Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, not1s_ said:

Καλημερα σε ολους. Ακολουθει σεντονι (you can skip it).

  Reveal hidden contents

Σημερα με πηρε τηλεφωνο μια επιθετικη κυρια απο τον Ηρωνα να μου ζητησει ουσιαστικα τα ρεστα για ποιο λογο φευγω απο αυτους (πηγαινω στο ΔΕΗ Home4all) και ηθελε να με βαλει σονι και καλα να υπογραψω εκεινη τη στιγμη μαζι τους στο Ηρων Guarantee με "μονο 7.52 cents/kwh".

Οταν της εξηγησα ευγενικα και ομορφα πως υπαρχουν πιο φθηνοι παροχοι απο αυτους (για το Γεναρη τουλαχιστον) και πως μετα απο προσωπικη μου αναζητηση στο insomnia επελεξα να φυγω απο τον Ηρωνα για το μηνα Γεναρη και πως ειμαι διατεθιμενος να ξαναγυρισω, η κυρια εγινε turbo (απο το namedrop μαλλον?) και ξεκινησε να μου σπαμμαρει τη φραση "Kαι εγω τι να κανω που σας τα λεει το ινσομνια λαθος? Εμεις ειμαστε μονο 7 cents/kwh. Ελατε σε μας, σας τα εχουν εξηγησει λαθος" με υφος χιλιων (επιθετικων) καρδιναλιων.

Περιμενα να μου ταξει κανα δωρακι στον επομενο λογαριασμο, καμια δωροκαρτα, κατιτις βρε φιλε ετσι ως ενδειξη καλης θελησης (ειμαστε 3 χρονια στον Ηρωνα) αλλα η κυρια μου εκανε επιπληξη λες και ηταν η μανα μου οταν της εσπασα το ακριβο σερβιτσιο.

Long story short, την ευχαριστησα που με ενημερωσε για τα 7 cents/kwh και ειπα πως θα το ψαξω περισσοτερο και θα γυρισω σε αυτους τον επομενο μηνα αν ειναι ανταγωνιστικοι. Αποτελεσμα ηταν να ακουσω ενα "καλα καλα" με υποτιμητικο υφος και να μου κλεισουν το τηλεφωνο στη μαπα.

Περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση και ως μακροχρονιος πελατης και ως εν δυναμει ξανα πελατης καθως τους ανεφερα πως διατιθεμαι να γυρισω πισω τον επομενο μηνα. Δεχομαι 100% την πιθανοτητα πως μπορει να επελεξα ακριβοτερο προγραμμα, αλλα τετοια αντιμετωπιση απο επισημο τηλεφωνικο κεντρο παροχου ειναι απαραδεκτη.

Γνωριζει κανεις καποιο τηλεφωνο ή mail (εκτος απο αυτα που αναφερονται στην ιστοσελιδα) που μπορω να απευθυνθω στον Ηρωνα να παραπονεθω σε καποιον manager, αμερικαν-καρεν style? 😅

TLDR:
Αγνοωντας τα παραπανω, συμφερει τελικα να παει κανεις στο Ηρων Guarantee αντι για το ΔΕΗ Home4all ή προσπαθούσε η τυπισσα να με ψαρεψει (με τον πιο λαθος τροπο)?
Στο excel του doomnx καθως και στα βραβεια του δεν το ειδα να αναφερεται με τελικη τιμη 7 cents/kwh αρα δεν το ελαβα καν υπόψιν στην αναζητηση μου.

@doomnx @korakios Εχετε ενοχλησει κοσμο απο ο,τι φαινεται εκει στα τηλεφωνικα κεντρα. Keep it up 👍

Ο Ήρων έχει ξεφύγει. Πήρε συγγενή που πήγε ζενίθ και έλεγε τα ίδια ψέματα ότι έχουν μόνο 7 λεπτά και επέμεναν συνέχεια. Άλλοι έλεγαν πως δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής (!) και άλλοι έλεγαν πως δε ξέρουμε αν θα έχει ρήτρα. Πίστωση δε του έδωσαν. Μας έπρηξαν όλους να πάμε στο κίτρινο για πιο φτηνή χρέωση και τελικά το πράσινο θα βγει πιο φτηνό. 

