Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@walex Για τον Οκτώβρη το Οικιακό είναι 0.594 και το ΜVP 0.575...και για όσο είναι σε ισχύ ο μηχανισμός της κυβέρνησης δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης σε κανένα πρόγραμμα. Αν υπογράψεις στο MVP... τότε αν η κυβέρνηση καταργήσει το νέο μηχανισμό και πάμε στο παλιό τρόπο τιμολόγησης θα είσαι δεσμευμένος κι αν θες να φύγεις θα πληρώσεις ρήτρα.

Ο ΗΡΩΝ έχει αρχική 0.70, με συνέπεια πάει 0.55 τη κιλοβατώρα. Και 50 ευρώ δώρο αν κάνεις την αίτηση αλλαγής παρόχου μέσω econtract.

Vοlton μη πας με τίποτα... το προηγούμενο μήνα είχε 0.93/kwh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Αν υπογράψεις στο MVP... τότε αν η κυβέρνηση καταργήσει το νέο μηχανισμό και πάμε στο παλιό τρόπο τιμολόγησης θα είσαι δεσμευμένος κι αν θες να φύγεις θα πληρώσεις ρήτρα.

δεν βάζουν ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενά της πλέον (άσχετα μηχανισμού), έχουν το νέο τύπο τιμολογίων της ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά , μιας και το ίδιο το πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα αποχώρησης ,άρα και να καταργηθεί ο μηχανισμός είσαι καλυμμένος

ωραίος , εσύ σωστά τα έβλεπες εγώ είχα λάθος μιας και είχα βάλει τις τιμές με έκπτωση 5% και μετά ξαναέβαζα έκπτωση , τώρα το διόρθωσα άρα κάνε ένα κόπο να το ξανακατεβάσεις

επίσης η Volton παραδοσιακά ,ποτέ δεν ήταν ανταγωνιστική

το κατέβασα, η διαφορά με τον ΗΡΩΝΑ παραμένει στα €114 και η Volton τώρα δείχνει να είναι €42 πιο ακριβή.

Τώρα που πρόσθεσες και το Protergia οικιακό plus στον πίνακα η διαφορά με το MVP plus για τις δικές μου καταναλώσεις είναι μόνο €37 το χρόνο. Μάλλον καταλήγω ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα να μείνω δηλαδή στο οικιακό που με έχουν βάλει χωρίς να κάνω νέα συμβόλαια. Το σκεπτικό μου είναι για €114 δεν θέλω να πάω στον ΗΡΩΝΑ και για €37 δεν χρειάζεται να πάω στο MVP plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν βάζουν ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενά της πλέον (άσχετα μηχανισμού), έχουν το νέο τύπο τιμολογίων της ΡΑΕ

Τώρα διάβασα τους όρους... όντως δεν έχει ρήτρα αποχώρησης αλλά λογικά θα ζητήσουν πίσω τα 100 ευρώ αν ο πελάτης φύγει πριν τους 24 μήνες. Επίσης μετά την κατάργηση του μηχανισμού το πασάρουν δήθεν ως πρόγραμμα χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά θα έχει χρέωση χονδρικής συν προμήθεια... χειρότερα κι απ΄το Zero.

1.jpg.78834b8891b550167e42a0e6a58d5ed6.jpg

2.jpg.a465f8dd84fff6cd40faed48d9e88b36.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, walex είπε

Τώρα που πρόσθεσες και το Protergia οικιακό plus στον πίνακα

έχω καιρό που το έβαλα , γενικά να βλέπεις το excel συχνά και αν δεις νέα ημερομηνία διόρθωσης στο αντίστοιχο φύλλο να το ξανακατεβάζεις

4 λεπτά πριν, walex είπε

η διαφορά με το MVP plus για τις δικές μου καταναλώσεις είναι μόνο €37 το χρόνο. Μάλλον καταλήγω ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα να μείνω δηλαδή στο οικιακό που με έχουν βάλει χωρίς να κάνω νέα συμβόλαια. Το σκεπτικό μου είναι για €114 δεν θέλω να πάω στον ΗΡΩΝΑ και για €37 δεν χρειάζεται να πάω στο MVP plus

φυσικά οι τιμές αλλάζουν ανα μήνα , απλά παρακολουθείς τις τιμές γενικότερα

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τώρα διάβασα τους όρους... όντως δεν έχει ρήτρα αποχώρησης αλλά λογικά θα ζητήσουν πίσω τα 100 ευρώ αν ο πελάτης φύγει πριν τους 24 μήνες.

δε νομίζω μετά την πρόσφατη ανακοίνωση της ΡΑΕ, αλλά προσωπικά δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζεται αυτή η έκπτωση ,δλδ πόσο % είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δε νομίζω μετά την πρόσφατη ανακοίνωση της ΡΑΕ, αλλά προσωπικά δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζεται αυτή η έκπτωση ,δλδ πόσο % είναι

Εγώ όπου δε καταλαβαίνω δε μπλέκω. Προσοχή και σε όσους υπογράφετε double (ρεύμα και αέριο) για πιθανές επιστροφές συνέπειας ή δώρων σε περίπτωση που θελήσετε να φύγετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Καλημερα, ποτε μπορεις να δηλωνεις τισ δικες σου μετρησεις στην προτεργια για να βγαινει εκκαθαριστικος καθε μηνα?

