Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το χα κανει και το ξανακανω ....
εγραψα το κειμενακι:
"10/8 πηγα στον ηρωνα. τελος αυγουστου κατεθεσα τις kwh μεσω της σελιδας του
ο παροχος εχει την υποχρεωση να εκδιδει ΜΗΝΙΑΙΟΥΣ λογαριασμους απο τη ραε
οποτε περιμενω αμεσα το λογαριασμο ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ και μονο
και αυτο διοτι πλεον καθε μηνας εχει τη δικη του χρεωση kwh και κυριως το συστημα συνεπειας του ηρωνα θα μου χρεωσει στο πρωτο λογαριασμο ΑΣΥΝΕΠΗ τη καταναλωση μου και θα μου επιστρεψει στον επομενο την εκπτωση. προφανως δεν θελω να χρεωθω 2 μηνες ασυνεπεις και να περιμενω ... να παρω την συνεπεια στους επομενους. οποτε ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΜΕΣΑ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπόψιν ο ΗΡΩΝ δεν απαντάει στα αιτήματα, θα σε πάρουν τηλέφωνο κι αν τα βρείτε γράφουν ένα τυποποιημένο μήνυμα ότι λύθηκε το ζήτημα. Εγώ σου ξαναλέω ότι άμα βγάλουν λογαριασμό άμεσα για Αύγουστο-Σεπτέμβρη πρέπει να το δεχτείς... δε γίνεται να βγάλουν λογαριασμό μόνο για Αύγουστο διότι πέρα απ'τις χρεώσεις ρεύματος υπάρχουν και τα δημοτικά τέλη. Δε γίνεται δηλαδή να εκδώσουν πχ. λογαριασμό στις 29/9 και να περιλαμβάνει δημοτικά τέλη 10/8 - 29/9 και χρεώσεις ρεύματος 10/8 - τέλη Αυγούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κιομως απαντησανε σε κατι αλλα που ειχα γραψει
με κατεβατα copy paste κτλ
και ειχαν παρει και τηλεφωνο και προωθηθηκα :P

στην απλη ερωτηση που ειχα κανει:
"ποτε θα βγει ο πρωτος λογαριασμος και ποιον μηνα θα περιεχει;;;;;;;; εφοσον η εκπτωση βασιζεται στη συνεπεια ειναι σημαντικη πληροφορια και δε μπορειτε να τον αργειτε οσο θελετε"

δεν πηρα απαντηση βεβαια....
τουλαχιστον κατεθεσα τις kwh αυγουστου που ΚΑΙ αυτο με απασχολουσε

17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε γίνεται δηλαδή να εκδώσουν πχ. λογαριασμό στις 29/9 και να περιλαμβάνει δημοτικά τέλη 10/8 - 29/9 και χρεώσεις ρεύματος 10/8 - τέλη Αυγούστου.

ας περιλαμβανει τελη 10/8 - 31/8 με "επιμερισμο"
δεν φταιω εγω αν αργουν να βγαλουν
ολα επιμεριζονται, μπρος στο μπουρδελο που επικρατει αυτο ειναι το λιγοτερο :P

δηλαδη με λιγα λογια πρεπει να κλεισει ο μηνας ο τρεχων και να κλεισει και ενας ολοκληρος... και βλεπουμε...

οι αλλοι οι παροχοι που δε βγαζουν στο 2μηνο πως βγαζουν; η "ασυνεπεια" με χαλαει οπως καταλαβες αλλιως _εστηκα

