Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.Σε περίπτωση που έχεις δώσει μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ αλλα ο πάροχος που ανήκεις δεν την έχει λάβει έγκαιρα και έχει εκδώσει έναντι τι κάνεις?περιμένεις να λάβει την μέτρηση και να σου εκδώσει εκκαθαριστικό η απλά πληρώνεις τον έναντι?Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν υπάρχει λάθος ή σωστή κίνηση μιας και όλα είναι ρευστά , το μόνο που δυστυχώς πρέπει κάποιος να κάνει είναι να παρακολουθεί και να είναι ενημερωμένος για τις επιλογές του

Έχεις δίκιο. Θέλει τρέξιμο η κατάσταση που επικρατεί τη δεδομένη χρονική περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vaggelisp17 είπε

Παιδιά καλησπέρα.Σε περίπτωση που έχεις δώσει μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ αλλα ο πάροχος που ανήκεις δεν την έχει λάβει έγκαιρα και έχει εκδώσει έναντι τι κάνεις?περιμένεις να λάβει την μέτρηση και να σου εκδώσει εκκαθαριστικό η απλά πληρώνεις τον έναντι?Ευχαριστώ..

Μάλλον πληρωνεις τον έναντι.. Και βλέπεις μετά αν την έχουν περασει.. Γιατί έγινε αυτό.. Έχει συγκεκριμένες ημερομηνίες που δέχεται τις ενδείξεις ο Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν στο κοτβ λόγο αναπηρίας για αρκετά χρόνια.

Άλλαξαν όμως οι αντικειμενική αξία του σπιτιού και πλέον δεν μου εγκρίνει την αίτηση

Οπότε έχω μπει σε διαδικασία να ψάχνω να δω τι με συμφέρει.

Θα ήθελα την βοήθεια σας ,να σας πω ότι έχω και νυχτερινό ρεύμα .

Οι κιλοβατώρες που καίω είναι το τετράμηνο γύρω στις 800 με 900.

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, hf77 είπε

Καλησπέρα,

Μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν στο κοτβ λόγο αναπηρίας για αρκετά χρόνια.

Άλλαξαν όμως οι αντικειμενική αξία του σπιτιού και πλέον δεν μου εγκρίνει την αίτηση

Οπότε έχω μπει σε διαδικασία να ψάχνω να δω τι με συμφέρει.

Θα ήθελα την βοήθεια σας ,να σας πω ότι έχω και νυχτερινό ρεύμα .

Οι κιλοβατώρες που καίω είναι το τετράμηνο γύρω στις 800 με 900.

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές , μέχρι στιγμής ο φθηνότερος είναι παραδόξως ο Ηρών

μπορείς να δεις το excel 1η σελίδας , δες και το φύλλο με το ιστορικό τιμών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τι να σου εξηγώ, είναι μπάχαλο. Εξαρτάται πότε πήρες εκροσώπηση, πότε είναι η προγραμματισμένη καταμέτρηση, κι αν έχεις δώσει ή όχι ένδειξη έναντι... αν μου απαντήσεις αυτά, θα κάνω μια υπόθεση.

10/8 μπηκα στον ηρωνα και τελος αυγουστου κατεθεσα kwh αυγουστου

η ερωτηση ειναι απλη, επιτρεπεται να χωσουν 2-3 μηνες σε ενα λογαριασμο; ενα κειμενο που εγινε ποστ εδω απ οτι καταλαβα απαιτει απο τους παροχους μηνιαιο λογαριασμο
το ως 2μηνο απο τις 10/8 το χω καταπιει
οτι εχω καταθεσει τις kwh αυγουστου ναι το εκανα
στο 2μηνο (απο 10/8 -> 10/10) θα βγει ο λογαριασμος αυγουστου; ο αυγουστος σεπτεμβριος;  ο αυγουστος σεπτεμβριος και ως 10 οκτωβριου;;;;;;;;;;
προφανως δε θελω να μπουν παραπανω απο τον αυγουστο γιατι οτι μπαινει θα χρεωθει "ασυνεπης" στο πρωτο λογαριασμο

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, korakios είπε

ανα μήνα αλλάζουν οι τιμές , μέχρι στιγμής ο φθηνότερος είναι παραδόξως ο Ηρών

μπορείς να δεις το excel 1η σελίδας , δες και το φύλλο με το ιστορικό τιμών

Το Γ1/Ν1 που διάβασα στο mybill είναι καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, hf77 είπε

Το Γ1/Ν1 που διάβασα στο mybill είναι καλό?

