Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σε μένα Γ22  35kva είναι 0,604 για το Σεπτέμβριο στο λογαριασμό που ήρθε (από NRG)

Θα εισαι κατω απο 35kva λογικα για να σου εβαλε εκπτωση 0,604.

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τελικό δίκιο είχε ο @Thanos119... και τα Γ22 ως και 35kva παίρνουν 0.604... το είδα και στο site της ΔΕΗ που είναι εγγύηση.

@HERTHAN

Ναι για εως 35kva τοσο ειναι μιας και το τσεκαρα χθες.Δεν το ηξερα καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Θα εισαι κατω απο 35kva λογικα για να σου εβαλε εκπτωση 0,604.

Ναι για εως 35kva τοσο ειναι μιας και το τσεκαρα χθες.Δεν το ηξερα καθολου.

Δεν είμαι κάτω, είμαι στα 35kva Γ22. Τον Οκτώβρη να δούμε τι θα γίνει.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Δεν είμαι κάτω, είμαι στα 35kva Γ22. Τον Οκτώβρη να δούμε τι θα γίνει.

Πως γινεται μετα να σου εβαλε 0,604 αν εισαι στα 35kva?

Aυτο εδω γραφει στον λογαριασμος σου?

image.png.420f9376ae7b01f3fb5e5ff1c4cadaa9.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πως γινεται μετα να σου εβαλε 0,604 αν εισαι στα 35kva?

Aυτο εδω γραφει στον λογαριασμος σου?

image.png.420f9376ae7b01f3fb5e5ff1c4cadaa9.png

Ναι, αφού το λέει στο link της ΔΕΗ που έδειξε ο φίλος παραπάνω, 0,604 για <= 35kva. Δηλαδή ως και 35kva. Αν είχα >35 θα άλλαζε.
35kva_2.jpg.c000eda53297f9d21b298e36900fd537.jpg35kva_1.jpg.b33666a0f7aeb8fb592a6f5d649de1a2.jpg

35kva_3.jpg.8dab61f70fb703e21880419f94943eb1.jpg

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ναι, αφού το λέει στο link της ΔΕΗ που έδειξε ο φίλος παραπάνω, 0,604 για <= 35kva. Δηλαδή ως και 35kva. Αν είχα >35 θα άλλαζε.

Δεν ξερω τι να πω δεν εχω λαβει ακομη λογαριασμους για να το δω.

Λογικα ειναι ετσι οπως το λες και να κανω εγω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bill27 είπε

ειναι κανενας που δεν του εχει γινει η εκκαθαριση του ιουνιου στο power pass??

Όπως δεν θα έμπαινες σε κατάστημα Vodafone για να ρωτήσεις περί Cosmote, έτσι κι εδώ : υπάρχει σχετικό thread για το ΡΡ.

2 ώρες πριν, madScientist10 είπε

Ναι, εμένα.

...ναι αλλά έτσι δίνεις πάτημα για κουβέντα στο λάθος thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ekrepali είπε

To ίδιο μου είπανε κι απ'την ύδρευση που ενεργοποίησα πρόσφατα πάγια... ότι ο λογαριασμός που έχει ήδη εκδωθεί πρέπει να πληρωθεί. Kαταλαβαίνω όμως και την ανησυχία του @kaktos77 να πληρώσει προκαταβολικά και μετά να τραβήξει κι η πάγια... οπότε είναι καλή λύση αυτή που σκέφτηκε, να περιμένει μέχρι το απόγευμα .

Ισχύει

βαλε τελευταια στιγμη τη παγια ωστε να μη πιασει
και πληρωσε ακομα πιο τελευταια στιγμη
τι μπορει να παει στραβα; :P

ααα μιας που πιασαμε την παγια του ηρωνα:
δε βρισκω τραπεζα που να συνεργαζεται ωστε να δινει δωρεαν παγια εντολη
κανω λαθος;; καμια προταση - hint;;

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Καλημέρα σε όλους παιδιά ! Νοικιάσω για πρώτη φορά διαμέρισμα και ψάχνω τον πάροχο με το οικονομικότερο ρεύμα. 

Δεν έχω ιδέα όμως τι παίζει , καν ποιοι είναι αυτοί (πέραν 2-3) και πως κρίνω-αξιολογώ τις χρεώσεις τους καθώς και τις κρυφές ίσως χρεώσεις...

Επίσης δεν έχω κατανοήσει ακριβώς καν την έννοια κιλοβατώρα.

Το σπίτι είναι στο κέντρο της Ξάνθης και λογικά δικαιούμαστε και κοινωνικό τιμολόγιο.

Eίσαι φοιτητής; Ή υπάλληλος στο Δημόσιο με οικογένεια;

Περί ΚΟΤ (=κοινωνικό τιμολόγιο, εδώ : https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικό-τιμολόγιο-ηλεκτρικού-ρεύματος/page/177/#comment-59442546 . "Ξεφύλλισέ το στα γρήγορα, από την ανάποδη, και όπου πιάνει το μάτι σου κάτι που σου κάνε κλικ, στάση και διάβασμα. Θα πάρεις αρκετές χρήσιμες πληροφορίες μέσα από τις 20-30 σελίδες που θα "διαβάσεις". Και ρωτάς εκεί τυχόν απορίες).

