον είναι δυνατό και επαρκές, σε ειδικό πεδίο του Λογαριασμού Κατανάλωσης ή σε χωριστό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν.

 

Η εν λόγω επιστολή, εξηγούσε αναλυτικά τους λόγους που η εταιρία μας αναγκάστηκε να προβεί σε μεταβολή των τιμολογίων τις, προσαρμοζόμενων αυτών στο διαρκώς αυξητικά μεταβαλλόμενο κόστος Ηλεκτρικής Ενέργειας.

 

Το πρόγραμμα Electricon Οικιακό Νυχτερινό δεν ήταν πλέον εμπορικά διαθέσιμο και σύμφωνα με το Παράρτημα Ι του άρθρου 1, παράγραφος 3 «O προμηθευτής λαμβάνει κάθε δυνατό μέτρο, ώστε να εξασφαλιστεί, ότι οποιαδήποτε πληροφορία για τις προσφερόμενες χρεώσεις και υπηρεσίες του που δεν βρίσκονται πλέον σε ισχύ, και η οποία μπορεί να παραπλανήσει τους καταναλωτές, αφαιρείται από τα μέσα προβολής του»

 

Σε κάθε περίπτωση, το πρόγραμμα που είχατε επιλέξει, ήταν αορίστου χρόνου χωρίς επιβολή ρήτρας αποδέσμευσης και δυνατότητα καταγγελίας της σύμβασης οποτεδήποτε και αζημίως."

Παρακαλώ τα  φώτα σας όσον αφορά την απάντησή της και τι με συμβουλευετε να κάνω τώρα .Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από cinrtc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περασε ακριβως ενας χρονος απο τοτε που ο σωτήρας Κορακιος μου ανοιξε τα ματια και με εστειλε στο Γ1Ν της ΔΕΗ

με 0,096/0,076 αντιστοιχα, και τωρα με 8285 kWh τον χρονο (και για εναν χρονο ακομα)  πληρωνω καθε μηνα πανω-κατω 90€.

σωτηρα Κορακιε! καθε που μου ρχεται λογαριασμος της ΔΕΗ, φτερνιζεσαι!

σ ευχαριστω για αλλη μια φορα! 🍻

α, και... σωτηρα Κορακιε..

που στο διαλο ειν' το εξελακι?

(για ενα φιλο το θελω) 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...στην υπογραφή του, στην πρώτη σελίδα του παρόντος, στο στόμα μας, στις καρδιές μας,,,,,,,ΠΑΝΤΟΥ! 

:P

11 ώρες πριν, Sheriff είπε

Οσον αφορα τις επιδοτησεις !  Υπαρχει περιπτωση να σταματησουν οι επιδοτησεις;

Δηλ πχ. ενα προγραμμα σταθερο με 24-27 λεπτα την κιλοβατωρα το θεωρειτε καλο για την τρεχουσα κατασταση; Με την εννοια οτι εχεις το κεφαλι σου ησυχο σε περιπτωση που σταματησουν οι επιδοτησεις ή ρισκαρετε σε κυμαινομενο με 13-15 λεπτα ;;

Προφανώς και υπάρχει περίπτωση. Είναι σαν να ρωτάς "θα γίνει πόλεμος με την Τουρκία;" ή "θα πέσει μετεωρίτης;" (για να μην πιάσω τους σεισμούς....). ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ βέβαια είναι να μην σταματήσουν. Όπως επίσης εξαιρετικά πιθανό είναι να μειωθούν αρκετά, κυρίως με βάση κλίμακες κατανάλωσης, διότι αυτό που κόφτει τους "φωστήρες" που γαμ,,,,που τεσπα οδηγάνε τις ζωές μας πανευρωπαϊκά κι εγχώρια, είναι ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΑΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ (...και όχι μόνο αυτόν τον χειμώνα, θα πρεσέθετα).

Υπό αυτό λοιπόν το σκεπτικό, προσωπικά έχω να προτείνω το εξής : ΜΠΟΡΕΙΣ να πληρώνεις "0,24-0,27" για έναν χρόνο...; Καν' το. Χωρίς να σκέφτεσαι (ή να γκρινιάζεις στην πορεία) τα πόσα ΙΣΩΣ χάσεις, με αυτήν την επιλογή. Θα το κάνεις ΜΟΝΟ για να μη τυχόν πάνε κατά διαόλου τα πράγματα. Σαν να κάνεις ασφαλιστήριο ένα πράμμα. Αν πχ κάνεις μία πυρός, θα γκρινιάξεις του χρόνου για τα ασφάλιστρα, αν δεν,,,,,έχεις καεί μέχρι το 12μηνο.....; Δεν νομίζω. Και στην τελική (όταν μιλάμε για συμβόλαιο ρεύματος), το σπας (πληρώνοντας ποινή), αν στην πορεία το μετανιώσεις.

