Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο ηρωνας που θα βγαλει σε 2 μηνες λογαριασμο θα στειλει μονο πχ τον αυγουστο;; και ενα μηνα μετα μονο το σεπτεμβρη κτλ;

15 ώρες πριν, walex είπε

για ποιο κυμαινόμενο της Protergia αναφέρεσαι το MVP plus?

πόσες Kwh έχεις (ήμερ. & νύχτας) το Τετράμηνο?

αφου τελειωσε το fixed με βαλαν στο ΟΙΚΙΑΚΟ για 1 μερα (καθησα δηλαδη με το ζορι) για να μη φαω ρητρα αποχωρησης που στην αρχη με διαβεβαιωναν οτι καταργηθηκε και υπαρχει ηχογραφημενο. αυτοι μετρησαν 2 μερες δηλαδη και τη μερα που ηδη ειχα παει ηρωνα
οπως και να το μετρησαν τα νουμερα δεν βγηκαν συμφωνα με την ανακοινωθεισα kwh τους & με τον διαχωρισμο των kwh σε fixed και οικιακο
η διαφορα ηταν μικρη επειδη ηταν 1 ημερα, αμα ηταν μηνας δεν θελω να σκεφτω τι θα γινοταν...
δεν εχω νυχτερινο
και εχω λιγες kwh

για να ειμαι ειλικρινης δεν μου κανει εντυπωση να ζητανε ρητρα αποχωρησης ακομα και 1 μερα πριν φυγεις πριν τη ληξη, πανε να βγαλουν τη χασουρα που ειχαν με το fixed και τη χασουρα που δεν εμεινες να σε ξεζουμισουν στο κυμαινομενο. σε ξεγραψαν απο πελατη και πανε να φανε οτι μπορουν.

-παντως σεβαστηκαν το fixed οσο καιρο ημουν οποτε ΩΦΕΙΛΩ να το σεβαστω και γω
-ο ΠΑΛΙΟΣ λογαριασμος ηταν μια χαρα
-ο νεος ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ, δεν εννοω τις τιμες μονο αλλα τον ιδιο το λογαριασμο
ΑΠΑ ΡΑ ΔΕΚΤΟΣ, καλη τυχη με το κωλοχαρτο που φτιαξαν, απο αυτο και ΜΟΝΟ θα φευγα

τελος μικροι λογαριασμοι, μικρες καταναλωσεις οπως η δικη μου δε θα πρεπε καν να μπαινουν σε αυτο το τριπακι. επρεπε να υπαρχει ενα οριο που η kwh θα ηταν σταθερη χωρις παρατραγουδα
και αυτο θα ηταν το μεγαλυτερο κινητρο για καποιον να κανει οικονομια, οχι να του κανεις την "επιδοτηση" 0,43  <-> 0,38 στις 500kwh

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

.

Το να μην έχουμε καθόλου λογαριασμό απ'τον τρέχον πάροχο είναι πρόβλημα... δε ξέρω αν δοκίμασε κάποιος να πάρει βεβαίωση απ'τον ΔΕΔΔΗΕ, εγώ αυτό θα δοκίμαζα.

Εναλλακτικά αν ήθελα πχ να φύγω απ'τον ΗΡΩΝ τον επόμενο μήνα (το απεύχομαι), θα μπορούσα να στείλω στο νέο πάροχο το αντίγραφο της σύμβασης του ΗΡΩΝ, screenshot απ'το ΥΔΕ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ που επιβεβαιώνει τον τρέχον αρ. παροχής, screenshot απ'το MyHeron (πάνω στο Όνομα Πελάτη---> οι παροχές μου).

 

Βγάζεις  μια ωραία βεβαίωση εκπροσώπησης μέσα από το myheron που βγαίνει αυτοματοποιημένα σε 2-3 δευτερόλεπτα στην ενότητα αιτήματα. 
 

3FD33049-9D4A-4C2E-A4F9-04C72434CA7C.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Βγάζεις  μια ωραία βεβαίωση εκπροσώπησης μέσα από το myheron που βγαίνει αυτοματοποιημένα σε 2-3 δευτερόλεπτα στην ενότητα αιτήματα. 
 

