Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο εξελάκι μου διόρθωσα ένα τυπογραφικό στην έκπτωση συνέπειας του σταθερού της ZeniΘ που δεν επηρεάζει τους υπολογισμούς.

Διόρθωσα τους υπολογισμούς στο GENEROUS GUARANTEE HOME του ΗΡΩΝ, ώστε να λαμβάνουν υπόψη την ακύρωση έκπτωσης συνέπειας στον τελικό λογαριασμό. Πιο συγκεκριμένα, για τους τουρίστες και την παραμονή 1 μηνός, αφαιρείται η έκπτωση συνέπειας από ολόκληρο το μήνα και για την ετήσια παραμονή αφαιρείται η έκπτωση συνέπειας για τους τελευταίους 4 μήνες (ένας εκκαθαριστικός). Κάποιος έξυπνος βέβαια θα περίμενε να εκδοθεί ο εκκαθαριστικός και θα έφευγε μετά περιμένοντας τον τελικό λογαριασμό, αλλά έβαλα το worst case scenario. Στο BASIC HOME (πράσινο) δεν βρήκα τέτοιο όρο στη σύμβαση.

Τέλος, στα κυμαινόμενα ex-post άλλαξα τις ΤΕΑ και ΜΤΑ με αυτές του Δεκεμβρίου που εκδόθηκαν χθες.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, doomnx είπε

Στο εξελάκι μου διόρθωσα ένα τυπογραφικό στην έκπτωση συνέπειας του σταθερού της ZeniΘ που δεν επηρεάζει τους υπολογισμούς.

Διόρθωσα τους υπολογισμούς στο GENEROUS GUARANTEE HOME του ΗΡΩΝ, ώστε να λαμβάνουν υπόψη την ακύρωση έκπτωσης συνέπειας στον τελικό λογαριασμό. Πιο συγκεκριμένα, για τους τουρίστες και την παραμονή 1 μηνός, αφαιρείται η έκπτωση συνέπειας από ολόκληρο το μήνα και για την ετήσια παραμονή αφαιρείται η έκπτωση συνέπειας για τους τελευταίους 4 μήνες (ένας εκκαθαριστικός). Κάποιος έξυπνος βέβαια θα περίμενε να εκδοθεί ο εκκαθαριστικός και θα έφευγε μετά περιμένοντας τον τελικό λογαριασμό, αλλά έβαλα το worse case scenario. Στο BASIC HOME (πράσινο) δεν βρήκα τέτοιο όρο στη σύμβαση.

Τέλος, στα κυμαινόμενα ex-post άλλαξα τις ΤΕΑ και ΜΤΑ με αυτές του Δεκεμβρίου που εκδόθηκαν χθες.

Απο το guarantee home ουτε μεσω ραε μπορεις να παρεις την εκπτωση συνεπειας;Οκ, αναφερεται στους ορους αλλα θα μπορουσαν να θεωρηθουν καταχρηστικοι/υπουλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Απο το guarantee home ουτε μεσω ραε μπορεις να παρεις την εκπτωση συνεπειας;Οκ, αναφερεται στους ορους αλλα θα μπορουσαν να θεωρηθουν καταχρηστικοι/υπουλοι.

Δεν ξέρω τι θα καταφέρει ο καθένας, εγώ οφείλω να δείξω τι θα χρεωθεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Δεν ξέρω τι θα καταφέρει ο καθένας, εγώ οφείλω να δείξω τι θα χρεωθεί...

 

Spoiler

...Πράσινα  - κόκκινα - κίτρινα - μπλε, τιμολόγια με χρώμα, δε μας χέζετε καλέ...

Δε μας χε, δε μας χέζετε καλέ, π' όλη μέρα-νύχτα κλαίμε - δε μας χέζετε καλέ...

 

Και ένα και δύο μετράω στο φόρουμ τα νήματα, αχ και τον σταυρό μου κάααανω,

άμα δεν πέσει η ΤΕΑ απ' το 0,10 και κάτω καρδούλα μου, να το ξέρεις θα πεαθάαααανω...

 

Και ένα και δύο μετράω τα νήματα, μ' όλα τα λαμόγια δίχως μπέσα -

ποιος θα μας σώσει απ' τα καρτάλια τώρα χωρίς ΤΕΜ, που πέσαμε στην αγκαλιά τους μέεεεσα...

 

...Πράσινα - κόκκινα - κίτρινα - μπλε, τιμολόγια με χρώμα,,,,,    κτλ.

