Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, desiro είπε

Καλημέρα παιδιά!! Μόλις μίλησα με Elin γτ ειδα οτι αλλαξαν οι ονομασιες των προγραμματων κ να ρωτησω σε ποιο προγραμμα θα μεταβω κ μου λενε οτι συνεχιζω στο elin oikiako του Σεπτεμβριου με μηδενικο παγιο κ απλα η χρεωση ειναι 0,062 μειον την κρατικη επιδοτηση.....εγω βεβαια αυτο το προγραμμα δεν μπορω να το βρω πλεον για να τσεκαρω τιμες.....εχει κανεις καποια εμπειρια πανω στο θεμα? Γιατι κ στο excellaki βλεπω δεν υπαρχει αυτο το προγραμμα

εδω -> https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/ ειναι οι τιμεσ για ολα, μη κοιτας μονο τον πρωτο πινακα, σκρολαρε και λιγο κατω

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα παίδες,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα δίλημμά που έχω. Ήμουν στο MVP της protergia και 25/08 έκανα μέσω του https://allazorevma.gr/ αίτηση στο Generous του Ήρωνα χωρίς να ξέρω ότι αν το έκανα ηλεκτρονικά μέσω του e-contract θα έπαιρνα τα 50€. Όπως και να ΄χει, ενεργοποιήθηκε η παροχή στον Ήρωνα στις 06/09 και μου έχουν στείλει αντιπρόταση από την protergia με 90€ πίστωση στον επόμενο λογαριασμό και ασφάλιση περιεχομένου του σπιτιού έως 5000€ από Eurolife για ένα χρόνο (δεν με πολυενδιαφέρει γιατί έχω άλλη αντίστοιχη).

Εσείς στη θέση μου τι θα κάνατε; Θα μένατε στον Ήρωνα ή θα υπογράφατε την αντιπρόταση της protergia για τα 90€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, akaloith είπε

εκανε ο ηρωνας 2 μερες να αλλαξει πελατη;;;;  θα μου πεις και μενα τοσο θα κανε αλλα καθυστερησα τον δεδδηε για να μη παθω τα ιδια. οριστε εσεις να τα βλεπετε που λετε αργει και μηδεν μηχανογραφηση κτλ :P

οσο για τη προτεργια και οτι αρπαξει, και τιμωρια που δε καθησες στο κυμαινομενο να σε ξεζουμισει
το καταλαβα πολυ καλα απο το κυμαινομενο που εμεινα ΜΙΑ ΜΕΡΑ και πως χρεωθηκε
οι ανακοινωθεισες τιμες και kwh? ε καμια σχεση

και γι αυτο παντα λεω ωραια τα πινακακια και οι ανακοινωσεις αλλα ο λογαριασμος που θα λαβουμε θα δειξει τι τελικα χρεωνουν, ΑΝ καταφερουμε και βγαλουμε ακρη

για ποιο κυμαινόμενο της Protergia αναφέρεσαι το MVP plus?

1 ώρα πριν, mdendrin είπε

Καλημέρα παίδες,

Θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα δίλημμά που έχω. Ήμουν στο MVP της protergia και 25/08 έκανα μέσω του https://allazorevma.gr/ αίτηση στο Generous του Ήρωνα χωρίς να ξέρω ότι αν το έκανα ηλεκτρονικά μέσω του e-contract θα έπαιρνα τα 50€. Όπως και να ΄χει, ενεργοποιήθηκε η παροχή στον Ήρωνα στις 06/09 και μου έχουν στείλει αντιπρόταση από την protergia με 90€ πίστωση στον επόμενο λογαριασμό και ασφάλιση περιεχομένου του σπιτιού έως 5000€ από Eurolife για ένα χρόνο (δεν με πολυενδιαφέρει γιατί έχω άλλη αντίστοιχη).

Εσείς στη θέση μου τι θα κάνατε; Θα μένατε στον Ήρωνα ή θα υπογράφατε την αντιπρόταση της protergia για τα 90€?

πόσες Kwh έχεις (ήμερ. & νύχτας) το Τετράμηνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, walex είπε

πόσες Kwh έχεις (ήμερ. & νύχτας) το Τετράμηνο?

Έχω ημερήσιο μόνο και κυμαίνομαι στις 250-300Kwh/μήνα για τριφασική εγκατάσταση. Έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό και περιμένω τον ΔΕΔΔΗΕ να εγκαταστήσει τον χρονομετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Έχω ημερήσιο μόνο και κυμαίνομαι στις 250-300Kwh/μήνα για τριφασική εγκατάσταση. Έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό και περιμένω τον ΔΕΔΔΗΕ να εγκαταστήσει τον χρονομετρητή.

και για εξοικονόμιση €94 το χρόνο έφυγες απο την Protergia για να πας στον ΗΡΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mdendrin είπε

Καλημέρα παίδες,

και μου έχουν στείλει αντιπρόταση από την protergia με 90€ πίστωση στον επόμενο λογαριασμό και ασφάλιση περιεχομένου του σπιτιού έως 5000€ από Eurolife για ένα χρόνο (δεν με πολυενδιαφέρει γιατί έχω άλλη αντίστοιχη).

