Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , το ιστορικό τιμών είναι καθαρά για να δει κάποιος τι παίζει με το κάθε πρόγραμμα και τυχών σκαμπανεβάσματα

φυσικά καμία σχέση με μελλοντικές τιμές , δεν εξασφαλίζει κάτι

όπως θες κινείσαι , έχεις εικόνα των χρεώσεων :)

αυτό είναι εντελώς μεμονωμένο περιστατικό , μακάρι να μην του έρθει κεραμίδα στη 2ετία αν αντιληφθούν το λάθος στη μηχανογράφηση

Γενικά έχουν αναφερθεί περιπτώσεις με λάθη ή ξεχασμένοι σε παλαιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοιτουσα τις επιλογες στο νεο πονημα του @korakios (ευχαριστουμε εξτρα για το ιστορικο, ειναι σαν αλπουμ με φωτο αναμνησεων, για να κλαιμε)

Στα κυμαινομενα  απο 14 λεπτα του γεναιοδωρου Ηρωνα μεχρι τα διπλασια 28 λεπτα της ηλεκτροπληξιας που παθαινεις απο την Volterra αμα εισαι ξενοιαστος...

και  στα σταθερα απο την Protergia των 40 λεπτων μεχρι το "φιξάρισμα" του Ηρωνα στα 84 λεπτα.

Παντως η γκαμα ειναι τεραστια και ο καταναλωτης εχει οτι επιλογη μπορει να φανταστει!!!

Πανε οι παλιες εποχες που καποιοι παλευαν να γλιτωσουν την... ΕΡΤ απο τους λογαριασμους (και τωρα ΔΕΝ θα ειχαν τζαμπα ertflix για ποιοτητα χωρις σκουπιδια)

Πως τα φερνει η ζωη...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Specs είπε

Κοιτουσα τις επιλογες στο νεο πονημα του @korakios (ευχαριστουμε εξτρα για το ιστορικο, ειναι σαν αλπουμ με φωτο αναμνησεων, για να κλαιμε)

Στα κυμαινομενα  απο 14 λεπτα του γεναιοδωρου Ηρωνα μεχρι τα διπλασια 28 λεπτα της ηλεκτροπληξιας που παθαινεις απο την Volterra αμα εισαι ξενοιαστος...

και  στα σταθερα απο την Protergia των 40 λεπτων μεχρι το "φιξάρισμα" του Ηρωνα στα 84 λεπτα.

Παντως η γκαμα ειναι τεραστια και ο καταναλωτης εχει οτι επιλογη μπορει να φανταστει!!!

Πανε οι παλιες εποχες που καποιοι παλευαν να γλιτωσουν την... ΕΡΤ απο τους λογαριασμους (και τωρα ΔΕΝ θα ειχαν τζαμπα ertflix για ποιοτητα χωρις σκουπιδια)

Πως τα φερνει η ζωη...

Πάντως φαίνεται πως δεν έχουν πολλές αποκλίσεις οι.τιμες όπως πριν που είχε και αρνητικές τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μα κι εκεί που είσαι, διαφορετικές είναι οι τιμές κάθε μήνα. Εκτός κι αν έχεις κανένα παλιό σταθερό τιμολόγιο ΔΕΗ.

Πες μας που βρίσκεται και σε πιο πρόγραμμα...

====

Για ΚΟΤ εδώ.

  Εγραψα απο την αρχη οτι ειμαι ΔΕΗ.

8 ώρες πριν, jonkyr είπε

(πηγα στο ΓΝ1 της ΔΕΗ τον Ιουνιο).

Το ερωτημα

8 ώρες πριν, jonkyr είπε

Εχουν καταργηθει οι υποχρεωτικες 12-24μηνες παραμονες σε εναν παροχο;

σχετιζεται με την απορια μου γυρω απο τις μηνιαιες αλλαγες τιμων. Ας το θεσω αλλιως, για να ειμαι πιο κατανοητος:

"Εχει καταργηθει η υποχρεωτικη παραμονη και μπορουμε να το εκμεταλλευτουμε οσο αλλαζουν καθε μηνα οι τιμες;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τωρα εχει αρνητικες ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΕΗ που ειναι στην πρωτη σειρα παντα.

Απλα εγω πηρα την στηλη με το ποσο κοστιζει για 3750 κιλοβατωρες τον χρονο (3 τετραμηνα) και το διαιρεσα με το 3750...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jonkyr είπε

Ας το θεσω αλλιως, για να ειμαι πιο κατανοητος:

"Εχει καταργηθει η υποχρεωτικη παραμονη και μπορουμε να το εκμεταλλευτουμε οσο αλλαζουν καθε μηνα οι τιμες;"

αν και δεν κατάλαβα τίποτα απο τα προηγούμενα , πάνω σε αυτό , ναι , απο 1/8 όσα προγράμματα είχαν τυχών υποχρεωτική παραμονή με ρήτρα αποχώρησης , τώρα καταργήθηκε

αν έχεις ΚΟΤ πάρε γραπτή απάντηση απο τον πάροχο οτι ισχύει ο τιμοκατάλογος του προγράμματος που επέλεξες (μιας και κάποιοι έχουν άλλο πρόγραμμα για ΚΟΤ) και οτι ισχύουν οι τυχών εκπτώσεις συνέπειας

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

6 λεπτά πριν, korakios είπε

αν και δεν κατάλαβα τίποτα απο τα προηγούμενα , πάνω σε αυτό , ναι , απο 1/8 όσα προγράμματα είχαν τυχών υποχρεωτική παραμονή με ρήτρα αποχώρησης , τώρα καταργήθηκε

αν έχεις ΚΟΤ πάρε γραπτή απάντηση απο τον πάροχο οτι ισχύει ο τιμοκατάλογος του προγράμματος που επέλεξες (μιας και κάποιοι έχουν άλλο πρόγραμμα για ΚΟΤ) και οτι ισχύουν οι τυχών εκπτώσεις συνέπειας

 

Εγω παλι δεν καταλαβα πώς μπλεχτηκα με το ΚΟΤ, ποτε δεν ανεφερα κατι. Τρεις γραμμες ηταν η ουσια στο αρχικο μου ποστ, με αναφορα στον τωρινο μου παροχο.

