Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, neced2 είπε

400€ ασφάλεια σπιτιού 1 έτους για κλειδαρά, υδραυλικό, ηλεκτρολόγο,  τζαμά (5*80€).

Αυτό είναι ίδιο με το fixit της ΔΕΗ που το δίνει με 1-2 ευρώ το μήνα ξέρω γω...

Σε κάθε περίπτωση τα 100 θα δίνονται μέχρι αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, neced2 είπε

Σημερινή τηλεφωνική προσφορά από Elpedison για νεο πελάτη:

60€ δωροκάρτα mastercard

20€ δωροκάρτα Σκλαβενίτη

400€ ασφάλεια σπιτιού 1 έτους για κλειδαρά, υδραυλικό, ηλεκτρολόγο,  τζαμά (5*80€).

 

400€ ασφάλεια σπιτιού;;; 😬

Επεξ/σία από bilham
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους. Ακολουθει σεντονι (you can skip it).

Spoiler

Σημερα με πηρε τηλεφωνο μια επιθετικη κυρια απο τον Ηρωνα να μου ζητησει ουσιαστικα τα ρεστα για ποιο λογο φευγω απο αυτους (πηγαινω στο ΔΕΗ Home4all) και ηθελε να με βαλει σονι και καλα να υπογραψω εκεινη τη στιγμη μαζι τους στο Ηρων Guarantee με "μονο 7.52 cents/kwh".

Οταν της εξηγησα ευγενικα και ομορφα πως υπαρχουν πιο φθηνοι παροχοι απο αυτους (για το Γεναρη τουλαχιστον) και πως μετα απο προσωπικη μου αναζητηση στο insomnia επελεξα να φυγω απο τον Ηρωνα για το μηνα Γεναρη και πως ειμαι διατεθιμενος να ξαναγυρισω, η κυρια εγινε turbo (απο το namedrop μαλλον?) και ξεκινησε να μου σπαμμαρει τη φραση "Kαι εγω τι να κανω που σας τα λεει το ινσομνια λαθος? Εμεις ειμαστε μονο 7 cents/kwh. Ελατε σε μας, σας τα εχουν εξηγησει λαθος" με υφος χιλιων (επιθετικων) καρδιναλιων.

Περιμενα να μου ταξει κανα δωρακι στον επομενο λογαριασμο, καμια δωροκαρτα, κατιτις βρε φιλε ετσι ως ενδειξη καλης θελησης (ειμαστε 3 χρονια στον Ηρωνα) αλλα η κυρια μου εκανε επιπληξη λες και ηταν η μανα μου οταν της εσπασα το ακριβο σερβιτσιο.

Long story short, την ευχαριστησα που με ενημερωσε για τα 7 cents/kwh και ειπα πως θα το ψαξω περισσοτερο και θα γυρισω σε αυτους τον επομενο μηνα αν ειναι ανταγωνιστικοι. Αποτελεσμα ηταν να ακουσω ενα "καλα καλα" με υποτιμητικο υφος και να μου κλεισουν το τηλεφωνο στη μαπα.

Περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση και ως μακροχρονιος πελατης και ως εν δυναμει ξανα πελατης καθως τους ανεφερα πως διατιθεμαι να γυρισω πισω τον επομενο μηνα. Δεχομαι 100% την πιθανοτητα πως μπορει να επελεξα ακριβοτερο προγραμμα, αλλα τετοια αντιμετωπιση απο επισημο τηλεφωνικο κεντρο παροχου ειναι απαραδεκτη.

Γνωριζει κανεις καποιο τηλεφωνο ή mail (εκτος απο αυτα που αναφερονται στην ιστοσελιδα) που μπορω να απευθυνθω στον Ηρωνα να παραπονεθω σε καποιον manager, αμερικαν-καρεν style? 😅

TLDR:
Αγνοωντας τα παραπανω, συμφερει τελικα να παει κανεις στο Ηρων Guarantee αντι για το ΔΕΗ Home4all ή προσπαθούσε η τυπισσα να με ψαρεψει (με τον πιο λαθος τροπο)?
Στο excel του doomnx καθως και στα βραβεια του δεν το ειδα να αναφερεται με τελικη τιμη 7 cents/kwh αρα δεν το ελαβα καν υπόψιν στην αναζητηση μου.

