Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

το protect home δεν είναι διαθέσιμο για νέες παροχές

είναι τρέχων εμπορικό

https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/protect-home/

Spoiler

image.png.ab4a48ac6f9143e1ed3f75467e67bae0.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω βρει κάπως να κάνω αίτηση για το protect home. Και το allazorevma λέει ότι είναι μόνο για υφιστάμενους πελάτες.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ερώτηση: Έχω σταθερό πρόγραμμα ΔΕΗ με τιμή 0,17 euro/kWh (ημερήσιο) και 0,13 euro/kWh (νυχτερινό).

Έχει νόημα να το κρατήσω, ή δεν είναι ανταγωνιστικό πλέων;

(δίστιχος δεν κατάφερα στο excel να το συγκρίνω με τα κυμαινόμενα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην Elpedison οικιακό και έκανα αίτηση χτες ηλεκτρονικά για μετάβαση στον Ήρωνα  στο generous. Υποτίθεται νόμιζα για να τρέξει κανονικά πιο γρήγορα χωρίς τηλέφωνα κλπ. Δεν εμφανίστηκε κανένας σήμερα ούτε από τον έναν ούτε από τον άλλον. Μαθημένος από τα κινητά περίμενα σήμερα ενέργειες. Δεν θέλουνε πελάτες; Τι χρονικός ορίζοντας δίνεται περίπου για τη μετάβαση;

Διαβάζοντας τις κριτικές online για τον Ήρωνα βλέπω τεράστιες αθλιότητες, κατηγορίες για διάφορες "κρυφές" χρεώσεις, κλοπή κλπ. και έχω δεύτερες σκέψεις. Ισχύουν όλα αυτά; Με την elpedison όχι ότι ήταν καλύτερη, αλλά δεν είχα μέχρι σήμερα τα φοβερά θέματα.

Έχω σχετικά μικρή κατανάλωση γύρω στις 350 kwh το μήνα και μαζί με το 3άρι του πάγιου (3,72 € για την ακρίβεια) υπολογίζω κανά 5-8 Ευρώ το μήνα διαφορά υπέρ του Ήρωνα (με τιμές Οκτώβρη). Αξίζει τον κόπο; Πρέπει κάτι να προσέξω, κάποια ρήτρα κρυφή κλπ; Είδα ότι δεν υπάρχει ελάχιστη χρονική δέσμευση, οπότε σκέφτηκα αν δε με βολέψει πάω αλλού άμεσα.

Επίσης από όσα συνέκρινα κατέληξα ότι κατά σειρά από πιο φτηνό προς πιο ακριβό είναι: Ήρων, Elpedison, ΔΕΗ και μετά οι υπόλοιποι, καλά τα λέω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Με την elpedison όχι ότι ήταν καλύτερη, αλλά δεν είχα μέχρι σήμερα τα φοβερά θέματα.

 

Αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής έφαγες ή ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2022 στις 10:29 ΜΜ, washcloud είπε

...όποιος και να "συμφέρει", το θέμα είναι ότι αυτό θα ισχύει για τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ. Που σημαίνει ότι ο φίλος σου, θα πρέπει να είναι τουλάχιστον κάθε 20 του μήνα (όπου και ανακοινώνονται οι τιμές του επόμενου μήνα) "πάνω από τους παρόχους" και γενικά να ενημερώνεται επαρκώς για τις εξελίξεις. Διότι κάποιος που είναι ΤΩΡΑ (για τον Οκτώβρη) φθηνότερος, μπορεί από τον Νοέμβρη κι όλας να μην είναι και τόσο φθηνός.

Από επαγγελματικά δεν ξέρω τί παίζει, αλλά όπως σου είπε ο δημιουργός του (korakios), κατέβασε το φύλλο Excel που έχει στην υπογραφή του (πας λίγο πιο κάτω μετά το κλικ, εκεί που λέει "docs.google" κτλ και από το μενού "Αρχείο" πατάς "λήψη" ως Microsoft Excel αρχείο. Και το ξεκοκκαλίζεις. Είτε βάλεις την κατανάλωση του φίλου, είτε απλά βλέποντας στα δεξιά τελικές τιμές παρόχων με την default κατανάλωση.

