Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, isaias1983 είπε

Καλησπέρα!

Ίσως χαζή ερώτηση αλλά τι σημαίνει το ex-post κ τι το ex-ante?

Πήρα τηλ σήμερα volton γτ έλεγε ότι σήμερα λήγει η προσφορά αλλά δυστυχώς τον ήπια...αργία κ είναι κλειστά!

Έκανα αίτηση elpedison να πάρω τα 100€ από 6/12/23 κ περιμένω λογαριασμό....

Έχω καταναλώσει ήδη 1100kwh από τη μέρα την αίτησης...βέβαια δε ξέρω πότε με σύνδεσαν...

Ante=πριν, post=μετά. Έχει να κάνει με το πότε κλειδώνει η τιμή του μήνα τιμολόγησης.

Πάρε ένα τηλ από Δευτέρα στον ΔΕΔΔΗΕ και ρώτα πότε άλλαξε η εκπροσώπηση αν δεν ξέρουν να σου πουν από την ΕΛΠΕ...

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

ex-ante τα Protergia Οικιακό Value Fair ,Protergia Οικιακό Value Simple, 4all είναι μεν κίτρινα αλλά παίρνουν τιμές απο χοντρική προηγούμενης περιόδου (γράφω στα σχόλια είτε τιμολόγηση όπως τα πράσινα , ή ενός μήνα (Μ-1) πριν

ex-post τα υπόλοιπα κίτρινα που παίρνουν τιμές απο χοντρική τρέχουσας περιόδου , είτε μόνο απο ΤΕΑ είτε απο ΜΤΑ

αν είναι με ΜΤΑ γράφω στα σχόλια "εκκαθάριση απο ΑΔΜΗΕ"

...αν του 'κανες και τη μετάφραση....😄

edit : πρόλαβε και την έκανε ο από πάνω...😛

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

....για όλους που "ξέρουν από βέσπα" (από "ρεύμα" τεσπα). Αφού έχουν ένα σωρό catches ρε συ, όχι θα πάρεις τους μπούφους της BEFON και που θα σου λένε "ναι", αλλά μπορεί η ΕΛΠΕ να το γειώσει, όχι που θα πρέπει να σου στείλουν το πιντιέφ με το δώρο (ΚΑΙ να το αναγράφει), και χίλιες-δυο άλλες γνωστές μαλακιούλες των χουβαρντάδων παρόχων...(μέχρι κι α΄λλο πρόγραμμα μπορεί να του στείλουν, κι αν δεν έχει τριβή με αυτά για να το προσέξει, ίσως και να την φάει κι από πάνω....). Κι όταν ο άλλος είναι νουμπάς, πέρα από το ότι θα φάει νύχια ποδιών (μετά των χεριών) περιμένοντας να γίνει η μετάβαση, θα σιγοψήνεται να περιμένει και λογριασμό για να την κάνει κτλκτλ....(Άσε το κόλλημα που θα φάει αν τυχόν έχει κα'να ΚΟΤ και δει κα'να σχετικό ποστ να του λένε ν' ακυρώσει για αλλαγή παρόχου κτλκτλ....). ΑΥΤΟ εννοούσα "για όλους" (νοτ)....

Γι'αυτό θα στείλει σε μένα και δε θα μπλέξει με τη BEFON για να πάει σίγουρα στο πρόγραμμα που θέλει και να πάρει σίγουρα τα 100 € 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, doomnx είπε

Γι'αυτό θα στείλει σε μένα και δε θα μπλέξει με τη BEFON για να πάει σίγουρα στο πρόγραμμα που θέλει και να πάρει σίγουρα τα 100 € 

...ναι έχω δει που το πρότεινες κάποιες φορές, και όντως αν τον πάει κάποιος "απ΄το χεράκι" θα γίνει δουλίτσα,,,,αλλά ξέρω 'γω; -> Χαρά στο κουράγιο σου....🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, washcloud είπε

...ναι έχω δει που το πρότεινες κάποιες φορές, και όντως αν τον πάει κάποιος "απ΄το χεράκι" θα γίνει δουλίτσα,,,,αλλά ξέρω 'γω; -> Χαρά στο κουράγιο σου....🙂

Ε μόνο έτσι. Γιατί στην κυριολεξία το πρόγραμμα για όλους είναι το πράσινο της ΔΕΗ, επειδή εκεί θα μείνει η πλειοψηφία των κατοίκων της Ελλάδας 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και χαρά σας, καλή χρονιά σε όλους.

