Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ήδη με χάνουνε που δεν επικοινώνησε κανείς να ασχοληθεί. Βλέπω φοβερά παράπονα για την εξυπηρέτηση, που σημαίνει ότι ειδικά τώρα που πλακώνει ο κόσμος για το generous έχουνε τελείως διαλυθεί.

ΥΓ: Το 50άρικο της ηλεκτρονικής εγγραφής ισχύει; Και αν ναι, πώς δίνεται; Σε κάθε λογαριασμό μέχρι να το φτάσεις; Ή ό,τι βγάλεις με τον 1ο λογαριασμό;

Εμένα σε 5 μέρες από την ηλεκτρονική αίτηση μου έστειλαν τη σύμβαση. Το 50άρικο το παίρνεις στον πρώτο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εμένα σε 5 μέρες από την ηλεκτρονική αίτηση μου έστειλαν τη σύμβαση. Το 50άρικο το παίρνεις στον πρώτο λογαριασμό.

Υποθέτω πάει μόνο στο ρεύμα και όχι στα υπόλοιπα; Υποθετική ερώτηση, αν το ρεύμα είναι χαμηλότερο των 50 (λέμε τώρα), μεταφέρεται το υπόλοιπο στον επόμενο μήνα;

Τη σύμβαση έτσι αμέσως την στείλανε; Δεν επικοινώνησαν κάπως; Εγώ πχ. έχω την ιδιαιτερότητα ότι είναι ο τωρινός λογαριασμός στο όνομα του ιδιοκτήτη και ζήτησα από τον Ήρων να μπει στο όνομά μου. Δεν είδα να ζητάνε κάπου να στείλω μισθωτήριο.  Ή ότι ζήτησα παγία, δεν πρέπει κάπως να δηλώσω που/πως;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tryfos είπε

Υποθέτω πάει μόνο στο ρεύμα και όχι στα υπόλοιπα; Υποθετική ερώτηση, αν το ρεύμα είναι χαμηλότερο των 50 (λέμε τώρα), μεταφέρεται το υπόλοιπο στον επόμενο μήνα;

Κανονικά θα πρέπει το 50άρικο να αφορά όλο το λογαριασμό, όχι μόνο το ρεύμα. Θα δούμε όταν βγουν οι πρώτοι λογαριασμοί.

 

5 λεπτά πριν, tryfos είπε

Τη σύμβαση έτσι αμέσως την στείλανε; Δεν επικοινώνησαν κάπως; Εγώ πχ. έχω την ιδιαιτερότητα ότι είναι ο τωρινός λογαριασμός στο όνομα του ιδιοκτήτη και ζήτησα από τον Ήρων να μπει στο όνομά μου. Δεν είδα να ζητάνε κάπου να στείλω μισθωτήριο.  Ή ότι ζήτησα παγία, δεν πρέπει κάπως να δηλώσω που/πως;

Κατευθείαν μου την έστειλαν στο email. Προφανώς δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα δικαιολογητικά. Την πάγια την βάζεις όταν βγει ο πρώτος λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Κανονικά θα πρέπει το 50άρικο να αφορά όλο το λογαριασμό, όχι μόνο το ρεύμα. Θα δούμε όταν βγουν οι πρώτοι λογαριασμοί.

 

Κατευθείαν μου την έστειλαν στο email. Προφανώς δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα δικαιολογητικά. Την πάγια την βάζεις όταν βγει ο πρώτος λογαριασμός.

Πάντως μου έκανε εντύπωση που στην αρχή της αίτησης έλεγε να έχετε standby το μισθωτήριο κλπ. και στη συνέχεια δεν το ζήτησαν ποτέ. Κάπου εκεί θα σκαλώσουμε.

Επίσης δεν ξέρω από πότε ισχύει η μετάβαση, όπως στα κινητά θα σπάσουν το μήνα λίγο ο προηγούμενος και λίγο ο επόμενος; Γνωρίζουμε κάθε πότε στέλνει λογαριασμό ο Ηρων, μηνιαίο ή 2μηνιαίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

α, όχι , οι χρεώσεις είναι αυτές που έχουν ανακοινωθεί , έτσι κι αλλιώς δεν έδωσες καταμέτρηση ?

οχι αυριο περιμενω την αιτηση να την υπογραψω

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

υποψιν οτι απο τη στιγμή που άλλαξες απο σταθερο σε κυμαινόμενο, μπορείς να φύγεις πλέον χωρίς ρήτρα αν το Νοέμβριο είναι ακριβές οι τιμές

το σκεφτηκα αν ισχυει κατι τετοιο, δηλ κολπακι για να φυγεις απο ρητρα, αλλα μηπως αν φυγεις απο την εταιρια ενεργοποιειται ρητρα ; Θα το δω στην πραξη αν φυγω...

