Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, li@m είπε

 

εδιτ: Η περίοδος κατανάλωσης είναι 05/05/2022 -01/09/2022

 

δεν ειναι η καταναλωση το προβλημα σου, το προβλημα σου ειναι η ρητρα που αφορα Μαρτιο εως Ιουλιο ... τα 454κατι ευρω κατω κατω

Καλως ηρθες στην Ελπεντισον

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εκανα αίτηση στον Ήρωνα για Οκτώβριο κ επικοινώνησε η Protergia μαζί μου για να δώσει 40 ευρώ δώρο κ συμβόλαιο 24μηνης διάρκειας χωρίς ρήτρα αποχώρησης με 100 ευρώ συνέπεια ήτοι 4 ευρώ περίπου τον μήνα. Έμεινα στην σκέψη της αλλαγής στον Ήρωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, είμαι στο Protergia οικιακο από το Μάρτη του 20. Επειδή το σπίτι δεν κατοικούνταν άρα δεν είχαμε κατανάλωση, πλήρωνα το λογαριασμό για να διατηρώ τη σύνδεση, δεν ήξερα πότε θα μπω. 

Παρατηρώ σήμερα ότι τους τελευταίους τρεις μήνες, ο καινούριου τύπου λογαριασμός που έρχεται γράφει όνομα τιμολογίου "protergia οικιακό" και τύπος τιμολογίου "κυμαινόμενη χωρίς όρια διακύμανσης". Και με χρεώνει "σταθερή" χρέωση προμήθειας, τον Ιούλιο 0,11€/kwh, τον Αύγουστο 0,33€/kwh και το Σεπτέμβριο 0,68€/kwh! Και το γέλιο είναι ότι είναι λογαριασμοί έναντι, δεν υπήρξε πραγματική κατανάλωση, υπέθεσαν κατανάλωση και χρεώσαν και την αύξηση της κιλοβατόρας!

Αυτό σημαίνει ότι κάνανε αλλαγή προγράμματος αυθαίρετα; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει να μην πάω και βρίζω κατευθείαν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Αυτό σημαίνει ότι κάνανε αλλαγή προγράμματος αυθαίρετα; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει να μην πάω και βρίζω κατευθείαν ;

Όλα τα κυμαινόμενα τιμολόγια είναι σε αναστολή... πλέον κάθε 20 του μήνα,  οι πάροχοι ανακοινώνουν τις τιμές που θα ισχύουν τον επόμενο μήνα και η κυβέρνηση ανακοινώνει τις αντίστοιχες επιδοτήσεις. Έχει βγει κυβερνητική απόφαση γι'αυτό το πράγμα έχουν βουήξει οι ειδήσεις. Τελοσπάντων της Protergia για τον Οκτώβρη είναι απ'τα "φτηνότερα" οπότε κάτσε στ'αυγά σου... απλά ξεκαθάρισε το θέμα με τις κατ'εκτίμηση καταναλώσεις πχ πάρει τηλέφωνο και δώσε την ένδειξη του μετρητή ώστε να σου βγάλουν διορθωτικό λογαριασμό. Κι από δω και στο εξής να δείνεις ένδειξη κάθε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ppetros είπε

Καλημερα.

Εστειλα μηνυμα στον υπαλληλο του Ηρων ο οποιος μου ειχε στειλει την αιτηση σχετικα με το λαθος στην συμφ. ισχυ της παροχης . Τον ρωτησα αν πρεπει να μου στειλει καινουρια αιτηση ή μπορει να το διωρθωσει αυτος  και μου απαντησε:  "Η όποια αλλαγή γίνεται συστημικά από εμάς με βάση τον ΔΕΔΔΗΕ."

Ελπιζω να μην εχω προβλημα..