Εγώ που πήγα στον Ήρων για το 50ρικο, θα περιμένω λοιπόν να εκθοδεί ο πρώτος λογαριασμός ώστε να έχω την έκπτωση συνέπειας (δεν εφαρμόζεται στον τελικό εκκαθαριστικό), και μετά θα φύγω για τουρισμό αλλού.

  • Εάν ο πρώτος λογαριασμός είναι έναντι, ισχύει η έκπτωση συνέπειας ή πρέπει να είναι εκκαθαριστικός;
  • Είμαι πελάτης από 5/12. Περίπου πόσο καιρό κάνει να έρθει ο πρώτος λογαριασμός;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, charilaos είπε

Γεια σας και χαρά σας, καλή χρονιά σε όλους.

Εγώ που πήγα στον Ήρων για το 50ρικο, θα περιμένω λοιπόν να εκθοδεί ο πρώτος λογαριασμός ώστε να έχω την έκπτωση συνέπειας (δεν εφαρμόζεται στον τελικό εκκαθαριστικό), και μετά θα φύγω για τουρισμό αλλού.

  • Εάν ο πρώτος λογαριασμός είναι έναντι, ισχύει η έκπτωση συνέπειας ή πρέπει να είναι εκκαθαριστικός;
  • Είμαι πελάτης από 5/12. Περίπου πόσο καιρό κάνει να έρθει ο πρώτος λογαριασμός;

Πρέπει να περιμένεις τον εκκαθαριστικό. Τότε επικυρώνεται η συνέπεια. Αλλά αν πληρώνεις ακριβά την kWh μπορεί να σε συμφέρει να φύγεις και χωρίς το 1 λεπτό της έκπτωσης συνέπειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, charilaos είπε

και μετά θα φύγω για τουρισμό αλλού.

3 λεπτά πριν, charilaos είπε

Περίπου πόσο καιρό κάνει να έρθει ο πρώτος λογαριασμός;

...στου Ήρωνα δεν λέγεται ακριβώς "τουρισμός" - "αρμένικη βίζιτα" λέγεται rather....😁 (κα'να 2μηνο....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ε μόνο έτσι. Γιατί στην κυριολεξία το πρόγραμμα για όλους είναι το πράσινο της ΔΕΗ, επειδή εκεί θα μείνει η πλειοψηφία των κατοίκων της Ελλάδας 😂

Έχω την αίσθηση ότι ίσως ήδη δεν είναι η πλειοψηφία. 

https://sofokleous10.gr/2023/11/19/ρεύμα-αύξηση-9-της-χονδρικής-τον-οκτώβρ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλαβω, στο zenith power home choice η τιμή που γράφει στο excel 13.6 ΔΕΝ θα είναι η τελική; στο τέλος του Γενάρη θα προσθέσουν κάτι παραπάνω επειδή είναι ex-post; ενώ στο 4all της ΔΕΗ παρότι είναι κίτρινο βρίσκεται για κάποιο λόγο στην κατηγορία ex-ante και θα παραμείνει 12.6; ποια είναι εν τέλει η καλύτερη επιλογή για κυμαινόμενο αυτή την στιγμή εξερουμενων των προσφορών elpe, ηρων και volton καθαρά από τιμή ρεύματος; επίσης παρότι ξέρω ότι δεν είμαστε μαντεις ποια θεωρείτε ότι θα δίνει σχετικά παρόμοιες τιμές κάθε μήνα. Οι γονείς αναζητούν παροχο, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάζουν κάθε μήνα ούτε για αστείο, και αυτήν την στιγμη είναι στο πράσινο της ΔΕΗ. Να τους προτείνω να μείνουν εκεί, ή να πάνε 4all ή zenith. Να τους προτείνω κάνα σταθερό ελιν ή μηπως και εκεί να περιμένω μπας και βγει κάνα φθηνότερο σταθερό τις επόμενες μέρες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, washcloud είπε

...στου Ήρωνα δεν λέγεται ακριβώς "τουρισμός" - "αρμένικη βίζιτα" λέγεται rather....😁 (κα'να 2μηνο....)