@doomnx @korakios Εχετε ενοχλησει κοσμο απο ο,τι φαινεται εκει στα τηλεφωνικα κεντρα. Keep it up 👍

Επεξ/σία από not1s_
added spoiler tag
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bilham είπε

400€ ασφάλεια σπιτιού;;; 😬

Εν τω μεταξύ 40 ευρώ πληρώνω το χρόνο για ασφάλεια σπιτιού μαζί με την κάλυψη για διαρροές από σωλήνες 😂

1 ώρα πριν, korakios είπε

Επίσης είναι λίγο θολό το πως θα γίνεται η χρέωση πχ 10/1 με 10/2 , κανονικά πρέπει να είναι με τιμές περιόδου και όχι για 20 μέρες με τιμή Ιανουαρίου και 10 μέρες με τιμές Φεβρουαρίου , θα δείξει

Κάτι μου λέει ότι ακριβώς αυτό θα γίνει. Θα παίρνουν την τιμή από το πινακάκι του ΑΔΜΗΕ και θα χωρίζουν αναλογικά τις μέρες.

4 ώρες πριν, skykill3R είπε

Γεια σας, ποιο προτείνετε ως καλύτερο πρόγραμμα για κλειστό σπίτι με πολύ χαμηλή κατανάλωση (ψυγείο, ίντερνετ κλπ) το οποίο χρησιμοποιείται κανονικά για 3-4 μέρες κάθε 2-3 μήνες και για 7-10 μέρες 2-3 φορές τον χρόνο; (Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκάιρι)

ELPEDISON Bright με τα 100 € δώρο αν θέλεις να σου δώσω τηλ ή με τα 60 € δώρο αν κάνεις το ηλεκτρονικό συμβόλαιο μόνος σου στην ιστοσελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, not1s_ είπε

Καλημερα σε ολους. Ακολουθει σεντονι (you can skip it).

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σημερα με πηρε τηλεφωνο μια επιθετικη κυρια απο τον Ηρωνα να μου ζητησει ουσιαστικα τα ρεστα για ποιο λογο φευγω απο αυτους (πηγαινω στο ΔΕΗ Home4all) και ηθελε να με βαλει σονι και καλα να υπογραψω εκεινη τη στιγμη μαζι τους στο Ηρων Guarantee με μονο 7.52 cents/kwh.

Οταν της εξηγησα ευγενικα και ομορφα πως υπαρχουν πιο φθηνοι παροχοι απο αυτους (για το Γεναρη τουλαχιστον) και πως μετα απο προσωπικη μου αναζητηση στο insomnia επελεξα να φυγω απο τον Ηρωνα για το μηνα Γεναρη και πως ειμαι διατεθιμενος να ξαναγυρισω, η κυρια εγινε turbo (απο το namedrop μαλλον?) και ξεκινησε να μου σπαμμαρει τη φραση "Kαι εγω τι να κανω που σας τα λεει το ινσομνια λαθος? Εμεις ειμαστε μονο 7 cents/kwh. Ελατε σε μας, σας τα εχουν εξηγησει λαθος" με υφος χιλιων (επιθετικων) καρδιναλιων.

Περιμενα να μου ταξει κανα δωρακι στον επομενο λογαριασμο, καμια δωροκαρτα, κατιτις βρε φιλε ετσι ως ενδειξη καλης θελησης (ειμαστε 3 χρονια στον Ηρωνα) αλλα η κυρια μου εκανε επιπληξη λες και ηταν η μανα μου οταν της εσπασα το ακριβο σερβιτσιο.