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

Επίσης ελπίζω να πήρες γραπτώς φυσικά οτι δε θα έχεις ρήτρα αποχώρησης απο το σταθερό που ήσουν

μου το ειπε τηλεφωνικα οτι δεν θα εχω ρητρα για αλλαγη προγραμματος και λογικο ειναι αφου δεν φευγω απο εταιρια, το ρισκαρω αντρικια 😛

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

έτσι κι αλλιώς δεν έδωσες καταμέτρηση ?

οχι και δεν μου ειπε οτι πρεπει να δωσω, τελοσπαντων θα περιμενω το email και θα δω τι θα ζητησει

 

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sheriff είπε

μου το ειπε τηλεφωνικα οτι δεν θα εχω ρητρα για αλλαγη προγραμματος και λογικο ειναι αφου δεν φευγω απο εταιρια, το ρισκαρω αντρικια 😛

ζήτα το τουλάχιστον γραπτώς

9 λεπτά πριν, Sheriff είπε

το σκεφτηκα αν ισχυει κατι τετοιο, δηλ κολπακι για να φυγεις απο ρητρα, αλλα μηπως αν φυγεις απο την εταιρια ενεργοποιειται ρητρα ; Θα το δω στην πραξη αν φυγω...

όχι δεν ενεργοποιείται , είναι ξεκάθαρη η νομοθεσία

11 λεπτά πριν, Sheriff είπε

οχι αυριο περιμενω την αιτηση να την υπογραψω

στείλε και φωτό του μετρητή που να φαίνονται οι ενδείξεις , αλλά πρώτα δες κιόλας τιμές του κυμαινόμενου VS του σταθερού που είχες αν συμφέρει να τις δώσεις ή αν συμφέρει να σπάσουν αναλογικά με τις μέρες

22 λεπτά πριν, tryfos είπε

Επίσης δεν ξέρω από πότε ισχύει η μετάβαση, όπως στα κινητά θα σπάσουν το μήνα λίγο ο προηγούμενος και λίγο ο επόμενος;

τη μετάβαση την ολοκληρώνει ο ΔΕΔΔΗΕ, άγνωστο το πότε

23 λεπτά πριν, tryfos είπε

Γνωρίζουμε κάθε πότε στέλνει λογαριασμό ο Ηρων, μηνιαίο ή 2μηνιαίο;

υποτίθεται μηνιαίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, geodimis είπε

Με εκπροσώπηση από 26/8 αναμένω από μέρα σε μέρα μπαίνοντας στο app για το ποσό τουλάχιστον σε 1η φάση και μετά μετράω μέρες για τον λογαριασμό...

ααα πρωτος θα παρω 10/8 πηγααααα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, S90 είπε

Εκανα αίτηση στον Ήρωνα για Οκτώβριο κ επικοινώνησε η Protergia μαζί μου για να δώσει 40 ευρώ δώρο κ συμβόλαιο 24μηνης διάρκειας χωρίς ρήτρα αποχώρησης με 100 ευρώ συνέπεια ήτοι 4 ευρώ περίπου τον μήνα. Έμεινα στην σκέψη της αλλαγής στον Ήρωνα

απο οτι μου λετε και το εψαξα και εγω η προσφορα του ηρωνα για το προγραμμα generous που αφορα και οικιακα και επιχειρησεις φαινεται πολυ καλη και εγω στο ηρων λεω να παω . Στο προγραμμα nrg μου ειπανε αλλο προγραμμα στο τηλεφωνο και αλλο ειχε στο site τους!! 

Ποιο συγκεκριμενα  ας πουμε οτι εχουμε 2554 κιλοβατωρες για γ22 επαγγελματικο με >35kva με τιμη του οκτωμβριου . 

κοιτωντας την δεη 0,360 ευρω δινει τιμη αρα 2554*0,3620=924,54 ευρω  επισης η δεη εχει παγιο 1,50 ευρω + χρεωση ισχυος που δεν  εχω καταλαβει πως υπολογιζεται.  ΑΡα 924,54+1,50=926,04 ευρω 

κοιτωντας το προγραμμα του ηρων generous 0,3284 ευρω *2554 = 838,733 ευρω . 