Ευχαριστω.

ναι, η τιμολογηση γινεται καθε μήνα στις 8. Το καλύτερο είναι να δηλώνεις μέτρηση τελευταία μέρα του μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cyberguy είπε

ναι, η τιμολογηση γινεται καθε μήνα στις 8. Το καλύτερο είναι να δηλώνεις μέτρηση τελευταία μέρα του μήνα

η τιμολόγηση δεν γύνεται στον κάθε πελάτη την ίδια ημέρα. θα πρέπει να ρωτήσει πότε μπορεί να δώσει μετρήσεις για την δικιά του παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπεγραψα τον προηγουμενο μηνα στο elin on οικιακο!!! Η kwh απο 0,06 ανεβηκε στα 0,19.....βεβαια επειδη εχει μηδενικο παγιο κ δεν κανω καταναλωση ( <100kwh ανα μηνα) ειπα να μεινω ακομα εναν μηνα....βεβαια οπως ολοι προσπαθω να καταληξω καπου για να μην αλλαζουμε καθε μηνα!! Τα 50 eurο για το econtract του Ηρων προυποθετουν καποια ελαχιστη παραμονη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, desiro είπε

Παιδια υπεγραψα τον προηγουμενο μηνα στο elin on οικιακο!!! Η kwh απο 0,06 ανεβηκε στα 0,19.....βεβαια επειδη εχει μηδενικο παγιο κ δεν κανω καταναλωση ( <100kwh ανα μηνα) ειπα να μεινω ακομα εναν μηνα....βεβαια οπως ολοι προσπαθω να καταληξω καπου για να μην αλλαζουμε καθε μηνα!! Τα 50 eurο για το econtract του Ηρων προυποθετουν καποια ελαχιστη παραμονη? 

Δεν εχει ελαχιστη παραμονη....υπέγραψα σημερα. Αν δεν μ αρεσει τον αλλο μήνα, φευγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, desiro είπε

Παιδια υπεγραψα τον προηγουμενο μηνα στο elin on οικιακο!!! Η kwh απο 0,06 ανεβηκε στα 0,19.....βεβαια επειδη εχει μηδενικο παγιο κ δεν κανω καταναλωση ( <100kwh ανα μηνα) ειπα να μεινω ακομα εναν μηνα....βεβαια οπως ολοι προσπαθω να καταληξω καπου για να μην αλλαζουμε καθε μηνα!! Τα 50 eurο για το econtract του Ηρων προυποθετουν καποια ελαχιστη παραμονη? 

Στη ζενίθ φαίνονται κατανοητοί οι λογαριασμοί ( χωρίς να είμαι ειδικός) ,όποτε χρειάστηκα την εξυπηρέτηση πελατών πήρα άμεση απάντηση και οι τιμές τους τρεις τελευταίους μήνες είναι σχετικά από τους καλύτερους της αγοράς αν δεις τους μέσους όρους στο excel. Μη σε πάρω στον λαιμό μου αλλά έτσι πιστεύω ότι θα συνεχίσουν μιας και δεν έχουν μεγάλο μερίδιο και λογικά δεν θέλουν να χάσουν πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, desiro είπε

Τα 50 eurο για το econtract του Ηρων προυποθετουν καποια ελαχιστη παραμονη? 

Κάποιος στο θέμα του αερίου είχε αναφέρει πως έφυγε πριν εκδοθεί ο 1ος λογαριασμός, και δεν πήρε τα 50 ευρώ απ'το econtract στον τελικό. Δε δοκίμασε να τα ζητήσει με αμφισβήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, desiro είπε

Παιδια υπεγραψα τον προηγουμενο μηνα στο elin on οικιακο!!! Η kwh απο 0,06 ανεβηκε στα 0,19.....βεβαια επειδη εχει μηδενικο παγιο κ δεν κανω καταναλωση ( <100kwh ανα μηνα) ειπα να μεινω ακομα εναν μηνα....βεβαια οπως ολοι προσπαθω να καταληξω καπου για να μην αλλαζουμε καθε μηνα!! Τα 50 eurο για το econtract του Ηρων προυποθετουν καποια ελαχιστη παραμονη? 

Η Ελιν απο οκτώβριο έχει πάγιο 4.9 

 

3 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Η Ελιν απο οκτώβριο έχει πάγιο 4.9 

 

Συγνώμη. Γράψε λάθος. Στο ΟΝ δεν έχει   https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Η Ελιν απο οκτώβριο έχει πάγιο 4.9

δεν άλλαξαν τα παλιά προγράμματα

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

, απλά μπήκαν καινούρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...