Long story short, την ευχαριστησα που με ενημερωσε για τα 7 cents/kwh και ειπα πως θα το ψαξω περισσοτερο και θα γυρισω σε αυτους τον επομενο μηνα αν ειναι ανταγωνιστικοι. Αποτελεσμα ηταν να ακουσω ενα "καλα καλα" με υποτιμητικο υφος και να μου κλεισουν το τηλεφωνο στη μαπα.

Ποτε ξανα Ηρων. Περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση και ως μακροχρονιος πελατης και ως εν δυναμει ξανα πελατης καθως τους ανεφερα πως διατιθεμαι να γυρισω πισω τον επομενο μηνα. Δεχομαι 100% την πιθανοτητα πως μπορει να επελεξα ακριβοτερο προγραμμα, αλλα τετοια αντιμετωπιση απο επισημο τηλεφωνικο κεντρο παροχου ειναι απαραδεκτη.

Γνωριζει κανεις καποιο τηλεφωνο (πχ εξυπηρετηση πελατων) που μπορω να απευθυνθω στον Ηρωνα να παραπονεθω σε καποιον manager, αμερικαν-καρεν style?

TLDR:
Αγνοωντας τα παραπανω, συμφερει τελικα να παει κανεις στο Ηρων Guarantee με 7 cents/kwh ή προσπαθούσε η τυπισσα να με ψαρεψει?
Στο excel του doomnx καθως και στα βραβεια του δεν το ειδα να αναφερεται αρα δεν το ελαβα καν υπόψιν στην αναζητηση μου.

@doomnx @korakios Εχετε ενοχλησει κοσμο απο ο,τι φαινεται εκει στα τηλεφωνικα κεντρα. Keep it up 👍

Μπορείς να στείλεις email στην εξυπηρέτηση πελατών και να αναφέρεις αναλυτικά το παράπονο σου.Οχι ότι θα γίνει τίποτα το πολύ πολύ να σου στείλουν ότι ζητούν συγνώμη για την συμπεριφορά κλπ. [email protected]  

Συμβαίνει συχνά πάντως τέτοιου είδους συμπεριφορά από πωλητές  και από άλλος ιδιώτες παρόχους.Απλα δεν δίνεις σημασία, παρόλαυτα μπορείς να στείλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GiorgoSp0 είπε

Καλημέρα σε όλους! καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τους @korakios και @doomnx για το εξελ και τις επεξηγήσεις τους καθως για έναν νεο που εχει ξεκινησει να ενοικιαζει και το καθε ευρω μετραει και δεν κρύβω του οτι ολα αυτα περι ρευματος και ορολογιες μου ακουγονταν κινεζικα χαχα. Οποτε ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο και τους ευχαριστω για τον χρονο που δαπανουν ετσι ωστε να διευκολυνουν τις ζωες μας. Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάρω τα 100 από ΕΛΠΕ καθώς είμαι ήδη πελάτης , αλλά μεταφέρομαι στο myHome 4All κιτρινο της ΔΕΗ προς το παρον μονο και μονο επειδη ειναι πιο οικονομικη απο Ελπε. Απο εδω και περα θα κυνηγαω και εγω τα δωρα λογικα. Προς απαντηση , θεωρω αν καποιος εχει την ορεξη και την διαθεση να κυνηγαει τα δωρα. Κουραστικο να μπαινεις καθε μηνα μεν , αλλα απο την αλλη θεωρω και ακραιες τις αυξησεις των σταθερων. Ήμουν αναμεσα σε home 4All και Ζενίθ, απλα η Ζενίθ μου εκλεινε μονιμως το τηλεφωνο 😂

Έλα ρε Γιώργο. Έπρεπε να μου πεις ότι είσαι ήδη ΕΛΠΕ. Γιατί δεν πας Volton για τις 500 kWh?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, not1s_ είπε

Καλημερα σε ολους. Ακολουθει σεντονι (you can skip it).