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τον 1ο λογαριασμό -όπως σωστά έγραψες εκδίδονται κάθε μήνα- μπορεί θεωρητικά να στον εκδώσει όποτε θελει και 1 και 2 μήνες μετά την ενεργοποίηση. 
Ξερουν τι γράφουν πολύ καλά, είναι αντίστοιχο του λεκτικού «η συνέπεια αφαιρείται στον επόμενο λογαριασμό» όποτε και για την κατανάλωση του τελικού σου λέει δε δικαιούσαι καμμία συνέπεια. 
Ακομα κι εκεί όμως στον έναντι που προηγείται πριν τον τελικό τους φοράς φουσκωμένη ένδειξη ώστε να σου μείνει ένα πολύ μικρό υπόλοιπο κατανάλωσης που θα γράφει ο τελικός και για τον οποίο δεν θα πάρεις -αν δε διεκδικήσεις μέσω ΡΑΕ- έκπτωση συνέπειας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και μιας που μιλαμε για "φουσκωμα"
θα "φουσκωσετε" το σεπτεμβρη που ειχε φθηνη kwh? χωρις τη συνεπεια ειναι ακομα πιο δελεαστικο
δηλαδη σε καποιο παροχο που εξ αρχης σου χε πολυ φθηνη kwh χωρις συνεπεια
στον ηρωνα λες ωραια τον φουσκωνω, θα τα παρω πισω; :P

ενω οι weητες αν βαλουν καμια +500αρα στο σεπτεμβρη να χουν καβατζα για τους επομενους;;; ειδικα τωρα που εγινε η ακριβοτερη :P ουπς μου ξεφυγε
εστω "ακουσα απο ενα φιλο...... αραγε να γινεται;;;"

31 λεπτά πριν, geodimis είπε

Ξερουν τι γράφουν πολύ καλά, είναι αντίστοιχο του λεκτικού «η συνέπεια αφαιρείται στον επόμενο λογαριασμό» όποτε και για την κατανάλωση του τελικού σου λέει δε δικαιούσαι καμμία συνέπεια. 
Ακομα κι εκεί όμως στον έναντι που προηγείται πριν τον τελικό τους φοράς φουσκωμένη ένδειξη ώστε να σου μείνει ένα πολύ μικρό υπόλοιπο κατανάλωσης που θα γράφει ο τελικός και για τον οποίο δεν θα πάρεις -αν δε διεκδικήσεις μέσω ΡΑΕ- έκπτωση συνέπειας. 

ουτε τα 5min crafts τετοιο life hack :P μολις μου λυσες αλλο ενα θεμα του ηρωνα :P

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, akaloith είπε

και μιας που μιλαμε για "φουσκωμα"
θα "φουσκωσετε" το σεπτεμβρη που ειχε φθηνη kwh? χωρις τη συνεπεια ειναι ακομα πιο δελεαστικο
δηλαδη σε καποιο παροχο που εξ αρχης σου χε πολυ φθηνη kwh χωρις συνεπεια
στον ηρωνα λες ωραια τον φουσκωνω, θα τα παρω πισω; :P

ενω οι weητες αν βαλουν καμια +500αρα στο σεπτεμβρη να χουν καβατζα για τους επομενους;;; ειδικα τωρα που εγινε η ακριβοτερη :P ουπς μου ξεφυγε
εστω "ακουσα απο ενα φιλο...... αραγε να γινεται;;;"

ουτε τα 5min crafts τετοιο life hack :P μολις μου λυσες αλλο ενα θεμα του ηρωνα :P

Aυτό με το "φούσκωμα" δεν το καταλαβαίνω. Όταν ο ΔΕΔΔΗΕ παίρνει μέτρηση και βγαίνει εκκαθαριστικός 4μήνου, δε σπάει πάντα ο λογαριασμός αναλογικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτό με το "φούσκωμα" δεν το καταλαβαίνω. Όταν ο ΔΕΔΔΗΕ παίρνει μέτρηση και βγαίνει εκκαθαριστικός 4μήνου, δε σπάει πάντα ο λογαριασμός αναλογικά;

Προσωπικά όπως το έχω αντιληφθεί το αναλογικό σπάσιμο θα παίξει μόνο για την κλίμακα της κρατικής επιδότησης. Για την έκπτωση συνέπειας για τον ΗΡΩΝΑ τουλάχιστον είναι ξεκάθαρο ότι αφορά αξία ρεύματος προηγούμενου λογαριασμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Προσωπικά όπως το έχω αντιληφθεί το αναλογικό σπάσιμο θα παίξει μόνο για την κλίμακα της κρατικής επιδότησης. 

