Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, κοιτουσα το nrg prime σε συγκριση με την δεη. Το prime υποτιθεται ειναι το premium πακετο της nrg. Στο site εχει με ψιλα γραμματα αυτον τον τυπο - Χρέωση Προμήθειας: 1,18€ x M.T.A + 0,009€/kWh. Αποτι καταλαβαινω η ΜΤΑ ειναι η χοντρικη τιμη, οποτε 18% εξτρα χρεωση σε τιμη χοντρικης + 1 λεπτο εξτρα ανα κιλοβατωρα + 6% φπα (αυτο το γραφει με ψιλα γραμματα πιο κατω)? Δεν μπορεσα να βρω καπου να εξηγει τον τυπο αυτο με περισσοτερες διευκρινίσεις.

Επισης ενας εκπροσωπος μου εδειξε τον εξης πινακα για συγκριση nrg με δεη, ειναι ευκολο καποιος να επιβεβαιωσει οτι κατι τετοιο ισχυει και η τελικες τιμες αυγουστου και σεπτεμβρη ηταν οντως αυτες που γραφει? Γιατι εαν ειναι οντως οι τελικες τιμες τοτε ειναι οντως πολυ ανταγωνιστικες.

spacer.png

Επεξ/σία από BananaTzo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BananaTzo είπε

Το prime υποτιθεται ειναι το premium πακετο της nrg.

φυσικά αφού έχει συνδρομή 75€ 😁 , μην το δίνεις σημασία ....

κατέβασε το excel στην 1η σελίδα

18 λεπτά πριν, BananaTzo είπε

Στο site εχει με ψιλα γραμματα αυτον τον τυπο - Χρέωση Προμήθειας: 1,18€ x M.T.A + 0,009€/kWh. Αποτι καταλαβαινω η ΜΤΑ ειναι η χοντρικη τιμη, οποτε 18% εξτρα χρεωση σε τιμη χοντρικης + 1 λεπτο εξτρα ανα κιλοβατωρα + 6% φπα

καταργήθηκε αυτό , απο 1/8 παίζουν οι τιμές ανακοινωμένες στο site

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^...κοιτάζοντας το Εξέλ του κοράκιου, η διαφορά που βλέπω εγώ είναι στο πάγιο (100 o Βαρδινογιάννης - 40 ο Μητσοτάκης :P) συν 75€ "συνδρομή". Πράγματα που στο πινακάκι τους που παρέθεσες, "τα ξεχάσανε"... (<- ...το οποίο ΠΡΕΠΕΙ να σου λέει "τί είδους εταιρία είναι", ε; )

edit : με πρόλαβε ο αποπάνω

sshot-3.jpg.9bd358fe5bbfa7b00a7950132cda888c.jpg

:P

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akaloith είπε

ηρθε σε κανεναν πρωτος λογαριασμος ηρωνα;;;;; πως ειναι; :P

Με εκπροσώπηση από 26/8 αναμένω από μέρα σε μέρα μπαίνοντας στο app για το ποσό τουλάχιστον σε 1η φάση και μετά μετράω μέρες για τον λογαριασμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, geodimis είπε

Με εκπροσώπηση από 26/8 αναμένω από μέρα σε μέρα μπαίνοντας στο app για το ποσό τουλάχιστον σε 1η φάση και μετά μετράω μέρες για τον λογαριασμό...

Για να μη βγήκε ακόμα λογαριασμός, περίμενε κάνα μήνα ακόμα. Καλώς ήρθατε στο θαυμαστό κόσμο του ΗΡΩΝ. 😆

Χτες μου έστειλαν κι άλλο διαφημιστικό SMS, με διαγωνισμό για ταξίδι στη Ν. Υόρκη, παρόλο που όπως έχω αναφέρει... είχα τικάρει στη σύμβαση να μη στέλνουν τέτοια SMS.

Mετά έφαγα φλασιά μήπως "συμφώνησα" σε κάτι εν αγνοία μου στην εφαρμογή ή στη διαδικασία του e-contract... το έψαξα λίγο και βρήκα αυτό στους όρους του MyHeron.

Screenshot_2022-09-30-16-20-16-332_gr.heron.myheron.jpg.b4f772048f00c0ab63478befaa32db2b.jpg

Έστειλα και στα 2 email, να σταματήσουν να μου στέλνουν SMS. Αν συνεχίσουν το ίδιο βιολί, θα τους φτάσω μέχρι την Αρχή Προστασίας Δεδομέων... τόσο πολύ μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έστειλα και στα 2 email, να σταματήσουν να μου στέλνουν SMS. Αν συνεχίσουν το ίδιο βιολί, θα τους φτάσω μέχρι την Αρχή Προστασίας Δεδομέων... τόσο πολύ μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

Κι αν σου κατσει(NY)?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheriff είπε

Efa ο λογος, για Οκτωβριο με 0,5890 - 0,5743νυχτ. δηλ. 0,1530 - 0,1383νυχτ. γιατι δεν ειναι στο εξελακι;

γιατί είναι τα ίδια με της Volton , (σχόλια --> ίδια χρέωση με efaenergy restart power home )

ουσιαστικά ken/efa/nova είναι Volton

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Χτες μου έστειλαν κι άλλο διαφημιστικό SMS, με διαγωνισμό για ταξίδι στη Ν. Υόρκη, παρόλο που όπως έχω αναφέρει... είχα τικάρει στη σύμβαση να μη στέλνουν τέτοια SMS.