δεν ξέρω μιας και αφορά της ΔΕΗ προγράμματα που είναι άσχετα με το παρών νήμα

συνέχεια στο άλλο νήμα για απορίες σχετικά με ΔΕΗ

τις πληροφορίες σχετικά με τιμές τις πήρες πάντως απο το excel που κατέβασες και μελέτησες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Μάλλον πληρωνεις τον έναντι.. Και βλέπεις μετά αν την έχουν περασει.. Γιατί έγινε αυτό.. Έχει συγκεκριμένες ημερομηνίες που δέχεται τις ενδείξεις ο Δεδδηε.. 

Κανονικά την έδωσα μεσα στα χρονικά όρια αλλά μάλλον δεν πρόλαβε ο πάροχος να πάρει την μέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ.Τι να πω..Αν παντως λάβει την μέτρηση ο πάροχος ειναι υποχρεωμένος να εκδώσει εκκαθαριστικο ασχετα εαν εχει βγαλει εναντι..Με τον ΔΕΔΔΗΕ που μιλησα μου ειπε οτι εχει λαβει την μετρηση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hf77 είπε

Το Γ1/Ν1 που διάβασα στο mybill είναι καλό?

αν οι τιμες σου φαινονται καλες τοτε ειναι καλο :P
δεν δινει παντως καλυτερης ποιοτητας ρευμα

αν ελεγε myhome online θα ταν καλυτερο παντως και ειχε κλειδωσει απο παλια, οχι οταν το ανεβασαν :P

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggelisp17 είπε

Παιδιά καλησπέρα.Σε περίπτωση που έχεις δώσει μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ αλλα ο πάροχος που ανήκεις δεν την έχει λάβει έγκαιρα και έχει εκδώσει έναντι τι κάνεις?περιμένεις να λάβει την μέτρηση και να σου εκδώσει εκκαθαριστικό η απλά πληρώνεις τον έναντι?Ευχαριστώ..

Zήτα ακυρωθεί ο έναντι και να βγει έκτακτος λογαριασμός με τη δική σου καταμέτρηση. Αν δε γίνεται αυτό πλήρωσε τον έναντι και θα γίνουν οι χρεωπιστώσεις στον εκκαθαριστικό.

1 ώρα πριν, akaloith είπε

10/8 μπηκα στον ηρωνα και τελος αυγουστου κατεθεσα kwh αυγουστου

η ερωτηση ειναι απλη

  Κι αυτό που σου είπα απλό είναι, αλλά απάντησες στα 2 απ'τα 3 😛

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τι να σου εξηγώ, είναι μπάχαλο. Εξαρτάται πότε πήρες εκροσώπηση, πότε είναι η προγραμματισμένη καταμέτρηση, κι αν έχεις δώσει ή όχι ένδειξη έναντι... αν μου απαντήσεις αυτά, θα κάνω μια υπόθεση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  Κι αυτό που σου είπα απλό είναι, αλλά απάντησες στα 2 απ'τα 3 😛

 

εκκαθαριστικος προτεργια εβγαινε καθε μηνα καθως καταθετω τις kwh
15/04/2022 ηταν ο τελευταιος εκκαθαριστικος (εκδοση) λογικα original απο καταμετρηση του δεδδηε
και περασε και 9/8/22 για να γινει η αλλαγη παροχου (10/8 ειχα παει στον ηρωνα)
α μολις ειδα στο τελικο λογαριασμο της protergia 
"Επόμενη Καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ 08/12/2022"

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, akaloith είπε

εκκαθαριστικος προτεργια εβγαινε καθε μηνα καθως καταθετω τις kwh
15/04/2022 ηταν ο τελευταιος εκκαθαριστικος (εκδοση) λογικα original απο καταμετρηση του δεδδηε
και περασε και 9/8/22 για να γινει η αλλαγη παροχου
α μολις ειδα στο τελικο της protergia 
"Επόμενη Καταμέτρηση ΔΕΔΔΗΕ 08/12/2022"

Λογικά συνδίασαν τη προγραμματισμένη καταμέτρηση 4μήνου με την αλλαγή παρόχου, όπως έκαναν και σε μένα.

Ο ΗΡΩΝ είναι πάντα ένα μήνα πίσω στη τιμολόγηση... δηλαδή τον εκκαθαριστικό μέχρι 8/8 - 8/12 θα τον εκδώσουν 8/1/23. Αντιστοίχως ο έναντι για κατανάλωση μέχρι Αύγουστο βγαίνει Σεπτέμβρη, ο έναντι για κατανάλωση Σεπτέμβρη βγαίνει Οκτώβρη κλπ.

