Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dasnowy είπε

23/8 έκανα αίτηση με econtract

28/8 μου έστειλαν το συμβόλαιο με λάθος συμφωνημένη ισχύ

30/8 απάντησα ζητώντας τη διόρθωση 

3/9 μου έστειλαν την καινούρια αίτηση και αποδέχτηκα τους όρους

13/9 έστειλαν το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ

15/9 μου ήρθε τελικός από τη ΔΕΗ και ολοκληρώθηκε η μετάβαση

Τωρα που μου το ειπες τσεκαρα  κι εγω προσεκτικα τη συμβαση και ειδα οτι και σε μενα εστειλαν συμβολαιο με λαθος τη συμφωνημενη ισχυ... Γραφει για μονοφασικη ισχυ 8Kva και οχι τριφασικη 25Kva οπως ειχα γραψει στην ηλεκτρονικη αιτηση.... Αν δεν το εγραφες παιζει να μην το επαιρνα ειδηση..

Θα επικοινωνησω μαζι τους να το διορθωσουν..

Οπως καταλαβα παντως παιρνει το χρονο της η μεταβαση..

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ γύρισα σε We πριν 2 βδομάδες, τους πήρε ~3 εβδομάδες να κάνουν την αλλαγή και άλλες 2 πιο πριν να απαντήσουν στο email. Στα τηλέφωνα πάντως απάντησαν όλες τις φορές και ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Ενημέρωση κατά τη διάρκεια της διαδικασίας δεν υπήρχε καμία, μόνο ένα SMS όταν έγινε η αλλαγή.

Βέβαια παρατηρώ ότι όλοι έριξαν τις τιμές τους εκτός από τη WE.

Στη θεωρία μπορείς να αλλάζεις όποτε θες πάροχο, αλλά στην πράξη όταν τελικά αλλάξεις θα είσαι σε άλλο μήνα και σε άλλο τιμολόγιο. Λέω να κάτσω λίγους μήνες εδώ (We), μου αρέσει και το φουλ-ανενεώσιμες πηγές. Ελπίζω να μη το μετανιώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mandos είπε

Εγώ γύρισα σε We πριν 2 βδομάδες, τους πήρε ~3 εβδομάδες να κάνουν την αλλαγή και άλλες 2 πιο πριν να απαντήσουν στο email. Στα τηλέφωνα πάντως απάντησαν όλες τις φορές και ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Ενημέρωση κατά τη διάρκεια της διαδικασίας δεν υπήρχε καμία, μόνο ένα SMS όταν έγινε η αλλαγή.

Βέβαια παρατηρώ ότι όλοι έριξαν τις τιμές τους εκτός από τη WE.

Στη θεωρία μπορείς να αλλάζεις όποτε θες πάροχο, αλλά στην πράξη όταν τελικά αλλάξεις θα είσαι σε άλλο μήνα και σε άλλο τιμολόγιο. Λέω να κάτσω λίγους μήνες εδώ (We), μου αρέσει και το φουλ-ανενεώσιμες πηγές. Ελπίζω να μη το μετανιώσω

σαν μέσος όρος Σεπτ/Οκτ φθηνά θα σου βγει , βέβαια αν Νοε συνεχίσει να είναι ακριβή ίσως να το σκεφτείς για αλλαγή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για λογαριασμό των γονιών μου τους έκανα μεταφορά από voltera σε we 21/09, την επόμενη μου έστειλαν τον αριθμό πρωτοκόλλου προς ΔΕΔΔΗΕ και 24/9 έγινε επίσημα η ενεργοποίηση στην we.

Μπαμ μπαμ δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Μέχρι που σήμερα έβγαλε και τελικό λογ η voltera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, greekparot είπε

Εγώ για λογαριασμό των γονιών μου τους έκανα μεταφορά από voltera σε we 21/09, την επόμενη μου έστειλαν τον αριθμό πρωτοκόλλου προς ΔΕΔΔΗΕ και 24/9 έγινε επίσημα η ενεργοποίηση στην we.

Μπαμ μπαμ δεν το περίμενα τόσο γρήγορα. Μέχρι που σήμερα έβγαλε και τελικό λογ η voltera.

λογικο τωρα που εγινε η ακριβοτερη η we εφυγαν και οι 100 πελατες που ειχαν μαζευτει :P

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2022 στις 10:16 ΜΜ, ekrepali είπε

Ήμουν WE... τώρα είμαι ΗΡΩΝ και δε (ξανα)αρχίσαμε καλά.

 

 

Τελικός σου ήρθε από we;

Εγώ τα κουτάκια που λες τα άφησα όλα κενά. 