άντε και σε 5ψήφια sms με χρέωση αργότερα 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakiosΔεν ειδα το σχολιο, εχεις δικιο.

Το αλλαξα το efa σταθερο και πηγα σε αυτο τελικα γιατι θα ειχα ρητρα αποχωρησης.

Στο εξελ πως το generous με μεγαλυτερη χρεωση κιλοβατωρας εχει κερδος και χωρις μαλιστα να υπολογιζεται το 50ευρω δωρο ;

 

Spoiler

image.png.dba2ceca0e11f84279f19cb147d366e0.png

*επισης μου ειπαν οτι ειναι η μονη εταιρια που επιστρεφει "λαθος" προβλεψη τιμων και εχει ηδη αναρτηση γιαυτο, δεν ξερω τι ισχυει και πως δουλευει.

"*Σε συνέχεια της ανακοίνωσής μας της 20ης Αυγούστου 2022, στις τιμές Σεπτέμβριου αποδίδεται ΕΚΠΤΩΣΗ 0,110€/kWh αναφορικά με τους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης Σεπτεμβρίου 2022."

 

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Sheriff είπε

@korakiosΔεν ειδα το σχολιο, εχεις δικιο.

Το αλλαξα το efa σταθερο και πηγα σε αυτο τελικα γιατι θα ειχα ρητρα αποχωρησης.

Στο εξελ πως το generous με μεγαλυτερη χρεωση κιλοβατωρας εχει κερδος και χωρις μαλιστα να υπολογιζεται το 50ευρω δωρο ;

Γράφω "Αρχικές τιμές    Εκπτώσεις υπολογίζονται κανονικά στα τετράμηνα"

καθώς και στο 1ο ποστ με τις οδηγίες

Στις 30/7/2022 στις 9:54 ΜΜ, korakios είπε

( Οι τιμές των οικιακών προγραμμάτων είναι οι αρχικές τιμές χωρίς έκπτωση . Ο υπολογισμός των εκπτώσεων συνέπειας γίνεται στα τετράμηνα )

θα αλλάξει μάλλον πριν την επόμενη ανακοίνωση τιμών με νέο sticky

11 λεπτά πριν, Sheriff είπε

*Σε συνέχεια της ανακοίνωσής μας της 20ης Αυγούστου 2022, στις τιμές Σεπτέμβριου αποδίδεται ΕΚΠΤΩΣΗ 0,110€/kWh αναφορικά με τους λογαριασμούς τιμολόγησης της κατανάλωσης Σεπτεμβρίου 2022."

ναι , καταργήθηκε αυτό που ξεκίνησε και η elpedison , τέλος στην κυμαινόμενη έκπτωση .

δυστυχώς τον χρυσοπλήρωσες τον Σεπτέμβριο....

____________________________________________

έβαλα και το "Protect Home" του Ηρών στο excel , γιατί αρκετοί αναφέρουν (κακώς) εταιρία και όχι το πρόγραμμα Generous και σίγουρα κάποιοι θα την πατήσουν

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

άντε και σε 5ψήφια sms με χρέωση αργότερα 😂

('Εκτακτο ειδήσεων σε όλα τα κανάλια) : "-...νωρίς το απόγευμα ισχυρή έκρηξη σημειώθηκε στα κεντρικά γραφεία του παρόχου ενέργειας Ήρων στην Λεωφόρο Κηφισίας. Καμμία τρομοκρατική ομάδα δεν έχει μέχρι στιγμής αναλάβει την..."

 

 

(εμείς στο Ινσόμνια) :  eye-roll-emoji.gif.5f3dd40e4a65ecb2295f2a38cc620cfa.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Εγώ τώρα έκανα την αίτηση. Θα με επηρεάσει;;; 😱

α, όχι , οι χρεώσεις είναι αυτές που έχουν ανακοινωθεί , έτσι κι αλλιώς δεν έδωσες καταμέτρηση ?

υποψιν οτι απο τη στιγμή που άλλαξες απο σταθερο σε κυμαινόμενο, μπορείς να φύγεις πλέον χωρίς ρήτρα αν το Νοέμβριο είναι ακριβές οι τιμές

Επίσης ελπίζω να πήρες γραπτώς φυσικά οτι δε θα έχεις ρήτρα αποχώρησης απο το σταθερό που ήσουν ,

η ΕΦΑ φημίζεται για την ασχετοσύνη (γκουχ ΚΟΤ) και κάνει ότι προβλέπει η Volton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, korakios είπε

έβαλα και το "Protect Home" του Ηρών στο excel , γιατί αρκετοί αναφέρουν (κακώς) εταιρία και όχι το πρόγραμμα Generous και σίγουρα κάποιοι θα την πατήσουν

το protect home δεν είναι διαθέσιμο για νέες παροχές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...