Περιμενω να δω τι θα πουν σε εμένα που έκανα αίτηση να πάω στην ακατανόμαστη για το myhome4all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, darkmatinee είπε

καλύτερα να ξαναμιλήσεις μαζί τους ή να απαντήσεις στο μέιλ και να τους πεις ότι εγώ αορίστου θέλω να υπογράψω

affidea γιατί όχι, δεν έχει κάποια δέσμευση

36 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό είναι διάρκεια , κακώς έχει αορίστου , δεν υφίσταται (μόνο σε περίπτωση λήξης του προγράμματος περνάς σε αορίστου)

για το 50άρι , ότι και να είναι τικαρισμένο θα το ζητήσουν πίσω , απλά δεν το ζητάτε

 

@korakie οπότε να μην κάνω αποδοχή την volton που έχει αυτό;:
image.png.f4b98cf5faf22da945dbd52112f28e5a.png

θα μου πάρουν πίσω το 100ρι ελπε και το 50ρι ηρων; ή μόνο το 100ρι ελπε που είναι τελευταίο;

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

@korakie οπότε να μην κάνω αποδοχή την volton που έχει αυτό;:

αν σου στείλαν και για την κάρτα Public  , όχι μην κάνεις , ζήτα να σου στείλουν χωρίς κάρτα

8 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

θα μου πάρουν πίσω το 100ρι ελπε και το 50ρι ηρων; ή μόνο το 100ρι ελπε που είναι τελευταίο;

αυτό πως σου ήρθε ? όχι φυσικά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, korakios είπε

αν σου στείλαν και για την κάρτα , όχι μην κάνεις , ζήτα να σου στείλουν χωρίς κάρτα

αυτό πως σου ήρθε ? όχι φυσικά

ποιά κάρτα εννοείς;
έλα τώρα έκανα το connection, με το 50ρι εννοείς του Public, που θα στο ζητήσουν πίσω ναι... 
νμζα έλεγες του ήρωνα..

άρα πατάω αποδοχή στα παρακάτω:

1, μόνο με affidea
2. χωρίς public
3. 500 kwh και πάγιο πρώτου μήνα δωρεάν
4. 30% συνέπεια
5. τελική 0.14

6. πάγια εντολή χωρίς εγγύηση

 

σωστά;

Εν τω μεταξύ τώρα μου είπαν στο τηλέφωνο απο τη volton ότι όταν συνδέεσαι έρχεται όντως η ΔΕΔΔΗΕ να πάρει αληθινή μέτρηση άσχετα με το τι φωτο στέλνεις.

Στη ΔΕΔΔΗΕ ο ένας αντιπρόσωπος που είχα μιλήσει το είχε αρνηθεί αυτό και ο άλλος ήταν agnostic του τι κάνουν οι πάροχοι με τις μετρήσεις που τους κοινοποιούν... θα στήσω καραούλι θα βάλω κάμερες στη χελώνα

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδέχτηκα μέσω mail το συμβόλαιο του elpedison smart από 3/1 και μέχρι σήμερα δεν έχουν στείλει άιτημα στον δεδδηε για αλλαγή παρόχου. Τους πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου παν ότι εκρεμμεί τηλεφωνική επιβεβαίωση των στοιχείων. Τα χει κάνει μαντάρα η befon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

έλα τώρα έκανα το connection, με το 50ρι εννοείς του Public, που θα στο ζητήσουν πίσω ναι... 

ναι , έκανα και edit πριν αλλά μάλλον δε σε πρόλαβα

4 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

σωστά;

σωστά, φυσικά διαβάζεις και όρους για τίποτε περίεργο

5 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

Εν τω μεταξύ τώρα μου είπαν στο τηλέφωνο απο τη volton ότι όταν συνδέεσαι έρχεται όντως η ΔΕΔΔΗΕ να πάρει αληθινή μέτρηση άσχετα με το τι φωτο στέλνεις.

αν δίνουν εντολή επιτόπιας δυστυχώς παίζει

6 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

Στη ΔΕΔΔΗΕ ο ένας αντιπρόσωπος που είχα μιλήσει το είχε αρνηθεί αυτό και ο άλλος ήταν agnostic του τι κάνουν οι πάροχοι με τις μετρήσεις που τους κοινοποιούν...