13 ώρες πριν, ppetros είπε

 

Αλλοι φιλοι που μετεβησαν προσφατα στον Ηρωνα ποσες μερες πηρε απο τη μερα της ηλεκτρονικης αιτησης?

Από όταν έστειλαν το sms ότι προωθήθηκε το αίτημα στον δεδηε, έκανε 2 μέρες η αλλαγή. Στο site τους βέβαια ακόμα δεν φαίνεται ενεργή η παροχή μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ppetros είπε

Τωρα που μου το ειπες τσεκαρα  κι εγω προσεκτικα τη συμβαση και ειδα οτι και σε μενα εστειλαν συμβολαιο με λαθος τη συμφωνημενη ισχυ... Γραφει για μονοφασικη ισχυ 8Kva και οχι τριφασικη 25Kva οπως ειχα γραψει στην ηλεκτρονικη αιτηση.... Αν δεν το εγραφες παιζει να μην το επαιρνα ειδηση..

Θα επικοινωνησω μαζι τους να το διορθωσουν..

Οπως καταλαβα παντως παιρνει το χρονο της η μεταβαση..

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Και εγώ στην αρχή δεν το είχα καταλάβει ότι μου έστειλαν για 8kva αντί για 25kva. Πάλι καλά που το παρατήρησα γιατί αλλιώς θα είχα τρεξίματα με τον ΔΕΔΔΗΕ. Έχω και ληγμένη ΥΔΕ. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλαβα λογαριασμό από we... κι εμένα μου βάλανε 0.342 το Σεπτέμβρη αντί για 0.604... επίσης στον Αύγουστο δεν έβαλαν το 0.05 για μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Πήρα τηλ (στην εξυπηρέτηση) μου είπαν κάτι για συστεμικό θέμα, ότι δε γίνεται να μπει όλη η επιδότηση κι ότι θα λάβω επιπλέον λογαριασμό... κι ότι θα με καλέσουν απ΄το τμήμα τιμολόγησης (δε γινόταν να με συνδέσουν). Είμαι σίγουρος ότι θα τα βάλουν όταν βγει ΦΕΚ, μέχρι τότε μάλλον θα σφυράνε αδιάφορα... μου χρωστάνε κάνα 200άρι. Τέσπα θα πληρώσω το λογαριασμό... είναι 300 ευρώ, ώστε όταν βγει νέος λογαριασμός με την επιπλέον επιδότηση να αναγκαστούν να πιστώσουν και τη συνέπεια. Επίσης θα γλυτώσω κάνα 20άρι ΦΠΑ τώρα που κλείνει το γ'τρίμηνο, αντί για το Γενάρη. Μαζεύω 20άρικα εδώ κι εκεί να πληρώσω υποχρεώσεις και πάλι δε βγαίνουν τα κουκιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ώστε όταν βγει νέος λογαριασμός με την επιπλέον επιδότηση να αναγκαστούν να πιστώσουν και τη συνέπεια.

...απορώ με τη σιγουριά σου για την συνέπειά τους, ως προς την,,,σενέπειά ΣΟΥ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έλαβα λογαριασμό από we... κι εμένα μου βάλανε 0.342 το Σεπτέμβρη αντί για 0.604... επίσης στον Αύγουστο δεν έβαλαν το 0.05 για μικρομεσαίες επιχειρήσεις. 

Χμ... Έχω περιέργεια να δω τι θα με χρεώσουν που είμουν στο 0,09. Δεν πληρώνω τον προηγούμενο γιατί είναι μέσα η εγγύηση και θα τα αφήσω με τον τελικό να δω τι θα βγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η Volterra μου έβγαλε έναντι χωρίς να λάβει υπόψιν τις μετρήσεις του ΔΕΔΔΗΕ, ,φφφφφφφφφφφφφφφφφφφ, έναντι .......τουλάχιστον τιμά το συμβόλαιο με παλιό φθηνό σταθερό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος έτσι από περιέργεια να ανεβάσει ένα τρέχοντα λογαριασμό με το νέο σύστημα; Έχω περιέργεια να δω πώς είναι με τις χρεώσεις-επιδοτήσεις κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Μπορεί κάποιος έτσι από περιέργεια να ανεβάσει ένα τρέχοντα λογαριασμό με το νέο σύστημα; Έχω περιέργεια να δω πώς είναι με τις χρεώσεις-επιδοτήσεις κλπ. 

4.jpg.ecfeba17ccc26e264dc9e1c56373d1f7.jpg

To 0.21 είναι Yellow

To 0.46 είναι Green Aυγούστου

Το 0.62 Green Σεπτέμβρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...