Ρε τους κλέφτες όμως...

Στο guarantee που είμαι

  • Θέτουν όρια 0,05 και 0,06 της ΤΕΑ, δηλαδή πάντα μα πάντα θα εφαρμόζεται η ρήτρα
  • Η βασική τιμή είναι χαμηλή για δόλωμα και ο τύπος υπολογισμού δίνει μεγάλη ρήτρα
  • το 10% συνέπειας δίνεται εννοείται στη βασική τιμή, δηλαδή είναι ψιλολόγια

Ε μα...τα θέλει ο ποπός τους για τουρισμό...

Δεν έχω πολλές kWh για το δεκέμβρη, δε συμπληρώνω 50ρικο στη προμήθεια και θέλω να τους αφήσω πιστωτικό.

Θα καθίσω και το Γενάρη αλλά δεν ξέρω μετά αν θα βρω κανα δωράκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sofos92 είπε

Οι γονείς αναζητούν παροχο, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάζουν κάθε μήνα ούτε για αστείο, και αυτήν την στιγμη είναι στο πράσινο της ΔΕΗ. Να τους προτείνω να μείνουν εκεί, ή να πάνε 4all ή zenith. Να τους προτείνω κάνα σταθερό ελιν ή μηπως και εκεί να περιμένω μπας και βγει κάνα φθηνότερο σταθερό τις επόμενες μέρες? 

...καλύτερα ασ' τους ΔΕΗ Γ1. ΔΕΗ="λιγότερες εκπλήξεις" (ιστορικά). Θα πρέπει όμως να έχεις τον νου σου στις τιμές κάθε μήνα, και να συμβουλεύεις ανάλογα (λέμε για την περίπτωση που θα βάλει καμμιά τρελή τιμή η ΔΕΗ και θα χάνουν πχ 50άρικο τον μήνα). Ψιλοαπίθανο, αλλά λέμε.

Σταθερό να τους προτείνεις σε περίπτωση που θέλουν ασφάλεια (μη τυχόν γίνει κάποια γερή στραβή και πάνε οι τιμές θεό, όπως πρόπερσι, ενώ τώρα δεν έχει πια επιδοτήσεις - εκτός κι αν έχουν ΚΟΤ) και τους παίρνει να πληρώσουν την (όποια διαφορα - που εξαρτάται κι από το αν τυχόν έχουν μεγάλη κατανάλωση). Αν πχ δεν έχουν ζόρι να "χάνουν" 20-30€ (έχουν δλδ την ανάλογη κατανάλωση για τέτοια διαφορα), βαλ' τους σταθερό. Ελίν θα είναι σίγουρο για 6μηνο, ενώ ΔΕΗ πιθανώς για 12μηνο. Έχε το κι αυτό υπ' όψη (η διαφορά βέβαια είναι "μπόλικη", στα 0.03, αν έχουν ξερωγώ 2Κ+ ΚΒΩ/4μηνο). Γενικά πάντως δεν υπάρχει "σωτήριο" πρόγραμμα...Όλα κι όλοι πάνω-κάτω στο ίδιο καζάνι βράζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, motoboots είπε

Έχω την αίσθηση ότι ίσως ήδη δεν είναι η πλειοψηφία. 

https://sofokleous10.gr/2023/11/19/ρεύμα-αύξηση-9-της-χονδρικής-τον-οκτώβρ/

Με το 70% των οικιακών μετρητών στη ΔΕΗ είναι και παραείναι...