αρα αμα βαλουμε οτι η δεη ειναι 926,04 ευρω σε συγκριση με την ηρων  βγαινει 87,30 ευρω παραπανω! αλλα η ηρων  αμα πληρωσεις τον λογαριασμο εγκαιρως σου δινει εκπτωση 20% επι τις αρχικης δημοσιευμενης τιμης αρα εχουμε 0,698 ευρω *2554 =1782,69*20/100=356,53 ευρω επιστροφη στον επομενο μηνα εφοσον πληρωσεις τον λογαριασμο στην εως την ληξη του . 

Μετα κοιταω την προτεργια μου δινει λεει 0,3617 ευρω η τιμη της κιλοβατωρας *2554=923,70 ευρω +5 ευρω παγιο= συνολο 928,70 ευρω . αρα σε συγκριση με την δεη 926,04-928,70=2,66 ευρω παραπανω θα πληρωσουμε στην προτεργια. . 

Μετα κοιταω το δημοσιευμενο καταλογο με την nrg 0,369 ευρω *2554=942,42 ευρω ( και θεωρωντας οτι εχουμε βαλει και το ebill+email λογαριασμο δεν πληρωνουμε τα 5 ευρω παγιο ) . Αρα σε συγκριση με την δεη 926,04-942,42= -16,38 ευρω . Αρα 16,38 ευρω παραπανω απο την δεη!! 

 

21 ώρες πριν, li@m είπε

Καλημέρα σε όλους. Έχεις κάποιος όρεξη να μου πει εάν είναι φυσιολογικός ο παρακάτω λογαριασμός; Είναι 335 ευρώ για 658 κιλοβατορες με ΚΟΤ. Έχω τρελαθεί.

εδιτ: Η περίοδος κατανάλωσης είναι 05/05/2022 -01/09/2022

image.png.ea87132382ee4db6e8b3c00d7574a1e3.png

η ρητρα αναπροσαρμογης που σε εχουνε χρεωσει αφορα τους μηνες 1/3/2022-1/07/2022 και εχεις ακομα να πληρωσεις ρητρα που αντιστοιχει απο 2/7/2022-31/7/2022 .Εμενα αυτο μου ειπανε! Επισης μου ειπανε οτι αμα πχ σημερα 4/10/2022 ειχες να πληρωσεις ρητρα αναπροσαρμογης τοτε θα την πληρωνεις 7 εβδομαδες αργοτερα! , για αυτο και εχει βγαλει τωρα την ρητρα αναπροσαρμογης και την χρεωνει τωρα . Δεν ξερω μου φαινεται πολυ τρελο αυτο! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tryfos είπε

Πάντως μου έκανε εντύπωση που στην αρχή της αίτησης έλεγε να έχετε standby το μισθωτήριο κλπ. και στη συνέχεια δεν το ζήτησαν ποτέ. Κάπου εκεί θα σκαλώσουμε.

 Στο Γ21 με λογαριασμό προηγούμενου παρόχου έχω εγγύηση 100 ευρώ (όσο και στο προηγούμενο πάροχο) ενώ αν ανέβαζα το μισθωτηριο θα είχα εγγύηση 130.

9 ώρες πριν, dasnowy είπε

Κανονικά θα πρέπει το 50άρικο να αφορά όλο το λογαριασμό, όχι μόνο το ρεύμα. Θα δούμε όταν βγουν οι πρώτοι λογαριασμοί.

 

Εφάπαξ πίστωση είναι. Αν δε κάψεις ρεύμα, θα πληρώσεις μόνο ΕΡΤ και δημοτικά τέλη... και το πιστωτικό υπόλοιπο θα συμψηφιστει με μελλοντικές οφειλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

απο οτι μου λετε και το εψαξα και εγω η προσφορα του ηρωνα για το προγραμμα generous που αφορα και οικιακα και επιχειρησεις φαινεται πολυ καλη και εγω στο ηρων λεω να παω . Στο προγραμμα nrg μου ειπανε αλλο προγραμμα στο τηλεφωνο και αλλο ειχε στο site τους!! 

Ποιο συγκεκριμενα  ας πουμε οτι εχουμε 2554 κιλοβατωρες για γ22 επαγγελματικο με >35kva με τιμη του οκτωμβριου . 

κοιτωντας την δεη 0,360 ευρω δινει τιμη αρα 2554*0,3620=924,54 ευρω  επισης η δεη εχει παγιο 1,50 ευρω + χρεωση ισχυος που δεν  εχω καταλαβει πως υπολογιζεται.  ΑΡα 924,54+1,50=926,04 ευρω 

κοιτωντας το προγραμμα του ηρων generous 0,3284 ευρω *2554 = 838,733 ευρω . 