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σημερα με πηρε τηλεφωνο μια επιθετικη κυρια απο τον Ηρωνα να μου ζητησει ουσιαστικα τα ρεστα για ποιο λογο φευγω απο αυτους (πηγαινω στο ΔΕΗ Home4all) και ηθελε να με βαλει σονι και καλα να υπογραψω εκεινη τη στιγμη μαζι τους στο Ηρων Guarantee με "μονο 7.52 cents/kwh".

Οταν της εξηγησα ευγενικα και ομορφα πως υπαρχουν πιο φθηνοι παροχοι απο αυτους (για το Γεναρη τουλαχιστον) και πως μετα απο προσωπικη μου αναζητηση στο insomnia επελεξα να φυγω απο τον Ηρωνα για το μηνα Γεναρη και πως ειμαι διατεθιμενος να ξαναγυρισω, η κυρια εγινε turbo (απο το namedrop μαλλον?) και ξεκινησε να μου σπαμμαρει τη φραση "Kαι εγω τι να κανω που σας τα λεει το ινσομνια λαθος? Εμεις ειμαστε μονο 7 cents/kwh. Ελατε σε μας, σας τα εχουν εξηγησει λαθος" με υφος χιλιων (επιθετικων) καρδιναλιων.

Περιμενα να μου ταξει κανα δωρακι στον επομενο λογαριασμο, καμια δωροκαρτα, κατιτις βρε φιλε ετσι ως ενδειξη καλης θελησης (ειμαστε 3 χρονια στον Ηρωνα) αλλα η κυρια μου εκανε επιπληξη λες και ηταν η μανα μου οταν της εσπασα το ακριβο σερβιτσιο.

Long story short, την ευχαριστησα που με ενημερωσε για τα 7 cents/kwh και ειπα πως θα το ψαξω περισσοτερο και θα γυρισω σε αυτους τον επομενο μηνα αν ειναι ανταγωνιστικοι. Αποτελεσμα ηταν να ακουσω ενα "καλα καλα" με υποτιμητικο υφος και να μου κλεισουν το τηλεφωνο στη μαπα.

Περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση και ως μακροχρονιος πελατης και ως εν δυναμει ξανα πελατης καθως τους ανεφερα πως διατιθεμαι να γυρισω πισω τον επομενο μηνα. Δεχομαι 100% την πιθανοτητα πως μπορει να επελεξα ακριβοτερο προγραμμα, αλλα τετοια αντιμετωπιση απο επισημο τηλεφωνικο κεντρο παροχου ειναι απαραδεκτη.

Γνωριζει κανεις καποιο τηλεφωνο ή mail (εκτος απο αυτα που αναφερονται στην ιστοσελιδα) που μπορω να απευθυνθω στον Ηρωνα να παραπονεθω σε καποιον manager, αμερικαν-καρεν style?

TLDR:
Αγνοωντας τα παραπανω, συμφερει τελικα να παει κανεις στο Ηρων Guarantee με 7 cents/kwh αντι για το ΔΕΗ Home4all ή προσπαθούσε η τυπισσα να με ψαρεψει (με τον πιο λαθος τροπο)?
Στο excel του doomnx καθως και στα βραβεια του δεν το ειδα να αναφερεται με τελικη τιμη 7 cents/kwh αρα δεν το ελαβα καν υπόψιν στην αναζητηση μου.

@doomnx @korakios Εχετε ενοχλησει κοσμο απο ο,τι φαινεται εκει στα τηλεφωνικα κεντρα. Keep it up 👍

image.png.d8e7314f20407cbe877b2834c62bf3f7.png

Εν τω μεταξύ το 0,0752 είναι μετά από 6 μήνες παραμονής 😂
Και δεν είναι 0,0752 είναι 0,082*0.85=0,0697...

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doomnx Ημουν σιγουρος. Ευχαριστω. Κριμα (και παρανομο?) να τους ρωταω ποσο ειναι η τελικη τιμη και αυτοι να ψευδονται, αλλα αυτο ειναι ιστορια για αλλη φορα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, not1s_ είπε

Αγνοωντας τα παραπανω, συμφερει τελικα να παει κανεις στο Ηρων Guarantee αντι για το ΔΕΗ Home4all ή προσπαθούσε η τυπισσα να με ψαρεψει (με τον πιο λαθος τροπο)?

