Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Thanos119 είπε

Και σε εμένα χρέωσαν τις τιμές που λες, αλλά μου φάνηκε περίεργο γιατί παντού αναφέρεται ότι για παροχές ≤ 35kVA είναι 0,604, αν κατάλαβα καλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι παροχές με ίσο 35kva έχουν 0,604 επιδότηση....? τζάμπα η χαρά... 

Οταν γραφει οτι εισαι 35kva σημαινει 35 και πανω.Οποτε ειναι οι τιμες που ανεφερα νωριτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, dsvee είπε

Όχι δυστυχώς τίποτα ακομα. Δεν έχουν πιστώσει την διαφορα σε νέο λογαριασμο.

Αμφισβήτηση λογαριασμού έχεις κάνει με mail ή με αίτημα στη ΡΑΕ, ή αρκέστηκες στις προφορικές υποσχέσεις;

2 ώρες πριν, Thanos119 είπε

 Καλησπέρα, εγώ νόμιζα ότι για παροχές έως και 35kva Γ22 θα είναι 0,604? (0,604 για Γ21 είναι?) 

0.604 για Γ21 ως 25kva

0.342 για Γ21 από 35kva και για Γ22

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akaloith είπε

το ρευματακι αν συνεχισει ετσι θα βγαλουν τρελα λεφτα οι παροχοι τον οκτωβρη με τις τιμες που ανακοινωσαν

...υποτίθεται βέβαια ότι θα υπερφορολογηθούν για τα υπερκέρδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...υποτίθεται βέβαια ότι θα υπερφορολογηθούν για τα υπερκέρδη...

η επιδοτηση θα πρεπε οταν ολοκληρωθει ο μηνας να μπαινει οριο ετσι και πεσαν "πολυ εξω"
και να γινονται διορθωσεις....
παντα προς τα πανω εννοειται η εκτιμηση τους....
ναι ναι να ναι καλα η υπερφορολογηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, akaloith είπε

ναι ναι να ναι καλα η υπερφορολογηση....

Spoiler

....ίσως "η ληστεία του χρηματιστηρίου" του '99 δεν θα είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που μάλλον συμβαίνει με την "υπερφορολόγιση", κυρίως της ΔΕΗ, και την "αναστολή της χρέωσης αναπροσαρμογής" σε συνδυασμό με τις τιμές που ανακοινώνουν, αλλά τεσπα....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ekrepali είπε

...και χάνεις τη συνέπεια. Oπότε αν χρεωθεί η εγγύηση, να εξοφλήσεις όλο το ποσό για να μην έχεις θέμα με την επιστροφή της συνέπειας στον επόμενο λογαριασμό.

Επίσης πρόσεχε, αν εκδωθεί λογαριασμός και μετά ενεργοποιήσεις τη πάγια εντολή... η πάγια εντολή ίσως να μην εκτελεστεί την ημερομηνία λήξης. Μπορεί δηλαδή να μπει σε ισχύ απ'τον επόμενο λογαριασμό, οπότε ίσως πρέπει να πληρώσεις το 1ο λογαριασμό κανονικά με κάρτα/μετρητά.

Και πως θα ξέρω ότι δεν θα χρεωθώ διπλά; Εννοώ, ότι αν δηλώσω την πάγια εντολή όταν έρθει ο πρώτος, μπορεί να χρεωθεί όντως στην πάγια εντολή και εγώ να τον έχω ήδη πληρώσει και με κάρτα...Οπότε σκέφτομαι ότι μάλλον θα δηλώσω την πάγια εντολή όταν λάβω τον πρώτο λογαριασμό και θα περιμένω να δω αν θα χρεωθεί  μέχρι το απόγευμα της ημερομηνίας λήξης. Αν δεν χρεωθεί θα τον πληρώσω κανονικά με την κάρτα την τελευταία εκείνη μέρα (για να μην χάσω τη συνέπεια) και θα περιμένω τον επόμενο μήνα να δω αν θα πληρωθεί κανονικά μέσω της πάγιας εντολής. Μπλέξιμο αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια άλλη λύση. Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτιθεται οταν εχει ηδη εκδοθει ο λογαριασμος και μπει μετα η παγια
ΔΕΝ πληρωνεται ο λογαριασμος
οι τραπεζες λενε αυτο

τα helpdesk λενε απλα οτι πληρωνει η παγια στη ληξη οποτε θα τον συμπεριλαβει

ο καθενας λεει τα δικα του... τεινω προς το πρωτο
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους παιδιά ! Νοικιάσω για πρώτη φορά διαμέρισμα και ψάχνω τον πάροχο με το οικονομικότερο ρεύμα. 

Δεν έχω ιδέα όμως τι παίζει , καν ποιοι είναι αυτοί (πέραν 2-3) και πως κρίνω-αξιολογώ τις χρεώσεις τους καθώς και τις κρυφές ίσως χρεώσεις...