Κατά τ' άλλα γενικά οι "εναλλακτικοί" πάροχοι ΔΕΝ είναι καλή επιλογή (για διάφορους λόγους - ας πούμε ότι γενικά έχουν την τάση να εξαπατούν, είτε νόμιμα είτε και όχι και τόσο νόμιμα). Ειδικά για τα οικιακά τιμολόγια (και καλύτερα ΔΕΗ, που είναι η λιγότερο "αξαπατιστική"). Στα επαγγελματικά μπορεί και να είναι αλλιώς βέβαια και να "αξίζει" να πάει κάποιος σε εναλλακτικό. Όπως ήδη σου είπαν, Ο Ήρωνας έχει επιδείξει μια "σταθερότητα" από 1/8 που μπήκε σε εφαρμογή το νέο σύστημα (όχι με κατάργηση, αλλά με ΑΝΑΣΤΟΛΗ της χρέωσης αναπροσαρμογής - συνεπώς προσοχή γιατί αν κάποιος πάει σε πρόγραμμα που προβλέπει "ασύμφορα" πράγματα ΜΕΤΑ το τέλος της αναστολής στις 31/7/23, θα τα βρει μετά μπροστά του. όπως πχ την πρόβλεψη για ποινή πρόωρης αποχώρησης : ΔΕΝ καταργήθηκαν "τα ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ" λοιπόν, αλλά έχει ΑΝΑΣΤΑΛΛΕΙ για την ώρα η ποινή αποχώρησης). Εγώ ΔΕΝ θα τον εμπιστευόμουν, αλλά μπορεί και να συμφέρει αρκετά/να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ μέσα στους προσεχείς μήνες να συμφέρει, μιας και μιλάμε για επαγγελματικά συμβόλαια, όπου η κατανάλωση είναι συνήθως μεγάλη και οι διαφορές έντονες. Ψαχτείτε μαζί με τον φίλο, ελέγξτε/υπολογίστε και να είναι αυτός "στην τσίτα" ΚΑΘΕ μήνα στις 20 αναφορικά με το τί θα κάνει. Το "πήγα κάπου κι άραξα", ΠΕΘΑΝΕ με το "νέο σύστημα" από 1/8/22,

...σωστά, κάτσε να δω ποιο thread είναι πιο hot, να τις κάνω εκεί που θα τις δει περισσότερος κόσμος, μπας και γίνεις λίγο περισσότερο ρεζίλι για τα μυαλά που κουβαλάς :

 

Φίλε εάν κάνουν οι εταιρίες 10 μέρες για να υλοποιήσουν τη μετάβαση κάθε μήνα, ούτως ή άλλως δεν βλέπω να περπατάει το σενάριο "αλλάζω κάθε μήνα" πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Είμαι στην Elpedison οικιακό και έκανα αίτηση χτες ηλεκτρονικά για μετάβαση στον Ήρωνα  στο generous. Υποτίθεται νόμιζα για να τρέξει κανονικά πιο γρήγορα χωρίς τηλέφωνα κλπ. Δεν εμφανίστηκε κανένας σήμερα ούτε από τον έναν ούτε από τον άλλον. Μαθημένος από τα κινητά περίμενα σήμερα ενέργειες. Δεν θέλουνε πελάτες; Τι χρονικός ορίζοντας δίνεται περίπου για τη μετάβαση;

εξαρτάται , απο λίγες μέρες ,βδομάδα+ ή και χρόνια

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Με την elpedison όχι ότι ήταν καλύτερη, αλλά δεν είχα μέχρι σήμερα τα φοβερά θέματα.