 

Μοσχολιού. Αθάνατη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, doomnx είπε

@korakios τι έγινε ρε συ στο εξέλ σου; Σε ευχαριστώ κατ'αρχάς για το λινκ στο πρώτο φύλλο. Αλλά βάλε τιμές στις TEA γιατί χάνει τη μπάλα ο άλλος με τόσα #VALUE!

είχα σπαμαριστεί οτι οι τιμές ήταν λάθος και δε συμβάδιζαν και βαρέθηκα να εξηγώ οτι οι τιμές δεν ισχύουν και εξαρτάται απο τιμές στα 3 βασικά κουτάκια, τα πράσινα έχουν μηδέν συντελεστή β , το 4all έχει παράνομα , της προτέργιας κονονικα υπολογίζεται απο Μ-2 μείον Μ-1 , τα υπόλοιπα είναι με υποθετική τιμή , ο καθένας το κατεβάζει , βάζει τιμές και τελείωσε το θέμα .... 😛

τον άλλο μήνα που δε θα παίζει η χαζομαρα με συντελεστή β , ίσως αφήσω τιμές

5 ώρες πριν, doomnx είπε

ΕΔΙΤ: Αυτό που γράφεις για το Maxi Home "άγνωστο αν η προμήθεια στον τιμοκατάλογο είναι ήδη με 50% ή όχι" είναι χωρίς την έκπτωση. Με την έκπτωση το διαφημίζουν ως "έκπτωση 5 €/MWh" στον συντελεστή Β! 😂

παλιά στο αέριο κάνανε κολπάκια και βάζανε τιμές με έκπτωση γιαυτο και δεν τους έχω εμπιστοσύνη

τελικά το home super δεν το έχουν ακόμα στη σελίδα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πάει εδω και 20 μέρες στον Ηρωνα . Ειχα κάνει 1 μήνα πιο πριν αίτηση να πάω απο elpedison σε Ηρωνα αλλα κάποιος απο τους 2 με καθυστέρησε (δε μπορεσα να βγαλω ακρη ποιος). Ετσι Εφαγα καπέλλο στη χρέωση kwh το Δεκεμβριο αντι να πάω στο πολυ φθηνότερο πρόγραμμα ΗΡΩΝ.

Τώρα μου έβγαλε το παρακάτω μήνυμα το site του ΗΡΩΝΑ οτι πρέπει να διαλέξω πρόγραμμα απο 1/1/2024 μεταξύ:

ΗΡΩΝ Basic Home με τιμή 0.21

ΗΡΩΝ Guarantie Home bonus με 0,18

Αν δε διαλέξω πάω υποχρεωτικά στο basic home 0,21

(δειτε συνημμένο)

Απο την άλλη στα excel βλέπω οτι το Basic home έχει 0.14 (https://heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/basic-home/)

Που άραγε με κοροιδεύει ο ΗΡΩΝ ? στο Myheron με 0.21 ή στο site με 0,14?

 

Επίσης βλέπω δε με αφήνει να βάλω δική μου μέτρηση ούτε στο app ουτε στο www (παρόλο που έχει σχετικό menu). Καμμιά ιδέα?

 

 

heron.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pdionisis είπε

Που άραγε με κοροιδεύει ο ΗΡΩΝ ? στο Myheron με 0.21 ή στο site με 0,14?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/page/1331/#comment-60114355

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Ηρωνα δεν έχω πάρει ακομη το δώρο των 50ε γιατι δε βγήκε ο λογαριασμός. Αυτό άραγε θα μου το πάρουν πίσω αν κάνω επι τόπου αίτηση μεταφοράς π.χ. σε elpedison να πάρω το 100αρι?

Μπορώ κάπως να επισπεύσω την έκδοση λογαριασμού? (με δεδομένο οτι στο site δε με αφηνει να βάλω δική μου μέτρηση).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pdionisis είπε

Στον Ηρωνα δεν έχω πάρει ακομη το δώρο των 50ε γιατι δε βγήκε ο λογαριασμός. Αυτό άραγε θα μου το πάρουν πίσω αν κάνω επι τόπου αίτηση μεταφοράς π.χ. σε elpedison να πάρω το 100αρι?

