Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, makis225 είπε

Να ρωτήσω κάτι? Σε όσους είμαστε σε κοινωνικό τιμολόγιο α αν θέλουμε να αλλάξουμε εταιρεία ουσιαστικά πρέπει να κάνουμε και νέα αίτηση κάθε φορά στο Ηδικα? Αν ισχύει αυτό και αν μεσολαβούν και μέρες μέχρι να ενεργοποιηθεί το κοτ στο νέο παροχο, μάλλον δε συμφέρει η μετάβαση. 

 

IMG_20220922_144958.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Σκεφτομαι τον Ηρωνα λογω της τιμης, αλλα τι γινεται οταν καθε μηνα ειναι διαφορετικες οι τιμες;

Μα κι εκεί που είσαι, διαφορετικές είναι οι τιμές κάθε μήνα. Εκτός κι αν έχεις κανένα παλιό σταθερό τιμολόγιο ΔΕΗ.

Πες μας που βρίσκεται και σε πιο πρόγραμμα...

====

Για ΚΟΤ εδώ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος εξανλτησει την Heron με τις καλες τιμες και τα 50€ δώρο, μπορει με κωδικο cosmote να παει Protergia με αλλα 60€ δωρο πιστωση στον πρώτο λογαριασμο. Ειναι καλο ειδικα για εξοχικα ή μικρες καταναλωσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zevage είπε

Καλημερα. Συνεπώς για αυτο το μηνα μενω VOLTON?

καλημέρα , ελπίζω να διαπίστωσες οτι πλήρωσες 0,80+ την κιλοβατώρα το Σεπτέμβριο...

4 ώρες πριν, nikos_z_g είπε

Καλημέρα. Κι εγώ στη VOLTON είμαι, με αντλία θερμότητας. Αν δεν κάνω λάθος η πιο καλή επιλογή είναι ΗΡΩΝ με την έκπτωση 20%. Ούτε εγώ είμαι σίγουρος για το τι πρέπει να κάνω...

το ίδιο και εσύ

 

2 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Από το εξελ γιατι αφαιρεθηκαν της Ελιν τα Οικιακά με μηδενικο παγιο και χρεωση 0,629;

Βλεπω μονο αυτα που λεει η Ελιν εμπορικα διαθεσιμα απο τον Οκτωμβριο.

γιατί πλέον θα βάζεις τις τιμές απο Οκτώβρη στο πεδίο το "Πρόγραμμά σας"

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

εκτός αν τα συνεχίζουν να τα προσφέρουν εμπορικά οπότε θα τα βάλω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τελικά είχε δίκιο ο κορακιος για το loyalty Αυγούστου... Πάω να κρυφτώ😋 Για την αναδρομική αναπροσαρμογη τα έχουμε πει σε προηγούμενες σελίδες, κάντε αναζήτηση διάφορες λέξεις κλειδιά πχ elpedison, αναδρομική, ετεροχρονισμένα, ετεροχρονισμένη, καθυστέρηση, αδμηε, απατεώνες 😅

 

 

κυρίως το τελευταίο! θα βγάλει χιλιάδες posts!  :D

3 ώρες πριν, marmagia είπε

Ναι όντως με έκπτωση συνέπειας πάει στα 0,5584 ο ηρωνας. 

ας συμφωνήσουμε ότι δεν είναι έκπτωση συνέπειας αλλά έκπτωση παραμονής/loyalty για να είναι ξεκάθαρο σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Χωρίς να θέλω να κλέψω την δόξα του Korakios έφτιαξα κάτι πολύ απλό που αποτυπώνει τα φθηνότερα προγράμματα που ανακοίνωσαν οι προμηθευτές ανά μήνα και τον μέσο όρο των χρεώσεων αυτών των προγραμμάτων για το τρίμηνο (μιας και κάποιοι είναι ακριβοί τον ένα μήνα και φθηνοί τον επόμενο). Δεν συμπεριέλαβα εκπτώσεις συνέπειας ή πάσα αλλά συμπεριέλαβα στις χρεώσεις παγίου την αναλογία τυχόν συνδρομών.

Οπότε παίρνουμε απλά μία ιδέα για τις μέσες τιμές που ανακοινώθηκαν στο τρίμηνο από προμηθευτές. Εάν συνυπολογιστεί η έκπτωση του ΗΡΩΝ, καταλήγει πρώτος.

image.png.ea6f9abe39868bca24ffbc8eebd0904a.png

 

ΥΓ Αν ξέχασα κάτι με συγχωρείτε

πολύ ωραίο πινακάκι , ετοιμάζω ένα αντίστοιχο (έχω φύλλο "αγνοήστε το") μάλλον θα βάλω και πάγιο μου έδωσες έμπνευση , απλά θα συμφωνήσω καλύτερα να μπαίνουν τελικές τιμές και τέρμα κάτω επιδοτήσεις ανα μήνα

ακόμα γελάω με τη Volton που στα 0,989 έδωσε 0,11 επιστροφή 😂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.protothema.gr/economy/article/1286916/power-pass-eos-tis-26-septemvriou-oi-teleutaies-pliromes-giati-upirxan-kathusteriseis/

Αυτο που λεει οτι δεν πηραν τα στοιχεια απο εναν συγκεκριμενο παροχο, μηπως εννοουν την elpedison που μας χρεωσε αναδρομικα τη ρητρα απο 1-3 στους λογαριασμους αυγουστου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Δε τα ζητάνε πίσω, άλλωστε αν το έκαναν θα ισοδυναμούσε με έμμεση ρήτρα αποχώρησης.

