Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, GiorgoSp0 είπε

Καίω περίπου 300khw το μήνα , να πάω σε 4All ή Ζενίθ?

Γενικά αν έχω καταλάβει καλά είτε πάμε σε μπλε τιμολόγιο και δεν το κουνάμε ή πάμε σε κίτρινο και κάθε μήνα είμαστε on call  για να αλλαζουμε παροχο?

Το ότι σου δίνεται η δυνατότητα να αλλάζεις ακόμα και κάθε μήνα δεν σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις. 

Υπάρχουν κίτρινα αρκετά καλά που μπορείς να επιλέξεις και να μην χρειαστεί να το κουνήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, bilham είπε

Το ότι σου δίνεται η δυνατότητα να αλλάζεις ακόμα και κάθε μήνα δεν σημαίνει ότι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνεις. 

Υπάρχουν κίτρινα αρκετά καλά που μπορείς να επιλέξεις και να μην χρειαστεί να το κουνήσεις...

Ναι αλλά κανένα κίτρινο δεν θα είναι καλύτερο από το τζάμπα (δώρα)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bilham είπε

ΟΚ συμφωνώ. Αλλά δεν πρέπει να μείνει η εντύπωση ότι οι μόνες επιλογές είναι μπλε ή τουρισμός. Δεν είναι όλοι ...Ευτύχης 😉

το να τρώει στη μάπα κάποιος 0,12+ και παράλληλα να κοιτά ανα  μήνα τι παίζει δε θα το έλεγα και καλή λύση ,τουλάχιστον με το σταθερό έχεις την ησυχία σου

αν είναι να ψάχνει κάποιος ανα μήνα τι γίνεται με τιμές , πιστεύω καλύτερα να κυνηγά τα δώρα ,αλλιώς (προσωπικά) δε βρίσκω νόημα

κλασσικά ο καθένας κινείται όπως νομίζει οτι είναι καλύτερο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

το να τρώει στη μάπα κάποιος 0,12+ και παράλληλα να κοιτά ανα  μήνα τι παίζει δε θα το έλεγα και καλή λύση ,τουλάχιστον με το σταθερό έχεις την ησυχία σου

αν είναι να ψάχνει κάποιος ανα μήνα τι γίνεται με τιμές , πιστεύω καλύτερα να κυνηγά τα δώρα ,αλλιώς (προσωπικά) δε βρίσκω νόημα

κλασσικά ο καθένας κινείται όπως νομίζει οτι είναι καλύτερο

Ε, ναι, συμφωνώ. Αν είναι να ασχοληθείς με τα προγράμματα να δεις τι παίζει, αφιέρωσε και 10 λεπτά να στείλεις μια ταυτότητα και έναν λογαριασμό να αλλάξεις να πάρεις το δώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
4 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ε, ναι, συμφωνώ. Αν είναι να ασχοληθείς με τα προγράμματα να δεις τι παίζει, αφιέρωσε και 10 λεπτά να στείλεις μια ταυτότητα και έναν λογαριασμό να αλλάξεις να πάρεις το δώρο...

+Χ λεπτά να βγάλεις φωτό το μετρητή 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

+Χ λεπτά να βγάλεις φωτό το μετρητή 😛

Άντε καλέ δώσε εκεί μια ένδειξη ακόμα και στο περίπου λες και έχει διαφορά. Άμα είναι να στείλουν τον ΔΕΔΔΗΕ για μέτρηση θα τον στείλουν δεν λες; 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να έχει αναφερθεί αλλά ο Ευρωπαϊκός Χάρτης Τιμών Ηλεκτρισμού της Αγοράς Επόμενης Ημέρας (https://www.rae.gr/parakolouthisi-agoron/evropaikes-agores-xondrikis/map-graph/) έχει μέρες που δεν λειτουργεί. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε παρουσίαση από άλλη πηγή; Να έχουμε μια εικόνα τι γίνεται.