Μήπως αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα βλέπουμε επιδοτήσεις κάθε μήνα αλλά κάθε τετράμηνο; ή τέλος πάντων όποτε εκδίδεται τελικός εκκαθαριστικός από τον πάροχο που φεύγεις (εντός τετραμήνου);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, geodimis είπε

Μήπως αυτός είναι και ο λόγος που δεν θα βλέπουμε επιδοτήσεις κάθε μήνα αλλά κάθε τετράμηνο; ή τέλος πάντων όποτε εκδίδεται τελικός εκκαθαριστικός από τον πάροχο που φεύγεις (εντός τετραμήνου);

https://energypress.gr/news/rae-entona-provlimata-reystotitas-antimetopizoyn-oi-promitheytes-sto-1-dis-eyro-eftasan-oi

Oι κουτσουρεμένες επιδοτήσεις έχουν να κάνουν με έλλειψη ρευστότητας. Δεν έχει εκδοθεί ακόμα ΦΕΚ για τον Αύγουστο... κι απ'τη στιγμή που θα εκδοθεί το ΦΕΚ μπορεί να περάσει ένας ακόμα μήνας μέχρι να αποδώσει η κυβέρνηση τα ποσά στους παρόχους (οι οποίοι είτε δεν έχουν ρευστότητα, είτε έχουν αλλά δε θέλουν να βγάλουν προκαταβολικά λεφτά απ'τα ταμεία τους).

Εγώ πιστεύω ότι το σπάσιμο γίνεται πάντα αναλογικά. Πχ εγώ στο μαγαζί έχω κατανάλωση 1000kw/μήνα. Ας πούμε ότι το Σεπτέμβριο έδινα ένδειξη +4000 και απέτρεπα το ΔΕΔΔΗΕ να πάρει καταμέτρηση 4μήνου κλειδώνοντας τη πόρτα. Θα είχα μηδενική χρέωση για 4000kw και θα πλήρωνα μόνο 1000kw μέχρι το Γενάρη; Όχι, βέβαια... στην επόμενη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ θα έσπαγε η κατανάλωση στο 8μηνο και θα χρεωνόμουνα αναλογικά τη προμήθεια και τα ΤΕΜ.

Αντιθέτως στον εκκαθαριστικό που θα βγει τώρα, περιμένω ότι θα βγω κερδισμένος... γιατί αν σπάσει η κατανάλωση θα πληρώσω μέσο όρο 0.16 (3 μήνες Yellow, 1 μήνα κυμαινόμενο)... και οι καταναλώσεις Ιουλίου και Αυγούστου ήταν μεγαλύτερες από του Σεπτεμβρίου.

edit: Bασικά όχι, δεν ισχύει το τελευταίο. Η σύμβαση ορίζει πως όταν ο πελάτης δείνει ένδειξη, ο λογαριασμός είναι εκκαθαριστικός. Το ίδιο λέει κι ο ΚΠΗΕ στο Άρθρο 37, παρ4 (3). Δηλαδή για τον τελικό λογαριασμό μάλλον θα χρεωθώ τη κατανάλωση απ'τη μέρα που έδωσα ένδειξη 21/8 ως τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ στις 23/8.

Επίσης το ίδιο άρθρο στη 2η παράγραφο γράφει ότι:

Αναφορά σε κείμενο

Οι Προμηθευτές υποχρεούνται να συγκρίνουν τα δεδομένα μέτρησης που παραλαμβάνουν από τους αρμόδιους Διαχειριστές Δικτύων, με ιστορικά στοιχεία κατανάλωσης των Πελατών τους, εφόσον διαθέτουν τέτοια στοιχεία. Οι Προμηθευτές υποχρεούνται να διερευνούν σημαντικές μεταβολές κατανάλωσης, ζητώντας ανάγνωση ένδειξης μετρητή από τους Πελάτες τους καθώς και τις απόψεις τους σχετικά με τα πιθανά αίτια της μεταβολής. Σε περίπτωση ασυμφωνίας μετα ξύ των δεδομένων μέτρησης και των ευρημάτων της ανάγνωσης μετρητή από τον Πελάτη, ο Προμηθευτής ενημερώνει τον αρμόδιο Διαχειριστή.