αν βαριούνται (ελπίζω) , απλά θα δεχτούν τη φωτό . Στην αίτηση γράφει την κατανάλωση ?

6 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

θα στήσω καραούλι θα βάλω κάμερες στη χελώνα

😂

1 λεπτό πριν, alexmpl είπε

Αποδέχτηκα μέσω mail το συμβόλαιο του elpedison smart από 3/1 και μέχρι σήμερα δεν έχουν στείλει άιτημα στον δεδδηε για αλλαγή παρόχου. Τους πήρα σήμερα τηλέφωνο και μου παν ότι εκρεμμεί τηλεφωνική επιβεβαίωση των στοιχείων. Τα χει κάνει μαντάρα η befon

3/1 είσαι νωρίς , εμένα απο 28/12

άσε που ακόμα η ελπέ δεν έχει πάρει γραμμή οτι έχω φύγει και δείχνει ενεργή την παροχή

είναι ότι να'ναι η φάση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι , έκανα και edit πριν αλλά μάλλον δε σε πρόλαβα

σωστά, φυσικά διαβάζεις και όρους για τίποτε περίεργο

αν δίνουν εντολή επιτόπιας δυστυχώς παίζει

αν βαριούνται (ελπίζω) , απλά θα δεχτούν τη φωτό . Στην αίτηση γράφει την κατανάλωση ?

😂

1. αα οκ 
2. ε προσπάθησα να διαβάσω τους όρους αλλα η γραμματοσειρά και τα μαρτζινς είναι φτιαγμένα για να μην διαβάζονται, σκέφτομαι να τα πετάξω gpt 4 να τα δει κ ν μ πει...
3. γιατι δυστυχώς; τι πειράζει να τα δει η δεδδηε; αντε μήπως ενημερώσει και τους πάροχους και βγεί κανας εκκαθαριστικός (αν παίζει όντως κάποιο ρόλο στο προσες)
4. εννοείς στην αίτηση που μου έστειλαν στο mail να αποδεχτώ; όχι δεν έγραφε κάτι για κατανάλωση. αλλα δεν κτλβα τι κατανάλωση να είχε. 

 

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2024 στις 10:11 ΜΜ, doomnx είπε

Παίζει ακόμα το κατοστάρικο σε ΕΛΠΕ αν ενδιαφέρεσαι. Αλλά μέχρι 9/1 το πολύ.

δεν το βρισκω καπου φιλε μ, υπαρχει καποιο λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

3. γιατι δυστυχώς; τι πειράζει να τα δει η δεδδηε; αντε μήπως ενημερώσει και τους πάροχους και βγεί κανας εκκαθαριστικός (αν παίζει όντως κάποιο ρόλο στο προσες)

γιατί παίζει να καθυστερήσουν

2 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

4. εννοείς στην αίτηση που μου έστειλαν στο mail να αποδεχτώ; όχι δεν έγραφε κάτι για κατανάλωση. αλλα δεν κτλβα τι κατανάλωση να είχε. 

αν αναγράφονται σε κάποιο ειδικό πεδίο οι μετρήσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

3/1 είσαι νωρίς , εμένα απο 28/12

άσε που ακόμα η ελπέ δεν έχει πάρει γραμμή οτι έχω φύγει και δείχνει ενεργή την παροχή

είναι ότι να'ναι η φάση

εμένα ευτυχώς φαίνεται κανονικά απενεργοποιημένη η παροχή μου. Στην προηγούμενη μετάβαση σε ελπε, 9/11 αποδέχτηκα το συμβόλαιο, 10/11 δέχτηκε ο δεδδηε το αίτημα, πάλι μέσω befon και δεν θυμάμαι καν αν πήραν για τηλεφωνική επιβεβαίωση.

Το θέμα μου είναι ότι είναι ΚΟΤ Β η παροχή και δεν θέλω οι μετρήσεις που έδωσα να ξεφύγουν πολύ από την ημερομηνία τους. Έχω αρκετό αέρα στις καταναλώσεις μου αλλά για παν ενδεχόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  

3 hours ago, neced2 said:

Σημερινή τηλεφωνική προσφορά από Elpedison για νεο πελάτη:

60€ δωροκάρτα mastercard

20€ δωροκάρτα Σκλαβενίτη

400€ ασφάλεια σπιτιού 1 έτους για κλειδαρά, υδραυλικό, ηλεκτρολόγο,  τζαμά (5*80€).