αρα αμα βαλουμε οτι η δεη ειναι 926,04 ευρω σε συγκριση με την ηρων  βγαινει 87,30 ευρω παραπανω! αλλα η ηρων  αμα πληρωσεις τον λογαριασμο εγκαιρως σου δινει εκπτωση 20% επι τις αρχικης δημοσιευμενης τιμης αρα εχουμε 0,698 ευρω *2554 =1782,69*20/100=356,53 ευρω επιστροφη στον επομενο μηνα εφοσον πληρωσεις τον λογαριασμο στην εως την ληξη του . 

Μετα κοιταω την προτεργια μου δινει λεει 0,3617 ευρω η τιμη της κιλοβατωρας *2554=923,70 ευρω +5 ευρω παγιο= συνολο 928,70 ευρω . αρα σε συγκριση με την δεη 926,04-928,70=2,66 ευρω παραπανω θα πληρωσουμε στην προτεργια. . 

Μετα κοιταω το δημοσιευμενο καταλογο με την nrg 0,369 ευρω *2554=942,42 ευρω ( και θεωρωντας οτι εχουμε βαλει και το ebill+email λογαριασμο δεν πληρωνουμε τα 5 ευρω παγιο ) . Αρα σε συγκριση με την δεη 926,04-942,42= -16,38 ευρω . Αρα 16,38 ευρω παραπανω απο την δεη!! 

 

η ρητρα αναπροσαρμογης που σε εχουνε χρεωσει αφορα τους μηνες 1/3/2022-1/07/2022 και εχεις ακομα να πληρωσεις ρητρα που αντιστοιχει απο 2/7/2022-31/7/2022 .Εμενα αυτο μου ειπανε! Επισης μου ειπανε οτι αμα πχ σημερα 4/10/2022 ειχες να πληρωσεις ρητρα αναπροσαρμογης τοτε θα την πληρωνεις 7 εβδομαδες αργοτερα! , για αυτο και εχει βγαλει τωρα την ρητρα αναπροσαρμογης και την χρεωνει τωρα . Δεν ξερω μου φαινεται πολυ τρελο αυτο! 

ολοι στην elpedison αυτο εχουμε παθει.. και γω ρητρα απο 1/2 εως 31/8 απ την αλλη αν υπηρχε πιο νωρις μεσα ισως επαιρνα κατι παραπανω απο powerpass.. εγω τους παω μεσω ΡΑΕ οχι οτι θα γινει τιποτε αλλα δε πρεπει να τους αφηνουμε και χωρις να κανουμε τιποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 Στο Γ21 με λογαριασμό προηγούμενου παρόχου έχω εγγύηση 100 ευρώ (όσο και στο προηγούμενο πάροχο) ενώ αν ανέβαζα το μισθωτηριο θα είχα εγγύηση 130.

Εφάπαξ πίστωση είναι. Αν δε κάψεις ρεύμα, θα πληρώσεις μόνο ΕΡΤ και δημοτικά τέλη... και το πιστωτικό υπόλοιπο θα συμψηφιστει με μελλοντικές οφειλές.

Εγγύηση (μάλλον) δεν θα έχω γιατί θα βάλω παγία.

Ο τελευταίος λογαριασμός που τους ανέβασα όμως γράφει το όνομα του ιδιοκτήτη (όχι εμένα του αιτούντα). Σήμερα απάντησαν για την εκπροσώπηση, ούτε που ζήτησαν τίποτα, πχ. ένα μισθωτήριο για να δούνε γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά. Προφανώς δεν βλέπουνε τίποτα.

Μόνο φωτό από το ρολόι ζητήσανε.

Για το 50άρικο είμαι πολύ επιφυλακτικός ότι θα ληφθεί με οποιαδήποτε δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα. Ειμαι στη ΔΕΗ myhome enter, με χρέωση  ημέρας 0,18 € και 0,13€  χρέωση νύχτας/kwh. Εχω μέση τετραμηνιαία κατανάλωση 1800-2000 wh. Ποιον πάροχο να προτιμούσα;

 

Επεξ/σία από stsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εμένα ούτε αυτό μου ζήτησαν

Έχεις περάσει σε "εκπροσώπηση"; Τι φρούτο είναι κι αυτό πάλι...Η ουσιαστική μετάβαση φαντάζομαι αργεί μετά αρκετά...

Γίνεται χαμός φαίνεται με όλες αυτές τις μετακινήσεις πελατών και έχει τελείως κλατάρει το σύστημα και ο ΔΕΔΔΗΕ. Που ούτως ή άλλως είναι από τις πιο διαλυμένες δημόσιες υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...