Εσείς στη θέση μου τι θα κάνατε; Θα μένατε στον Ήρωνα ή θα υπογράφατε την αντιπρόταση της protergia για τα 90€?

Σου πιστώνουν 90€ χωρίς κάποια δέσμευση παραμονής ή σου προτείνουν σταθερό με δέσμευση;

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akaloith είπε

εκανε ο ηρωνας 2 μερες να αλλαξει πελατη;;;;  θα μου πεις και μενα τοσο θα κανε αλλα καθυστερησα τον δεδδηε για να μη παθω τα ιδια. οριστε εσεις να τα βλεπετε που λετε αργει και μηδεν μηχανογραφηση κτλ :P

21/9 11:00 αίτηση econtract

21/9 11:15 παραλαβή, υπογραφή, αποστολή σύμβασης (έπειτα από τηλεφώνημα και άμεσο έλεγχο δικαιολογητικών)

21/9 14:05 παραλαβή sms ότι το αίτημα πήγε στον ΔΕΔΔΗΕ

23/9 12:00 προγραμματισμένη καταμέτρηση 4μηνου (τα δεδομένα απ'το tablet του υπαλλήλου συχγρονίζονται άμεσα)

23/9 12:30 άλλαξε το ψηφίο παροχής, είμαι στον ΗΡΩΝ

Εναλλακτικά θα έπρεπε να περιμένω την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ σήμερα... και να κάνω αίτηση στον ΗΡΩΝ τη Δευτέρα ώστε να ολοκληρωθεί η αλλαγή με δική μου ένδειξη.

Αν έκανα αίτηση προχτές με ένδειξη πχ 65000, ερχόταν σήμερα ο ΔΕΔΔΗΕ κι έπαιρνε ένδειξη 65050... και μετά μου έστελνε ο ΗΡΩΝ τη σύμβαση τη Δευτέρα με την ένδειξη που είχα δώσει τη Τετάρτη... η ένδειξη μου θα ήταν άκυρη και θα έπρεπε να ζητήσω να μου στείλουν νέα αίτηση με ένδειξη μεγαλύτερη από 65050.

Τώρα που είναι περίοδος προγραμματισμένων καταμετρήσεων, δώστε προσοχή στα παραπάνω για να αποφύγετε τη ταλαιπωρία... όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, walex είπε

και για εξοικονόμιση €94 το χρόνο έφυγες απο την Protergia για να πας στον ΗΡΩΝ?

Έφυγα για πιο οικονομική κιλοβατώρα. Αν συγκρίνουμε τους μέσους όρους των τιμών ανάμεσα σε MVP και Generous έχουμε τα παρακάτω:

 Μέσος όρος τιμής Kwh στο MVP: 0,162*3.600= 583,2€/έτος

 Μέσος όρος τιμής Kwh στο Generous: 0.0871*3.600= 313,56€/έτος

Οπότε η διαφορά ανάμεσα σε MVP και Generous είναι 583,2-313,56= 269,64€/έτος

Τα 94€ το χρόνο πως σου προέκυψαν;

Generous.jpg

MVP.jpg

15 λεπτά πριν, geodimis είπε

Σου πιστώνουν 90€ χωρίς κάποια δέσμευση παραμονής ή σου προτείνουν σταθερό με δέσμευση;

Λέει για 12μηνη διάρκεια σύμβασης όπως θα δεις παρακάτω:

Capture.PNG

Επεξ/σία από mdendrin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Έφυγα για πιο οικονομική κιλοβατώρα. Αν συγκρίνουμε τους μέσους όρους των τιμών ανάμεσα σε MVP και Generous έχουμε τα παρακάτω:

 Μέσος όρος τιμής Kwh στο MVP: 0,162*3.600= 583,2€/έτος

 Μέσος όρος τιμής Kwh στο Generous: 0.0871*3.600= 313,56€/έτος

Οπότε η διαφορά ανάμεσα σε MVP και Generous είναι 583,2-313,56= 269,64€/έτος

Τα 94€ το χρόνο πως σου προέκυψαν;

Generous.jpg

MVP.jpg

προέκυψαν απο το excel, εαν βάλεις 1.200Kwh το τετράμηνο στο excel €-94 βγαίνει ο ΗΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Έφυγα για πιο οικονομική κιλοβατώρα. Αν συγκρίνουμε τους μέσους όρους των τιμών ανάμεσα σε MVP και Generous έχουμε τα παρακάτω:

 Μέσος όρος τιμής Kwh στο MVP: 0,162*3.600= 583,2€/έτος

 Μέσος όρος τιμής Kwh στο Generous: 0.0871*3.600= 313,56€/έτος

Οπότε η διαφορά ανάμεσα σε MVP και Generous είναι 583,2-313,56= 269,64€/έτος

Τα 94€ το χρόνο πως σου προέκυψαν;

Generous.jpg

MVP.jpg

Δεν είναι και πολύ σωστό να κάνεις forecast για ένα χρόνο με βάση τις τιμές 3 μηνών (και ειδικά όταν πλέον όλα αλλάζουν από μήνα σε μήνα δεδομένης της ρευστότητας της κατάστασης). Ποιος σου εξασφαλίζει ότι ο ΗΡΩΝ θα εξακολουθήσει να έχει χαμηλότερες τιμές στους επόμενους μήνες ή ότι η Πρωτέργεια δε θα βγάλει κάποια προωθητική ενέργεια μέσα στο χρόνο αναφοράς σου? Θεωρώ ότι είναι πλασματική εικόνα.