Οπότε προσοχή σε όσους "φουσκώνετε" καταναλώσεις, μη πάτε για μαλλί και βγείτε κουρεμένοι.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειπαμε ιδανικη περιπτωση ειναι οι weeeτες που σεπτεμβριο ηταν τσαμπα και οκτωβριο οι ακριβοτεροι
το πολυ πολυ να περασει ο δεδδηε και να βαλει τη πραγματικη ενδειξη, μαθετε ποτε περναει
οι ηρωνητες με την εκπτωση να ερχεται τον επομενο μηνα ειναι λιγοτερο δελεαστικο

να το πω πιο απλα, κανεις το 2μηνο 300 kwh
δηλωνεις τον σεπτεμβριο οτι εκανες 250 ας πουμε (που ειναι φθηνη kwh) και τον οκτωβριο 50
αντι να δηλωσεις 150 + 150
οι 250 θα πανε πολυ φθηνα και οι 50 θα πανε στο ακριβο
αν φυσικα περναει ο δεδδηε αρχες οκτωβρη παει το παραμυθι χαλασε θα βαλει τη σωστη ενδειξη

δεν προτεινω τιποτα απο τα παραπανω απλα με τη σταθερη kwh που θα πρεπε να ειχαμε και οχι το τσιρκο που γινεται καθε μηνα ειναι ενας τροπος να εξωμειωθουν οι διαφορες...
οι παροχοι σε καθε περιπτωση πηραν; θα παρουν; 0,64! τη 1 kwh! για τον αυγουστο επιδοτηση
δηλαδη το δικο σου "μηδενικο" ισουται με 0,64 για το παροχο εσοδο.

η ολη υποθεση ειναι σαπια απο πανω ως κατω.-

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, doll είπε

Καλημέρα. τελικά για οκτώβρη τι θα κάνουμε για καταναλώσεις <500?

κιαλη οικονομια :P και κοιταμε τις τιμες των παροχων
ηρων generous παραμενει φθηνος και τον οκτωβρη
παντα με συνεπεια και παντα παιρνοντας την εκπτωση τον επομενο μηνα

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βοηθεια στο myrae που κανω καταγγελια ? γιατι μου βγαζει αυτα κατηγορια αιτηματος εκει παταω ηλεκτρικη ενεργεια μετα :

κατηγορια παραληπτη αιτηματος και μου βγαζει διαχειρηστης δυκτιου και προμηθευτη ενεργειας εκει παησα και τους 2 μετα :

Επιλογή διαχειριστή (Ηλεκτρική Ενέργεια) εκει λεει ΔΕΔΗΕ και δοκιμαστικο ληπτη εβαλα δεδηε και μου στειλαν απαντηση οτι ο δεδηε δεν εχει σχεση με τετοια παραπονα για ρητρες κλπ τι να βαλω ? δοκιμαστικο ληπτη η σε καποιο αλλο mail?  εστειλα στο mail της ραε μου παν να στειλω  στην εφαρμογη myrae..?

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikosbt είπε

βοηθεια στο myrae που κανω καταγγελια ? γιατι μου βγαζει αυτα κατηγορια αιτηματος εκει παταω ηλεκτρικη ενεργεια μετα :

κατηγορια παραληπτη αιτηματος και μου βγαζει διαχειρηστης δυκτιου και προμηθευτη ενεργειας εκει παησα και τους 2 μετα :

Επιλογή διαχειριστή (Ηλεκτρική Ενέργεια) εκει λεει ΔΕΔΗΕ και δοκιμαστικο ληπτη εβαλα δεδηε και μου στειλαν απαντηση οτι ο δεδηε δεν εχει σχεση με τετοια παραπονα για ρητρες κλπ τι να βαλω ? δοκιμαστικο ληπτη η σε καποιο αλλο mail?  εστειλα στο mail της ραε μου παν να στειλω  στην εφαρμογη myrae..?

φυσικά και δεν έχει σχέση ο ΔΕΔΔΗΕ,

κατα πάροχο μόνο κάνεις , όχι πάροχο και διαχεριστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...