Αφου απαντηθηκε η ερωτηση μου ομως, ολα καλα. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jonkyr είπε

Εγω παλι δεν καταλαβα πώς μπλεχτηκα με το ΚΟΤ, ποτε δεν ανεφερα κατι.

συνήθως όσοι έχουν ΚΟΤ ξεχνάνε να το αναφέρουν και προτίμησα να "προλάβω" έξτρα ερωτήσεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό είναι εντελώς μεμονωμένο περιστατικό , μακάρι να μην του έρθει κεραμίδα στη 2ετία αν αντιληφθούν το λάθος στη μηχανογράφηση

Υποψιαζομαι πως προκειται για παλιο σταθερο προγραμμα ανευ ρητρας, το οποιο επιδοτουνταν μεχρι 12/21 οπως ολα τα σταθερα, αλλα σταματησαν μετα..Ενα παρομοιο ειχα κι εγω κι απο 01/22 σταματησε, μπηκα τωρα στο αρχειο μου και το ειδα.

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Υποψιαζομαι πως προκειται για παλιο σταθερο προγραμμα ανευ ρητρας, το οποιο επιδοτουνταν μεχρι 12/21 οπως ολα τα σταθερα, αλλα σταματησαν μετα..Ενα παρομοιο ειχα κι εγω κι απο 01/22 σταματησε, μπηκα τωρα στο αρχειο μου και το ειδα.

είχε ανεβάσει λογαριασμό , έπαιρνε (μπορεί ακόμα και τώρα να παίρνει επιδοτήσεις) σαν ρητροπρόγραμμα χωρίς να έχει ρήτρα

ένα περιστατικό ήταν , δεν έχει αναφέρει άλλος παρόμοια περίπτωση , μπορεί photoshop , εταιρικό με προνόμια , λάθος μηχανογράφησης , το αφήνουμε στην άκρη , δεν έχει κανένα νόημα μιας και δεν ήταν κάτι εμπορικά διαθέσιμο αλλιώς θα είχαμε μπει όλοι εδώ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, energy52 είπε

Υποψιαζομαι πως προκειται για παλιο σταθερο προγραμμα ανευ ρητρας, το οποιο επιδοτουνταν μεχρι 12/21 οπως ολα τα σταθερα, αλλα σταματησαν μετα..Ενα παρομοιο ειχα κι εγω κι απο 01/22 σταματησε, μπηκα τωρα στο αρχειο μου και το ειδα.

Παντως αν συνεχισει να ειναι φθηνος θα το σκεφτω να παω του χρονου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου και συγκεκριμένα από Protergia . Εχω για ένα ακόμα μήνα το πρόγραμμα με 45% έκπτωση σε ρεύμα και 35% σε φυσικό αέριο. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον στο ρεύμα προχωρήσαμε με φυσιολογικές στο μέτρο του δυνατού λόγω των αυξήσεων τιμές (λογικά λόγω του 45%). Αυτός είναι και ο λόγος που δεν πήγα ακόμα σε Ήρωνα στο ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, S90 είπε

Μέχρι στιγμής τουλάχιστον στο ρεύμα προχωρήσαμε με φυσιολογικές στο μέτρο του δυνατού λόγω των αυξήσεων τιμές (λογικά λόγω του 45%).

δεν ισχύει το 45% απο 1/8

Spoiler

image.png.8394737e7045fc312606495567a02c7d.png

ούτε προ 1/8 αφού οι εκπτώσεις (και σε άλλα προγράμματα) δεν μπαίνανε στη ρήτρα

Spoiler


3 λεπτά πριν, S90 είπε

και 35% σε φυσικό αέριο

για φυσικό αέριο , απορώ που παρέμεινες στο ακριβότερο πρόγραμμα με χαοτική διαφορά αφού βάζει ρήτρα TTF πάνω στη βασική κυμαινόμενου TTF ... συνέχεια στο άλλο θέμα για απορίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συμβόλαιο μου με protergia έληξε σήμερα (είχα το fixed με σταθερή τιμή) 

Απο χτες συνδέθηκα σε νέο παροχο και με πήρανε τηλ σήμερα από protergia και ειπαν  έσπασες το συμβόλαιο μια μερα νωρίτερα και πρέπει να πληρώσω 90 ευρω ρητρα αποχώρησης! Υφίσταται αυτό για μέρα; 

Επεξ/σία από crossbow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ισχύει το 45% απο 1/8

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.8394737e7045fc312606495567a02c7d.png

ούτε προ 1/8 αφού οι εκπτώσεις (και σε άλλα προγράμματα) δεν μπαίνανε στη ρήτρα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

για φυσικό αέριο , απορώ που παρέμεινες στο ακριβότερο πρόγραμμα με χαοτική διαφορά αφού βάζει ρήτρα TTF πάνω στη βασική κυμαινόμενου TTF ... συνέχεια στο άλλο θέμα για απορίες

 

Εχω την εντύπωση έμπαινε η έκπτωση στην τιμή του ρεύματος......αν όχι στην ρήτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...