Μακάρι να μην υπάρξει πρόβλημα. Και εγώ έτσι φαντάστηκα ότι θα το δουν από τον αριθμό παροχής αλλά ζήτησα να μου στείλουν άλλη αίτηση. Αν μπορείς ενημέρωσέ μας όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση να ξέρουν και οι υπόλοιποι με αντίστοιχη περίπτωση. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

δεν ειναι η καταναλωση το προβλημα σου, το προβλημα σου ειναι η ρητρα που αφορα Μαρτιο εως Ιουλιο ... τα 454κατι ευρω κατω κατω

Καλως ηρθες στην Ελπεντισον

 

Θα φάνε ένα ωραιότατο πιστόλι όμως. 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί βάλανε τώρα τη ρήτρα; Επίσης στο Power pass υπολογίστηκε αυτή η ρήτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, li@m είπε

Θα φάνε ένα ωραιότατο πιστόλι όμως. 

 

θα σου πω κατι φιλικα, και δεν εχω καθολου συμφερον στην υποθεση.

Εσυ πιστολιαζεις, αυτοι σου παυουν εκπροσωπιση η σου μπλοκαρουν αλλαγη προμηθευτη. Αυτοματα πας καθολικη υπηρεσια με 20% ακριβοτερο τιμολογιο μεχρι να τους ξοφλησεις. Και χωρις εκπτωσεις ΚΟΤ. Αν δε πληρωνεις καθολικη, κοψιμο ρευματος. Και το χρεος μενει στο ΑΦΜ σου (κοινως δε θα σε αφηνουν να ενεργοποιησεις παροχη σε αλλο σπιτι μεχρι να ξοφλησεις)

Ζυγισε καλα τις επιλογες σου πριν κανεις κατι βιαστικο.

 

10 λεπτά πριν, li@m είπε

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί βάλανε τώρα τη ρήτρα; Επίσης στο Power pass υπολογίστηκε αυτή η ρήτρα;

Γιατι τη βαλανε τωρα; Eτσι. Αναδρομικη ρητρα. Αν βρεις ποτε ακρη με τη ΡΑΕ, συνηγορο καταναλωτη κλπ σφυρα μας. Αρα, τη βαλανε γιατι ... μπορουνε

Οχι αυτη δεν υπολογιστηκε στο power pass, μονο λογαριασμοι με ημερομηνια εκδοσης μεχρι Ιουνιο 2022 μετρησαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, li@m είπε

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί βάλανε τώρα τη ρήτρα; Επίσης στο Power pass υπολογίστηκε αυτή η ρήτρα;

Γι'αυτό βάλανε τώρα τη ρήτρα. Όχι δεν υπολογίστηκε στο power pass.

Eπίσης

  

Στις 22/9/2022 στις 10:20 ΠΜ, ekrepali είπε

Για την αναδρομική αναπροσαρμογη τα έχουμε πει σε προηγούμενες σελίδες, κάντε αναζήτηση διάφορες λέξεις κλειδιά πχ elpedison, αναδρομική, ετεροχρονισμένα, ετεροχρονισμένη, καθυστέρηση, αδμηε, απατεώνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για την αναδρομική αναπροσαρμογη τα έχουμε πει σε προηγούμενες σελίδες, κάντε αναζήτηση διάφορες λέξεις κλειδιά πχ elpedison, αναδρομική, ετεροχρονισμένα, ετεροχρονισμένη, καθυστέρηση, αδμηε, απατεώνες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα να κανω καποιες ερωτησεις αν μπορει να βοηθησει καποιος ,εχουμε elpedison, με βαση το excel που διαβαζω στα κυμαινομενα το κερδος απο το δεη γ1 ειναι 45 ευρω το χρονο με την protergia να εχει 55.Σαν διαφορα δεν φαινεται πολυ ,αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν πρεπει να ειναι αυτη η διαφορα διοτι πολλα αρνητικα γραφονται για την elpedison και για ρητρες.τον αυγουστο εκανα καταναλωση περιπου  400 κιλοβατωρες συνολο ο λογαριασμος ηρθε 141,17. ΠΧ με την protergia κυμαινομενο ποση διαφορα μπορει να ειχε? Μπορω να βαλω και το λογαριασμο αν χρειαστει.Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα με την δουλεια δεν εχω βρει χρονο να το ψαξω το θεμα και η αληθεια ειναι οτι καποια πραγματα μου φαινονται δυσκολα με τοσες παραμετρους.Επισης ειμαι πανω απο δυο χρονια στην  elpedison μπορω να φυγω αν με συμφερει και θελω χωρις καποια αλλη ρητρα? Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KOSTASMOUS είπε