Δε νομίζω όμως να σου βγάλουνλογαριασμό με την ένδειξη που έδωσες τέλος Αυγούστου, καθώς είναι μικρό το διάστημα. Κι αν δώσεις ένδειξη τώρα το Σεπτέμβριο... λόγω της καθυστερημένης τιμολόγησης όπως εξήγησα στη 1η παράγραφο... νομίζω ότι θα βγει μια και καλή λογαριασμός έναντι Αυγούστου-Σεπτεμβρίου τον Οκτώβρη. Έτσι είναι προγραμματισμένο το σύστημα τους εκτός κι αν το άλλαξαν αυτό το διάστημα που έλειπα.

Αν δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός μέχρι 1/10, άνοιξε κατευθείαν αίτημα στη ΡΑΕ και ζήτα να εκδωθεί λογαριασμός ΑΜΕΣΑ καθώς η σύμβαση αναφέρει μηνιαία βάση. Μη μπλέξεις με τηλέφωνα και mail, τζάμπα θα φας το χρόνο σου. Κατευθείαν ΡΑΕ με αιτιολογία "την περιοδικότητα του λογαριασμού".

Και φυσικά η συνέπεια θα μπει 1 μήνα αργότερα...

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λογικά συνδίασαν τη προγραμματισμένη καταμέτρηση 4μήνου με την αλλαγή παρόχου, όπως έκαναν και σε μένα.

Ο ΗΡΩΝ είναι πάντα ένα μήνα πίσω στη τιμολόγηση... δηλαδή τον εκκαθαριστικό μέχρι 8/8 - 8/12 θα τον εκδώσουν 8/1/23. Αντιστοίχως ο έναντι για κατανάλωση μέχρι Αύγουστο βγαίνει Σεπτέμβρη, ο έναντι για κατανάλωση Σεπτέμβρη βγαίνει Οκτώβρη κλπ.

Δε νομίζω όμως να σου βγάλουνλογαριασμό με την ένδειξη που έδωσες τέλος Αυγούστου, καθώς είναι μικρό το διάστημα. Κι αν δώσεις ένδειξη τώρα το Σεπτέμβριο... λόγω της καθυστερημένης τιμολόγησης όπως εξήγησα στη 1η παράγραφο... νομίζω ότι θα βγει μια και καλή λογαριασμός έναντι Αυγούστου-Σεπτεμβρίου τον Οκτώβρη. Έτσι είναι προγραμματισμένο το σύστημα τους εκτός κι αν το άλλαξαν αυτό το διάστημα που έλειπα.

Αν δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός μέχρι 1/10, άνοιξε κατευθείαν αίτημα στη ΡΑΕ και ζήτα να εκδωθεί λογαριασμός ΑΜΕΣΑ καθώς η σύμβαση αναφέρει μηνιαία βάση. Μη μπλέξεις με τηλέφωνα και mail, τζάμπα θα φας το χρόνο σου. Κατευθείαν ΡΑΕ με αιτιολογία "την περιοδικότητα του λογαριασμού".

Και φυσικά η συνέπεια θα μπει 1 μήνα αργότερα...

αρα μπορουν μια χαρα να χωσουν 2 μηνες σε ενα λογαριασμο; γιατι αυτο που διαβασα κλεφτα στις προηγουμενες σελιδες ειναι οτι πρεπει μηνιαιος να ειναι. αλλαζει πολυ το πραμα να βαλουν αυγουστο ΚΑΙ σεπτεμβρη "ασυνεπεις" στο πρωτο λογαριασμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akaloith είπε

αρα μπορουν μια χαρα να χωσουν 2 μηνες σε ενα λογαριασμο; γιατι αυτο που διαβασα κλεφτα στις προηγουμενες σελιδες ειναι οτι πρεπει μηνιαιος να ειναι. αλλαζει πολυ το πραμα να βαλουν αυγουστο ΚΑΙ σεπτεμβρη "ασυνεπεις" στο πρωτο λογαριασμο....

Η σύμβαση λέει ότι εκδίδονται λογαριασμοί σε μηνιαία βάση, φυσικά μπορούν να περιλαμβάνουν κατανάλωση πάνω από 30 μέρες. Τουλάχιστον φρόντισε να μη τραβήξει η βαλίτσα μέχρι Οκτώβρη.

Πρέπει δηλαδή σύντομα να εκδωθεί λογαριασμός ο οποίος θα έχει 20 μέρες περιθώριο πληρωμής, ώστε τέλη Οκτώβρη να βγει λογαριασμός με τη συνέπεια.

Άρα αυτό που σου είπα να κάνεις με τη ΡΑΕ, καλύτερα κάντο από τώρα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...