Επεξ/σία από balarinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, walex είπε

προέκυψαν απο το excel, εαν βάλεις 1.200Kwh το τετράμηνο στο excel €-94 βγαίνει ο ΗΡΩΝ

Υπολόγισα τον μέσο όρο της κιλοβατώρα των 3 μηνών Αυγ,Σεπτ,Οκτ όπως φαίνεται και στα πινακάκια. Το Excel το υπολογίζει με την τιμή του Οκτωβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ekrepali είπε

21/9 11:00 αίτηση econtract

21/9 11:15 παραλαβή, υπογραφή, αποστολή σύμβασης (έπειτα από τηλεφώνημα και άμεσο έλεγχο δικαιολογητικών)

21/9 14:05 παραλαβή sms ότι το αίτημα πήγε στον ΔΕΔΔΗΕ

23/9 12:00 προγραμματισμένη καταμέτρηση 4μηνου (τα δεδομένα απ'το tablet του υπαλλήλου συχγρονίζονται άμεσα)

23/9 12:30 άλλαξε το ψηφίο παροχής, είμαι στον ΗΡΩΝ

 

Είσαι τυχερός. Εμένα τίποτα ακόμα, ίδια μέρα αίτηση. Πήρα τηλ σήμερα και μου είπε ότι είναι υπόψην του τάδε η αίτησή μου και του έστειλαν εσωτερική ενημέρωση να με καλέσει. 

Αυτό που λες για την καταμέτρηση, εμένα είναι για 6-10. Άρα, υποθέτω δεν κάνω κάτι ε;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, balarinio είπε

Δεν είναι και πολύ σωστό να κάνεις forecast για ένα χρόνο με βάση τις τιμές 3 μηνών (και ειδικά όταν πλέον όλα αλλάζουν από μήνα σε μήνα δεδομένης της ρευστότητας της κατάστασης). Ποιος σου εξασφαλίζει ότι ο ΗΡΩΝ θα εξακολουθήσει να έχει χαμηλότερες τιμές στους επόμενους μήνες ή ότι η Πρωτέργεια δε θα βγάλει κάποια προωθητική ενέργεια μέσα στο χρόνο αναφοράς σου? Θεωρώ ότι είναι πλασματική εικόνα.

Αν βγάλει κάτι καλύτερο η πρωτέργια ή κάποιος άλλος αλλάζω που λόγω της ρευστής αυτής κατάστασης είναι λογικό. Το θέμα μου είναι τα 90€ που δίνει και αναφέρει διάρκεια σύμβασης 12 μήνες. Συμφέρει να υπογράψω την αντιπρόταση, να πάρω τα 90€ και να δεσμευτώ για 12 μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Αν βγάλει κάτι καλύτερο η πρωτέργια ή κάποιος άλλος αλλάζω που λόγω της ρευστής αυτής κατάστασης είναι λογικό. Το θέμα μου είναι τα 90€ που δίνει και αναφέρει διάρκεια σύμβασης 12 μήνες. Συμφέρει να υπογράψω την αντιπρόταση, να πάρω τα 90€ και να δεσμευτώ για 12 μήνες;

Νομίζω το απαντάς μόνο σου...δέσμευση 12 μηνών σε ένα τόσο ρευστό περιβάλλον για 90 ευρώ (+ όποια άλλη θετική διαφορά μπορεί να σου φέρει σε σχέση με άλλο πάροχο-που μπορεί να είναι και αρνητική αν το πρόγραμμα δεν είναι ανταγωνιστικό), είναι λάθος επιλογή (κατά τη γνώμη μου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, balarinio είπε

Νομίζω το απαντάς μόνο σου...δέσμευση 12 μηνών σε ένα τόσο ρευστό περιβάλλον για 90 ευρώ (+ όποια άλλη θετική διαφορά μπορεί να σου φέρει σε σχέση με άλλο πάροχο-που μπορεί να είναι και αρνητική αν το πρόγραμμα δεν είναι ανταγωνιστικό), είναι λάθος επιλογή (κατά τη γνώμη μου).

Συμφωνώ απόλυτα. Στην τηλεφωνική επαφή, πριν μου αποσταλεί η σύμβαση, δεν μου ανέφερε την ετήσια δέσμευση αλλά μόνο τα 90€ και το ασφαλιστήριο της Eurolife. Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ στις αντιπροτάσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...