Συμφέρει μόνο για να πάρεις τα 50 € από το e-contract και αυτό μόνο όταν δεν μπορείς να πας σε ELPEDISON και VOLTON ταυτόχρονα.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα για να γράψω το ίδιο για τον Ηρωνα γιατί απο την προηγούμενη βδομάδα έχω κάνει αίτηση για Volton, με πήρε και εμενα μόλις η ίδια κυρια και μου ειπε ακριβώς το ίδιο πράγμα, μου λεει μα ειστε στο Guarantee Home αυτη την στιγμή με τιμή 7 λεπτά την κιλοβατώρα... Δεν μπορούσα να μιλήσω επειδή δουλευώ και ειπε θα με πάρει το μέσημέρι. Δυο ερωτήσεις:

1. Μπορεί να καθυστερήσει η αλλαγή μου από τον ΔΕΔΔΗΕ επειδη κάποιος υπάλληλος του ΗΡΩΝ καθυστερεί; 
2. Μιας και αυτο το πρόγραμμα είναι κίτρινο, πρακτικά το ~0.7kw/h είναι η αρχική τιμή η οποία δεν ξέρουμε πόσο θα είναι για τον Γενάρη ακόμα αλλα με βάση τα excel παει κάπου στα 16 λεπτα και οι υπολογισμοί γίνονται με τους τύπου που έχουν ανακοινώσει και τους συντελεστές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, doomnx said:

Εν τω μεταξύ 40 ευρώ πληρώνω το χρόνο για ασφάλεια σπιτιού μαζί με την κάλυψη για διαρροές από σωλήνες 😂

 

Offtopic

Ποια ασφάλεια είναι , ψάχνομαι και γω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, epir21 είπε

2. Μιας και αυτο το πρόγραμμα είναι κίτρινο, πρακτικά το ~0.7kw/h είναι η αρχική τιμή η οποία δεν ξέρουμε πόσο θα είναι για τον Γενάρη ακόμα αλλα με βάση τα excel παει κάπου στα 16 λεπτα και οι υπολογισμοί γίνονται με τους τύπου που έχουν ανακοινώσει και τους συντελεστές;

GH.jpg.77b2ed53b591c6fcff6627e8be477fd7.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους

Έγινε και τηλεφωνική επιβεβαίωση σήμερα σε συμβόλαιο ελπεντισον μέσω befone. 100 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό, 20 ευρώ σε κάθε λογαριασμό για 5 μηνες και ασφάλεια σπιτιού eurolife με παροχές 400 ευρώ. Όλα τέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε τι πρόγραμμα δίνουν 100€ και ασφάλεια σπιτιού στην ΕΛΠΕ ? Φαντάζομαι είναι με παραμονή και δεν μπορείς να φύγεις όποτε θες….

6 λεπτά πριν, Sayonaras είπε

Καλησπέρα σε ολους

Έγινε και τηλεφωνική επιβεβαίωση σήμερα σε συμβόλαιο ελπεντισον μέσω befone. 100 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό, 20 ευρώ σε κάθε λογαριασμό για 5 μηνες και ασφάλεια σπιτιού eurolife με παροχές 400 ευρώ. Όλα τέλεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, doomnx είπε

Έλα ρε Γιώργο. Έπρεπε να μου πεις ότι είσαι ήδη ΕΛΠΕ. Γιατί δεν πας Volton για τις 500 kWh?

Δεν πειραζει , θα βάλω την υπόλοιπη οικογένεια ΕΛΠΕ χαχα 

Ισχύει ακόμα? Δυστυχώς το αγνόησα λόγω που έλεγε για τις αιτήσεις 6/1/2024

Την αίτηση την έκανα χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...