Λέτε να γίνεται να πηγαινοερχόμαστε στον ΗΡΩΝ κάθε μήνα να μαζεύουμε 50άρικα; 🙄

το γελάς αλλά το έκανα 3-4 φορές όταν ήμουν Αγγλία στις τράπεζες για μεταφορά/άνοιγμα νέου λογαριασμού ;) Μετά κατάντησε βαρετό και επίσης πλέον έχουν μια βάση δεδομένων που παρακολουθούν πόσες φορές κάνεις αυτό το hopping ανά κάποια χρονική περίοδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kokas10 είπε

https://www.protothema.gr/economy/article/1286916/power-pass-eos-tis-26-septemvriou-oi-teleutaies-pliromes-giati-upirxan-kathusteriseis/

Αυτο που λεει οτι δεν πηραν τα στοιχεια απο εναν συγκεκριμενο παροχο, μηπως εννοουν την elpedison που μας χρεωσε αναδρομικα τη ρητρα απο 1-3 στους λογαριασμους αυγουστου;

μπορεί , τα έχει αναφέρει ο @ekrepali

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

μπορεί , τα έχει αναφέρει ο @ekrepali

Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας: 01/02/2022 - 01/06/2022 1072 kWh  282,27e

αυτο μου στειλαν για Αυγουστο και αυτο τωρα που πηγα σε αλλο παροχο σαν τελικο

Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας:01/06/2022 - 01/08/2022 464 kWh 150,53e

να πληρωσω η να τα στειλω ραε ?

 

 

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

γιατί πλέον θα βάζεις τις τιμές απο Οκτώβρη στο πεδίο το "Πρόγραμμά σας"

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

εκτός αν τα συνεχίζουν να τα προσφέρουν εμπορικά οπότε θα τα βάλω

Στο link που εστειλες παντως τα εχει όλα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikosbt είπε

Αναπροσαρμογή χρέωσης προμήθειας:01/06/2022 - 01/08/2022 464 kWh 150,53e

να πληρωσω η να τα στειλω ραε ?

πρώτα αμφισβήτηση , μετά ΡΑΕ μετά πληρωμή

2 λεπτά πριν, nemesiskp είπε

Στο link που εστειλες παντως τα εχει όλα μεσα.

ναι γιαυτό το έδωσα το λινκ . Απλά είναι και τα μη εμπορικά (πχ next, smart)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ekrepali said:

Δε τα ζητάνε πίσω, άλλωστε αν το έκαναν θα ισοδυναμούσε με έμμεση ρήτρα αποχώρησης.

Λέτε να γίνεται να πηγαινοερχόμαστε στον ΗΡΩΝ κάθε μήνα να μαζεύουμε 50άρικα; 🙄

στο αέριο πάντως εμένα το 50άρικο δε μου το έδωσαν. Έκανα κανονικά μέσω e contract τη σύμβαση και έφυγα πριν καν εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός. όταν εκδόθηκε δεν μου έδωσαν τίποτα. Βέβαια επειδή εκείνη την περίοδο μου είχαν τύχει διάφορα οικογενειακά θέματα δεν ασχολήθηκα παραπάνω να τους μουρμουρίσω

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας ,

είμαι ακόμα ένας τυχερός που φεύγοντας από elpedison έλαβα τελικό λογαριασμό με έξτρα χρέωση Ρήτρας (ετεροχρονισμένη χρέωση ) από 03/22 έως 08/22 κοντά στα 600 ευρώ , έχω κάνει αίτηση αμφισβήτησης στη ΡΑΕ αλλά από ότι διαβάζω μάλλον δεν θα βγει κάποια άκρη έτσι ,  όπως καταλαβαίνω υπάρχουν πολλοί στην δίκη μου θέση , το έκανε μόνο η elpedison αυτό ή το έκαναν και άλλοι πάροχοι ;

Έχει ανοίξει κάποιο θέμα ειδικά για την περίπτωση αυτή ; Κάποια ομάδα FB ? Γνωρίζει κάποιος ; Και τέλος μπορούμε κάπως να διεκδικήσουμε κάτι έξτρα μέσω power pass αφού η πραγματική Ρήτρα τους μήνες Μαρτη-Ιούνη ήταν πολύ μεγαλύτερη από αυτή που έδωσε η elpedison..

ευχαριστώ !

Επεξ/σία από nickM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...