ναι , απλά για ελπέ παίζεται το 100ρικο , τελευταίες μέρες άτυπα μιας και πλέον παίζει 60€ δωροκάρτας

3 λεπτά πριν, pdionisis είπε

Μπορώ κάπως να επισπεύσω την έκδοση λογαριασμού? (με δεδομένο οτι στο site δε με αφηνει να βάλω δική μου μέτρηση).

myheron->αιτήματα->βεβαίωση εκπροσώπησης για ελπέ , άσε Ηρών να βγάλει τελικό απευθείας απο τις ενδείξεις που θα πάρει απο την ελπέ μέσω ΔΕΔΔΗΕ (τις οποίες θα στείλες στην αίτηση)

απαραίτητα στην ελπέ θα ζητήσεις να αναγράφονται οι μετρήσεις μπας και αποφύγεις εντολή επιτόπιας καταμέτρησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, Χρόνια πολλά!

Γνωρίζει κάποιος εάν στον Ήρων τώρα που μεταβήκαμε στο πράσινο θα πρέπει να ξαναενεργοποιηθει η πάγια εντολή και είναι υποχρεωτική ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, doomnx είπε

Στο εξελάκι μου διόρθωσα ένα τυπογραφικό στην έκπτωση συνέπειας του σταθερού της ZeniΘ που δεν επηρεάζει τους υπολογισμούς.

Διόρθωσα τους υπολογισμούς στο GENEROUS GUARANTEE HOME του ΗΡΩΝ, ώστε να λαμβάνουν υπόψη την ακύρωση έκπτωσης συνέπειας στον τελικό λογαριασμό. Πιο συγκεκριμένα, για τους τουρίστες και την παραμονή 1 μηνός, αφαιρείται η έκπτωση συνέπειας από ολόκληρο το μήνα και για την ετήσια παραμονή αφαιρείται η έκπτωση συνέπειας για τους τελευταίους 4 μήνες (ένας εκκαθαριστικός). Κάποιος έξυπνος βέβαια θα περίμενε να εκδοθεί ο εκκαθαριστικός και θα έφευγε μετά περιμένοντας τον τελικό λογαριασμό, αλλά έβαλα το worst case scenario. Στο BASIC HOME (πράσινο) δεν βρήκα τέτοιο όρο στη σύμβαση.

Τέλος, στα κυμαινόμενα ex-post άλλαξα τις ΤΕΑ και ΜΤΑ με αυτές του Δεκεμβρίου που εκδόθηκαν χθες.

Ευχαριστούμε για το χρόνο σου! 

Αν τα βλέπω σωστά νομίζω ότι το Generous Guarantee Home (που είμαι τώρα) θα μου βγει ακριβότερο απ' το Basic (το πράσινο του Ηρων)!! 

Καθ' οτι το Ιανουάριο θα έχω πάνω από 1000kwh μήπως να αλλάξω σε Basic; 

Θα προτιμούσα να μην αλλάξω εταιρεία για να μη χάσω την έκπτωση συνέπειας. 

Επεξ/σία από Titarasaudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Κατάλαβα, θα παίξει τηλ από Δευτέρα. Μας έφαγαν οι γιορτές 

δες τους 2 τρόπους χαμηλά μπας και έγινε η αλλαγή

1 λεπτό πριν, Titarasaudi είπε

Καθ' οτι το Ιανουάριο θα έχω πάνω από 1000kwh μήπως να αλλάξω σε Basic; 

Θα προτιμούσα να μην αλλάξω εταιρεία για να μη χάσω την έκπτωση συνέπειας. 

βάλε την έκπτωση συνέπειας που θα χάσεις vs δωρεάν 500kw στη volton ή (αν προλαβαίνεις) 1000kw με ακριβή χρέωση αλλά μείον τα 100€ απο ελπέ

6 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Καλημερα, εμπειρικα στην ΕΛΠΕ πόσες μέρες κάνει να βγει λογαριασμός μετά την περίοδο καταχώρισης ενδείξεων ?

10 εργάσιμες περίπου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, markosmiro είπε

Καλημέρα, Χρόνια πολλά!

Γνωρίζει κάποιος εάν στον Ήρων τώρα που μεταβήκαμε στο πράσινο θα πρέπει να ξαναενεργοποιηθει η πάγια εντολή και είναι υποχρεωτική ?

 

 

Αν αφορά την αυτόματη μετάπτωση σε πράσινο από 01/01 δεν αλλάζει κάτι στην πάγια εντολή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, korakios είπε

 

βάλε την έκπτωση συνέπειας που θα χάσεις vs δωρεάν 500kw στη volton ή (αν προλαβαίνεις) 1000kw με ακριβή χρέωση αλλά μείον τα 100€ απο ελπέ

Άρα σωστά βλέπω ότι το Guarantee θα μου βγει ακριβότερο; 

Επομένως πρέπει να κάνω άμεσα κίνηση; (Ή σε άλλο πρόγραμμα ή σε άλλη εταιρεία). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...