3FD33049-9D4A-4C2E-A4F9-04C72434CA7C.jpeg

Τι λες τώρα, αυτό δεν το είχα προσέξει ότι υπάρχει. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα μικρό λαθάκι έχει το excel.Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος απλά το αναφέρω . Για τον μήνα Αύγουστο η ζενίθ έχει τιμή 0,555 και όχι 0,55 όπως αναγράφει στο excel. Φιλικά

Επεξ/σία από 731001
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, geodimis είπε

Βγάζεις  μια ωραία βεβαίωση εκπροσώπησης μέσα από το myheron που βγαίνει αυτοματοποιημένα σε 2-3 δευτερόλεπτα στην ενότητα αιτήματα. 

...εσύ άντε και βγάζεις...Ο οποιοσδήποτε βλαμμένος υπάλληλος θα τη δεχτεί ως "δικαιολογητικό" για μετάβαση στην δικιά του εταιρία, ή θα σου αρχίσει τα "όχι, όχι, όχι βεβαιώσεις, ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ θέλουμε" και μετά θα πρέπει να ζητάς τους προϊσταμένους του (που τίποτα δεν αποκλείει να είναι ακόμη πιο βλαμμένοι) κτλ; Και τέλος, πες πως "την δέχεται", και,,,περιμένεις εσύ να γίνει η μετάβαση, αυτή,,,"κολλάει", περνάνε οι μέρες, σε ζώνουν τα φίδια, παίρνεις τηλέφωνα, στέλνεις μέιλ, και γενικά παίρνεις απαντήσεις τύπου "το αίτημα σας προωθείται, είναι σε εξέλιξη, ΝΑ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ", και στην ουσία αυτό που συμβαίνει είναι κάτι σαν  https://youtu.be/4CF_IPhu724?t=2496 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, geodimis είπε

Βγάζεις  μια ωραία βεβαίωση εκπροσώπησης μέσα από το myheron που βγαίνει αυτοματοποιημένα σε 2-3 δευτερόλεπτα στην ενότητα αιτήματα. 
 

3FD33049-9D4A-4C2E-A4F9-04C72434CA7C.jpeg

ωραιος για τη παρατηρηση και μπραβο του ηρωνα που το εχει αυτο
αν και εφοσον δεν υπαρχει λογαρισμος ειναι οτι "κοντινοτερο" μπορουμε να εχουμε
και προφανως αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του και μου κανει εντυπώση που το δινουν
σωστε το τωρα πριν το καταργησουν :P
φανταζομαι το βαλαν γιατι καποιοι παραπονιοντουσαν μου ζητανε λογαριασμο και δεν εχω :P
οχι μονο για αλλους παροχους αλλα γενικα για οσες αιτησεις ζητανε λογαριασμο ρευματος
η αλλαγη παροχου ειναι το λιγοτερο απ αυτες

ο ηρωνας που θα βγαλει σε 2 μηνες λογαριασμο θα στειλει μονο πχ τον αυγουστο;; και ενα μηνα μετα μονο το σεπτεμβρη κτλ;

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας λιγο το εξελ του κορακίου και έχει την επιδότηση για ΚΟΤ Οκτωβριου πχ 0,48 χωρις κλιμακες κ όριο τι θα γίνει πχ αν εχω 1500 ημερησιο και αρα σε ΚΟΤ και αλλα 1500 νυχτερινό? και οι 3000 kwh τετραμηνου θα υπολογιστουν και επιδοτηθουν με 0,48?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Βλέποντας λιγο το εξελ του κορακίου και έχει την επιδότηση για ΚΟΤ Οκτωβριου πχ 0,48 χωρις κλιμακες κ όριο τι θα γίνει πχ αν εχω 1500 ημερησιο και αρα σε ΚΟΤ και αλλα 1500 νυχτερινό? και οι 3000 kwh τετραμηνου θα υπολογιστουν και επιδοτηθουν με 0,48?