Πάτα στο αποκάτω "spoiler" για να ανοίξει και να διαβάσεις κι άλλα που σου έχω γράψει.

Spoiler

Γενικά όσο μπρείς, "οικονομία" στις καταναλώσεις - αυτό είναι το πιο ουσιαστικό, όπως έχουν τα πράγματα (ειδικά αν δικαιωθείς ΚΟΤ, καθώς έχει όριο κατανάλωσης για την έκπτωση. Και ρώτα ιδιοκτήτη αν έχει ενεργοποιημένο νυχτερινό, βοηθάει για να μην περνάς το όριο, καθώς οι νυχτερινές κιλοβατώρες δεν προσμετρούνται για αυτό. Και δες ΚΑΙ το thread περί νυχτερινού. Ακόμη κι έναν χρόνο να μείνεις, αν δεν έχει νυχτερινό, κάνε αίτηση να βάλεις. Κόστος 42€. Συζήτα το με τον ιδιοκτήτη μπας και τα κρατήσεις απ' το νοίκι, διότι όταν φύγεις, "θα του μείνει", πράγμα που τον συμφέρει=κράχτης για τον επόμενο. Αλλιώς, πες του, όταν φύγεις, θα το κόψεις. Αν είναι λογικός, θα το δεχτεί. Ιδανικά ρωτάς λογιστή (αν δεν έχεις δικό σου, ρώτα σε πμ να σου προτείνω "δικό μου άνθρωπο", καθότι Ξανθιώτης, κι ας μην είμαι πλέον εκεί), ο οποίος μέχρι μπορεί να "μαγειρέψει" τα οικονομικά σου στοιχεία - δεν εννοώ κάτι "παράνομο" απλά να τα βάλει έτσι ώστε να γίνει ο καλύτερος δυνατός συνδυασμός - ώστε να δικαιωθείς ΚΟΤ, καθώς τα κριτήρια είναι κατά βάση εισοδηματικά.

Γνώμη δικιά μου είναι να ΜΗΝ πας σε εναλλακτικό, αλλά στην ΔΕΗ. Υπάρχουν, ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ - καθώς μέχρι το καλοκαίρι οι τιμές θ' αλλάζουν κάθε μήνα (και δεν δεσμεύεσαι με ελάχιστη παραμονή : φεύγεις όποτε θες για άλλον) - μερικοί εναλλακτικοί που βγαίνουν φθηνότερα, αλλά το θέμα είναι ότι παίζουν πολλά που δεν αναλύονται σε ένα ποστ, γι' αυτό κράτα απλώς αυτό που είπα ; καλύτερα ΔΕΗ, που δυνητικά μπορεί να ξαναγίνει και η φθηνότερη, από τον Νοέμβρη κι όλας (οι τιμές των απρόχων για τον επόμενο μήνα, ανακοινώνονται κάθε μήνα στις 20), όπως στην ουσία ήταν από το καλαοκαίρι του '21 έως και τον Αύγουστο. Το πιθανότερο είναι ότι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, με "εναλλακτικούς" θα έχεις "μπλεξίματα". Και υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ τρόποι....Γενικά παρακολούθα τα σχετικά threads εδώ,  έστω και μια φορά το κάθε Σ/Κ, για να μένεις ενήμερος με τις εξελίξεις που πια είναι ταχύτατες/ανατρεπτικές κάθε μήνα το λιγότερο.

Η κιλοβατώρα είναι η "ποσότητα" ρεύματος που καις ανά ώρα. Κάθε ηλεκτρική συσκευή (πχ ένα σεσουάρ, μια τηγλεόραση κτλ), αναφέρει "πόσα Watt καίει" (δηλαδή με πόση ισχύ δουλεύει), ανά ώρα. Πχ ένα σεσουάρ γράφει συνήθως 2.000 Watt, ήτοι "2 kWh (κιλοβατώρες)". Στον λογαριασμό του ρεύματος, αυτό μεταφράζεται κυρίως ως "χρέωση ενέργειας", στο σχετικό πεδίο. Και πρακτικά, αυτή τη στιγμή, μετά από την επιδότηση που έχει ανακοινωθεί για Οκτώβρη, η κιλοβατώρα θα σου κοστίζει 0,16€ (σαν μέτρο σύγκρισης, κράτα ότι πέρσι το καλοκαίρι και για χρόνια, η kWh κόστιζε πάνω-κάτω 0,05. Τριπλασιασμός δηλαδή έκτοτε στο "κόστος του ρεύματος που σου παρέχει ο πάροχος". Φυσικά υπάρχει και το υπόλοιπο κομμάτι του λογαριασμού, οι λεγόμενες "ρυθμιζόμενες χρεώσεις", που στην ουσία είναι λεφτά που πάνε στο κράτος, και πρακτικά περίπου διπλασιάζουν τον λογαριασμό. Με νυχτερινό, εκτός την έκπτωση επί της κιλοβατώρας και την "βοήθεια" στο όριο του ΚΟΤ, θα έχεις εκπτώσεις ΚΑΙ στις ρυθμιζόμενες. Όπως και με το ΚΟΤ που και αυτό κάνει εκπτώσεις σε αυτές.

