Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, crossbow είπε

Υφίσταται αυτό για μέρα; 

ναι δυστυχώς , κακώς έκανες αίτηση νωρίτερα

μέσω email ρώτα τον προηγούμενο πάροχο αν γλυτώνεις τη ρήτρα με υπαναχώρηση

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, S90 είπε

Εχω την εντύπωση έμπαινε η έκπτωση στην τιμή του ρεύματος......αν όχι στην ρήτρα.

στη διαφημιζόμενη τότε τιμή προμήθειας πχ 0,11

αλλά πλήρωνες τότε πχ 0,11*0,55+ρήτρα και όχι (0,11+ρήτρα)*0,55

γιαυτό και τα παλιά ψευτοπρογράμματα 45-50% έχουν ίδια σχεδόν τιμή με τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

στη διαφημιζόμενη τότε τιμή προμήθειας πχ 0,11

αλλά πλήρωνες τότε πχ 0,11*0,55+ρήτρα και όχι (0,11+ρήτρα)*0,55

γιαυτό και τα παλιά ψευτοπρογράμματα 45-50% έχουν ίδια σχεδόν τιμή με τα υπόλοιπα

Αντιληπτό κ ευχαριστώ για την εξήγηση.

Αναμονή για την λήξη του συμβολαίου για να μην την πατήσουμε όπως ο φίλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι δυστυχώς , κακώς έκανες αίτηση νωρίτερα

μέσω email ρώτα τον προηγούμενο πάροχο αν γλυτώνεις τη ρήτρα με υπαναχώρηση

Έκανα νωρίτερα γιατί μου είπαν η αλλαγή κάνει 10 μερες περίπου στην καλύτερη λόγω πάρα πολλών αιτήσεων. Και η αλλαγή έγινε σε 2 μερες! Με πηρε στον λαιμό του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, crossbow είπε

Έκανα νωρίτερα γιατί μου είπαν η αλλαγή κάνει 10 μερες περίπου στην καλύτερη λόγω πάρα πολλών αιτήσεων. Και η αλλαγή έγινε σε 2 μερες! Με πηρε στον λαιμό του 

Παθών με τον ίδιο τρόπο. Προσπάθησε μέσω email να κληθείς από υπάλληλο μήπως σου το πιστώσουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, S90 είπε

Αναμονή για την λήξη του συμβολαίου για να μην την πατήσουμε όπως ο φίλος παραπάνω.

τα ρητροπρογράμματα (κυμαινόμενα) ρεύματος δεν έχουν ρήτρα αποχώρησης απο 1/8/22 , αν και στο μέσο όρο είναι το συγκεκριμένο που έχεις ...

ο φίλος ήταν σε σταθερό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, crossbow είπε

Το συμβόλαιο μου με protergia έληξε σήμερα (είχα το fixed με σταθερή τιμή) 

Απο χτες συνδέθηκα σε νέο παροχο και με πήρανε τηλ σήμερα από protergia και ειπαν  έσπασες το συμβόλαιο μια μερα νωρίτερα και πρέπει να πληρώσω 90 ευρω ρητρα αποχώρησης! Υφίσταται αυτό για μέρα; 

εγω το χω πει 15 φορες οτι ηταν ετοιμοι να μου το κανουνε και καθυστερησα το δεδδηε σε συνενοηση με τον ηρωνα
το κακο ηταν οτι στην αρχη με διαβεβαιωνανε (η προτεργια) οτι δεν υπαρχει ρητρα αποχωρησης αφου καταργηθηκε....κανω αιτηση και εμφανιστηκε....

οσο για τη ρητρα για μια μερα που εφυγες απο το protergia fixed πριν ληξει;;;;
ειναι νομιμο αλλα δε παυει να ειναι ανηθικο
ισα ισα θα πρεπε να θελουν να φυγουν οι fixed που τους βαζουν μεσα
εχουν kwh 0,088 ενω αυτοι την πληρωνουν 0,40 δε ξερω ποσο
απλα τους τιμωρουν που δε καθησαν στο κυμαινομενο να τους ξεζουμισουν και αρπαζουν οτι προλαβουν

ποιος παροχος εκανε 2 μερες να αλλαξει;;;;;;;;;

