Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/9/2022 στις 12:55 ΜΜ, ekrepali είπε

21/9 11:00 αίτηση econtract

21/9 11:15 παραλαβή, υπογραφή, αποστολή σύμβασης (έπειτα από τηλεφώνημα και άμεσο έλεγχο δικαιολογητικών)

21/9 14:05 παραλαβή sms ότι το αίτημα πήγε στον ΔΕΔΔΗΕ

23/9 12:00 προγραμματισμένη καταμέτρηση 4μηνου (τα δεδομένα απ'το tablet του υπαλλήλου συχγρονίζονται άμεσα)

23/9 12:30 άλλαξε το ψηφίο παροχής, είμαι στον ΗΡΩΝ

Εναλλακτικά θα έπρεπε να περιμένω την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ σήμερα... και να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ τη Δευτέρα ώστε να ολοκληρωθεί η αλλαγή με δική μου ένδειξη.

Αν έκανα αίτηση προχτές με ένδειξη πχ 65000, ερχόταν σήμερα ο ΔΕΔΔΗΕ κι έπαιρνε ένδειξη 65050... και μετά μου έστελνε ο ΗΡΩΝ τη σύμβαση τη Δευτέρα με την ένδειξη που είχα δώσει τη Τετάρτη... η ένδειξη μου θα ήταν άκυρη και θα έπρεπε να ζητήσω να μου στείλουν νέα αίτηση με ένδειξη μεγαλύτερη από 65050.

Τώρα που είναι περίοδος προγραμματισμένων καταμετρήσεων, δώστε προσοχή στα παραπάνω για να αποφύγετε τη ταλαιπωρία... όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

@akaloith Τελικά η αλλαγή σε μένα δε πήρε 2 μέρες... αλλά μόλις μερικές ώρες! Πήρα SMS ότι η αλλαγή έγινε στις 21/9, δηλαδή με τη δική μου μέτρηση. Είχα φουσκώσει και τη κατανάλωση κατά 30kw γνωρίζοντας ότι θα έπαιρνε ο ΔΕΔΔΗΕ καταμέτρηση στις 23/9, οπότε η διαφορά μεταξύ της δικής μου μέτρησης και του ΔΕΔΔΗΕ ήταν 10kw.

444.jpg.2e63030dea03a9bc5389e78643ddca81.jpg

Άρα μάλλον τον Οκτώβρη ο ΗΡΩΝ θα μου βγάλει εκκαθαριστικό 22/9-23/9 για 10kw συν τα δημοτικά τέλη, συν το econtract. 😄

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@akaloith Τελικά η αλλαγή σε μένα δε πήρε 2 μέρες... αλλά μόλις μερικές ώρες! Πήρα SMS ότι η αλλαγή έγινε στις 21/9, δηλαδή με τη δική μου μέτρηση. Είχα φουσκώσει και τη κατανάλωση κατά 30kw γνωρίζοντας ότι θα έπαιρνε ο ΔΕΔΔΗΕ καταμέτρηση στις 23/9, οπότε η διαφορά μεταξύ της δικής μου μέτρησης και του ΔΕΔΔΗΕ ήταν 10kw.

444.jpg.2e63030dea03a9bc5389e78643ddca81.jpg

Άρα μάλλον τον Οκτώβρη ο ΗΡΩΝ θα μου βγάλει εκκαθαριστικό 22/9-23/9 για 10kw συν τα δημοτικά τέλη, συν το econtract. 😄

 

εγω για να μην μπλέξω με την αλλαγή, προτίμησα να μείνω στον παλιό πάροχο που έτσι και αλλιώς έχω πληρώσει τις +4000kw  μέχρι να τις κάψω. Μέχρι τότε θα έχω κατανάλωση 100kw τον μήνα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cyberguy είπε

εγω για να μην μπλέξω με την αλλαγή, προτίμησα να μείνω στον παλιό πάροχο που έτσι και αλλιώς έχω πληρώσει τις +4000kw  μέχρι να τις κάψω. Μέχρι τότε θα έχω κατανάλωση 100kw τον μήνα ;) 

ποιο πρόγραμμα λες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@akaloith Τελικά η αλλαγή σε μένα δε πήρε 2 μέρες... αλλά μόλις μερικές ώρες! Πήρα SMS ότι η αλλαγή έγινε στις 21/9, δηλαδή με τη δική μου μέτρηση. Είχα φουσκώσει και τη κατανάλωση κατά 30kw γνωρίζοντας ότι θα έπαιρνε ο ΔΕΔΔΗΕ καταμέτρηση στις 23/9, οπότε η διαφορά μεταξύ της δικής μου μέτρησης και του ΔΕΔΔΗΕ ήταν 10kw.