Γενικά το ζήτημα "ρεύμα" έχει πολλά, και θέλει σιγά-σιγά να "μελετάς", διαβάζοντας παλιότερες σελίδες στα σχετικά thread 5-6 thread. To πιο ουσιαστικό όμως είναι, να περιορίσεις τις καταναλώσεις σου, όπως ήδη σου είπα.

Tέλος υπ' όψη ότι αν τυχόν έχει λήξει το "πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου", θα σου ζητήσει ο ΔΕΔΔΗΕ, όταν πας να βάλεις ρεύμα σε κάποιον πάροχο, νεό (λέγεται ΥΔΕ και υπάρχει και για αυτό σχετικό thread). Στην επαρχία γενικώς ζητάνε τα κέρατά τους οι ηλεκτρολόγοι για ΥΔΕ, οπότε έχε το υπ' όψην. Όπως να έχεις υπ' όψη ότι είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη να  ανανεώσει την ΥΔΕ. Και δεν μιλώ μόνο για τα λεφτά (που μπορεί να πάνε από 100€ έως ξερωγώ 200, αν υπάρχει και θέμα με την εγκατάσταση, πχ το απλούστερο/συνηθέστερο να μην υπάρχει ρελέ διαφυγής), αλλά και για το να βρει ηλεκτρολόγο (πχ ένα ψαξιματάκι το θέλει, μπας και βρεθεί κάποιος με καλύτερη τιμή). Και γενικά οφείλει να σου παραδώσει ένα σπίτι "έτοιμο" για να κατοικηθεί κι εσύ απλά να ζητήσεις ηλεκτροδότηση από πάροχο, αν τυχόν δεν έχει τώρα καν ρεύμα. Αν έχεις στα χέρια σου λογαριασμό του σπιτιού, τσέκαρε της ισχύ της ΥΔΕ εδώ : https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

ή ρώτα τον ιδιοκτήτη αν ξέρει ήδη την ισχύ της. Ακόμα και σε ισχύ να είναι, ενδέχεται να την βρεις μπροστά σου, αν πχ λήγει του χρόνου  και θελήσεις ν' αλλάξεις πάροχο ή να πάρει άλλος το ρεύμα στο όνομά του, καθώς σε κάθε μία από αυτές τις κινήσεις, ο ΔΕΔΔΗΕ ζητά νέα ΥΔΕ, αν η τρέχουσα είναι ληγμένη.

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Όπως δεν θα έμπαινες σε κατάστημα Vodafone για να ρωτήσεις περί Cosmote, έτσι κι εδώ : υπάρχει σχετικό thread για το ΡΡ.

...ναι αλλά έτσι δίνεις πάτημα για κουβέντα στο λάθος thread.

εχω ρωτησει στο θεμα του power pass και δεν εχω λαβει απαντηση,απεναντιας υπαρχουν και αλλοι στην ιδια κατασταση με εμενα,ρωτησα εδω γιατι το βλεπουν περισσοτεροι το thread.Οποτε σε παρακαλω οι παρατηρησεις σου αλλου,ξερω  οτι το εβαλα σε λαθος thread δεν χρειαζοταν να σε βαλουμε δικηγορο

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill27 είπε

εχω ρωτησει στο θεμα του power pass και δεν εχω λαβει απαντηση,απεναντιας υπαρχουν και αλλοι στην ιδια κατασταση με εμενα,ρωτησα εδω γιατι το βλεπουν περισσοτεροι το thread.Οποτε σε παρακαλω οι παρατηρησεις σου αλλου,ξερω  οτι το εβαλα σε λαθος thread

Εδώ ειδικά απάντηση δε θα πάρεις και σε συνέχεια oftopic ξεκινάω αναφορές για διαγραφή ή μεταφορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω τι να πω δεν εχω λαβει ακομη λογαριασμους για να το δω.

Λογικα ειναι ετσι οπως το λες και να κανω εγω λαθος.

Παίρνει αυξημένη επιδότηση και το =35

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sanknusm είπε

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΦΤΗΝΟΣ ΠΑΡΟΧΟΣ,

καλημέρα στην κοινοτητα, με πηραν τηλ. απο τους συμβουλους ενεργειας και μου ειπαν οτι σε οικιακο οπως και σε επαγγελματικο Γ21 και Γ22 αυτη την στιγμη ειναι ΠΙΟ ΦΤΗΝΟΣ ο ΗΡΩΝ.

Τι νομιζετε ισχύει ?

έτυχε και έχουν λίγα προγράμματα ή και μόνο ένα οι πάροχοι

η σωστή ερώτηση είναι ποιο πρόγραμμα είναι φθηνότερο και η απάντηση είναι μέχρι στιγμής το generous του Ηρών είναι το φθηνότερο

20 του μηνός βλέπουμε ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...