Επίσης δεν έχω κατανοήσει ακριβώς καν την έννοια κιλοβατώρα.

 

Το σπίτι είναι στο κέντρο της Ξάνθης και λογικά δικαιούμαστε και κοινωνικό τιμολόγιο.

 

Θα μπορούσατε να με με καθοδηγησετε και να με βοηθήσετε οι πιο έμπειροι πάνω στο θεμα ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΦΤΗΝΟΣ ΠΑΡΟΧΟΣ,

καλημέρα στην κοινοτητα, με πηραν τηλ. απο τους συμβουλους ενεργειας και μου ειπαν οτι σε οικιακο οπως και σε επαγγελματικο Γ21 και Γ22 αυτη την στιγμη ειναι ΠΙΟ ΦΤΗΝΟΣ ο ΗΡΩΝ.

Τι νομιζετε ισχύει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akaloith είπε

υποτιθεται οταν εχει ηδη εκδοθει ο λογαριασμος και μπει μετα η παγια
ΔΕΝ πληρωνεται ο λογαριασμος
οι τραπεζες λενε αυτο

To ίδιο μου είπανε κι απ'την ύδρευση που ενεργοποίησα πρόσφατα πάγια... ότι ο λογαριασμός που έχει ήδη εκδωθεί πρέπει να πληρωθεί. Kαταλαβαίνω όμως και την ανησυχία του @kaktos77 να πληρώσει προκαταβολικά και μετά να τραβήξει κι η πάγια... οπότε είναι καλή λύση αυτή που σκέφτηκε, να περιμένει μέχρι το απόγευμα .

22 λεπτά πριν, sanknusm είπε

 

Τι νομιζετε ισχύει ? 

Ισχύει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ethnik471 είπε

Καλημέρα σε όλους παιδιά ! Νοικιάσω για πρώτη φορά διαμέρισμα και ψάχνω τον πάροχο με το οικονομικότερο ρεύμα. 

Δεν έχω ιδέα όμως τι παίζει , καν ποιοι είναι αυτοί (πέραν 2-3) και πως κρίνω-αξιολογώ τις χρεώσεις τους καθώς και τις κρυφές ίσως χρεώσεις...

Επίσης δεν έχω κατανοήσει ακριβώς καν την έννοια κιλοβατώρα.

 

Το σπίτι είναι στο κέντρο της Ξάνθης και λογικά δικαιούμαστε και κοινωνικό τιμολόγιο.

 

Θα μπορούσατε να με με καθοδηγησετε και να με βοηθήσετε οι πιο έμπειροι πάνω στο θεμα ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλημέρα... Θα πρέπει να επιβεβαιώσεις ότι είσαι ΚΟΤ.. Αλλά χρειάζεται λίγο ψάξιμο.. Διάβασε και ενα διπλανό thread με το κοινωνικό τιμολόγιο.. Κοίταξε  τις  5-7 σελίδες  για να καταλάβεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ethnik471 είπε

Επίσης δεν έχω κατανοήσει ακριβώς καν την έννοια κιλοβατώρα.

Είναι η κατανάλωση που κάνεις (αυτό που γράφει ο μετρητής). Σου προτείνω να πας σε αυτό το θέμα και να γράψεις πόσα άτομα είστε, αν έχετε pc ή όχι, αν έχετε κλιματιστικό για χειμώνα - καλοκαίρι, θερμοσίφωνα κλπ... Στο περίπου ίσως σου απαντήσει κάποιος πόσες κιλοβατώρες θα καις το 4μηνο, βέβαια αυτό δεν είναι ενδεικτικό.

Απο κει και πέρα πας στο excel του κοράκιου (κάνεις download το αρχείο) και κάνεις σύγκριση ποιος πάροχος σε συμφέρει. Περισσότερες λεπτομέρεις στο αρχικό post.

Eγώ για αρχή θα σου πρότεινα να πας ΔΕΗ Γ1/Γ1Ν (περισσότερα για ΔΕΗ στο αντίστοιχο θέμα), και βλέπεις στη πορεία...

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, HERTHAN είπε

0,34 ειναι για τον Σεπτεμβριο και 0,23 για τον Οκτωβριο.

Σε μένα Γ22  35kva είναι 0,604 για το Σεπτέμβριο στο λογαριασμό που ήρθε (από NRG)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σε μένα Γ22  35kva είναι 0,604 για το Σεπτέμβριο στο λογαριασμό που ήρθε (από NRG)

Τελικό δίκιο είχε ο @Thanos119... και τα Γ22 ως και 35kva παίρνουν 0.604... το είδα και στο site της ΔΕΗ που είναι εγγύηση.

@HERTHAN

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...