απλά πλήρωνες πάντα παραπάνω στην elpedison (συγκριτικά με άλλους)

τώρα διάβασε και εσύ τελευταίες σελίδες για την αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής που 99% θα σου έρθει

3 λεπτά πριν, tryfos είπε

Έχω σχετικά μικρή κατανάλωση γύρω στις 350 kwh το μήνα και μαζί με το 3άρι του πάγιου (3,72 € για την ακρίβεια) υπολογίζω κανά 5-8 Ευρώ το μήνα διαφορά υπέρ του Ήρωνα (με τιμές Οκτώβρη). Αξίζει τον κόπο; Πρέπει κάτι να προσέξω, κάποια ρήτρα κρυφή κλπ; Είδα ότι δεν υπάρχει ελάχιστη χρονική δέσμευση, οπότε σκέφτηκα αν δε με βολέψει πάω αλλού άμεσα.

δεν έχει προς το παρών κάποια κρυφή χρέωση το Generous

7 λεπτά πριν, tsaouliz είπε

Καλησπέρα,

Ερώτηση: Έχω σταθερό πρόγραμμα ΔΕΗ με τιμή 0,17 euro/kWh (ημερήσιο) και 0,13 euro/kWh (νυχτερινό).

Έχει νόημα να το κρατήσω, ή δεν είναι ανταγωνιστικό πλέων;

(δίστιχος δεν κατάφερα στο excel να το συγκρίνω με τα κυμαινόμενα)

εξαρτάται στο τι πιστεύεις οτι θα είναι οι μελλοντικές τιμές και κριτήρια επιδοτήσεων ,

δες το ιστορικό τιμών στο τελευταίο φύλλο του excel

 

 

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Φίλε εάν κάνουν οι εταιρίες 10 μέρες για να υλοποιήσουν τη μετάβαση κάθε μήνα, ούτως ή άλλως δεν βλέπω να περπατάει το σενάριο "αλλάζω κάθε μήνα" πάροχο.

αν κάνουν 10 μέρες μια χαρά είναι , 20 ανακοινώνονται , άρα 1η μηνός είσαι με τις νέες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής έφαγες ή ακόμα;

Φυσικά και έφαγα, για αυτό είπα τα ίδια χάλια είναι όλοι, οπότε γιατί να μην πάω κάπου να δίνω 5-10 ευρώ λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Και το allazorevma λέει ότι είναι μόνο για υφιστάμενους πελάτες.

έχε το νου σου στο site , κάθε άλλο παρα αξιοκρατικό είναι

20 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Δεν έχω βρει κάπως να κάνω αίτηση για το protect home.

edit όντως το protect home δεν το έχει ακόμα ηλεκτρονικά , αλλά έτσι και αλλιώς δε συμφέρει...

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά πλήρωνες πάντα παραπάνω στην elpedison (συγκριτικά με άλλους)

τώρα διάβασε και εσύ τελευταίες σελίδες για την αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής που 99% θα σου έρθει

Όπως λέω και παραπάνω μου ήρθε και γι' αυτό σπάστηκα και είπα να ψαχτώ. Βλέποντας πάντως και τα τωρινά εγώ βλέπω ότι είναι η 2η φτηνότερη, οπότε μάλλον και παλιά δεν έδινα τα ΠΟΛΥ παραπάνω.

Οπότε συμπερασματικά εσύ προτείνεις μετάβαση; Ρήτρα αποχώρησης ποιος να μου ζητήσει; Η elpedison στο μέλλον; Με ληγμένο συμβόλαιο είμαι, δεν θυμάμαι να ανανέωσα κάτι. Ή ο Ήρων άμα δω ότι είναι πιο απατεώνες και φύγω ξανά; Αφού λένε δεν έχει μίνιμουμ παραμονή.