Επεξ/σία από newlynx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ποιο προτείνετε ως καλύτερο πρόγραμμα για κλειστό σπίτι με πολύ χαμηλή κατανάλωση (ψυγείο, ίντερνετ κλπ) το οποίο χρησιμοποιείται κανονικά για 3-4 μέρες κάθε 2-3 μήνες και για 7-10 μέρες 2-3 φορές τον χρόνο; (Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκάιρι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Cmg__ είπε

Το άρθρο είναι από 13/12. Το είχε πει όντως ο Σκυλακάκης, αλλά από το να το πει μέχρι να γίνει η απόσταση είναι μεγάλη.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, newlynx είπε

Μπορεί να έχει αναφερθεί αλλά ο Ευρωπαϊκός Χάρτης Τιμών Ηλεκτρισμού της Αγοράς Επόμενης Ημέρας (https://www.rae.gr/parakolouthisi-agoron/evropaikes-agores-xondrikis/map-graph/) έχει μέρες που δεν λειτουργεί. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε παρουσίαση από άλλη πηγή; Να έχουμε μια εικόνα τι γίνεται.

https://euenergy.live

https://apps.apple.com/gr/app/mwh-live/id1606116115?l=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobioapps.mwhlive&hl=en_US

Επεξ/σία από motoboots
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τους @korakios και @doomnx για το εξελ και τις επεξηγήσεις τους καθως για έναν νεο που εχει ξεκινησει να ενοικιαζει και το καθε ευρω μετραει και δεν κρύβω του οτι ολα αυτα περι ρευματος και ορολογιες μου ακουγονταν κινεζικα χαχα. Οποτε ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο και τους ευχαριστω για τον χρονο που δαπανουν ετσι ωστε να διευκολυνουν τις ζωες μας. Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάρω τα 100 από ΕΛΠΕ καθώς είμαι ήδη πελάτης , αλλά μεταφέρομαι στο myHome 4All κιτρινο της ΔΕΗ προς το παρον μονο και μονο επειδη ειναι πιο οικονομικη απο Ελπε. Απο εδω και περα θα κυνηγαω και εγω τα δωρα λογικα. Προς απαντηση , θεωρω αν καποιος εχει την ορεξη και την διαθεση να κυνηγαει τα δωρα. Κουραστικο να μπαινεις καθε μηνα μεν , αλλα απο την αλλη θεωρω και ακραιες τις αυξησεις των σταθερων. Ήμουν αναμεσα σε home 4All και Ζενίθ, απλα η Ζενίθ μου εκλεινε μονιμως το τηλεφωνο 😂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GiorgoSp0 είπε

Καλημέρα σε όλους! καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τους @korakios και @doomnx για το εξελ και τις επεξηγήσεις τους καθως για έναν νεο που εχει ξεκινησει να ενοικιαζει και το καθε ευρω μετραει και δεν κρύβω του οτι ολα αυτα περι ρευματος και ορολογιες μου ακουγονταν κινεζικα χαχα. Οποτε ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο και τους ευχαριστω για τον χρονο που δαπανουν ετσι ωστε να διευκολυνουν τις ζωες μας. Δυστυχώς δεν κατάφερα να πάρω τα 100 από ΕΛΠΕ καθώς είμαι ήδη πελάτης , αλλά μεταφέρομαι στο myHome 4All κιτρινο της ΔΕΗ προς το παρον μονο και μονο επειδη ειναι πιο οικονομικη απο Ελπε. Απο εδω και περα θα κυνηγαω και εγω τα δωρα λογικα. Προς απαντηση , θεωρω αν καποιος εχει την ορεξη και την διαθεση να κυνηγαει τα δωρα. Κουραστικο να μπαινεις καθε μηνα μεν , αλλα απο την αλλη θεωρω και ακραιες τις αυξησεις των σταθερων. Ήμουν αναμεσα σε home 4All και Ζενίθ, απλα η Ζενίθ μου εκλεινε μονιμως το τηλεφωνο 😂

Πώς και δεν πήρες το 60άρι σε ΕΛΠΕ; Αν έχεις σχετικά χαμηλή κατανάλωση, συμφέρει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή κιλοβατόρας πως υπολογίζεται ?

Είμαι στο ΖΕΝΙΘ SPECIAL

Σ=Χ* ΜΤΑΗΕ+Ζ

Το οποίο μου βγάζει με τιμή 12/23 

1,1357*132,817+0=150,8403

Δηλαδή η τιμή είναι 0,1508 η κάνω κάτι λάθος ?

Επεξ/σία από neofitosgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...