ναι , δεν έχει όριο η κρατική επιδότηση ΤΕΜ για ΚΟΤ

edit προς το παρών ,δλδ σίγουρα για Οκτ

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , δεν έχει όριο η κρατική επιδότηση ΤΕΜ για ΚΟΤ

Ευχαριστω κοράκιε. Επίσης να υποθεσω ότι το τετρμηνο που θα ξεπερασω το όριο κατα πολύ (χειμωνας γαρ και θα παιξει αρκετό κλιμα) και δε θα παρω την εκπτωση 0,045 ΚΟΤ Β θα χασω και την προνομιακή επιδότηση και θα με πανε κλιμακωτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akaloith είπε

 

ο ηρωνας που θα βγαλει σε 2 μηνες λογαριασμο θα στειλει μονο πχ τον αυγουστο;; και ενα μηνα μετα μονο το σεπτεμβρη κτλ;

Τι να σου εξηγώ, είναι μπάχαλο. Εξαρτάται πότε πήρες εκροσώπηση, πότε είναι η προγραμματισμένη καταμέτρηση, κι αν έχεις δώσει ή όχι ένδειξη έναντι... αν μου απαντήσεις αυτά, θα κάνω μια υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Ευχαριστω κοράκιε. Επίσης να υποθεσω ότι το τετρμηνο που θα ξεπερασω το όριο κατα πολύ (χειμωνας γαρ και θα παιξει αρκετό κλιμα) και δε θα παρω την εκπτωση 0,045 ΚΟΤ Β θα χασω και την προνομιακή επιδότηση και θα με πανε κλιμακωτα?

εδώ υπάρχει ασάφεια , έχω δει παλιότερα άλλο πάροχο να δίνει ΚΟΤ ΤΕΜ παρόλο που ξεπεράστηκε το όριο ,αλλά και το αντίθετο ,

το excel προς το παρών υπολογίζει με ΚΟΤ την ΤΕΜ ακόμα και αν ξεπεράσεις το όριο, αν μαζέψω πληροφορίες πάνω σε αυτό θα κάνω διόρθωση . Επίσης έκανα edit πριν

14 λεπτά πριν, korakios είπε

edit προς το παρών ,δλδ σίγουρα για Οκτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εδώ υπάρχει ασάφεια , έχω δει παλιότερα άλλο πάροχο να δίνει ΚΟΤ ΤΕΜ παρόλο που ξεπεράστηκε το όριο ,αλλά και το αντίθετο ,

το excel προς το παρών υπολογίζει με ΚΟΤ την ΤΕΜ ακόμα και αν ξεπεράσεις το όριο, αν μαζέψω πληροφορίες πάνω σε αυτό θα κάνω διόρθωση . Επίσης έκανα edit πριν

Πως ειναι δυνατόν τετοια ασαφεια και ενας να δινει και αλλος οχι, τι στο καλό!!! :(

Κανεένας άλλος χρήστης εδω να του έχει συμβεί του ιδίου υπάρχει? Ειναι τρελη διαφορα να χρεωθεις 4000 kwh με κοτ επιδοτηση και χωρις κοτ

Για το δευτερο ναι προφανώς μεχρι τωρα γιατι αυριο δεν ξερουμε καν τι ξημερωνει οπως τις κλιμακες που τις βαλανε ξαφνικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Πως ειναι δυνατόν τετοια ασαφεια και ενας να δινει και αλλος οχι, τι στο καλό!!! :(

Κανεένας άλλος χρήστης εδω να του έχει συμβεί του ιδίου υπάρχει? Ειναι τρελη διαφορα να χρεωθεις 4000 kwh με κοτ επιδοτηση και χωρις κοτ

το καλύτερο είναι να ρωτήσεις τους αρμόδιους εκεί

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 18 & 13 λεπτά ημέρα και νύχτα αντίστοιχα μέχρι τον Μάρτιο, νομίζω ότι θα παραμείνω στο συμβόλαιο αν ο μέσος όρος μείνει εκεί που είναι τους τελευταίους μήνες. Με την επιστράτευση των Ρώσων δεν τα βλέπω καλά τα πράματα...🤨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Complexgr είπε

Με 18 & 13 λεπτά ημέρα και νύχτα αντίστοιχα μέχρι τον Μάρτιο, νομίζω ότι θα παραμείνω στο συμβόλαιο αν ο μέσος όρος μείνει εκεί που είναι τους τελευταίους μήνες. Με την επιστράτευση των Ρώσων δεν τα βλέπω καλά τα πράματα...🤨

δεν υπάρχει λάθος ή σωστή κίνηση μιας και όλα είναι ρευστά , το μόνο που δυστυχώς πρέπει κάποιος να κάνει είναι να παρακολουθεί και να είναι ενημερωμένος για τις επιλογές του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...