Κατά τ' άλλα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αυτή τη στιγμή, σταθερό με "0,24-0,27". Εκτός κι αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε οι υπόλοιποι...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...στην υπογραφή του, στην πρώτη σελίδα του παρόντος, στο στόμα μας, στις καρδιές μας,,,,,,,ΠΑΝΤΟΥ! 

:P

😁

εχεις δικιο!

ειχα συνηθίσει να το βλεπω στην κορυφη καθε σελιδας στο παλιο το τοπικ, και το ψαχνα στο ιδιο σημειο κι εδω!

νουμπάς παιδι μου!😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, washcloud είπε

ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ βέβαια είναι να μην σταματήσουν. Όπως επίσης εξαιρετικά πιθανό είναι να μειωθούν αρκετά, κυρίως με βάση κλίμακες κατανάλωσης

Αντιλαμβανομαι οτι ρωταω κατι που χρειαζονται μαντικες ικανοτητες για να απαντηθει.

Αλλα επιδοτηση υπαρχει και στο πετρελαιο κινησης και κοβεται εμαθα.

Αυτο το ρευστο φοβαμαι και ολοι μας δηλαδη, μηπως παιξουν πολυ με τις κλιμακες καταναλωσης ειτε βαλουν εισοδηματικα/ περουσιακα κριτηρια.

9 ώρες πριν, washcloud είπε

προσωπικά έχω να προτείνω το εξής : ΜΠΟΡΕΙΣ να πληρώνεις "0,24-0,27" για έναν χρόνο...; Καν' το.

Mπορω να πω οτι οταν διαβασα το κειμενο σου με βοηθησες στο να μην αλλαξω και να μεινω σε αυτο που εκανα περυσι με 8 λεπτα για 2 ετη, αν και εχει παρει 2 ανατιμησεις ηδη και ειναι κοντα 24 me 27 τωρα με πληρωμη στην ωρα του ( σαφως και ειναι μη διαθεσιμο τωρα ειναι στα "ληγμενα" ). Βεβαια στην περιοδο μεχρι να το ανεβασουν ηδη εχω βγει κερδισμενος απο το σταθερο.

Τελικα αυτα τα thread ειναι ανεκτιμητα, εχουν βοηθησει πολλοι με τον εναν ή με τον αλλον τροπο, πολλους απο εμας.

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheriff είπε

αυτο που εκανα περυσι με 8 λεπτα για 2 ετη, αν και εχει παρει 2 ανατιμησεις ηδη

Καμμιά Πρωτέργεια; Τηρήσανε τα 6μηνα; Σε κάθε περίπτωση, φοβάμαι δεν θα σταματήσουν στην 2η ανατίμηση, αν είναι για 2 χρόνια....Μακάρι όχι, αλλά έχε τον νου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, washcloud είπε

Καμμιά Πρωτέργεια; Τηρήσανε τα 6μηνα; Σε κάθε περίπτωση, φοβάμαι δεν θα σταματήσουν στην 2η ανατίμηση, αν είναι για 2 χρόνια....Μακάρι όχι, αλλά έχε τον νου σου.

To σταθερό της Protergia με 0.088 ήταν για 1 έτος και το τήρησαν. Όσοι όμως ενεργοποίησαν ΚΟΤ με προφορική επιβεβαίωση ότι συνδιάζεται με το σταθερό, έφαγαν φυσικά αγγούρι και του πήγανε στο οικιακό με ρήτρα αναπροσαρμογής.

11 ώρες πριν, cinrtc είπε

Λειτουργώντας υπό το γράμμα του νόμου και σύμφωνα με το άρθρο 30 του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας,  η Εταιρία μας σας ενημέρωσε για την μεταβολή των ανταγωνιστικών χρεώσεων του οικονομικού προγράμματος Electricon Οικιακό Νυχτερινό με επιστολή,   2 ημέρες πριν την έκδοση του λογαριασμού καταναλώσεως  (Ημ. Έκδοσης 29/09/2021), παρότι είχαμε την δυνατότητα ενημέρωσης στον πρώτο λογαριασμό που ακολούθησε την τροποποίηση.

Ισχύει.

Υπήρξαν όμως και άτομα που έλαβαν πχ την επιστολή μέσω email στις 29/9/21 και οι αυξήσεις ίσχυσαν με αναδρομική ισχύ απ'την αρχή του μήνα. Αυτοί έχουν δικαίωμα να το κυνηγήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Υπήρξαν όμως και άτομα που έλαβαν πχ την επιστολή μέσω email στις 29/9/21 και οι αυξήσεις ίσχυσαν με αναδρομική ισχύ απ'την αρχή του μήνα. Αυτοί έχουν δικαίωμα να το κυνηγήσουν.

...όρεξη μόνο να 'χουν....

 

spacer.png

 

:-D

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...