Καλησπερα και απο εμενα να κανω καποιες ερωτησεις αν μπορει να βοηθησει καποιος ,εχουμε elpedison, με βαση το excel που διαβαζω στα κυμαινομενα το κερδος απο το δεη γ1 ειναι 45 ευρω το χρονο με την protergia να εχει 55.Σαν διαφορα δεν φαινεται πολυ ,αλλα απο οτι καταλαβαινω δεν πρεπει να ειναι αυτη η διαφορα διοτι πολλα αρνητικα γραφονται για την elpedison και για ρητρες.τον αυγουστο εκανα καταναλωση περιπου  400 κιλοβατωρες συνολο ο λογαριασμος ηρθε 141,17. ΠΧ με την protergia κυμαινομενο ποση διαφορα μπορει να ειχε? Μπορω να βαλω και το λογαριασμο αν χρειαστει.Συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα με την δουλεια δεν εχω βρει χρονο να το ψαξω το θεμα και η αληθεια ειναι οτι καποια πραγματα μου φαινονται δυσκολα με τοσες παραμετρους.Επισης ειμαι πανω απο δυο χρονια στην  elpedison μπορω να φυγω αν με συμφερει και θελω χωρις καποια αλλη ρητρα? Ευχαριστω πολυ

Για διάβασε τις τελευταίες 10-12  σελίδες να μπεις στο νόημα λιγο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η elpedison έχει πολύ παλιό τύπο υπολογισμού ρήτρας που δεν είναι σύμφωνος με της ΡΑΕ

τα στοιχεία τα αντλεί απο ΑΔΜΗΕ που οριστικοποιούνται μετά απο καιρό

υποθέτω αυτή θα είναι και η δικαιολογία της 😁

 

για λόγους&αιτιολογία που έχουν αναφερθεί κάνετε :

αμφισβήτηση μέσω elpedison και σε 10 εργάσιμες αν δεν απαντήσουν ή απαντήσουν αρνητικά

ΡΑΕ μέσω myrae και αν δεν απαντήσουν ή απαντήσουν αρνητικά απόρριψη απάντησης ζητάτε την διαμεσολάβηση της ΡΑΕ και

αν δεν μεσολαβήσει ,υποστήριξη myrae -> σχετικά με την αίτησή μου και

αν δεν μεσολαβήσει  τηλέφωνα στη ΡΑΕ , email προϊσταμένου

αν δεν μεσολαβήσει,  Συνήγορος του Πολίτη κατά ΡΑΕ

 

Επίσης , για όσους έχουν φύγει και είναι τελικός ρισκάρετε με το να τον αφήσετε απλήρωτο γιατί απο τη μία δε μπορεί ο προηγούμενος πάροχος να δώσει εντολή διακοπής και θα πρέπει να πάει δικαστικώς , απο την άλλη ,"απλά" μπορεί να δώσει εντολή διακοπής και να τρέχετε

Σε όσους είναι να φύγουν ζητάτε διακανονισμό αλλά μη αποδοχή οφειλών , μετάβαση σε άλλο πάροχο και μετά πιστολιά με το ίδιο ρίσκο

 

κινείστε όπως νομίζετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, li@m είπε

Θα φάνε ένα ωραιότατο πιστόλι όμως. 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί βάλανε τώρα τη ρήτρα; 

..."επειδή μπορούν" όπως σου είπαν ήδη άλλοι : στην ουσία δεν στην χρεώνανε όταν έπρεπε, έλεγες εσύ "α τί ωραία, χαμηλός λογαριασμός", και τώρα ήρθε η Κίντερ-έκπληξη (σε φάση "α ναι, ξέρετε, μας χρωστάτε μισό χιλιάρικο τώρα που τα υπολογίσαμε καλύτερα"...). Και το ωραίο είναι ότι το κάνουνε και ΝΟΜΙΜΑ.