Screenshot_20240106-192312.png.6348960d1ac2b44da52c399f81dd749a.png

29 λεπτά πριν, sofos92 είπε

Δηλαδή για να καταλαβω, στο zenith power home choice η τιμή που γράφει στο excel 13.6 ΔΕΝ θα είναι η τελική; στο τέλος του Γενάρη θα προσθέσουν κάτι παραπάνω επειδή είναι ex-post; ενώ στο 4all της ΔΕΗ παρότι είναι κίτρινο βρίσκεται για κάποιο λόγο στην κατηγορία ex-ante και θα παραμείνει 12.6; ποια είναι εν τέλει η καλύτερη επιλογή για κυμαινόμενο αυτή την στιγμή εξερουμενων των προσφορών elpe, ηρων και volton καθαρά από τιμή ρεύματος; επίσης παρότι ξέρω ότι δεν είμαστε μαντεις ποια θεωρείτε ότι θα δίνει σχετικά παρόμοιες τιμές κάθε μήνα. Οι γονείς αναζητούν παροχο, δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάζουν κάθε μήνα ούτε για αστείο, και αυτήν την στιγμη είναι στο πράσινο της ΔΕΗ. Να τους προτείνω να μείνουν εκεί, ή να πάνε 4all ή zenith. Να τους προτείνω κάνα σταθερό ελιν ή μηπως και εκεί να περιμένω μπας και βγει κάνα φθηνότερο σταθερό τις επόμενες μέρες? 

Στα ex-post η τελική τιμή για τον Ιανουάριο θα εξαρτηθεί από την χρηματιστηριακή τιμή του ρεύματος των επόμενων ημερών. Μπορεί να βγει μικρότερη, μπορεί μεγαλύτερη. Η τιμή που βλέπεις είναι με βάση τη μέση χονδρική τιμή Δεκεμβρίου.

Το 4All της ΔΕΗ έχει κλειδώσει τιμή για τον Ιανουάριο, σωστά.

Καλύτερη επιλογή στα κυμαινόμενα είναι να πας να πάρεις το κατοστάρικο της ELPEDISON γιατί όσο κ να πέσει η χονδρική, πάλι κερδισμένος θα βγεις.

Καθαρά από τιμή ρεύματος, συγκρίσεις μπορούν μόνο σε μπλε και ex-ante, γιατί δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τιμές που δεν ξέρουμε (ex-post). Γενικά, χωρίς δώρα, τη φθηνότερη τιμή για τον Ιανουάριο δίνει το 4All.

Σχετικά παρόμοιες τιμές κάθε μήνα θα δίνουν τα σταθερά.

Για τους γονείς, αν δεν είναι διατεθειμένοι να αλλάζουν διάλεξε το Bright με τα 100 €. Εκτός αν έχουν πολύ μεγάλη κατανάλωση, οπότε πήγαινε σε ελίν. Οτιδήποτε άλλο κ να διαλέξεις θα σε τρώει η αγωνία με τις τιμές κάθε μήνα και πόσο θα φτάσει η ρήτρα κ θα είσαι με το δάχτυλο στη σκανδάλη να κλείσεις σταθερό.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε οι τύποι στη βόλτον είναι ό,τι νά 'ναι;

πέρα απο τον αστειάτορα agent που και καλά με έψησε (πήρα τηλ έτοιμος να δώσω τα νεφρά μου)

δεν με πήραν σήμερα να κλείσουμε το Ειδικό με ηχητική και μάλλον το έχασα. Έστειλα εχθές τα δικαιολογητικά μετρητές κλπ και απλά δεν με πήραν ποτέ, όταν το θυμήθηκα κ πήρα στις 6 ήταν αργα δουλεύουν μέχρι τις 5 το Σαββατο... 

Λες να γίνει κάτι αφού έστειλα δικαιολογητικά εντός προθεσμίας;;

Αν όχι, που πάμε μετά απο ελπε smart?

Επεξ/σία από Cmg__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...