 

 

2 hours ago, doomnx said:

Αυτό είναι ίδιο με το fixit της ΔΕΗ που το δίνει με 1-2 ευρώ το μήνα ξέρω γω...

Ναι, το ίδιο πράγματα προωθούν.
 

2 hours ago, bilham said:

400€ ασφάλεια σπιτιού;;; 😬

2 hours ago, doomnx said:

Εν τω μεταξύ 40 ευρώ πληρώνω το χρόνο για ασφάλεια σπιτιού μαζί με την κάλυψη για διαρροές από σωλήνες 😂

Κακώς το προωθεί η elpe ως "ασφάλεια σπιτιού".... 
Ίσως προσπαθούν να πιάσουν κανα αφελή ώστε να νομίζει ότι θα πάρει και την έκπτωση 10% στον ΕΝΦΙΑ...
Ακόμα και το 60€άρι το προώθησε αρχικά ως "μηδενισμό του πρώτου λογαριασμού" και μετά στην ανάλυση μετονομάστηκε σε "δωροκάρτα"...
Άκουσε κάποια ευγενικά γαλλικά και πήγε στην επόμενη γραμμή. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

Πήρα απάντηση στο αίτημα που είχα κάνει σε rea σχετικά με την άρνηση να μου δώσουν βεβαίωση εκπροσώπησης.

Με λίγα λόγια γμτμτμ😜

"

σε απάντηση της ZeniΘ σε υποβολή αιτήματος μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας myRAE με α/α 19.676, να σας γνωστοποιήσουμε οπως έχετε ήδη ενημερωθεί ότι η ΖενίΘ δεν δύναται να χορηγεί βεβαιώσεις εκπροσώπησης.

Επιπρόσθετα και κατόπιν της αναφοράς σας σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχατε με εκπρόσωπο και έπειτα και από ακρόαση της κλήσης που είχατε,αφού πρώτα γίνεται αναλυτική επεξήγηση για όλα τα προγράμματα ( κυμαινόμενα, σταθερά) αλλά και για τον τρόπο τιμολόγησης (15 του επόμενου μήνα θα τιμολογείστε για τον προηγούμενο μήνα ), σας προτάθηκε να διατηρήσετε το πρόγραμμα με την διακριτική ονομασία Power Home Now.Τέλος και ενώ εσείς εκδηλώνετε ενδιαφέρον για το πρόγραμμα με την διακριτική ονομασία choise, εν τέλει αποφασίζετε να παραμείνετε στο Now.

Βάσει των ως άνω αναφερομένων η ΖeniΘ ενήργησε πλήρως εναρμονισμένα με το νομικό και ρυθμιστικό 
πλαίσιο, εκπληρώνοντας πλήρως κάθε υποχρέωσή της απέναντι στα εμπλεκόμενα μέρη. 

Παραμένουμε στην διάθεσή σας για οποιεσδήποτε διευκρινίσεις και περαιτέρω πληροφορίες χρειαστείτε.

ΖeniΘ - Εταιρεία Προμήθειας Αερίου Θεσσαλονίκης – Θεσσαλίας Α.Ε.
Τομέας Υποστήριξης Εξυπηρέτησης Πελατών
Διεύθυνση Διαχείρισης Λειτουργιών Πελάτη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doomnx  ειναι ελευθερη η αναπαραγωγη των εικόνων; επειδη ενας τυπος στο fb τα αναδημοσιευει με το λογοτυπο του και ισχυριζεται οτι του εχεις δωσει την αδεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Περίεργο. Σε εμένα σε δύο αιτήσεις, οικιακή και επαγγελματική ( για κοινόχρηστο) έγινε αποστολή δικαιολογητικών με Viber και τηλεφωνική συναίνεση και τέλος. Σήμερα πήρα Viber από Volton ότι προχωράμε.

Μου είχανε πεί αν θέλω τηλεφωνική συναίνεση ή να υπογράψω τα έγγραφα και να τα στείλω με email. 
Για να μπορώ να τσεκάρω σε τι συναινώ, επέλεξα το email.

Που να φανταστώ οτι θα πρωταγωνιστήσω σε σκετσάκι των Α.Μ.Α.Ν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...