Όσο για το πιστόλιασμα : αν δεν ΛΗΞΕΙ ο λογαριασμός, προλαβαίνεις να κάνεις αίτηση γι' αλλού (συνιστώ ΔΕΗ, χωρίς πολλές ξηγήσεις "γιατί". Και μάλιστα συνιστώ μέσω της εταιρίας τηλεφωνικής εξυπηρέτησης Teleperfomance με την οποία συνεργάζεται η ΔΕΗ : γίνεται γρήγορα - 5-10' στο τηλέφωνο παράλληλα με επιβεβαιώσεις μέσω μέιλ - και δεν πληρώνεις εγγύηση -> αυτό τους το ρωτάς μη τυχόν κι έχει αλλάξει) και να σε δεχτεί ο νέος πάροχος. Αν έχει λήξει ο λογαριασμός της ΕΛΠΕγδυσον, ΙΣΩΣ (/πιθανώς) να υπάρχει θέμα (έχοντάς σε κάνει "flagging" η ΕΛΠΕγδυσονάρα, και να μη σε δεχτεί ο νέος). Σε κάθε περίπτωση, επειδή το ποσό είναι αρκετά μεγάλο, ΔΕΝ θα το αφήσει έτσι : και το ρεύμα να μην μπορέσει να σου κόψει (κι εννοώ για την περίπτωση ΑΦΟΥ καταφέρεις και πας σε νέο πάροχο, γιατί αν είσαι ακόμη σε αυτούς, μια χαρά στο κόβουν μετά τον 2ο κατά σειρά ληξιπρόθεσμο), θα έχεις θέμα με εισπρακτικές/δικηγορικές, καθώς θα το πάνε δικαστικά. Πράγμα που σημαίνει είτε ότι θα βγάλουν (κάποια στιγμή) κάτι που ίσως έχεις "στο όνομά σου" (σπίτι, αμάξι κτλ) στο σφυρί, είτε και θα σου τα πάρουν από τραπεζικό λογαριασμό, αν έχεις υπόλοιπο πέραν του ακατάσχετου (που ελπίζω να τον έχεις κάνει "ακατάσχετο", αλλιώς καν' το άμεσα μέσω επικοινωνίας με την τράπεζα). γενικά από την ΕΛΠΕ δεν παίζει να γλυτώσεις πάντως (μιλάμε για εταιριάρα που έκοψε ρεύμα χριστουγεννιάτικα σε άτομο εδώ μέσα για ~60€, το οποίο μάλιστα ήταν ποσό σε "αμφισβήτηση", καθώς επρόκειτο για ΠΑΡΑΝΟΜΗ ποινή πρόωρης αποχώρησης κτλ). Γι' αυτό ίσως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ζητήσεις διακανονισμό για την εξόφληση. Εκτός κι αν δεν έχεις κάτι στο όνομά σου και ιδανικά να πάρει κάποιος άλλος το ρεύμα στο δικό του όνομα/ΑΦΜ, όταν πεις ν' αλλάξεις πάροχο. Το χρέος φυσικά θα παραμείνει και θα το 'χεις "μπαμπούλα" στην πλάτη σου,, αλλά απ' την μια δεν θα μπορούν λόγω αλλαγής ονόματος να ζητήσουν διακοπή, κι απ' την άλλη ουκ αν λάβουν παρά του μη έχοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dasnowy είπε

Μακάρι να μην υπάρξει πρόβλημα. Και εγώ έτσι φαντάστηκα ότι θα το δουν από τον αριθμό παροχής αλλά ζήτησα να μου στείλουν άλλη αίτηση. Αν μπορείς ενημέρωσέ μας όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση να ξέρουν και οι υπόλοιπο με αντίστοιχη περίπτωση. 

Σημερα μου ηρθε μηνυμα απο τον Ηρων (στο Viber) και λεει οτι υπεβαλε το αιτημα εκπροσωπισης στη ΔΕΔΔΗΕ. Οποτε σκεφτομαι για σιγουρια μετα απο 2 μερες να παρω στον ΔΕΔΔΗΕ και να ρωτησω αν το αιτημα για την παροχη μου αφορα οντως τριφασικη παροχη 25 Kva.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...