Άρα μάλλον τον Οκτώβρη ο ΗΡΩΝ θα μου βγάλει εκκαθαριστικό 22/9-23/9 για 10kw συν τα δημοτικά τέλη, συν το econtract. 😄

 

Εμένα σήμερα με πήρε τηλ αυτός που μετράει τα ρολόγια να πάω να ανοίξω το μαγαζί να μετρήσει. Ήταν μεσημέρι και δεν μπορούσα. Του είπα ότι είχα βγάλει φωτο το ρολόι για το νέο πάροχο και μου είπε να του δώσω την ένδειξη της φωτο προφορικά! Γρήγορα πάντως πήγε το θέμα και σε μενα. Παρασκευή με κάλεσαν από Ηρων, σήμερα "μέτρησαν". Πιθανολογώ μέσα στη βδομάδα να βγει ο τελικός της we. Είχα και εγγύηση μέσα οπότε θα αφήσω απλήρωτο τον τελευταίο για να αφαιρεθεί στον τελικό. 

Να δούμε και τι θα γίνει με τη ληγμένη υδε. Πιο πολύ γι αυτό πήγα ηρων. Με το δώρο 50αρικο να την κάνω αν μου στείλει ειδοποίηση ο δεδηε. 😁

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Είχα protergia με 0.08 φόρτωσα.kw εδώ και 6 μήνες και τώρα έβαλα mvp.

ναι οκ , νόμιζα είχες πρόγραμμα με προπληρωμένες κιλοβατώρες αλλά εννοείς κάτι άσχετο με το νήμα απο ότι κατάλαβα , επομένως πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cyberguy είπε

Ναι

Το υπέθεσα.

Το ερώτημα είναι ότι όταν περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ και η ένδειξη είναι παραπάνω, δεν θα εκδοθεί πιστωτικο ?

Η πάμε στο σενάριο να μην ανοίξουμε την πόρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cyberguy είπε

Είχα protergia με 0.08 φόρτωσα.kw εδώ και 6 μήνες και τώρα έβαλα mvp.

Καλημερα, ποτε μπορεις να δηλωνεις τισ δικες σου μετρησεις στην προτεργια για να βγαινει εκκαθαριστικος καθε μηνα?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, insomniagfg είπε

Καλημερα, ποτε μπορεις να δηλωνεις τισ δικες σου μετρησεις στην προτεργια για να βγαινει εκκαθαριστικος καθε μηνα?

Ευχαριστω.

καθε μηνα τις δηλωνεις μεσα απο την εφαρμογη.. δεσ εναν λογαριασμο ποτε σου λεει καταναλωση πχ απο 1/1 ? τοτε καθε 1 του μηνα βαζε τις μετρισεις σου στην εφαρμογη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σταθερό μου πρόγραμμα που είχα στην Protergia έληξε 22/9 και με βάλαν αυτόματα στο οικιακό και μου είπαν θα χρεωθώ 0,16 για 23-30/9. Ρώτησα εάν μπορώ να κάνω τώρα αίτηση στο MVP plus και μου είπε ότι αυτό μπορεί να γίνει μετά την 1/10 και όχι από τώρα. Επίσης μου ανέφερε ότι η σύμβαση για το MVP plus είναι για 2 χρόνια (χωρίς δέσμευση) Εφόσον μπορούμε να φύγουμε όποτε θέλουμε δεν μας ενδιαφέρει η διάρκεια για 2 χρόνια σωστά?

Οι καταναλώσεις μου είναι 1.100 Kwh ημέρας και 450 Kwh νύχτας το τετράμηνο. Το excel μου βγάζει 115 ευρώ φθηνότερο το χρόνο τον ΗΡΩΝΑ και 105 την Volton. Σωστά τα βλέπω? λέω να παραμείνω στην Protergia στο MVP plus καθώς η διαφορά με τους άλλους δύο δεν είναι τεράστια, τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, walex είπε

Εφόσον μπορούμε να φύγουμε όποτε θέλουμε δεν μας ενδιαφέρει η διάρκεια για 2 χρόνια σωστά?

σωστά , μιας και το ίδιο το πρόγραμμα δεν έχει ρήτρα αποχώρησης ,άρα και να καταργηθεί ο μηχανισμός είσαι καλυμμένος

14 λεπτά πριν, walex είπε

Το excel μου βγάζει 115 ευρώ φθηνότερο το χρόνο τον ΗΡΩΝΑ και 105 την Volton. Σωστά τα βλέπω?

ωραίος , εσύ σωστά τα έβλεπες εγώ είχα λάθος μιας και είχα βάλει τις τιμές με έκπτωση 5% και μετά ξαναέβαζα έκπτωση , τώρα το διόρθωσα άρα κάνε ένα κόπο να το ξανακατεβάσεις

επίσης η Volton παραδοσιακά ,ποτέ δεν ήταν ανταγωνιστική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...