Γενικώς με απωθεί το πάγιο στο ρεύμα, για αυτό κάνω δεύτερες σκέψεις και φοβάμαι μην κολλήσω με πάγιο για πιο μετά...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tryfos είπε

οπότε μάλλον και παλιά δεν έδινα τα ΠΟΛΥ παραπάνω.

πάρα πολύ παραπάνω , με μεγάλη διαφορά

1 λεπτό πριν, tryfos είπε

Οπότε συμπερασματικά εσύ προτείνεις μετάβαση; Ρήτρα αποχώρησης ποιος να μου ζητήσει; Η elpedison στο μέλλον; Με ληγμένο συμβόλαιο είμαι, δεν θυμάμαι να ανανέωσα κάτι.

η ρήτρα αποχώρησης προβλέπεται για τα σταθερά μόνο και δεν έγραψα κάτι τέτοιο

κοίτα , δεν υπάρχει καμία εταιρία που να μην έχει κάνει φουστιές , απλά η Ελπέδισον έχει κάνει τις περισσότερες , οπότε αν το πάμε έτσι , σαν εταιρία ο Ηρών καλύτερος θα είναι

Απο χρεώσεις κομπλέ , έχουν γραφτεί τα πάντα στις προηγούμενες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

πάρα πολύ παραπάνω , με μεγάλη διαφορά

η ρήτρα αποχώρησης προβλέπεται για τα σταθερά μόνο και δεν έγραψα κάτι τέτοιο

κοίτα , δεν υπάρχει καμία εταιρία που να μην έχει κάνει φουστιές , απλά η Ελπέδισον έχει κάνει τις περισσότερες , οπότε αν το πάμε έτσι , σαν εταιρία ο Ηρών καλύτερος θα είναι

Απο χρεώσεις κομπλέ , έχουν γραφτεί τα πάντα στις προηγούμενες σελίδες

Βλέπω πάντως και στο excelακι αλλά και από τη δική μου έρευνα αρκετά μεγάλη διαφορά το generous από τα άλλα. Αισθητή διαφορά. Που κατά την εμπειρία μου 2 πράγματα μπορεί να σημαίνει βέβαια: α) Μαζεύω κόσμο τώρα να τους πετσοκόψω μετά, καταργώντας ή μειώνοντας την έκπτωση συνέπειας. β) Κάποιο λάκο έχει η φάβα. γ) Αυξάνω το πάγιο από 3 σε 8 εν μία νυκτί για πλάκα. δ) Μαζεύω τηλέφωνα και email χωρίς να κάνω γρήγορα τις μεταβάσεις για μελλοντικό marketing.

Ήδη με χάνουνε που δεν επικοινώνησε κανείς να ασχοληθεί. Βλέπω φοβερά παράπονα για την εξυπηρέτηση, που σημαίνει ότι ειδικά τώρα που πλακώνει ο κόσμος για το generous έχουνε τελείως διαλυθεί.

ΥΓ: Το 50άρικο της ηλεκτρονικής εγγραφής ισχύει; Και αν ναι, πώς δίνεται; Σε κάθε λογαριασμό μέχρι να το φτάσεις; Ή ό,τι βγάλεις με τον 1ο λογαριασμό;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, tryfos είπε

Φίλε εάν κάνουν οι εταιρίες 10 μέρες για να υλοποιήσουν τη μετάβαση κάθε μήνα, ούτως ή άλλως δεν βλέπω να περπατάει το σενάριο "αλλάζω κάθε μήνα" πάροχο.

...ποιες 10, αφού ο επόμενος θέλει λογαριασμό από τον τρέχοντα. και όταν αλλάξεις θα κάνουν πάνω από μήνα να βγάλουν λογαριασμό...

Εκ των πραγμάτων δεν παίζει το "κάθε μήνα". Ίσως παίζει το "κάθε 3μηνο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 1comment είπε

ας μην προτρέχουμε με τα διεθνή , όταν ανακοινωθούν επίσημα βλέπουμε το θα ισχύσει στην Ελλάδα  :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...