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, akaloith είπε

οσο για το ρητρα για μια μερα που εφυγες απο το protergia fixed πριν ληξει;;;;
ειναι νομιμο αλλα δε παυει να ειναι ανηθικο
ισα ισα θα πρεπε να θελουν να φυγουν οι fixed που τους βαζουν μεσα
εχουν kwh 0,08 ενω αυτοι την πληρωνουν 0,40 δε ξερω ποσο
απλα τους τιμωρουν που δε καθησαν στο οικιακο να τους ξεζουμισουν και αρπαζουν οτι προλαβουν

.....η "τιμωρία" είναι για το ότι άλλαξαν πάροχο. Κατά τ' άλλα μπορεί ναι μεν τα σταθερά των 0.08 να μην τους συνέφεραν, αλλά φέρνανε και πελατολόγιο. Συνεπώς το νόημα είναι η αδηφαγία τους...(δλδ το "αρπάζουν ό,τι προλάβουν"....).

21 λεπτά πριν, akaloith είπε

ποιος παροχος εκανε 2 μερες να αλλαξει;;;;;;;;;

Για Ήρωνα μίλαγε. Αλλά δεν είναι μόνο του παρόχου το θέμα, είναι ΚΑΙ του ΔΕΔΔΗΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εκανε ο ηρωνας 2 μερες να αλλαξει πελατη;;;;  θα μου πεις και μενα τοσο θα κανε αλλα καθυστερησα τον δεδδηε για να μη παθω τα ιδια. οριστε εσεις να τα βλεπετε που λετε αργει και μηδεν μηχανογραφηση κτλ :P

οσο για τη προτεργια και οτι αρπαξει, και τιμωρια που δε καθησες στο κυμαινομενο να σε ξεζουμισει
το καταλαβα πολυ καλα απο το κυμαινομενο που εμεινα ΜΙΑ ΜΕΡΑ και πως χρεωθηκε
οι ανακοινωθεισες τιμες και kwh? ε καμια σχεση

και γι αυτο παντα λεω ωραια τα πινακακια και οι ανακοινωσεις αλλα ο λογαριασμος που θα λαβουμε θα δειξει τι τελικα χρεωνουν, ΑΝ καταφερουμε και βγαλουμε ακρη

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, akaloith είπε

οσο για τη προτεργια και οτι αρπαξει, και τιμωρια που δε καθησες στο κυμαινομενο να σε ξεζουμισει
το καταλαβα πολυ καλα απο το κυμαινομενο που εμεινα ΜΙΑ ΜΕΡΑ και πως χρεωθηκε

..."rule of thumb" : ...όσο πιο πολύ βλέπετε να διαφημίζεται ένας εναλλακτικός πάροχος, τόσο πιο μακρυά πρέπει να βρίσκεστε από αυτόν, γιατί αργά ή γρήγορα θα σας την φέρει.

Spoiler

ήτοι

ΕΛΠΕ-γδυσον (...τυχαίο που την διαφήμιζε ο Πέτρος; "-γδύσον ΜΩΡΗ")

Πρωκτέργεια (από πίσω...)

Είρωνας (συνέπεια που αν πεις να φύγεις γίνεται ασυνέπεια...Και λογαριασμό στο 2μηνο)

Watt & Volt =...ηλεκτροπληξία...

NRG = Βαρδινογιάννης και καλός, γίνεται;

Zenith = ντολμαδάκια...

Volton = Voltoff

ΚΕΝ = "οι χρεώσεις σου με καιν, κι ας ήμουν μενεκέν"

κτλ...

 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.94f3edbadb297d89adfd5183e1fdad29.jpeg

 

μορε ας τηρησει ο ηρωνας τα πινακακια του, οχι σαν κατι αλλες...
να μη φυγω ποτε
προς το παρον παιζει μονος του
ΑΝ τηρωντας αυτα τα πινακακια εσυ θες να φυγεις και απο πανω τοτε οχι μονο Πρωκτέργεια σου αξιζει αλλα κανονικη κωλονοσκοπηση, χωρις μεθη φυσικα. ΑΝ

ασε που το να πεις στον ελληνα ααα ελα και πληρωσε σε 2 μηνες θα κανει τουμπες
εγω απλα ειμαι σπασικλας πελατης 

ξεχασες τη we, we ωσπου να ρθεις αντε για 1-2 μηνες και μετα... we are the most expensive :P

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akaloith είπε

ξεχασες τη we

---->

3 ώρες πριν, washcloud είπε

όσο πιο πολύ βλέπετε να διαφημίζεται ένας εναλλακτικός πάροχος

Όσο για τον Ειρωνιάρη, τον χορτάσαμε τον χειμώνα με κάτι πάγια ΝΑ με το συμπάθειο, κι ως γνωστόν αν πεις να φύγεις, θα πρέπει να  το κυνηγήσεις για την τελευταία συνέπεια, αυτοί θα σου λένε αηδίες "δεν θα βγει επόμενος αφού", κι εσύ να περιμένεις να περνάνε οι μέρες για να πας ΡΑΕ - και άντε και παλιότερα τσιμπάγανε και σου τη δίνανε, ποιος λέει ότι δεν μαγκέψανε όμως τώρα που η ΡΑΕ αποδείχτηκε σταρχιδάδικο και δεν θα κάνουν όπως  Ζενίθ, ΓΔΥΣΟΝ κτλ και θα μείνεις απλά μ' ένα ανοιχτό αίτημα; Γιατί να φύγεις; Ξέρω 'γω; Ξέρεις το μέλλον; Ξέρεις τί τιμές θα δώσουν τον άλλο και τον κάθε άλλο μήνα; Αν ρισκάρεις και σου βγει, όλα καλά. Αν όμως ρισκάρεις και δεν σου βγει; Αυτό δεν είναι παροχή ηλεκτρικής ενέργειας, το καζίνο της Πάρνηθας είναι...Άσε που αν πεις να φύγεις που λέγαμε και κάνουν 2μηνο για λογαριασμό, οι τιμές του επόμενου μήνα θα 'χουν βγει και θα βγαίνει και ο μήνας μαζί τους και ποιος ξέρει σε τί φάση θα είναι τότε....Αφού πήγες αναγκαστικά περιμένεις να δεις τί χορό θα βάλει για να χορέψεις και μακάρι να σου βγει καλά, αλλά εγώ δεν τον προτείνω για να πειραματιστεί κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

ναι δυστυχώς , κακώς έκανες αίτηση νωρίτερα

μέσω email ρώτα τον προηγούμενο πάροχο αν γλυτώνεις τη ρήτρα με υπαναχώρηση

@crossbow Δε τη γλυτώνει τη ρήτρα σίγουρα.

Η υπαναχώρηση είναι για να ακυρώσει τη νέα σύμβαση που υπέγραψε με το νέο πάροχο και να ξαναπάρει εκπροσώπηση απ'το παλιό πάροχο. Η σύμβαση όμως με το παλιό πάροχο έχει καταγγελθεί κι αυτό δεν αλλάζει... τα ίδια λέγαμε και με το παλικάρι που έφυγε απ'το σταθερό της Volterra... ακόμα κι αν κατάφερνε να γυρίσει δε θα μπορούσε να έχει το παλιό πρόγραμμα.

6 ώρες πριν, akaloith είπε


ξεχασες τη we, we ωσπου να ρθεις αντε για 1-2 μηνες και μετα... we are the most expensive :P

Eunice Energy, το όνομο παραπέμπει σε ευνουχισμό... προς στιγμήν ευνούχισαν το μισό ΤΕΜ γιατί δεν έχουν λεφτά να το δώσουν όλο. 

@washcloud

Ξέχασες και την EFA που τον EFAρμοσε σε πολλούς συμφορουμήτες 🥒 , την Solar που ήταν πSolarάδες για 1 χρόνο αλλά τώρα δε παίζουν μπαλίτσα και την Ελίν που όταν ξεκίνησαν οι αναπροσαρμογές έγινε τρΕλίν. 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!! Μόλις μίλησα με Elin γτ ειδα οτι αλλαξαν οι ονομασιες των προγραμματων κ να ρωτησω σε ποιο προγραμμα θα μεταβω κ μου λενε οτι συνεχιζω στο elin oikiako του Σεπτεμβριου με μηδενικο παγιο κ απλα η χρεωση ειναι 0,062 μειον την κρατικη επιδοτηση.....εγω βεβαια αυτο το προγραμμα δεν μπορω να το βρω πλεον για να τσεκαρω τιμες.....εχει κανεις καποια εμπειρια πανω στο θεμα? Γιατι κ στο excellaki βλεπω δεν υπαρχει αυτο το προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...